Skocz do zawartości

Ocieplenie rur CWU a zamknięty obieg


Radian

Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
U mnie rury w posadzce są osadzone na styropianie przykryte siatką metalową i folią (albo odwrotnie). Część obiegu przechodzi w garażu, gdzie wg projektu zimą powinno być nie mniej niż 5C.
Rury są z PCV.
Chciałbym się dowiedzieć, czy deweloper ma rację twierdząc, że jest to wystarczające ocieplenie wg norm.
Poza tym twierdzi, że nie ma wymogu zakładania otuliny.
Link do komentarza
Wymóg ocieplania rur instalacji grzewczej i c.w.u. określona grubością materiału izolacyjnego obowiązuje od 1.01.2009 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

Realizowane obiekty, na których budowę wydano wcześniej pozwolenie mogą być stawiane wg. wówczas obowiązujących wymagań, a więc zgodnie z poprzednio podanymi zasadami.
Link do komentarza
Takie podejście dewelopera powinno być karalne!!!Jak można wciskać komukolwiek,że przykrycie rur folią jest jakąś tam izolacją!?
Jak w ogóle można pominąć zaizolowanie rur ciepłej wody!?Nad czym się tu głowić?To tak,jakby się zastanawiać,czy założyć okna z podwójnymi,czy z pojedynczymi szybami.
Szokują mnie ludzie,którzy potrafią nie izolować rur,i nadal takich nie brak.Że też w tak oczywistej sprawie potrzebne jest jakieś prawne uregulowanie icon_eek.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Wymóg ocieplania rur instalacji grzewczej i c.w.u. określona grubością materiału izolacyjnego obowiązuje od 1.01.2009 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

Realizowane obiekty, na których budowę wydano wcześniej pozwolenie mogą być stawiane wg. wówczas obowiązujących wymagań, a więc zgodnie z poprzednio podanymi zasadami.


No tak, ale mój domek został wybudowany w 2007 (a budowa trwała od 2005 przez 2006r.). Jakie wtedy były przepisy?
Czy steropian izolujący od podłoża jest wystarczającym ociepleniem? Folia jest od góry - przed zrobieniem tzw. wylewki.
Zwłaszcza jeśli część rur jest poprowadzona w garażu (gdzie minimalną temperaturę wg planów ustalono na 5C)?
Chciałbym wiedzieć czy to co zostało zrobione jest zgodne z polkimi normami obowiązującymi w 2005 - 2007 czy nie. Bo jeśli tak - to nie mam co tu "bić piany". Nie dopilnowałem - moja strata. Ale jeśli deweloper poszedł sobie na łatwiznę - to ... nie chcę tego zostawić w spokoju.

Zanim kupiłem ten domek, wcześniej myślałem o własnej budowie. Więc przeglądałem fachowe pisma na tematy szczególnie związane z termiką w domu i rozwiązaniach. To już wtedy doczytałem się, że jeśli ma się zamknięty obieg CWU - to powinno się izolować rury otuliną aż do przyłączy zewnętrznych.
Cały czas mi chodzi o to, jakie były przepisy 2005 - 2007 odnośnie ocieplania CWU z zamkniętym obiegiem.
Wiedząc jakie one były - będę mógł ewentualnie wyegzekwować poprawę instalacji. W przeciwnym przypadku budowlańcy będą mogli mnie wodzić za nos bez końca.
Wiem, że polskie normy są płatne - ja nawet nie wiem w których normach tego szukać - a szkoda mi wydawać kupę pieniędzy - jak i tak później te dokumenty do niczego nie będą mi potrzebne - bo nie jestem instalatorem wod.-kan.

Odnośnie opini co taki deweloper powinien zrobić - jeśli zamówiłem u niego extra wykonanie zamkniętego obiegu - to jeśli nie wykonuje tego "po bożemu" - to powinien przynajmniej spytać się czy nie chcę dodatkowego ocieplenia lub jaki wariant byłby dla mnie najefektywniejszy.
Każdy chyba wie, że opłaty związane z podgrzewem wody (czy to CO czy CWU) należą do największych w budżecie domowym. I każde podejście zmniejszające te wydatki powinny zostać przeanalizowane - czy wydatek jest tego wart (albo po jakim czasie zwrócą sie poniesione nakłady na poprawę).
Link do komentarza
Cytat

Takie podejście dewelopera powinno być karalne!!!Jak można wciskać komukolwiek,że przykrycie rur folią jest jakąś tam izolacją!?
Jak w ogóle można pominąć zaizolowanie rur ciepłej wody!?Nad czym się tu głowić?To tak,jakby się zastanawiać,czy założyć okna z podwójnymi,czy z pojedynczymi szybami.
Szokują mnie ludzie,którzy potrafią nie izolować rur,i nadal takich nie brak.Że też w tak oczywistej sprawie potrzebne jest jakieś prawne uregulowanie icon_eek.gif


Oczywiste sprawy nie dla każdego są oczywiste - takie już to życie jest.
Jeśli pójdę do sądu z taką sprawą - dla sądu będzie ważne tylko to, co jest zgodne z prawem i przepisami, a nie to co wydaje się być oczywiste.
Dla mnie oczywiste jest to, że rury powinny być zaizolowane otuliną bez względu na to z jakiego materiału są zrobione (a zwłaszcza przy zamkniętym obiegu), tylko że w sporze z deweloperem ten mój punkt widzenia wcale już taki oczywisty nie jest.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...