Skocz do zawartości

B11 - M & L Lipińscy


Kasia853

Recommended Posts

Witajcie, jesteśmy na etapie oczekiwania na pozwolenie na budowę domu ciepłego B11 (Lipińscy). Może ktoś jest kto ma doświadczenia w tym temacie. Może niekoniecznie ten projekt, ale np. montaż kolektorów i instalacji solarnej, Rekuperatora z Gruntowym wymiennikiem ciepła, ewentualnie czy zastosować fundament grzewczy Legalett,a może kominek z płaszczem wodnym? nie chciałabym przesadzić z ilością instalacji. W końcu dom ma być praktyczny i w miarę tani w utrzymaniu. Dzięki za uwagi, Pozdrawiam Kaśka
P.S. oto link do projektu
www.wybieramydom.pl/projekty_domow/7062-dcb11
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witaj,
ja wybrałam dom ciepły P42 i właśnie czekam na pozwolenie na budowę.
W miarę trzymałam się rozwiązań technologicznych zaproponowanych prze Biuro, zamieniałam tylko Porotherm na silikaty ze wzglęgu na dużą ich pojemność cieplną co ma znaczenie przy wentylacji mechanicznej. Nie zamierzam robić gruntowego wymiennika ciepła, będzie sam rekuperator. Acha, po rozmowie z kilkoma wykonawcami ustaliliśmy, że podłoga na gruncie będzie zaczynała się warstwą chudego betonu a nie tak jak jest to w projekcie bezpośrednio styropianem.
A co ty ulepszyłaś?
pozdrawiam
kinga
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam, wlasnie jestem na etapie adaptacji B11. Kilka zmian jak np. likwidacja tarasu na rzecz kuchi i jadalni (taras bedzie na zewnatrz obrysu domu). Bardzo chetnie zasiegne jakichkolwiek informacji na temat materialow, instalcji. Czy robicie dokladnie wedlug projektu? Gdzie (czy wogle) montujecie jakies wysuwane schody na strych? Ogolnie jak najwiecej. Jesli ktos jest juz na etapie budowy to bardzo chetnie obejrze zdejcia. Jedyna jakie znalazlem do tej pory www.muratordom.pl/galeria_budowa_i_remont.htm?akcja=pokaz_galerie&galeria=788

Pozdrawiam, Adam
Link do komentarza
Cytat

Witam, wlasnie jestem na etapie adaptacji B11. Kilka zmian jak np. likwidacja tarasu na rzecz kuchi i jadalni (taras bedzie na zewnatrz obrysu domu). Bardzo chetnie zasiegne jakichkolwiek informacji na temat materialow, instalcji. Czy robicie dokladnie wedlug projektu? Gdzie (czy wogle) montujecie jakies wysuwane schody na strych? Ogolnie jak najwiecej. Jesli ktos jest juz na etapie budowy to bardzo chetnie obejrze zdejcia. Jedyna jakie znalazlem do tej pory www.muratordom.pl/galeria_budowa_i_remont.htm?akcja=pokaz_galerie&galeria=788

Pozdrawiam, Adam



Witaj Adamie,
ja dzisiaj odebrałam pozwolenie na budowę i zaczynam za miesiąc.
Już przy rozmowie z wykonawcami mam problem, zawsze sie zaczyna" Pani, a po co Pani taki termos i takie grube ocieplenie???" A ja na to, że mają sie skupić nie na merytoryce tylko na kwestach technicznych.
Już po wstępnych rozmowach wiem, że nie jest łatwo dostać styropian 20cm, trzeba sprowadzać go tylko na zamówienia indywidualne, więc jak zabraknie to nie pojedzie sie do sklepu i sie go nie dokupi.
Co do fundamentowych pustaków ceramicznych Isomur, też ich nie kupisz nigdzie tylko u producenta. Wiem że są bardzo drogie, własnie czekam na wycenę.
Jeśli chcesz coś więcej wiedzieć to pisz.
pozdrawiam
Kinga
Link do komentarza
Czesc Kinga,
dzieki za informacje. Tez chciablym budowac zgodnie z projektem, ale nie ukrywam, ze troche mnie kusi pojsc na skroty, np. zastanwiam sie nad pustakiem MAX plus 12 styropian. Na pewno znacznie taniej, nie wiem tylko na ile to sie oplaci na dluzsza mete. Czy robisz jakies techniczne wejsce na strych? Jak tak to gdzie? bo z tego co pamietam to projekt tego nie przewiduje. Mam jeszcze pare miesiecy do budowy i jeszcze nie rozmawialem konkretnie o ekipami (swoja druga to ciekawe, ale wiekszosc ma jeszcze terminy na ten rok:), a chcialbym sie wczesniej "doksztalcic" w temacie.

Pozdrawiam, Adam
Link do komentarza
Adamie, ja buduję dom P42a . U mnie wejście na strych było już w oryginalnym projekcie i uważam że takie wejście musi być w każdym domu: u Ciebie zrobiłabym go w holu . Teraz są takie włazy montowane w suficie ze spuszczaną drabinką, widziałam cos takiego w gotowym już domu i wizualnie nie " gryzie" się z wystrojem i nie zabiera miejsca na schody: w razie potrzeby spuszczasz drabinę i po kłopocie.
Ja buduję swój dom z silikatów 24 ( w projekcie miałam Porotherm). Nie robię gruntownego wymiennika ciepła ze względów higienicznych (nigdy nie były robione badania bakteriologiczne takich wymienników przez sanepid), będzie sam rekuperator.
Czy w twoim projekcie masz podłogę na gruncie zaczynającą się od warstwy styropianu 20 cm?

Acha, i jeśli mogę Ci coś doradzić, to w domach z wentylacją mechaniczną powinno się montować raczej kuchenki elektryczne (mniej kłopotu później podczas odbiorów kominiarskich). Kuchenka gazowa według prawa wymaga wentylacji grawitacyjnej.

pozdrawiam
kinga
Link do komentarza
Cytat

Jesli moge spytac, to co zdecydowalo, ze zamienilas Porotherm na silikaty?


Wybrałam silikaty z paru powodów:
1 / ich ciężar właściwy jest duży przez co bardzo dobrze akumulują ciepło co ma bardzo duże znaczenie przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła poza tym ta ich cecha sprawia że przysłowiowe szafki kuchenne nigdy nie spadną mi na głowę co sama widziałam na własne oczy przy porothermie (porotherm ma pustki powietrzne w środku i po wbiciu kołków lubi się kruszyć)
2 / nie "łapią" pleśni i grzybów ze względu na wapno w swoim składzie
3 / są świetnym izolatorem akustycznym
4 / mają wysoką klasę przeciwogniową,
5 / przenoszą duże obciążenia na ściskanie
Są też oczywiście wady: z silikatów nigdy nie buduje się ściany jednowarstwowej bo ich izolacyjność cieplna jest słaba. Zawsze trzeba je ocieplać. Poza tym co było ich zaletą w wymienionym punkcie 1 sprawia że są one ciężkie i zazwyczaj ułożenie takich ścian drożej kosztuje (droższa robocizna)


pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witajcie, jak postępy na Waszych budowach?
ja się trochę zagubiłam z loginami i dlatego mam spory poślizg z logowaniem. Całe szczęście budowa ruszyła. My jednak zdecydowaliśmy sie na drastik dla projektu. Wybraliśmy Legalett i Praefę, w przyszłym tygodniu mamy mieć więźbę dachową, prefabrykowaną. No i na tym nowości by się skończyły icon_biggrin.gif Mam nadzieję, że za trzy miesiące będziemy mogli sie wprowadzic i nasz wykonawca wykończeniówki nie nawali icon_smile.gif
Czy wybraliście już dachówkę na swoje domki?
u nas niestety króluje Wienerberger, a jakoś nie bardzo mi się podoba. W sumie pewnie zdecydujemy sie na RUPP'a w wersji syriusz lub marsylkę.
A jeśli chodzi o wentylację mechaniczna pozostaliście przy Dospelu, czy wybraliście inną wersję?
Pozdrawiam K
Link do komentarza
Cytat

Witajcie, jak postępy na Waszych budowach?
ja się trochę zagubiłam z loginami i dlatego mam spory poślizg z logowaniem. Całe szczęście budowa ruszyła. My jednak zdecydowaliśmy sie na drastik dla projektu. Wybraliśmy Legalett i Praefę, w przyszłym tygodniu mamy mieć więźbę dachową, prefabrykowaną. No i na tym nowości by się skończyły icon_biggrin.gif Mam nadzieję, że za trzy miesiące będziemy mogli sie wprowadzic i nasz wykonawca wykończeniówki nie nawali icon_smile.gif
Czy wybraliście już dachówkę na swoje domki?
u nas niestety króluje Wienerberger, a jakoś nie bardzo mi się podoba. W sumie pewnie zdecydujemy sie na RUPP'a w wersji syriusz lub marsylkę.
A jeśli chodzi o wentylację mechaniczna pozostaliście przy Dospelu, czy wybraliście inną wersję?
Pozdrawiam K


Oj zazdroszczę że już jesteś na tym etapie. Ja mam zakończone ściany parteru i w tym tygodniu układają mi strop.
Legalett to świetny wybór:)) chyba będziesz jedną z nielicznych którzy będą mieli ten system, szkoda że ta technologia jest tak mało znana. Co do preafy też się nad nią zastanawiałam, ale odpadła ze względu na uwarunkowania techniczne: trzeba by było znać właściwie już przebieg każdej instalacji oraz dojazd do działki miał z tego co pamiętam tez spełniać odpowiednie warunki jeśli chodzi o przeniesienie obciążeń od dzwigu z materiałem.
Co do rekuperatora cały czas się wahamy: jedni chwalą Dospel a inni kręcą nosem że centrale są jakieś takie plastikowe, więc cały czas szukamy informacji. Rekuperatory pl chyba odpadną ze względu na swoją cenę: trochę się rozpaskudzili i przesadzają.
A solary montujesz?
Link do komentarza
A solary montujesz?
Tak, ale ciągle nie wiem jakiej firmy... w sumie my nie mamy klasycznego usytuowania budynku, wiec na solary wypadła połać południowo - zachodnia. Ta nad oknem salonu - po prawej od wejscia w naszym projekcie. Teraz wzięliśmy juz do końca jednego wykonawcę, bo mamy kawałek do budowy (100 km w jedna stronę), a ja w sumie bardziej jak na pilnowanie budowy powinnam szykować się na porodówkę icon_smile.gif icon_biggrin.gif Mam jednak nadzieję, że uda się nam wprowadzić pod koniec wakacji... Nie wiem co z tym Dospelem, bo w sumie niby super prosty jest Bartosz, więc podobno nie ma się w nim co popsuć, ale wycena na 17 tys, trochę mnie zamroziła. POzdrawiam K
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Cytat

A solary montujesz?
Tak, ale ciągle nie wiem jakiej firmy... w sumie my nie mamy klasycznego usytuowania budynku, wiec na solary wypadła połać południowo - zachodnia. Ta nad oknem salonu - po prawej od wejscia w naszym projekcie. Teraz wzięliśmy juz do końca jednego wykonawcę, bo mamy kawałek do budowy (100 km w jedna stronę), a ja w sumie bardziej jak na pilnowanie budowy powinnam szykować się na porodówkę icon_smile.gif icon_biggrin.gif Mam jednak nadzieję, że uda się nam wprowadzić pod koniec wakacji... Nie wiem co z tym Dospelem, bo w sumie niby super prosty jest Bartosz, więc podobno nie ma się w nim co popsuć, ale wycena na 17 tys, trochę mnie zamroziła. POzdrawiam K



No i minęło trochę czasu... udało się nam zamieszkać i przeżyć TĘ ZIMĘ w domku z kominkiem i ogrzewaniem legalattem na prąd - chociaż powiem szczerze, że pewnie ugnę się przed kosztami i schowam polityczne uprzedzenia do Gazpromu i jednak podłączymy gaz do domu. Myślę, że nawet po opłaceniu wszystkich rzeczy i tak wyjdzie mi taniej jak ten nasz prąd...
Pozdrawiam wszystkich budowniczych icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...