Skocz do zawartości

Jak ocieplić dom z bali?


Recommended Posts

Chcemy przystosować domek rekreacyjny do całorocznego użytkowania i konieczne jest jego ocieplenie. Dom zbudowany jest z bali grubości ok. 12 cm łączonych na pióro i wpust, a na zewnątrz i od środka drewniane ściany pokryte zostały lakierem impregnującym. Jak najlepiej ocieplić ściany a jednocześnie zachować ich "drewniany" wygląd? .


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/elewacje-domow/porady/6248-jak-ocieplic-dom-z-bali

Link do komentarza
Mam dom 180m2 wykonany z bali 7cm pióro-wpust. Ocieplenie od zewnętrznej strony: folia (żółta), wata 10cm (na niektórych ściach 15cm), folia - wiatroizolacja (czarna) i bezpośrenio na niej deski elewacyjne 2,5cm zakonserwowane Drewnochronem (tik). Oprócz łat pionowych użyto deskowanie od dołu (pomiedzy łatami). I to wystarcza. Siostra w Szwecji ma dom z bali 14cm i nie ma żadnego dodatkowego ocieplenia i nie narzeka.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 3 miesiące temu...
Do osoby mającej dom 180 m2. Za kilka lat, kiedy pojawią się pierwsze objawy gnicia bali, proszę tu na forum to opisać a po rozwiązanie zgłosić się do specjalisty. To, co Pan wykonał, to partyzantka. Do eksperta: To przybijanie łat grubości 8-10 cm to nieprzemyślane..
Link do komentarza
  • 8 lata temu...
Gość Kaczmarek
W domach z bala albo nawet zwykłych szkieletowych, lepiej się sprawdzi wełna drzewna niż wełna mineralna. Tak nam Natur Eko Dom ocieplił dom z bala i jest naprawdę ciepło. Do tego taka wełna jest w pełni ekologiczna i bardziej odporna na ewentualne zawilgocenie.
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Kaczmarek napisał:

W domach z bala albo nawet zwykłych szkieletowych, lepiej się sprawdzi wełna drzewna niż wełna mineralna. Tak nam Natur Eko Dom ocieplił dom z bala i jest naprawdę ciepło. Do tego taka wełna jest w pełni ekologiczna i bardziej odporna na ewentualne zawilgocenie.

W domach drewnianych należy zadbać przede wszystkim o docieplenie sufitu, bo większość ciepła tamtędy ucieka.

Link do komentarza

Wełna mineralna np. wełna skalna ze względu na swoją paroprzepuszczalność jest idealnym materiałem do izolowania  domów drewnianych.

 

W zależności od sposobu wykończenie elewacji dobierane są odpowiednie produkty i np. do elewacji metodą lekką mokra (deska elewacyjna) najlepiej sprawdzają się miękkie produkty układane między rusztem drewnianym np. wełna Rockton https://www.rockwool.pl/produkty/rockton

lub Superrock https://www.rockwool.pl/produkty/superrock

Następnie na produkt przychodzi wiatroizoalcja mocowana do rusztu, koniecznie listwa dystansowa i deska elewacyjna. Pominięcie listwy dystansowej zapewniającej wentylację  może skutkować wykropleniem się pary wodnej na desce i w konsekwencji jej uszkodzenie.

 

Elewację możemy również wykonać metodą lekką mokrą gdzie warstwę wykończeniową stanowić będzie warstwa tynku. Wówczas wełnę np. Frontrock max E https://www.rockwool.pl/produkty/frontrock-max-e mocuje się łącznikami do drewna i następnie wykonuje warstwę zbrojącą z siatką i tynkiem.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...