Skocz do zawartości

Dom szkieletowy - nietrafiony wybór


Recommended Posts

1 godzinę temu, Gość Piotr napisał:

Prawda jest taka że za ponad 5000 tyś. Za m2 10 letniego domu w Piasecznie to raczej klienta będzie ciężko znaleźć.... I nie jest to na pewno wina konstrukcji szkieletowe....

Myślę że nie tylko w Piasecznie ciężko będzie znaleźć klienta który by zapłacił 5 milionów złotych za 1 mkw. Nawet nowego domu a nie dziesięcioletniego :scratching:

Link do komentarza
Gość Baartek
Sam zabieram sie za budowę w systemie szkieletowym. Znam wiele osób które o[posiadają takie domy. Część naszego społeczeństwa nie ma przekonania do takich domów jednak jest duża grupa która nie ma problemów z tą technologią. Inną kwestą jest to że zakup 2 mieszkań za sprzedany dom jest bardzo zastanawiające. Ceny mieszkań w warszawie sąbardzo wysokie a dzielnice o których Pani pisze to na dzień dzisiejszy prawie centrum miasta wiec nie ma sie co dziwić że jest mało realnym takie rozwiązanie, Do tego pisze Pani że od roku nie może sprzedać domu. Znam przypadki gdzie ludzie sprzedają murowane domy już po 4-5 lat za nie wygórowana cenę i nie mogą ich sprzedać wiec wydaje mi sie że wcale nie jest to kwestia technologi. Dochodzą do tego jeszcze kwestie rozwiązań technicznych takich jak ogrzewanie, wentylacja, przyłącza.
Link do komentarza
Ja bym chętnie zamienił dom szkieletowy na 2 apartamenty w Monako. Nie da rady?! Jak to? Na prawie stare lata mam brać kredyt? Jak to? Jakim trzeba być fantastą życiowym, żeby takie życzeniowe pierdoły wypisywać?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Niestety niczego się nie dowiedziałem z tego "artykułu". Zastanawiam się właśnie na wyprowadzce z miasta i chciałbym dowiedzieć się czy dom szkieletowy po 10 latach się nie zawali albo czy deski nie gniją albo czy drewno sezonowane w Polin jest dobrze wysuszone :)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość gosc_gosc
Artykuł jest w ogóle nie na temat, to jest kwestia lokalizacji a nie technologii domu. Co do problemów starszego syna. Z piaseczna do centrum Warszawy jest 20km, to jest odlegosc która można spokojnie codziennie jeździć rowerem lub rowerem elektrycznym (jeśli są jakieś sensowne ścieżki rowerowe), wcale nie trzeba stać w korkach czy jeździć komunikacją miejską. Jeśli nie ma ścieżek rowerowych to zwykły skuter (50ccm) załatwi problemy komunikacyjne.
Link do komentarza
Gość Mieszko
Czytam wypowiedz osoby, która wyprowadziła się z miasta by dziecko miało kontakt z naturą, ale przed oczyma tylko pieniądze się świecą. Co to za podejście, ze nie zamienisz domu na dwa mieszkania. To jest rozczarowanie nie technologią domu, ale własną zachłannością. Pod pretekstem zrobienie dziecku kontaktu z naturą chcieliście zarobic i się nie udało? To jest wina domu szkieletowego? Dobre sobie. Ale najlepsze jest „prawie nikt nie decyduje się na stawianie takiego domu”. Hahahaha... powodzenia w szukaniu terminu na za rok, jak będziecie chcieli taki postawić. I to w czasie kryzysu i koronapaniki. Dom zamienić na dwa mieszkania w porządnej dzielnicy.... ręce opadają.
Link do komentarza
Gość Typ śląski
Z jednej strony przychylam się do zdania w którym mowa o partactwie technologii budowy, bo fakt jest taki że technologie budowy można zaczerpnąć choćby z Internetu ale niestety umiejętności się nie da. Wykonuje wykończenia i miałem okazję robić kilka szkieletorow u siebie na Śląsku i niektóre z nich niestety musiałem wstrzymać i ściągać inspektora, brak kotw,brak srob w konstrukcji, czy choćby pojedyńcza warstwa plyt gk. Tragedia. Ostatnio miałem okazję malować taki dom który parę lat temu wykanczalem i nic się tam złego nie dzieje, zero pęknięć byłem w szoku bo wiele razy słyszałem że ludzia pękają łączenia i wogóle. Technologia jest ok tylko trzeba budować firma z długim doświadczeniem minimum te 20 lat na rynku:) będzie dobrze, dom się sprzeda powodzenia
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Szyszkas
Budynek szkieletowy w USA w niektórych stanach gdzie jest ciepły klimat będzie inny niż w Skandynawii, natomiast niestety ale podstawa jest wybór renomowanych firm budowlanych w technologii szkieletowej , jeśli budujemy sami bądź zlecamy komuś kto mało się zna to błędy przy wykonaniu domu niestety ale wrócą i to jak bumerang, sprawa najważniejsza to dobrej jakości drewno suszone i zabezpieczone impregnatem. Sam miałem marzenie mieć dom eco, gdzie myślałem o szkielecie,domu z betonu konopnego,czy porostu drewnianego ,wybór padł na szkielet fundusze niskie ok.100 tyś. Dom 60m2 z poddaszem , i powiem że dużo się nauczyłem o na własnej skórze jak nieraz można wiele zepsuć ,ekipa która budowała była nie dokładna ,natomiast z takich błędów które zrobiliśmy to drewno surowe użyte do budowy z tym ze budynek zabezpieczony płyta osb plus membrana styr.stał 5 miesięcy ,dalej to styropian na elewacje grafitowy ale bez przerwy tzw.pustki bądź ryflo. Z tym ze belki już ładnie wyschły przy zamknięciu środka czyli wełna płyta osb folia p. Regips. Okna dachowe bez ocieplenia np.wełna owcza i membrany od zewnątrz co skutkuje skraplanie wody przy temp. Plus minus. Natomiast z dobrych naszych wyborów które dokonaliśmy To dachówka i montaż okien z ciepła ramką, budowę wykonywało 4 różne ekipy gdzie okna ,hydraulika ,elektryka są zrobione wzorcowo reszta zostawia dużo do życzenia , chodź powiem ze są to dobre domy ale musza być zachowane pewne standardy i tanio nie jest , można zainteresować się domem z konopi gdzie szkielet plus wypełnienie betonem k jest nie aż tak drogie i ma dużo plusów ,mam nadzieje ze trochę pomogłem.
Link do komentarza
13 godzin temu, Gość Szyszkas napisał:

Budynek szkieletowy w USA w niektórych stanach gdzie jest ciepły klimat będzie inny niż w Skandynawii, natomiast niestety ale podstawa jest wybór renomowanych firm budowlanych w technologii szkieletowej , jeśli budujemy sami bądź zlecamy komuś kto mało się zna to błędy przy wykonaniu domu niestety ale wrócą i to jak bumerang, sprawa najważniejsza to dobrej jakości drewno suszone i zabezpieczone impregnatem. Sam miałem marzenie mieć dom eco, gdzie myślałem o szkielecie,domu z betonu konopnego,czy porostu drewnianego ,wybór padł na szkielet fundusze niskie ok.100 tyś. Dom 60m2 z poddaszem , i powiem że dużo się nauczyłem o na własnej skórze jak nieraz można wiele zepsuć ,ekipa która budowała była nie dokładna ,natomiast z takich błędów które zrobiliśmy to drewno surowe użyte do budowy z tym ze budynek zabezpieczony płyta osb plus membrana styr.stał 5 miesięcy ,dalej to styropian na elewacje grafitowy ale bez przerwy tzw.pustki bądź ryflo. Z tym ze belki już ładnie wyschły przy zamknięciu środka czyli wełna płyta osb folia p. Regips. Okna dachowe bez ocieplenia np.wełna owcza i membrany od zewnątrz co skutkuje skraplanie wody przy temp. Plus minus. Natomiast z dobrych naszych wyborów które dokonaliśmy To dachówka i montaż okien z ciepła ramką, budowę wykonywało 4 różne ekipy gdzie okna ,hydraulika ,elektryka są zrobione wzorcowo reszta zostawia dużo do życzenia , chodź powiem ze są to dobre domy ale musza być zachowane pewne standardy i tanio nie jest , można zainteresować się domem z konopi gdzie szkielet plus wypełnienie betonem k jest nie aż tak drogie i ma dużo plusów ,mam nadzieje ze trochę pomogłem.

Trochę tak i trochę nie;

- drewno musi być konstrukcyjne i w Polsce takie nie rośnie -TAK;

- firma z referencjami niekoniecznie, u mnie był bardzo młody ale inteligentny cieśla który pilnował konstrukcji  Góral Janek i to wystarczyło;

- zaletą Kanadyjczyka jest szybkość budowy jest to również konieczność żeby się konstrukcja nie zwichrowała.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 29.11.2020 o 08:18, gawel napisał:

Trochę tak i trochę nie;

- drewno musi być konstrukcyjne i w Polsce takie nie rośnie -TAK;

- firma z referencjami niekoniecznie, u mnie był bardzo młody ale inteligentny cieśla który pilnował konstrukcji  Góral Janek i to wystarczyło;

- zaletą Kanadyjczyka jest szybkość budowy jest to również konieczność żeby się konstrukcja nie zwichrowała.

Drewno konstrukcyjne może być przecież klejone. Skoro w Polsce robi się domy z bali i więźby dachowe z drewna, to ja pytam - z jakiego drewna są te więźby? Przecież nie z dekoracyjnego tylko z konstrukcyjnego. Poza tym zgoda - najważniejsza jest firma, która w ciemno zrobi taki dom zgodnie z technologią i powtarzalnymi modułami. Zakładam, ze w USA i Kanadzie, cieśla/robotnik budowlany, nawet jeśli skończył szkołę podstawową, potrafi "na oko" zbić konstrukcję, która idealnie wpisuje się w moduły technologiczne. Tak robili pierwsi osadnicy, którzy budowali z tego nie tylko chatki, ale i kościoły i hotele. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozwiązania szkieletowe oprzeć na konstrukcji metalowej i rozpisać/opracować na podstawie modułów polskich. Do tego trzeba jednak opracować całą technologię wraz z materiałami wykończeniowymi i instalacjami. Domy modułowe nie muszą się opierać wyłącznie na szkielecie drewnianym a na gotowych paneklach ściennych i poszyciu preizolowanym. Oczywiście trzeba się wstrzelić idealnie w WT2021.

Link do komentarza
Dnia 29.11.2020 o 08:18, gawel napisał:

- drewno musi być konstrukcyjne i w Polsce takie nie rośnie -TAK;

 A co to jest, wg ciebie - drewno konstrukcyjne?

 

Dnia 29.11.2020 o 08:18, gawel napisał:

zaletą Kanadyjczyka jest szybkość budowy jest to również konieczność żeby się konstrukcja nie zwichrowała

Możesz  rozwinąć to  "nie zwichrowanie konstrukcji"???

27 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Tak robili pierwsi osadnicy, którzy budowali z tego nie tylko chatki, ale i kościoły i hotele. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozwiązania szkieletowe oprzeć na konstrukcji metalowej i rozpisać/opracować na podstawie modułów polskich. Do tego trzeba jednak opracować całą technologię wraz z materiałami wykończeniowymi i instalacjami.

Moim zdaniem cała kwestia w USA sprowadza się do TANIOŚCI!

TANIOŚĆ  szkieletu powoduje jego popuarność. Tam buduje się domy dla max jednego pokolenia, czyli na max 50 lat użytkowania.

Wytrzymałoś takiej konstrukcji nie ma żadnego porównania z  murowaną, nie mowiąc o żelbecie.

Co innego domy z bali - ale to inna bajka.

 

Ludzie bogaci mieszkają w rezydencjach murowanych, nie szkieletach.

 

Dlatego rezydencje wytrzymują bez trudu tornada - a osiedla szkieletowców wyglądają jak po bombie atomowej.

Pamiętam taki obrazek po tornadzie - krajobraz całkowitego zniszczenia, wszystko zrównane z ziemią - prócz jakiegoś murowanego trafo itp budyneczków.

 A więc TANIOŚĆ połączona z szybkością budowy (czyli podwójna taniość) moim zdaniem decyduje o popularności szkieletu w USA. No i tradycja :), duża mobilność społeczeństwa, zmienność miejsca zamieszkania.

 

U nas w Polsce - nie wiadomo dlaczego -  szkielet próbuje sie przedstawiać jako ekskluzywny i nowoczesny w porownaniu do techologii murowanej czy żelbetu - jako minionych czy prymitywnych.

Ja osobiście nie widzę  wyższości szkieletu nad technologią murowaną  - przy porównaniu wszystkich + i - !

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Drewno konstrukcyjne może być przecież klejone. Skoro w Polsce robi się domy z bali i więźby dachowe z drewna, to ja pytam - z jakiego drewna są te więźby? Przecież nie z dekoracyjnego tylko z konstrukcyjnego. Poza tym zgoda - najważniejsza jest firma, która w ciemno zrobi taki dom zgodnie z technologią i powtarzalnymi modułami. Zakładam, ze w USA i Kanadzie, cieśla/robotnik budowlany, nawet jeśli skończył szkołę podstawową, potrafi "na oko" zbić konstrukcję, która idealnie wpisuje się w moduły technologiczne. Tak robili pierwsi osadnicy, którzy budowali z tego nie tylko chatki, ale i kościoły i hotele. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozwiązania szkieletowe oprzeć na konstrukcji metalowej i rozpisać/opracować na podstawie modułów polskich. Do tego trzeba jednak opracować całą technologię wraz z materiałami wykończeniowymi i instalacjami. Domy modułowe nie muszą się opierać wyłącznie na szkielecie drewnianym a na gotowych paneklach ściennych i poszyciu preizolowanym. Oczywiście trzeba się wstrzelić idealnie w WT2021.

Odpowiadam z najtańszego gówna na jakie inwestor się zgodzi a deweloper dodatkowo dorzuci osobisty oralsex byle było jak najtaniej . Olek czy ty się dziś urodziłeś ? Więźby domów są z rępatej tarcicy i tyle oblanej zielonym vobosem a to ze to g to nikogo nie obchodzi i tak Łosie płacą jak  za konstrukcyjne. 

Link do komentarza

Gaweł. Mówimy o inwestorze prywatnym czy o deweloperce. Wiadomo nie od dziś, że deweloper musi zarobić i o jakości materiałów można rozmawiać godzinami. Poza tym - znasz jakiegoś dewelopera, który buduje w szkielecie? Ja mówię o możliwościach a nie o wzorowaniu się "po łebkach" na technologii, w której w Polsce prawie nikt nie umie budować. Wracając do szkieletu metalowego - jest kilka firm, które od lat propagują takie rozwiązania i maja bogata listę realizacji.

Link do komentarza
1 minutę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Gaweł. Mówimy o inwestorze prywatnym czy o deweloperce. Wiadomo nie od dziś, że deweloper musi zarobić i o jakości materiałów można rozmawiać godzinami. Poza tym - znasz jakiegoś dewelopera, który buduje w szkielecie? Ja mówię o możliwościach a nie o wzorowaniu się "po łebkach" na technologii, w której w Polsce prawie nikt nie umie budować. Wracając do szkieletu metalowego - jest kilka firm, które od lat propagują takie rozwiązania i maja bogata listę realizacji.

Olek You a'r my Guru and Mentour :) Dlatego ja nie rozumiem wywalania miliona na dom od dewelopera który jest kompilacją gówna nic tam nie jest dobre ani okna ani kalenica :(

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Nie możecie sprzedać. Mnie interesuje jak sie mieszka w takim domu szkieletowym? Planuję budowę i rozważam system szkieletowy lub kermazyt. Dlaczego tytuł nietrafiony wybór, czy tylko dlatego że nie kozecie sprzedać czy są też inne kwestie??
Link do komentarza
16 godzin temu, Gość Jagoda napisał:

Nie możecie sprzedać. Mnie interesuje jak sie mieszka w takim domu szkieletowym? Planuję budowę i rozważam system szkieletowy lub keramzyt. Dlaczego tytuł nietrafiony wybór, czy tylko dlatego że nie kozecie sprzedać czy są też inne kwestie??

Nasi dziadkowie mieszkali w drewnianych chatach, które stoją puste do dziś w niektórych rejonach kraju. Wtedy ludzie budowali a nazwa pojawiła się potem. Wtedy potrafiliśmy budowac z drewna i teraz chyba też potrafimy - szkielet, bal czy inne wariacje "kanadyjczyków". Teraz można w zasadzie budować nawet z tworzywa sztucznego tylko trzeba to zrobić zgodnie ze sztuka budowlaną i zachowac stabilność całej konstrukcji. A i jeszcze doszło nowe hasło - EKOLOGIA. Wracając do szkieletu. Szybka budowa systemowa opatrzona całym zapleczem technologicznym do wykończenia. Pytanie powinno raczej brzmieć - czy ktoś mieszkał w takim domu w USA i chce cos takiego odwzorować w Polsce? Inna kwestia - JAK? Trzeba przeszkolić ekipy, rozpisać moduły na polskie, mieć zaplecze warsztatowo-materiałowe. Myślę, że w "epoce" domów na pozwolenie 35m2 taka idea powinna się sprzedać w sekundę z małymi modyfikacjami i adaptacje na polskie realia. Wystarczy prześledzić oferty architektów i ich portfolio domów bez pozwolenia. I wszystko stanie się jasne.

Link do komentarza

Olek zgoda owszem, jednak zarówno Kanadyjczyk z USA nie mają nic wspólnego z naszymi (i dzięki bogu) , natomiast stare domy drewniane w Polsce nie mają wiele wspólnego z obecnymi a szkoda. Podobnie dom murowany z XIX wieku zbudowany jest z cegieł a obecny lepiej nie wiedzieć z czego z mieszanki popiołów i innych dodatków wątpliwej jakości. 

Poza tym uważam ze w każdej technologii należy być fachowcem a z twojej wypowiedzi ze wiedza potrzebna jest do szkieletówek a beton może postawić beton, a to tak chyba nie do końca. 

Link do komentarza
Coraz więcej firm specjalizujących się w budownictwie szkieletowym wchodzi właśnie w oferowanie domów prefabrykowanych, chyba najbardziej aktualna lista tutaj https://domyszkieletowe.net/kategoria/2/domy-szkieletowe/ ,dodatkowo powstał fajny kanał na YouTube w tym temacie o nazwie Odskocznia, polecam amatorom takiego budownictwa :)
Link do komentarza
Gość Szymon
Dom szkieletowy dobrze zrobiony jest super. Tani w budowie i energo oszczędny. Oczywiście jeśli dobrze się robi. Cała ściana powinna mieć minimum 30 cm przekroju. Lepiej jest zrobic dom z grubszego drewna zamiast kantowki o grubości 0.45cm dać 10 cm. Na cały dom wychodzi kilka kubików więcej tylko. Istotna rzeczą jest jest dobra izolacja z podłożem. Ściany nie powinny stać bezpośrednio na płycie. A sama płyta powiną być położona powinna być papa termozgrzewalna. Taki dom jest tani w ogrzaniu. Jeden minus to tylko taki ze latem jest ciepło bardzo więc jest dobrze pomyśleć o klimie od razu.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 28.01.2021 o 09:42, gawel napisał:

Olek zgoda owszem, jednak zarówno Kanadyjczyk z USA nie mają nic wspólnego z naszymi (i dzięki bogu) , natomiast stare domy drewniane w Polsce nie mają wiele wspólnego z obecnymi a szkoda. Podobnie dom murowany z XIX wieku zbudowany jest z cegieł a obecny lepiej nie wiedzieć z czego z mieszanki popiołów i innych dodatków wątpliwej jakości. 

Poza tym uważam ze w każdej technologii należy być fachowcem a z twojej wypowiedzi ze wiedza potrzebna jest do szkieletówek a beton może postawić beton, a to tak chyba nie do końca. 

Nie nie, sa technologie popularne, w których uczono z dziada pradziada, a Kanadyjczyk? Wiadomo - zapytaj murarza starej daty czy słyszał o kanadyjczyku a potem mu opisz, ze taki drewniany jak u niego na wsi. Wtedy zrozumie. Najpierw jeszcze znajdź murarza starej daty :)

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość janusz
cała prawie Szwecja żyje w domach drewnianych! trzeba zrobić z dobrych materiałów i zgodnie z technologią! żadna ściana nie ma 30 cm, jak pisze Szymon! żadne kantówki 10cm!!!! nie grubość stanowi o wytrzymałości nośnej tylko szerokość! cały szkielet, łącznie z krokwiami mają grubość 45 mm.
Link do komentarza

Kurat szwedzka i amerykańsko-kanadyjska wersja bardzo się różnią. Tak więc mówienie o domach szkieletowych jako o jednej technologii ma się mniej więcej tak do rzeczywistości jak traktowanie tak samo wszystkich domów murowanych. 

Za to w naszym kraju domy szkieletowe to często dość dziwne warianty. Chociażby taki, że właściwą ścianę szkieletową pokrywa się od zewnątrz styropianem. Co akurat nie jest zbyt szczęśliwym pomysłem, nawet jeśli to styropian ryflowany. Bo na ścianie o jednak jakiejś paroprzepuszczalności mamy ostatecznie warstwę blokującą ten ruch pary wodnej. Takie przykłady można mnożyć.

Link do komentarza
1 minutę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Kurat szwedzka i amerykańsko-kanadyjska wersja bardzo się różnią. Tak więc mówienie o domach szkieletowych jako o jednej technologii ma się mniej więcej tak do rzeczywistości jak traktowanie tak samo wszystkich domów murowanych. 

Za to w naszym kraju domy szkieletowe to często dość dziwne warianty. Chociażby taki, że właściwą ścianę szkieletową pokrywa się od zewnątrz styropianem. Co akurat nie jest zbyt szczęśliwym pomysłem, nawet jeśli to styropian ryflowany. Bo na ścianie o jednak jakiejś paroprzepuszczalności mamy ostatecznie warstwę blokującą ten ruch pary wodnej. Takie przykłady można mnożyć.

A jakie i iloletnie masz doświadczenie z elewacją ze styropianu ryflowanego? 

I jaki jest wynik tego mnożenia? 

Link do komentarza

Wiarygodnego doświadczenia z użycia styropianu ryflowanego na konstrukcjach szkieletowych w naszym kraju to chyba nie ma nikt. Ciężko oceniać co wynika więc z cech samego materiału, a co z błędów wykonawczych. W przypadku styropianu ryflowanego pomysł opiera się na założeniu, że para wodna, która w jakimś stopniu zawsze przenika przez ścianę szkieletową, będzie mogła wydostać się na zewnątrz dzięki pionowym kanałom utworzonym przez ryflowanie. Jednak to wymaga żeby te kanały były otwarte u dołu i u góry, rowki nie były wypełnione klejem ani przesunięcie płyt w kolejnych rzędach nie zamknęło szczelin. Sporo tych warunków.

Pozostaje jeszcze pytanie czy to wszystko ma sens w sytuacji, gdy styropian przyklejamy do płyty OSB lub innej  drewnopochodnej. Bo kilkanaście milimetrów takiej płyty daje opór dyfuzyjny porównywalny z kilkunastocentymetrowym murem z pustaków ceramicznych. Jeden z naprawdę dużych producentów wełny mineralnej zalecał w swoich materiałach żeby w związku z tym nawiercać płyty OSB na ścianach szkieletowych tak co 20 cm. Ja jeszcze tak przygotowanej płyty nie widziałem. 

Płyty drewnopochodne od zewnątrz jako poszycie to kolejny przykład tego, że nie zawsze domy wznosi się u nas rozumiejąc jakie wymogi ma szkielet drewniany.

PS. Co innego, gdyby pod płytą drewnopochodną na elewacji była szczelina wentylacyjna.

Link do komentarza

Ja mam i użytkuję z powodzeniem budynek szkieletowy od 18 lat docieplony styropianem ryflowanym, szczeliny mają wymiary 2cm na 0,5 cm styropian nie jest klejony (skąd taki durny pomysł ?!) Jest przykręcony do płyty OSB a płyta jest zabezpieczana wiatr izolacją. w istocie kanały mają dostęp powietrza od dołu jest aluminiowa listwa startowa z otworami od góry kanały są odkryte. Nie widzę tutaj "sporo tych warunków."

 

Gdyby to rozważanie było złe to już dawno byłyby widoczne sygnały tego stanu. 

 

Proponuje nie pisać bzdur, jeżeli się nie ma o tym zielonego pojęcia. 

 

"Płyty drewnopochodne od zewnątrz jako poszycie to kolejny przykład tego, że nie zawsze domy wznosi się u nas rozumiejąc jakie wymogi ma szkielet drewniany." tego nie rozumiem. To co ma być jako poszycie budynków szkieletowych???

Link do komentarza

Skoro płyty styropianu są ułożone z zachowaniem drożności szczelin to bardzo dobrze. Właśnie tak ma być! Ale bywa różnie. O to mi właśnie chodziło, że trzeba zachować możliwość ruchu powietrza i wilgoci. 

Przecież każda ściana szkieletowa ma jakieś poszycie. Od wewnątrz to najczęściej płyty g-k, od zewnątrz zaś deski, płyta drewnopochodna itp. Czyli w tym konkretnym przypadku poszyciem zewnętrznym właściwej ściany szkieletowej jest płyta OSB. I tu bym się zastanawiał, czy układanie na niej wiatroizolacji pod styropianem miało uzasadnienie. Ona nie szkodzi, ale raczej nic nie daje.

Ja też mam osobiste doświadczenie z domem szkieletowym i to stawianym we 2 z teściem (poza pokryciem dachu) jakieś 13 lat temu. Dom nie tyle letniskowy co rekreacyjny, bo czasem służy również zimą, ogrzewany DGP z kominka. Układ warstw w ścianach jest jak na na polskie warunki nietypowy. Od wewnątrz gładka płyta drewnopochodna, paroizolacja, szkielet wypełniony wełną mineralną, folia dachowa o wysokiej paroprzepuszczalności, deski układane na zakładkę  (a więc nie całkiem szczelnie). I też nic złego się z nim nie dzieje. Bo od zewnątrz nic nie utrudnia ruchu pary wodnej. Za to od wewnętrznej strony jej wnikanie jest bardzo mocno ograniczone. 

W Szwecji takie wykończenie deskami od zewnątrz też było standardem, jak  jest w tej chwili to nie wiem. U nich deski nie były nawet specjalnie wysuszone.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

PS. Co innego, gdyby pod płytą drewnopochodną na elewacji była szczelina wentylacyjna.

Tak jest!

 

13 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

W Szwecji takie wykończenie deskami od zewnątrz też było standardem, jak  jest w tej chwili to nie wiem. U nich deski nie były nawet specjalnie wysuszone.

 Na zewnątrz i tak same wyschną.

 

A a propos  ryflowanego styropianu:

Podstawą jest możliwość uwolnienia pary wodnej, ktora przechodzi z wnętrza budynku na zewnątrz. Nawet niewielkie jej ilości (bo przecież to tylko ułamek całej pary wewnętrznej) - jednak, gdy nie znajdują możliwości wyjścia na zewnątrz - mogą działać negatywnie, zwłaszcza na elementy drewniane. Te kanaliki styropianu ryflowanego i możliwość ich przewietrzania usuwają te niewielkie, ale jednak istniejące ilości wilgoci i nie pozwalają na jej kumulowanie się. 

Link do komentarza
15 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Tamtejsi budowlańcy właśnie tak samo mówili. Używali zwykłych desek, bez strugania i suszenia. A przy układaniu na zakładkę lekkie odkształcenia przy wysychaniu są bez znaczenia.

Co do jakości drewna to to kwestia podstawowa, wiele firm stawia domy szkieletowe z tarcicy zlewając ją chemią to jest masakra mój sąsiad ma taki dom z firmy n "T" . Drewno grube konstrukcyjne odpowiedniej klasy pozyskiwane jest z bardzo grubego drzewostanu który w Polsce rzadko występuje. Drewno takie ma odpowiednią twardość i jest w sumie niejadalne dla korników i o to chodzi. Pod tym względem to domy szkieletowe są trwalsze od murowanych bo mają również konstrukcję dachu z takiego drewna. Natomiast w murowanych zwłaszcza szeregowcach deweloperzy dają zwykłe dechy które korniki już jedzą przed montażem. niestety. Mój dom jest z ukraińskiej sosny , zdarza się również austriacki świerk. 

Link do komentarza

Takie niedosuszone deski w Szwecji szły tylko na oblicówkę układaną na zakład. Konstrukcja to zupełnie inna sprawa. Tam od dawna nie stosowano już pełnego drewna na słupki konstrukcyjne, bo i ściany miały 20-25 cm wypełnienia z wełny. Zamiast tego są słupki zespolone (dwa cieńsze łączone poprzeczkami) lub coś w rodzaju belki kratowej. 

A jakość drewna na deweloperskich budowach to faktycznie często dramat. Chociaż nie wszędzie.

Link do komentarza
7 godzin temu, Gość Maciej napisał:

My jesteśmy na etapie budowy domu szkieletowego. Najważniejsze rzeczy: Ocieplenie wełną Suche drewno Izolacja między konstrukcją a fundamentem Rekuperacja

Ja jestem na etapie 18 roku mieszkania w domu szkieletowym, Najważniejsze rzeczy drewno konstrukcyjne dobrej klasy , sucha tarcia nadaje się do kominka. Zamiast rekuperacji polecam działkę w czystym rejonie na łąkach i lasach . 

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
a ja stawiam szkieletora. Cena bedzie wyzsza od domu murowanego. drewno C24 najwyższa jakość szkielet zamieniłem ze 140mm na200 w środku heby stalowe. Wełna 0,33 zamiast standardu 0,39 itd itp. I mam nadzieje ze koszty ogrzewania będą znikome. Na chwile obecna nie zastanawiam sie nad sprzedaza aczkolwiek... .... czas pokaze co dalej
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...