Skocz do zawartości

Dach wykonany niezgodnie z projektem i sztuka


Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie do kogos, kto jest biegly w temacie nadzoru kierownika budowlanego nad inwestycja i jego odpowiedzialnoscia prawna.
Jestem trzeciem wlascicielem domu, ktorego budowa zostala rozpoczeta w 1999 roku, dom zostal doprowadzony do stanu surowego zamknietego i sprzedany drugiemu wlascicielowi w 2005 roku. W dzienniku budowy z tego okresu sa potwierdzone podpisami i pieczatka owczesnego kierownika budowy wpisy dot. miedzy innymi wykonania izolacji folia para przepuszczalna i materialami termoizolacyjnymi pod dachem budynku zgodnie z projektem.
Drugi wlasciciel nabyl budynek w stanie surowym zamknietym nie zdajac sobie sprawy, ze blachodachowka zostala polozona na wiezbie bez w/w warst izolacji.
Ja kupilem od drugiego wlasciciela dom juz wykonczony i odebrany przez inspektora nadzoru. W chwili sprzedazy zostalem przez niego poinformowany o tym, ze dach nie zostal wykonany zgodnie z projektem i sztuka, pomimo stosownych wpisow w dzienniku. Nie zasiegnalem jednak na ten temat informacji u dekarza i zdecydowalem sie na kupno domu w takim stanie.
Teraz okazuje sie, ze aby wlasciwie zabezpieczyc dom i odizolowac go termicznie od gory, musze w praktyce zdjac blachodachowke i polozyc ja jeszcze raz po wykonaniu odpowiedniej izolacji.
Moje pytanie w zwiazku z tym brzmi, czy moge pociagnac do odpowiedzialnosci kierownika budowy, ktory potwierdzil stosownym wpisem wykonanie dachu zgodnie z projektem, i czego do tego potrzebuje? (mam dzienniki, dokumentacje urzedowa i projekt domu)

Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc.
Link do komentarza
Witaj.
Wg mnie najistotniejsze jest to czy obiekt dostał pozwolenie na użytkowanie. Samo potwierdzenie przez inspektora nadzoru... ?? nie jest informacją, gdyż wg mojej iedzy na budowę domu jednorodzinnego nie jest konieczne ustanowienie inspektora. Więc jeżeli obiekt ma pozwolenie na użytkowanie, to kręci się bata na nadzór budowlany, który ma takie rzeczy posprawdzać. Walczyć co prawda można, ale czas.... szkoda gadać.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Ponieważ budynek został odebrany przez inspektora nadzoru budowlanego a Pan miał świadomość niepełnego wykonania elementów dachowym, nie ma żadnych formalnych podstaw do kierowania roszczeń w stosunku do kierownika budowy. Kupując dom godził się Pan na taki jego stan, a brak ocieplenia można bez problemu uzupełnić od środka domu.
Link do komentarza
Hej,
Dziekuje za odzew, zastanawiam sie tylko jak to jest z tymi przepisami budowlanymi skoro, zmian w projekcie nie mam, nadzor odbiera budynek bez uwag, no i przede wszystkim Kierownik budowy, ktory ma odpowiednie uprawnienia do nadzoru wykonania budowy i dostaje za to pieniadze, pisze w dzienniku cos co nie jest zgodne z prawda, podbija pod tym swoja pieczatke i sygnuje.... W takim razie po co to wszystko?

Ok, faktycznie mozna docieplic dach od spodu po polozeniu poszycia dachowego bezposrednio na wiezbe, ale takie zabezpieczenie wiezby i stropow, nie bedzie juz tak dobre i pewne, jak w przypadku gdbyby zostalo to zrobione od poczatku jak nalezy - zgodnie z projektem. Wszyscy mi doradzaja zdjecie poszycia i zrobienie dachu jeszcze raz, tak jak nalezy...
Macia moze jakies linki z opisami zabezpieczania dachu izolacja od spodu juz po polozeniu poszycia?

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc
Link do komentarza
1. Nadzór nie odbiera budynku tylko przyjmuje zgłoszenie zakończenia robót - przy domkach jednorodzinnych nie ma obowiązkowej kontroli.
2. Domki jednorodzinne nie mają pozwolenia na użytkowanie.
3. Jaka masz konstrukcję dachu, dach ociepla się w 99 na 100 przypadkach od dołu pomiędzy krokwiami?
4. Rozwiązaniem może być dla ciebie zrobienie opinii o niewłaściwym wykonaniu pokrycia dachowego i podanie do nadzoru budowlanego tamtego kierownika o poświadczenie nieprawdy - może stracić uprawnienia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...