Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Ekim

Vaillant ecoTEC + calorMATIC 430

Recommended Posts

Witam,

mieszkam w nowym domu (pierwszy rok zatem dogrzewanie). Dom z poddaszem około 120m2. Porotherm MAX 25 +15cm Styropianu. Na poddaszu 15cm wełny.

Piec Vaillant ecoTEC VU (chyba model 246-2 ) z zasobnikiem. Jednofunkcyjny, kondensacyjny, zamknięta komora.
1 obieg grzejnikowy - poprzez sprzęgło i dalej pompa
2 obieg podłogówka - poprzez sprzęgło mieszacz i pompa
Zasobnik 120 litrów
Pompa cyrkulacyjna.

Do tego sterownik calorMATIC 430 (zamontowany w pomieszczeniu) i czujnik temp zewnętrznej.

Koniec streszczenia teraz konkrety:

1) Pierwsze pytanie: domyślnie na calorMATICu mam 60 stopni i okienko czasowe 6.00-21.00 a na kotle ustawiam 48), ale czasem gdy wiem że dziś już nie będzie mi potrzebna ciepła woda nastawiam na calorMATICu niższą temperaturę np 30 stopni. Co chcę w ten sposób uzyskać? Działa nadal ograniczenie czasowe, tzn wiem że do końca najbliższego okienka czasowego nie będzie już podgrzewał wody a dalej zadziała automat. Jednak w takiej sytuacji włącza mi się pompa cyrkulacyjna (podpięta do sterownika w trybie pracy między 6.00-6.10) pomimo że nie jest to jej okienko czasowe. Działa to tak jakby system chciał mi ostudzić wodę do tych 30stopni zadanych na calorMATICu. To normalne?

2) Drugie pytanie: ogrzewanie działa na calorMATICu z czujnikiem temp zewnętrznej. Od serwisanta dowiedziałem się że w związku z tym że mam dwa obiegi (grzejniki i podłogówka) oraz sprzęgło nie mogę korzystać z funkcji korekty ustawien w stosunku do temperatury ze sterownika (ekranik zainstalowany w pokoju). Tzn temperatura obiegów jest ustawiana na podstawie temp zewn, zadanej temperatury i krzywych grzewczych, a nie może być korygowana wskazaniami czujnika w pomieszczeniu. Niezbyt to miłe bo z krzywymi grzewczymi nie mogę dojść do porozumienia od dłuższego czasu (obecnie grzejniki 0,5 a podłogówka 0,4). Czy to prawda że nie jest możliwe takie ustawienie aby korzystał z temp wewn?

3) Trzecie pytanie: czy wybór krzywej grzewczej powinien w pełni zagwarantować dopasowanie temp wewnętrznej? Czasami zdaje mi się że trafiłem z parametrami w sedno a potem przychodzą mrozy i zamiast zadanych 22 mam w domu 24,5. Albo na odwrót przychodzi temperatura +5 na zewnątrz a w domu zimno (przy tej samej wartości krzywej grzewczej). Nie mogę trafić w odpowiednie wartości. A może stosować jakiś offset?

Pozdrawiam,
Michał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...