Skocz do zawartości

Wymiana instalacji elektrycznej


Recommended Posts

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
selektywnosci bezpiecznikow nie uzyskamy przez dobor ich charakterystyk. Jezeli przed licznikiem i w domu sa zamontowane bezpieczniki automatyczne (popularnie "S") to przy ZWARCIU wybiją oba. Bezpieczniki automatyczne z roznymi charakterystykami nie sa selektywne wzgledem siebie, jezeli chodzi o zwarcie. W takim przypadku przed licznikiem trzeba zastosowac bezpiecznik z wkladka topikowa, ktory przepala sie na tyle dlugo zeby zdazyl wybic bezpiecznik S.
Link do komentarza
wprawdzie nie zajmuję się instalacjami domowymi (jestem elektrotechnikiem przemysłowym) ale zabieram się do remontu mojego domu więc mam kilka pomysłów na instalację domową
prowadzenie instalacji; peszle -mam do nich osobisty uraz, ale nawet obiektywnie myśląc nie widzę potrzeby ich stosowania w budynku mieszkalnym, sztywne rury jak najbardziej ale tylko w budynkach z drewnianym stropem można wtedy zostawić w stropie zapas kabla a jeżeli coś się nam "usmaży" w puszcze można wtedy ściągnąć zapas w dół, w pozostałych przypadkach kabel prosto w tynku
ilość gniazdek to temat rzeka ja proponował bym w każdym kącie -czyli 4 na pomieszczenie dodatkowo w salonie jedno na środku dłuższej ściany + antena do tv
ilość gniazdek na jednym wyłączniku najlepiej każe pomieszczenie osobno i warto pociągnąć oba końce do tablicy rozdzielczej (na wypadek uszkodzenia jednego z kabli z ciągu gniazdek)
łazienka najlepiej na osobnym wyłączniku różnicowo-nadprądowym
tablice rozdzielcze w dużym domu -piętrowym warto zainwestować w drugą na piętrze -skracamy w ten sposób długość kabli, chociaż w domu różnice raczej nie będą znaczne
puszki ja proponowałbym zastosować głębokie puszki w wszystkie połączenia instalacji oświetleniowej wykonać wewnątrz puszki z przełącznikiem -zmniejszamy w ten sposób ilość połączeń
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Maniek
Jeśli decydujemy się na wymianę (modernizację) starej instalacji elektrycznej nie ma sensu wykonywanie pomiarów rezystancji izolacji, czy ochrony przepięciowej. Jest to niepotrzebne wywalanie w błoto sporych pieniędzy. Pomiary te i także parę innych jesteśmy zmuszeni wykonać przy oddawaniu nowej czy zmodernizowanej instalacji do użytku.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Złącza wago są dobre ,ale styk złącza i przewodu jest na tyle mały że szybko ulegają uszkodzeniu . skręcenie przewodów na długości 1,5cm jest pewniejsze niż wago i kostka wiem to z doświadczenia , lubie wago bo szybko się łączy ale u siebie w domu nigdy bym nie zastosował . Ale to jest tylko moje subiektywne odczucie.
Link do komentarza
Co do zasad dotyczących instalacji w łazience - jeśli by się ich sztywno trzymać, to w prawie żadnej łazience w bloku nie można by zainstalować żadnego gniazdka czy wyłącznika - skoro np. łazienka w mieszknaiu moich Rodziców ma wymiary 1,45 m na 1,8 metra !
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Gość Daniel
Co do złączek to ja również upierał bym się przy skrętce, wago tak jak kolega mówi szybkie, ale słabe, a skrętka na dł. 3cm, bo czemu nie pewna. To samo lutowanie bo przy te,p. lut się wytapia i problem. Co wy na to???.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
  • 2 lata temu...
Cytat

Wymieniłem w domu osprzęt na Ospel i nie narzekam. Wybór ok.



Tiaaaa... Szczególnie jeśli to Impresja. Wkręty gniazdek są przelotowe i niemiłosiernie kaleczą izolację przewodów, nad czym nie mamy kontroli. A gniazdo wkrętu jest połączone z PE, więc różnicówki się nie załączy i szukaj wiatru w polu.
Badziewie pierwszej wody.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Pomocny artykuł dla tych którzy mają odrobinę wiedzy na temat instalacji elektrycznej. W wielkiej płycie (bloki) kable biegną w podłogach, gniazdka są 5-10cm od podłogi a wyłącznik są 1,10 od podłogi.Dziś normy na taką instalację elektryczną nie pozwalają, ale jej wymiana jest zbyt kosztowna.
Link do komentarza
Cytat

Pomocny artykuł dla tych którzy mają odrobinę wiedzy na temat instalacji elektrycznej. W wielkiej płycie (bloki) kable biegną w podłogach, gniazdka są 5-10cm od podłogi a wyłącznik są 1,10 od podłogi.Dziś normy na taką instalację elektryczną nie pozwalają, ale jej wymiana jest zbyt kosztowna.



Ci którzy mają jakąś wiedzę na temat instalacji elektrycznej nie potrzebują takiego artykułu. A wymiana instalacji kosztowna? Jasne!!! Na kafelki i dekory starcza zawsze. Na kable i osprzęt - zawsze brakuje. Znamy to, znamy...
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 6 miesiące temu...
Cytat

Teraz się raczej odchodzi o topikowych... To są starodawne rozwiązania. Bezpieczne, ale starodawne icon_smile.gif U mnie teraz cała instalacja w domu jest na automatycznych zabezpieczeniach Ospela - to już standard.


Tak się rozpędziłeś z tym wychwalaniem-reklamowaniem Ospela ,że się zagalopowałeś o krok za daleko.
Gdzie widziałeś przepięciówki, nadmiarowo-prądowe czy jeszcze inne firmy Ospel?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...