Skocz do zawartości

Czy gmina może nakazać podłączenie się do sieci kanalizacyjnej?


Recommended Posts

Przymus przyłączenia do sieci kanalizacyjnej powinien wynikać z ustalenia, że inne rozwiązania nie spełniają zdefiniowanych rozsądnie parametrów i przez to nie zapewniają bezpieczzeństwa innych ujęć wody lub powodują niedopuszczalne zanieczyśzczynie środowiska. W nielicznych przypadkach pewne obszary terenu mogą mieć charakterystyki pozwalające na objęcie ich nakazem przyłączenia do kanalizacji - ale powinno wymagać to stosownych badań przed podjęciem takiej uchwały.
Niestety "radosna twórczość" demokratycznie wybranych radnych tworzy niedemokratyczne przepisy.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Pytanie do eksperta udzielającego odpowiedzi.
Jak się ma Pana wypowiedź do obowiązków zapisanych w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 września 1996r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tam przecież jest zapis wprost nakazujący przyłączenie się do istniejącej kanalizacji. Jedynym odstępstwem jest przypadek posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków.
Link do komentarza
Cytat

Pytanie do eksperta udzielającego odpowiedzi.
Jak się ma Pana wypowiedź do obowiązków zapisanych w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 września 1996r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tam przecież jest zapis wprost nakazujący przyłączenie się do istniejącej kanalizacji. Jedynym odstępstwem jest przypadek posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków.



Masz rację, pan ekspert się myli - można zmusić do podłączenia się.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Obowiązek przyłączenia dotyczy nowych lub modernizowanych obiektów. Na użytkowanych już nieruchomościach podłączenie do kanalizacji zależy od dobrej woli jej właściciela.



A z czego to wynika???

Obecnie w mojej gminie finalizowana jest inwestycja kanalizacyjna i ...
... i niestety gmina na siłę próbuje wyegzekwować przyłączenia do budowanej kanalizacji.

Jako argumentacja przytaczana jest - wspomniany już tu powyżej:

"USTAWA z dnia 13 września 1996 r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach."


A dokładnie zapisy rozdziału 3 w/w ustawy - poniżej cytuję:

"Rozdział 3 - Obowiązki właścicieli nieruchomości

Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym oraz przyłączenie do istniejącej kanalizacji sanitarnej,
2) gromadzenie powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w urządzeniach, o których mowa w pkt 1,"



Niestety nigdzie w tej ustawie nie ma ani słowa dotyczacego informacji cytowanej powyżej z poprzedniego postu, że:

"podłączenie do kanalizacji zależy od dobrej woli jej właściciela."



Jeżeli faktycznie zależy to od "dobrej woli właściciela" byłbym bardzo wdzięczny za informację gdzie znajdę taki zapis,
czyli na co można się powołać (na jakie przepisy) z których by to wynikało - z których wynikała by ta dobrowolność.


Temat jest o tyle dla mnie ważny, że problematyczne podłączenie wiąże się ze sporymi kosztami przyłączenia oraz opomiarowania:
- przyłączenie do kanalizacji (wyprowadzenie studzienki, tzw. "przykanalika" na 3 m w głąb posesji) to koszt 3 500.00 PLN,
- dodatkowo dochodzi położenie instalacji od budynku (od szamba - 2szt.) do wspomnianej studzienki - ok. 30 m,
- oraz koszty opomiarowania (montaż urządzeń pomiarowych) własnych ujęć wody.
na które to koszty obecnie mnie po prostu nie stać.


Dodam jeszcze tylko, że budynek wraz z całą infrastrukturą został wybudowany i oddany do użytku w 1995r.


pozdrawiam serdecznie .
Link do komentarza
nie znam dokładnego paragrafu ale sprawa ma sie tak ze jesli masz szambo bezodpływowe w dodatku z atestem i masz rachunki za wywuz nieczstosci to tak długo jak jest gwarancja na szmbo czy tez atest gmina nie moze nakazywac nic,jesli któres z tych parametrów jest naruszone niestety moze wymagac przyłaczenia
Link do komentarza
yacan piszesz, że cię nie stać, a w jaki sposób pozbywasz się ścieków? U nas wywózka ścieków kosztuje około 150-200 zł a trzeba to zrobić np.2x w miesiącu to w ciągu roku masz już 4 tys. A kanalizacja około 50zł/m-c.
kiedy w zeszłym roku na naszej ulicy robili kanalizację (koszt 3000 zł) i powiedzieli że nikogo nie zmuszają ale po uruchomieniu będą sprawdzać jak pozbywają się ścieków ci co się nie przyłączyli, efekt-przyłączyli się wszyscy.
Cóż po prostu kanalizacja jest to najtańszy (legalny)sposób pozbycia się ścieków, a narzekają ci co wylewają ścieki np. na pola.
Link do komentarza
"dylot" , "janekluki"

A czytać umiecie??? - wyraźnie napisałem, że "budynek wraz z całą infrastrukturą został wybudowany i oddany do użytku w 1995r."
A dla mnie jest oczywiste, że pisząc w tym temacie o istniejącej infrastrukturze piszę o szambie.

Zresztą w moim poście było wyraźnie napisane nawet o 2 szt. szamb.


Natomiast co do kosztów, to dotychczas ponoszę je uczciwie: co miesiąc wywózka szamba za 150 PLN
(dodam, że szambo obsługuje dom zamieszkany przez 1 do 2 osób - druga osoba nie mieszka tu stale).

Natomiast kanalizacja (według ogólnej informacji) może mnie kosztować ok. 70 PLN mies. (może mniej).
Tyle że co z tego???


Jest nawt takie powiedzenie: "z h... mąkę jak ojciec młyn sprzedał."
Sorka za za powyższe, ale przecież wspomniałem o tym, że mnie obecnie nie stać i prosiłem o poradę a nie wyliczenia.

Czy tak trudno policzyć koszty (o których zresztą wspomniałem) i zrozumieć że kogoś może nie byż na to stać?:
* 3 500 PLN - wykonania 3 m przykanalika,
* ??? PLN wykonaniue 30 m instalacji kanalizacyjnej na posesji
(patrząc na cenę 3 m można sobie wyobrazić koszt powyższego - spokojnie pow. 10 000 PLN),
* urządzenia pomiarowe 3 szt. - mam 2 własne ujęcia wody
(każde z ujęć muszę opomiarować plus dodatkowo osobno odejście do podlewania ogrodu w celu minusowania ze zużyciem).

Więc co z tego, że w dłuższym rozrachunku się opłaca - pieniądze trzeba wpłacić teraz a nie kiedyś - a teraz mnie po prostu nie stać.

A może ktoś z tych mądrych pożyczy mi tej kasy??? - oczywiście jest to pytanie retoryczne.


I - sorka - ale prosiłem o radę a nie przekonywanie mnie o opłacalnosci lub insynuacje o wylewaniu nieczystości "na pole czy też do rowu".
Link do komentarza
yacan skąd ty masz te ceny - 3500 za 3 mb - to jest jakis kosmos, obecne ceny to 200 do 300 zł za 1 mb. To nawet jakbyś nie liczył wychodzi maksymalnie ok. 1000 zł.

Zresztą ustawa nakłada obowiązek przyłączenia się w ust. 2 pkt. 1 (Dziennik Ustaw z 2005 r. Nr 236 poz. 2008):

Cytat

Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;
2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;



Także wyjścia raczej nie masz.
Link do komentarza
Cytat

Prawo nie działa wstecz - każda ustawa ma podaną na końcu datę od kiedy obowiązuje. W użytkowanych domach nie ma więc obowiązku podłączenia do sieci podobnie jak np. wyposażania w katalizatory samochodów produkowanych przed wejściem tego wymogu.


Na podstawie w/w ustawy mnie i sąsiada gmina próbowała zmusić do budowy na nasz koszt studzienek w ulicy (!!!), chociaż chałupy na tej ulicy stoją od 1936 roku... . Ludzie , nie dajmy się zwariować mafii urzędniczej. Redakcja ma rację!!! Nikt nie ma prawa zmusić właściciela do zmiany sposobu dysponowania nieruchomością. I jeszcze mała uwaga do tematu... -kolejne ekipy rządzące przymierzają się do katastru i podpięcie się do kanalizacji podniesie wartość nieruchomości i oto chodzi , jak nie wiadomo o co chodzi ... icon_twisted.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Powiem tylko tak: 1/ gdy budowany był kolektor kanalizacji, to gmina powinna podłączyć istniejące szamba, a Wy powinniście o to zadbać, 2/ sprawdziłbym szczelność Waszych szamb i ich pojemności, 3/ zażądałbym, a gmina ma na to prawo, rachunków za wywóz nieczystości i potwierdzenie miejsca ich złożenia.
Teraz uderzcie się w piersi. Kto odsącza ścieki w grunt, kto wywozi na lewo, kto odprowadza do rowów. Albo też podliczcie, ile kosztuje regularny i legalny wywóz i porównajcie z odprowadzeniem do oczyszczalni ścieków. O moralności, o etyce, o poszanowaniu środowiska naturalnego i otoczenia nie pomnę. A powinienem. Tylko, ilu z Was to zrozumie i doceni. Przede wszystkim przecież ja i moja kasa, prawda?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość kasiak
a ja strasznie bym chciała żeby taki obowiązek był. moi mili i grzeczni sąsiedzi mają wylizaną działeczkę a swoje g...a wylewają 10 metrów od mojego domu!!!! i twierdzą ze to deszczówka... a ci z drugiej strony opony palą i plastiki. i otwórz tu człeku okno :(:( pasowałoby przestać oddychać :(
Link do komentarza
tu niechodzi o to czy prawo dziła wstecz czy nie sa aktualne przepisy i jesli jest kanalizacja to albo sie dopoinasz do tej kanalizacji albo muszisz spełnic warunki o których pisałem wczesniej i tyle a sami sobie policzcie czy warto miec szambo z atestami i wywozic oficjalnie (do tej samej kanalizacji tylko kawałek dalej)czy tez miec jedna rure i zapomniec co to kanalizacja z szambem
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Gość Janek
1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym oraz przyłączenie do istniejącej kanalizacji sanitarnej, Prosze napisz dalej co jest po przecinku i wreszcie zrozum kruczki prawne.Jakos tutaj nikt o tym nie mówi...
Link do komentarza
Gość michał
A co w przypadku gdy ja chcę przydomową oczyszczalnie ścieków. A gmina nakazuję kanalizację. Koszt budowy przydomowej oczyszczalni jest dla mnie niższy niż podłączenia do kanalizacji (wynika to z zagospodarowania działki) Koszt użytkowania przydomowej oczyszczalni dużo niższy. Gmina nie wyraża zgody na założenie 2 licznika wody (do podlewania ogródka) Co znacznie zawyży ilość ścieków. Czy gmina może zablokować budowę przydomowej oczyszczalni. I nakazać podłączenie do kanalizacji. Jeśli tak to czy mogę się od tego odwołać i gdzie..
Link do komentarza
Cytat

A co w przypadku gdy ja chcę przydomową oczyszczalnie ścieków. A gmina nakazuję kanalizację. Koszt budowy przydomowej oczyszczalni jest dla mnie niższy niż podłączenia do kanalizacji (wynika to z zagospodarowania działki) Koszt użytkowania przydomowej oczyszczalni dużo niższy. Gmina nie wyraża zgody na założenie 2 licznika wody (do podlewania ogródka) Co znacznie zawyży ilość ścieków. Czy gmina może zablokować budowę przydomowej oczyszczalni. I nakazać podłączenie do kanalizacji. Jeśli tak to czy mogę się od tego odwołać i gdzie..


Ustalenia gminy w formie uchwały są prawem wiążącym dla mieszkańców. W przypadku wydania indywidualnej decyzji można odwołać się do do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Link do komentarza
widac lata leca i ceny tez
Koszty podłączenia sie do kanalizacji sa dalej wysokie ale to nie zabija gdy patrzymy z perspektywy dlugoterminowej, natomiast totalnym nieporozumeniem jest wciaz rosnąca cena za scieki, czy podlewasz ogrod, myjesz samochod etc etc placisz jak za scieki! gdzie tu logika. Widac w Polsce mamy jak zwykle walke urzedu z konsumentem, dajcie mi czlowieka a znajde na niego paragraf. To samo jest z MPO i segregacja smieci, musisz miec podpisana umowe bo w innym przypadku kara,a gdzie jakas zacheta??? z tego co czytalem tylko łódz wprowadzila jakies profity - segregujesz taniej wywozimy odpady.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Janek
Cos mi sie wydaje ze expert wogóle nie ma racji.Niestety w moim wypadku,czekam na kare-a powoływałem sie na powyzszą odpowiedz i odpowiedz redakcji ze dotyczy to tylko nowych obiektów.Jezeli dojdzie do tego-będziemy zmuszeni sądownie pozwać redakcje za nieprawidłowe podawanie danych,wraz z odzyskiem wszystkich kosztów. Moze redakcja tutaj się wypowie jakie są podstawy prawne powyzszych wypowiedzi-oraz podanie wszystkich przepisów i ustaw na czym się opieraliście. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Cos mi sie wydaje ze expert wogóle nie ma racji.Niestety w moim wypadku,czekam na kare-a powoływałem sie na powyzszą odpowiedz i odpowiedz redakcji ze dotyczy to tylko nowych obiektów.Jezeli dojdzie do tego-będziemy zmuszeni sądownie pozwać redakcje za nieprawidłowe podawanie danych,wraz z odzyskiem wszystkich kosztów.

Moze redakcja tutaj się wypowie jakie są podstawy prawne powyzszych wypowiedzi-oraz podanie wszystkich przepisów i ustaw na czym się opieraliście.
Pozdrawiam.


Wariat!
Link do komentarza
U mnie w gminie koszt podłączenia do kanalizacji wynosi 1100zł.
+
na własny koszt trzeba zrobić sobie projekt przyłącza i wystąpić o pozwolenie na budowe kanalizacji ( ja płaciłam za to 450 zł.)

Odległośc mojego domu do rury,do której mnie podłączali wynosi ok 70 metrów ,
wykonali 2 studzienki ( chyba odstojnikowe to się nazywa )
Podłączyli ładnie z rurą kanalizacyjną która jest wyprowadzona z domu..
i
na koniec ładnie po sobie posprzątali...

Na drugi dzień przybyli geodeci,zrobili inwenteryzację powykonawczą na koszt gminy

I już spokojnie umowę o odbiór ścieków mogę z zakładem gospodarki komunalnej podpisywać

Link do komentarza
U mnie zgodnie z planowaną i budowaną nitką instalacji kanalizacyjnej - podłączają w kwocie 500zł za metr.
Tak nieszczęśliwie gmina podpisała umowę z wykonawcą i ludziska się zburzyli bo zamiast zaplanowanych 2.5 - 3,5 tyś do zapłacenia (na tyle byli przygotowani zgodnie z wcześniejszymi obietnicami) otrzymali rachunki na 10 - 12 tyś.
No i zaczął się problem - bo gmina dostała na ten cel środki, ale warunkiem było korzystanie późniejsze przez mieszkańców.
Wybrnęli tak że dofinansowali te przyłącza do budynków z własnych pieniędzy.
Z tego co pamietam bodajże do wysokości 1,5 tyś zł
Link do komentarza
Podłączenie do kanalizacji to przecież jest jedna z najlepszych opcji pozbywania sie nieczystości,a że kosztuje,no cóż......
Przecież sami je produkujemy
a
taka jest cena postępu i rozwoju.

Ja teraz jestem zadowolona,że już mam kanalizację podłączoną do nowobudowanego domu,bo wiem że szambo( które teraz posiadam) to jeden ogromny kłopot, a na dodatek firma która je wypompowywała okazała sie na tyle nieuczciwa,że zamiast oddawac ścieki do oczyszczalni,znalazła tańszy sposób i po prostu je zlewała do rzeki,tak że teraz nie prowadzi działalności,a ja mam kłopot komu zlecę wywóz tychże nieczystości icon_sad.gif
Link do komentarza
(Dz. ust. nr 236 z 2005 roku) oraz przepisy prawa lokalnego. Owszem tylko ta ustawa i przepisy nic nie mówią na temat taki,w jakim jest odpowiedz experta. Na marginesie zazdroszcze tym,gdzie gmina to robi za 500 zł.U mnie wyliczono (południe polski) koszt niecałych 10mb+ studzienka wraz z planami na ponad 5000zł.Wszystko zalezy od miejscowosci i gminy...
Link do komentarza
Cytat

(Dz. ust. nr 236 z 2005 roku) oraz przepisy prawa lokalnego.
Owszem tylko ta ustawa i przepisy nic nie mówią na temat taki,w jakim jest odpowiedz experta.
Na marginesie zazdroszcze tym,gdzie gmina to robi za 500 zł.U mnie wyliczono (południe polski) koszt niecałych 10mb+ studzienka wraz z planami na ponad 5000zł.Wszystko zalezy od miejscowosci i gminy...



czyli podobnie jak u mnie - 500zł za metr przyłącza........... -icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Ktoś
I jeszcze jedno W jaki sposób ktoś ma wykonać przyłącze do sieci kanalizacyjnej ktora jest poza granicą działki- skoro definicja przyłącza ma się tak: W aktach rangi ustawowej definiowane są bezpośrednio wyłącznie przyłącza kanalizacyjne oraz przyłącza wodociągowe. Zgodnie z art. 2 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków: [quote][i]" przyłączem kanalizacyjnym jest odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej; definicja w powyższym brzmieniu obowiązuje od 17.08.2005 r.[/i][/quote] I dalej: [quote][i]Stosownie do obowiązującego brzmienia ustawy - Prawo budowlane, budowa przyłączy, niezależnie od rodzaju obiektu budowlanego, jaki łączony jest z siecią nie wymaga pozwolenia na budowę (art. 29 ust. 1 pkt 20). W konsekwencji inwestor może budować przyłącze, wedle własnego wyboru, którego możliwość sygnalizowana jest w art. 29a ust. 3: 1) na podstawie zgłoszenia (art. 30 ust. 1 pkt 1a w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 20), 2) bez zgłoszenia (art. 29a ust. 1 i 2 w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 20).[/i][/quote] Czy istnieje prawo zmuszenia lub przymusu wykonania przyłącza do sieci kanalizacyjnej w wypadku gdy ta sieć jest poza granicą nieruchomości? Czy Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. ust. nr 236 z 2005 roku) oraz przepisy prawa lokalnego,mowią coś o terminie wykonania instalacji i czy można za to nakładać karą grzywny? Pzdr...
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość wilczek
A jakie są u was koszty za 1m3 ścieków? W mojej gminie już 15pln (wodociąg + kanalizacja). To są horrendalne ceny w porównaniu z kosztem eksploatacji przydomowej oczyszczalni..
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
mam wrażenie że wypowiedź eksperta komentują sfrusrowani urzędnicy gmini , którzy wybierają jakieś firmy oszustów , którzy żeby przedstawić najkorzystniejszą czyli najtańszą ofertę przeżucają koszty na mieszkańców. SKANDAL. A urzędnicy ich wybierają bezmyślnie nie myśląć że inwestycja , którą realizują jest najczęściej z funduszy unijnych gdzie jest wymóg podłączenia bo inaczej kasa do zwrotu . A co do ustawy jak nie jesteście prawnikami to głupot nie piszcie bo się ośmieszacie szambo lub kanalizacja to wy dokonujecie wyboru warunkiem jest tutaj że musicie utrzymywać czystość i to wam nakazuje ta ustawa !!!!!!!..
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Moim zdaniem ta porada jest dyskusyjną interpretacją ustawy. Od 11 IV 2012 obowiązuje nowa, ale w starej (obowiązującej, gdy to pisano) zapisy były takie same:

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Dz.U. z 2012 poz. 391


Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:

(...)

2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;

(...)

7. W przypadku stwierdzenia niewykonania obowiązków, o których mowa w ust. 1-4, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję nakazującą wykonanie obowiązku.

Tylko co dokładnie oznacza "w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona"? Jeśli budowa przyłącza (też będącego częścią sieci) jest w pojęciu właściciela nieruchomości zbyt droga, to co? Kto decyduje?

Nie wiem czy były jakieś wyroki sądowe w takich sprawach, a tylko interpretacja prawa dokonana przez sąd jest wiążąca. Problem MPZP też jest w tej poradzie marnie omówiony.

Spotkałem się np. z takimi zapisami w MPZP, że docelowo przewiduje się gazyfikację, ale do tego czasu dopuszcza się wykorzystanie innych paliw.

Analogiczna sytuacja jak ze ściekami. Czy tak sformułowany zapis w MPZP (dokumencie niższym w hierarchii od ustawy) można uznać za obligujący do przyłączenia nieruchomości do sieci?
Pozdrawiam,.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 2 u.u.c.p.g. na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej na terenie gminy sieci kanalizacyjnej. Ustawodawca przewiduje tu dwie możliwości: albo istnieje sieć kanalizacyjna - wówczas zasadą jest, że nieruchomość ma być podłączona do tej sieci, a jedyny wyjątek dotyczy takiej sytuacji, kiedy nieruchomość jest już wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych i wtedy przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, albo sieć kanalizacyjna nie istnieje i jej budowa jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona; wtedy właściciel nieruchomości może wyposażyć swoją nieruchomość albo w przydomową oczyszczalnię ścieków albo w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych. Akt u.u.c.p.g. przewiduje, że to właściciele nieruchomości mają zapewniać utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez przyłączanie swoich nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Nadzór nad realizacją obowiązku w zakresie przyłączenia nieruchomości do sieci sprawuje wójt (burmistrz lub prezydent miasta), który w przypadku uchylania się od obowiązku ma uprawnienia do wydania decyzji nakazującej jego wykonanie. Niewykonanie decyzji podlega sankcji w postaci kary grzywny (art. 10 ust. 2 u.u.c.p.g.).
Link do komentarza
Bzdury wypisujesz, nikt nikogo nie musi zmusić.
I pisze to nie z litery prawa i paragrafów tylko z życia.
Dla przykładu w jednej miejscowości rozpoczęto budowę sieci kanalizacyjnej i na zebraniu mieszkańców wójt zezwolił na budowę POŚ tym którzy nie chcą się przyłączyć do sieci, a tym którzy nie chcieli ani jednego ani drugiego pozostali przy szambie.
Drugi przypadek w innej miejscowości istnieje już sieć kanalizacyjna i nowo budujący nie mają obowiązku do podłączenia się do kanalizacji, mogą mieć POŚ albo szambo.
Oczywiście, gmina możne nakazać( ale nie musi) odgórnie podłączenie do kanalizacji ale nie jest to tak jak piszesz ,że obowiązek ciąży na właścicielu nieruchomości.
Link do komentarza
Wszystko to jest w połowie prawda.
U mnie gmina została skanalizowana w ramach unijnej dotacji i inwestycji z tym związanej.
I jest teraz tak.
Nowo budujące się domostwa - mają obowiązek, już na etapie wydawania pozwolenia na budowę jest zapis o obowiązku przyłączenia się do sieci.
Natomiast istniejące już budynki takiego obowiązku nie miały - ale zostały delikatnie przymuszone.
Tzn zaczęła się intensywna kontrola i monitorowanie sieci w od-kan, wyłapano wszystkie nieszczelne szamba, zaczęto kontrolować kwity związane z opróżnianiem szamb na posesjach - i w ten oto sposób większość gospodarstw i tak została przymuszona do podłączenia się do nowej inwestycji co to została wybudowana za unijne, a spłacać trzeba gminie......
Link do komentarza
Otóż widzisz, co kraj to obyczaj.
W mojej rodzinnej miejscowości kilka lat temu robili kanalizacje za unijne datacje i kto chciał to mógł się podłączyć i dzisiaj jest tak samo.Wiem bo kilku moich znajomych się tam buduje, jeden zamontował POŚ, drugi szambo a inni sie podłączyli do kanalizy.Tylko ,że jak kilka lat temu podłączali ludzi do sieci to gmina zażyczyła sobie 1200 zł a dzisiaj wołają prawie 5 tys !!!
A drugi przypadek co podałem to sytuacja taka sam, siec budowana za unijne pieniądze, ale tam od mieszkańców zażyczyli sobie 7 tys za przyłącze! I dlatego wyszła taka afera, że większość mieszkańców zadeklarowała , że chce POŚ i została wyrażona na to zgoda.
Tak więc z tych przykładów widać , że prawo mamy jedno tylko różnych urzędników. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Z naszych obserwacji też wynika, że co kraj to obyczaj i w różnych gminach prawo może być nieco inaczej interpretowane przez urzędników. Aczkolwiek w większości przypadków w gminach gdzie jest kanalizacja lub plany jej budowy w niedalekiej przyszłości, trudno o uzyskanie zgodny na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Aczkolwiek zawsze warto trochę powalczyć o takową zgodę.
Link do komentarza
Cytat

Z naszych obserwacji też wynika, że co kraj to obyczaj i w różnych gminach prawo może być nieco inaczej interpretowane przez urzędników. Aczkolwiek w większości przypadków w gminach gdzie jest kanalizacja lub plany jej budowy w niedalekiej przyszłości, trudno o uzyskanie zgodny na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Aczkolwiek zawsze warto trochę powalczyć o takową zgodę.



NIE MOGĄ cI ODMÓWIĆ - NIGDY!
przydomowa oczyszczalnia nigdy nie była negowana i niedopuszczalna - jedynie warunki gruntowe mogły powodować brak zgody na takie rozwiązanie....
Link do komentarza
Cytat

Tylko ,że jak kilka lat temu podłączali ludzi do sieci to gmina zażyczyła sobie 1200 zł a dzisiaj wołają prawie 5 tys !!!



Akuratnie znam taką sytuację i nie jest to bezpodstawne. Otóż kwota 1.200 zł wynikała (raczej na pewno) z uśrednionej ceny kosztów przyłącza do każdego gospodarstwa.
Otóż dotacje unijne obejmują wyłącznie układanie sieci i nie da się wepchnąć w to kosztów przyłączy indywidualnych. W tej sytuacji gminy rozpisują przetarg na hurtowe ich wykonanie, ogólny koszt wszystkich przyłączy dzielony jest przez ilość i niezależnie od długości przyłącza, cena pozostaje stała. Studzienki są gotowe, bo wykonane i zapłacone podczas układania sieci, pozostaje tylko ułożenie i zakopanie rur! Inwentaryzacja geodezyjna też dużo nie kosztuje, bo robiona jest hurtowo.
Ale tak jest w momencie wykonywania całości, wtedy na takiej cenie moze się zakończyć.

Teraz nowa sytuacja. Trzeba dołożyć do kanalizacji kogoś jeszcze. Policzcie koszty projektu, ściągania sprzętu, policzcie koszty wejścia na sieć, instalowania studzienki oraz długości przyłącza. Teraz nie da się "polecieć" po cenie ryczałtowej! Takie zadanie musi być wycenione indywidualnie!

Ja mam przyłącze długości 68 metrów. Zapłaciłem 1200 zł jak wszyscy, natomiast same rury kosztowały ponad 3000 zł! Na powierzchni, bez jednego ruchu lopatą! Gdybym nie zrobił wtedy, co wszyscy... jak myślicie, ile by to kosztowało? Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Marcin W
Proponuję tu zajrzeć
wyjaśnienie z przepisami - nie sprawdzałem na ile aktualne od 5 dni mam kanalizację ;)

http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/podlaczenie-sie-do-sieci-kanalizacyjnej-to-obowiazek
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość juras543
Witam pare dni temu dostałem nakaz z gminy oprzyłaczeniu się do kolektora ściekowego,ja mam szambo od 25 lat i nigdy nie miałem problemu ze sciekami wybudowali kolektor w 2002 roku mam do niego 5 m są to wysokie koszty przyłączenia gmina nic nie dopłaca czy muszę się przyłączać
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Gość Elzbieta
u nas na zaściańskiei robiono modernizacje ulicy i podłąnczano do sieci kanalizacyjnej nawet nie chcieli zrobić na posesii studzienki rewizyinei tylko żąndano 6 tysięcy kto zapłacił to zrobion czy to jest prawnie gmina dostała unijne piniądze
Link do komentarza
Gość gość
bobiczek - a właśnie że mogą ci odmówić
kwestia zapisów w MPZP
z tego co się orientuję, to zgoda na POŚ jest wydawana tylko tam gdzie nie ma kanalizacji (też zbudowanej za unijne dutki)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gmina odmawia zgody na sublicznik do wody bezpowrotnie zuzytej. Cyz ma do tego prawo skoro ustawa wyraźnie mówi o tym, ze można taki licznik mieć?
Jeśli moze odmówić to na jakiej podstawie?
Z góy dziękuje.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...