Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
goldii6

przebudowa komina

Recommended Posts

Witam!!

Mam pytanie odnośnie możliwości przebudowy komina.
Niedawno temu stałem sie posiadaczem starego poniemieckiego domu, który obecnie remontuje
Chciałbym dowiedzieć się czy możliwa jest przebudowanie komina, tzn. komin obecnie kończy sie na poziomie 0 a ja mam piwniczkę, w której chciałbym umieścić kocioł niestety komin niesięga do piwnicy wcześniej kocioł był umiejscowiony na parterze dodam, że komin nie znajduje sie bezpośrednio nad piwnicą jest przesunięty o ok 2m. Czy w takiej sytuacji możliwym jest przeniesienie kotłowni do piwnicy??. Za pomoc serdecznie dzieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teoretycznie stary komin można będzie wykorzystać, jednak poprowadzenie odprowadzenia spalin z kotła w piwnicy powinno przebiegać skośnie, pod kątem ok. 45 st. zatem przy tak znacznej odległości od kanału dymowego, czopuch kotła musi znajdować się nisko od podłogi.

W przypadku kotłów nadmuchowych połączenie z kominem można poprowadzić pod mniejszym kątem, ale zawsze istnieje ryzyko uzyskania niedostatecznego ciągu kominowego, jak też odkładania się sadzy na tym odcinku i konieczności częstego czyszczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam!!

Mam pytanie odnośnie możliwości przebudowy komina.
Niedawno temu stałem sie posiadaczem starego poniemieckiego domu, który obecnie remontuje
Chciałbym dowiedzieć się czy możliwa jest przebudowanie komina, tzn. komin obecnie kończy sie na poziomie 0 a ja mam piwniczkę, w której chciałbym umieścić kocioł niestety komin niesięga do piwnicy wcześniej kocioł był umiejscowiony na parterze dodam, że komin nie znajduje sie bezpośrednio nad piwnicą jest przesunięty o ok 2m. Czy w takiej sytuacji możliwym jest przeniesienie kotłowni do piwnicy??. Za pomoc serdecznie dzieki.Miałem identyczny problem, może odległość pionów była trochę mniejsza bo ok. 1-1.5m.
Przebudowa jest możliwa, choć trudna i kłopotliwa. Ja niestety ( a właściwie murarz, który remont przeprowadzał) nie ustrzegłem sie błędów.
Z piwnicy musisz się przekuć przez ścianę do pomieszczenia (a w zasadzie pod podłogę, kórej część musisz rozebrać) w którym masz komin. W istniejącym kominie wykuwasz otwór i budujesz komin od pownicy aż do tego otworu, oczywiście zgodnie ze sztuką kominiarską zachowując odpowiednie kąty itp, o czym powie Ci każdy kominiarz.
I bardzo ważna rzecz, jeśli kocioł ma być na paliwo stałe to dobudowana część powinna być z cegły ogniotrwałej (murarze nazywają ją chyba szamotowa) ze względu na to że w takich częściach gromadzi się sadza, którą trudno tu wyczyścić, więc istnieje groźba pożaru. Jeśli komin masz w dobrym stanie, to wystarczy jeśli nie - polecam wkład ze stali kwasoodpornej, który też można w taki komin założyc.
Osobiście właśnie jestem po montażu takiej wkładki, bo wcześniej zapalił mi się komin (z przyczyn o których wcześniej napisałem) i o mało nie doszło do tragedii (nie wytrzymały cegły w remontowanej części komina - nie były termostabilne)
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

dodam, że komin nie znajduje sie bezpośrednio nad piwnicą jest przesunięty o ok 2m. Czy w takiej sytuacji możliwym jest przeniesienie kotłowni do piwnicy??. Za pomoc serdecznie dzieki.IMHO nie ma szans na poprawny cug przy odbiciu w poziomie 2m. Musisz wyciągnąć nowy komin. Pamiętaj, że kotłownia wymaga dwóch przewodów - dymowego i wentylacyjnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×