Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Źródło dolne w ogrzewaniu pompą ciepła


Recommended Posts

Skąd brać ciepło? Z powietrza, wody czy z ziemi? To najważniejsza decyzja w ogrzewaniu pompą ciepła. To pytanie za 20 000 zł, bo tyle może kosztować rozwiązanie najdroższe. Najtańsze jest za darmo. Ale liczą się też inne kryteria wyboru.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/1343-zrodlo-dolne-w-ogrzewaniu-pompa-ciepla

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...
Gość wojtekkaz
Czy w przypadku kolektora poziomego spiralnego, ocieplenie go (np. papa, włóknina itp.) przyniesie jakiś pozytywny rezultat, ewentualne zwiększenie COP ?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok temu...
Gość pompyciepla24
Czy oby kolektor oparty na wodzie ze studni jest najbardziej wydajny. Być może jeśli liczy się sprawność pompy wg. normy EN255 tak ale przy wyliczeniach COP wg. normy EN14511 (uwzględniającą moc potrzebną do napędzania pompy tłoczącej wodę ze studni) wygląda to już zupełnie inaczej. Ponadto pisząc o studni głębinowej i głębokości 6m w warunkach polskich nie można mówić o wystarczającej wydajności źródła (poza nielicznymi wyjątkami)..
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wszystko gra, tyle, że od grudnia 2005r. PN-EN 255 została wycofana i zastąpiona PN-EN 14511.

Tak więc od 5 lat nie wolno „liczyć” wg. „starej” normy – oczywiście dla urządzeń wyprodukowanych po tej dacie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok temu...
"Kolektor pionowy

Najskuteczniejszym rozwiązaniem w przypadku ograniczonej ilości miejsca jest kolektor pionowy. Do odwiertów głębokości 30 ÷ 150 m (uwaga – konieczne jest zezwolenie) wkłada się sondy pionowe, czyli rury zgięte w kształcie litery U, w których krąży glikol.

Z 1 m odwiertu można uzyskiwać 30 ÷ 70 W energii cieplnej. Na przykład dla domu o powierzchni 200 m² potrzebną moc cieplną dolnego źródła (ok. 0,8 mocy pompy ciepła, czyli 0,8 x 200 m² x 50 W/m² = 8 kW) otrzymamy przy łącznej długości odwiertów ok. 160 m, czyli mogą to być 4 odwierty o głębokości 40 m każdy. Odległość między odwiertami nie powinna być mniejsza niż 5 m.

Kolektor pionowy, w porównaniu z kolektorem płaskim, ma same zalety:
zajmuje niewielką powierzchnię działki
glikol ma stabilną temperaturę w ciągu całego roku (3 ÷ 7°C).
Jest tylko jedna wada – wysoka cena. O ile kolektor poziomy dla domu 150 m² kosztuje ok. 5000 zł, to pionowy może kosztować ok. 10 000 zł, a zdarzają się oferty na poziomie powyżej 15 000 zł.

Ilość i długość sond głębinowych zależy od warunków geologicznych, dlatego często w trakcie wiercenia otworów wprowadza się korekty do wstępnego projektu. Na podstawie zdobywanych w trakcie wiercenia informacji o rzeczywistych warunkach geologicznych można zweryfikować długość sond."chciałbym się odnieść do części kolektor pionowy kontra kolektor poziomy
Jest jeden aspekt, który nie został tutaj poruszony - kolektory pionowe są często robione na styk, lub z niedoborem - ze względu na cenę - żeby zejść z ceną i zachęcić klienta do wyboru ich ofery ceną. Niestety takie DZ źródło może być problemem w przypadku ekstremalnie niskich temperatur lub długiej zimy.
Ja mam sporo przewymiarowane DZ poziome w glinie i mam temperatury DZ dużo wyższe niż zdecydowana większość kolegów posiadających DZ pionowe - a moje DZ kosztowało sporo mniej niż ich
Moje DZ poziome ma tylko 1 wadę - mam tak wysokie temperatury latem, (w okolicy 20C) że nie ma najmniejszego sensu robić chłodzenia pasywnego - a wcześniej byly takie plany....
DZ pionowe z temperaturą 3-7C sprawdzi się tutaj dużo lepiej...
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Czy w przypadku kolektora poziomego spiralnego, ocieplenie go (np. papa, włóknina itp.) przyniesie jakiś pozytywny rezultat, ewentualne zwiększenie COP ?


przeciwnie. COP się zmniejszy.

Cytat

a co jeśli będę miał wodę pitną ze studni a myślę o wodnym dolnym źródle czy mogę wykorzystać tą samą studnie czy potrzebne będą w sumie trzy i jak to w ogóle wykonać.


jedna czerpna (do picia i do pompy ciepła) i jedna zrzutowa. To w sumie dwie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok temu...
Mnie się to to nie widzi.
W tym wykonaniu wydaje się to skomplikowane.
Instalacja posiada części ruchome wymagające napędu, a więc i konserwacji.
Do tego koszt pozyskania "darmowej" energii stawia pod znakiem zapytania deklarowany COP.
Ze strony:
Cytat

Przy (analogicznym) domu 150 m energooszczędnym potrzebujemy 5000 kWh energi cieplneji. Przy zasilaniu z wodociągów i nie magazynowaniu topniejącej wody (używanej corocznie do ogrzewania) koszty ogrzewania to cena 50 m3 wody i energii elektrycznej 1250 kWh COP 4.0.


Jakby nie kombinować, to 50m3 wody przedstawia wymierną wartość, a w przypadku pracy w jakimś obiegu zamkniętym instalacja wymaga możliwości magazynowania też całkiem konkretnej ilości wody.

Już kilka lat temu był poruszany temat grzania lodem i tamta instalacja (zamysł kol. Adama_mk) miała ręce i nogi bo wykorzystywała dostęp do naturalnego cieku wodnego (rzeki/rzeczki), która zapewniała zarówno nieograniczony dostęp do wody jako źródła energii, jak i zapewniała spławność produktu ubocznego - lodu.
Instalacja była dedykowana dla konkretnej lokalizacji i do takowej zamysł/koncepcja została dostosowana.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata temu...

Posiadam pompę ciepła, całą instalację sam budowałem i widzę, że autor uczciwie podzielił się swoimi wiadomościami. Dla lepszego zrozumienia, skąd tak naprawdę się bierze ciepło przy zastosowaniu pompy ciepła, a o tym w taki sposób nikt nie pisze, możliwie najprościej postaram się wyjaśnić. W pompie ciepła, w wyniku sprężania gazu powstaje wysoka temperatura. Sprężony gaz (propan), schłodzony przez odbiornik np. podłogówkę, o wysokim ciśnieniu dostaje się do rozprężacza i osiąga temp. blisko -37 stopni C i ten gaz podgrzewany jest poprzez wymiennik ciepła (wodą lub glikolem) przy dobrej wydajności o 30 stopni C, czyli do -7 stopni C. i cykl się powtarza. Na tej zasadzie produkuję się skroplone gazy. Najpierw zostają mocno sprężone, odbiera się ciepło, a potem nagle mocno rozpręża, w wyniku czego powstaję bardzo niska temperatura,nawet blisko -200 stopni C.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, bajbaga napisał:

 

:icon_eek:

 

 

11 minut temu, mhtyl napisał:

:zalamka: Czyżby nowy nawiedzony się pojawił na forum?

 

8 minut temu, stach napisał:

tylko GOŚĆ :icon_rolleyes:...

A jak się zarejestruje :icon_eek:O.o ?...

Już widzę wasze wpisy: ZENIO II NADCHODZI  !!!  :14_relaxed:  Ratuj się kto może.....:yahoo:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

A jak się zenek zapatrujesz na wypowiedź gościa? Czyżbyś podzielał jego opinię?

Szczerze to ja ją nie bardzo rozumiem. Ale zgłębiam temat PC. I promienników podczerwieni - jak wiesz :14_relaxed:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok temu...
Mam ciekawą propozycję. Co myślicie o ułożeniu kolektora poziomego podczas budowy ogrodzenia na głębokości ok.2m. Łączna długość płotu to 190m. Układając dwie rury w odległości 0,6m - 0.8m od siebie mamy 380m kolektora poziomego przy podłożu gliniastym mocno podmokłym. Licząc 40w/m2x190m ogrodzenia powinno się uzyskać ok 7-8kW Co Wy na to? Czy czegoś nie wziąłem pod uwagę?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie temu...

koleś chce dupe szkłem wycierać -- jedno kopanie pod płot i kolektor. miałem z takimi do czynienia w jednym wykopie woda , kanalizacja i na górze prąd -- ... tak chciał zrobic i zrobił. Kto ma olej w głowie wie co się dzieje z gruntem jak usiada i jak te rury i kabel sie wyginają. co będzie podczas jakiejkolwiek awarii będą razem trzy podczas odkopywania tej pierwszej.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesiące temu...
Kolektor pionowy najefektywniejszy, a temperatura w nim to 10c w przypadku odwiertów x razy 100m. To ile będzie miała temperatura podczas obciążenia wynikać będzie od odbierania tego ciepła. Ja mam pompę gruntową Nibe, COP przy odwiertach i podłogówce 20-35c wacha się od 4.2 do 7.1 w zależności od obciążenia. Do czasów ostrych mrozów zwykle COP jest blisko 7
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

COP ponad 7? Chyba tylko w wąskim zakresie warunków, których raczej nie da się spełnić non-stop. Chętnie dowiem się czegoś więcej na temat tego modelu pompy ciepła i warunków, w których COP wynosi 7.1. Z gościem nie podyskutuję, chyba, że czyta i zaloguje się na forum.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

i pewnie jeszcze odczytywane ze sterownika...tak, znamy takie przypadki...

oczywiście, gruntowy inwerter potrafi bardziej oszczędzać dolne źródło i osiąga nawet do 30% lepsze wyniki, ale w takie coś, to uwierzę, jak w instalacji będzie podlicznik i ciepłomierz. Odczyty ze sterownika odnośnie COP, to raczej można pomiędzy bajki włożyć...

Całkiem na marginesie jest fakt, że DZ pionowe + gruntowy inwerter NIBE to chyba najdroższa opcja PC jaką można sobie wymyślić....

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...