Skocz do zawartości

Osuszanie ścian - (u)znane metody


Recommended Posts

Cytat

<strong>Zawilgocone ściany zewnętrzne to zmora wielu starych, a czasami i nowych budynków. Skuteczne osuszanie ścian i ich zaizolowanie leży więc w interesie każdego właściciela domu.</strong>

<strong>Pełna treść pod adresem:</strong>
https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/570-osuszanie-scian-uznane-metody




artykuł super - tylko
można jeszcze inaczej
w galerii zamieściłem zdjęcia z osuszania i przeprowadzenia hydroizolacji od wnętrza budynku na istniejącej ścianie piwnicznej .
widać tam etapy prac czyli ścianę przed pracami w trakcie i po
brakuje tylko zdjęcia z nałożonym cienko warstwowo tynkiem z uwagi na takie życzenie inwestora .

zalety systemu
nie przeszkadza mu woda wręcz odwrotnie im jej więcej tym lepiej
bardzo szybki czas wykonania
nie przeprowadzamy ingerencji w ścianę za pomocą odwiertów ani podcięć

wady
długi czas pracy samego systemu do widocznego na zdjęciu ostatnim wyschnięcia ściany w pomieszczeniu z temp ok
15- 18 st C z kiepską wentylacją trwało to 2 miesiące .
od tego czasu przynajmniej raz w miesiącu sprawdzam ten cud po większych opadach - bez zmian

gwarantowana penetracja ściany minimum na gł. 15 cm


https://forum.budujemydom.pl/index.php?auto...si&img=1567
https://forum.budujemydom.pl/index.php?auto...si&img=1568
https://forum.budujemydom.pl/index.php?auto...si&img=1569
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Artykuł bardzo trafnie i dokładnie opisuję formy walki z wilgocią, ja polecam metodę patentu dr.inż. Wojciecha Nawrota INIEKCJA KRYSTALICZNA, gdyż stosuję ją u swoich klientów i efekt jest rewelacyjny. Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Klkadziesiąt razy taniej można wykonać samemu, użyć do iniekcji szkła wodnego, dolewać aż otwory przestaną pić szkło , na koniec zalać zaprawą z cementu,wody i około 5% szkła wodnego. Niemcy stosowali to od lat ,sam wykonywałem takie prace, u nas to iniekcja krystaliczna 200zł za mb, a mozna za 10zł tylko trzeba sie nawiercić. Pozdrawiam ekipę z Hamburga gdzie wykonywalismy te pracę:).
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Bardzo skuteczną metodą jest też elektroosmoza, którą niestety w artykule potraktowano nieco po macoszemu ;)

Polega ona na tym, że urządzenie (nieduża skrzyneczka) wysyła słabe fale elektromagnetyczne, co powoduje powstanie odwróconego zjawiska elektroosmozy tj. : ruchu cząsteczek wody w kapilarach w kierunku ziemi. Kapilary muru nie podciągają wody i następuje osuszanie ściany. Poniżej zasada działania:

obrazek_osuszanie1.jpg

Zaletami urządzenia są m.in.:niskie koszty (najtańsza metoda osuszania), nieinwazyjny sposób działania (nie trzeba kuć ścian, nic wiercić...), blokowanie możliwości ponownego zawilgocenia, łatwa w zastosowaniu.

Czyli w skrócie - fachowiec mierzy wilgoć (za darmo), montuje się skrzynkę i można zapomnieć o wilgoci. Proste, prawda? Jak ktoś chce dowiedzieć się więcej - zapraszam tu: http://www.osuszanie.novex.pl/

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Pawel
Zajmuje sie osuszaniem budynkow ponad 20 lat. Probowałem większość z podanych w artykule metod. Przekonałem się, że metoda iniekcji jest najlepsza. Teraz stosuje tylko i wyłącznie niemiecki isolit. Wychodzi najtaniej i bezproblemowo..
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
No niezupełnie bezproblemowo: a co z wykwitami solnymi przy otworach iniekcyjnych? kolejna sprawa: trudno uzyskać dokładną i szczelną izolację, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z bardzo mokrymi, niejednorodnymi czy grubymi murami. Poza tym nie zbadano jeszcze jaka jest faktyczna trwałość takiej izolacji.
Link do komentarza
Gość Janusz
Dużo osób twierdzi że iniekt w metodie iniekcji krystalicznej to wodne szkło sodowe. Robiłem próbe na odcinku 4 m wiosną 2011 szkło + cement +woda. Otwory 20mm ściana 45cm cegła. Po roku stwierdzam że kupuje beczke tego szkła , młot z obi i wierce cały dom wyjdzie mnie 500zł a nie 350 za metr . Niemcy stosują to od lat a u nas opatentowane i cholernie drogie, dlatego nie mozna kupiś samego iniektu:) A on w obi na pólce 18zł 5l.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
U nas drogie, bo ktoś musi zarobić na niewiedzy. Proste. A co iniekcji ma ona też swoje wady, o których mało się mówi...
Aha, co do opluwanej przez niektórych metody elektroosmozy - jest skuteczna, mimo, że działa powoli. Widziałem na własne oczy, na początku smiałem się z sąsiada, ze dał się naciąć, ale po roku stwierdzam, że nie miałem racji. Pewnie ma to swoje ograniczenia, ale u niego zadziałało. Nie wiem, może też to zależy od firmy, onkupował w firmie sprzedającej też okna - novex. Edytowano przez JanuszK (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Pani Emilia Rosłaniec chyba nie za bardzo wie o metodzie Iniekcji Krystalicznej i wyraźnie myli z innymi metodami iniekcyjnymi: 1. \"... Otwory należy przedmuchać sprężonym powietrzem. ...\" to bzdura ! 2,\"... Wywiercone otwory napełniane są preparatem na bazie krzemianów do uszczelniania przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie (np. MautrolŸ Bohrloch-Flussig)....\" kolejna bzdura ! Iniekcja Krystaliczna jest jedyna w swoim rodzaju, chroniona patentami polskimi i europejskimi. Jeśli opisuje Pani różne metody iniekcyjne, to proszę podawać rzetelną informację. z poważaniem Andrzej www.ik.ubf.pl..
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Dryart
Metoda elektroosmozy - polska metoda bezinwazyjnego osuszania budynków. Chroniona polskimi i europejskimi patetentami. Sprawdzona w Polsce i całej Europie (nawet w tak ekstremalnych warunkach jak w Wenecji). Działa jako niezwykle skuteczna izolacja pozioma i pionowa. Tworzy zdrowy mikroklimat w budynku. Dodatkową zaletą jest działanie jako ekran żył wodnych.
Producent daje dwudziestoletnią gwarancje na dziełanie urządzenia.
Link do komentarza
Cytat

Metoda elektroosmozy - polska metoda bezinwazyjnego osuszania budynków. Chroniona polskimi i europejskimi patetentami. Sprawdzona w Polsce i całej Europie (nawet w tak ekstremalnych warunkach jak w Wenecji). Działa jako niezwykle skuteczna izolacja pozioma i pionowa. Tworzy zdrowy mikroklimat w budynku. Dodatkową zaletą jest działanie jako ekran żył wodnych.
Producent daje dwudziestoletnią gwarancje na dziełanie urządzenia.



podejrzałem
zawsze mnie firma działająca na rynku kilka lat - dająca gwarancję na wyrost (50 lat), rozpierdziela w kontekście swoich usług i proponowanych wyrobów :)trudno
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
hej wszystkim

Pozwoliłem sobie podciąć się pod ten temat, żeby nie tworzyć nowych wątków niepotrzebnie... ;)
Od paru lat zmagam się z wilgocią w piwnicy i nie mogę znaleźć dobrego rozwiązania. Wszystkie techniki i pomysły ze strony znajomych budowlańców zawiodły, także nie mam już pomysłów innych.
Natknąłem się kiedyś na takie coś - http://www.drymat.pl/zasady-sukcesu i szczerze mówiąc nie wiem co myśleć. Czy da się naprawdę "odwrócić biegunowość pola elektrycznego w murach" ? ;/ Bo jakoś mnie to nie przekonuje, a widzę że coraz więcej firm takie coś oferuje. I co byście doradzili jak coś? Iniekcję, elektroosmozę czy jeszcze jakieś inne super magiczne techniki?
Z góry dziękuje za wszelaką pomoc.
Link do komentarza
Cytat

hej wszystkim

Pozwoliłem sobie podciąć się pod ten temat, żeby nie tworzyć nowych wątków niepotrzebnie... ;)
Od paru lat zmagam się z wilgocią w piwnicy i nie mogę znaleźć dobrego rozwiązania. Wszystkie techniki i pomysły ze strony znajomych budowlańców zawiodły, także nie mam już pomysłów innych.
Natknąłem się kiedyś na takie coś - http://www.drymat.pl/zasady-sukcesu i szczerze mówiąc nie wiem co myśleć. Czy da się naprawdę "odwrócić biegunowość pola elektrycznego w murach" ? ;/ Bo jakoś mnie to nie przekonuje, a widzę że coraz więcej firm takie coś oferuje. I co byście doradzili jak coś? Iniekcję, elektroosmozę czy jeszcze jakieś inne super magiczne techniki?
Z góry dziękuje za wszelaką pomoc.




jak wstawisz grzałki patronowe to też osuszysz ścianę .
z filmiku jasno wynika ze na obiekcie drymat pracuje cały czas.
w/g mojej oceny
budynek trwale osuszony to taki w którym mnie już nie ma, nie ma moich zabawek , czyli żadnego dokładania chemii ani też energii .
i tu się mijam z panem opisującym działanie systemu
trwałe osuszenie w/g niego to sucha ściana w trakcie działania systemu - a jak się go zdejmie ??????

czyli jak dla mnie jest to bardziej usuwanie skutków niż przyczyn
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość PHU Dworek
Witam jestem przedstawicielem firmy wykonującym usługi prowadzące do skutecznego osuszenia budynku. Pracujemy metodą Dr. Wojciecha Nawrota czyli Iniekcja Krystaliczna Metoda ta prowadzi do skutecznego odtworzenia izolacji poziomej i pionowej. Naturalnie aby uzdrowic "pacjenta" musimy ustalic przyczynę choroby. Bo jeśli przyczyną zawilgoconych ścian jest pęknięta rura lub dziurawy dach to jest to zupełnie inna bajka. Ale w przypadku podciągania kapilarnego to jest to najtańsza i najskuteczniejsza metoda. A nasi klienci i suche domy są naszą wizytówką.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Maciek
W tekście jest kilka nieścisłości. Iniekcja (i jej warianty) to w rzeczywistości odtworzenie izolacji poziomej. To czy ściana wyschnie, zalezy od kilku innych czynników, Tak więc nazywanie jej metodą osuszania ściany to ewidentne nadużycie. Poza tym, jezeli jest mowa o iniekcji, to rzeba by także wspomnieć np. o metodzie wbijania blach.
Otwory Knappena - czy to ktokolwiek jeszcze stosuje (pomijając watpliwą skuteczność). Stosowanie mikrofal jest duzo bardziej skomplikowane, niż to się mogło by wydawać. O ile z osuszaczem kondensacyjnym czy sorpcyjnym przecietny "Kowalski" jest w stanie sobie poradzic, to z generatorem mikrofalowym nie za bardzo.
Link do komentarza
Gość Maciek
@łysybudowlaniec. Jezeli nie masz rzetelnej ekspertyzy, która na podstawie diagnostyki okresli Ci przyczyny zawilgocenia, to możesz rzucać monetą. Szkoda Twojego czasu i pieniędzy na próbę przypadkowych napraw. Poza tym możesz pogorszyć sytuację.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...
Pytał ktoś tutaj o środek do iniekcji krystalicznej. Sprawdzony przeze mnie jest Suchy Dom Professional rewelacyjny preparat zatrzymujący wodę przy gruncje. Srodek produkowany w Polsce, niczym nie ustępujący zachodniej konkurencji. oczywiście cena jest dużo niższa. Polecam go moim klionetom i nigdy nie usłyszałem żadnej skargi.
Link do komentarza
Cytat

Pytał ktoś tutaj o środek do iniekcji krystalicznej. Sprawdzony przeze mnie jest Suchy Dom Professional rewelacyjny preparat zatrzymujący wodę przy gruncje. Srodek produkowany w Polsce, niczym nie ustępujący zachodniej konkurencji. oczywiście cena jest dużo niższa. Polecam go moim klionetom i nigdy nie usłyszałem żadnej skargi.


nie napiszę że nie działa
ale znam lepsze
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Inną metodą osuszania budynków jest także izolacja przeciwwilgociowa metodą poziomą. W firmie miałem wilgoć i miałem problem, komu powierzyć to działanie. Zdecydowałem się na tą metodę bez przecinania muru i jestem zadowolony. Nie przecieli muru i szybko wykonali usługę :)
Link do komentarza
Przerabiałem iniekcję w kamienicy w której mieszkam...niestety po wydaniu ogromnych pieniędzy na iniekcję i remont tynków w przyziemiu, na co wspólnota brała kredyt - wilgoć znów wyszła. Oczywiście w mniejszym zakresie, tynk mniej się sypie. Ale gdyby to była przestrzeń mieszkalna - totalna masakra. Gdy 2 lata temu kupiliśmy z żoną przedwojenny dom jednorodzinny od razu zacząłem szukać innych metod nauczony wcześniejszymi doświadczeniami. Zainteresowałem się metodą Printza. Przemawiała do mnie przejrzystość tego co się dzieje w trakcie prac. Nie ma tu możliwości, że ktoś wleje w mur nie to co trzeba, bądź za mało preparatu i będzie problem. Kilka miesięcy temu zakończyły się prace związane z podcinką. Odtworzono w domu izolację we wszystkich ścianach wewnętrznych i zewnętrznych. Dom jak stał - tak stoi, a ściany schną. Dostałem 30 lat gwarancji a cenowo wyszło porównywalnie do tego co proponowali magicy od iniekcji.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Grzesiek
Wszystkie te metody bez likwidacji przyczyn są nieskuteczne, osuszenie budynku jest tylko konsekwencją szeregu prawidłowo wykonanych zabiegów odtworzenia izolacji i zabezpieczenia budynku przed wilgocią i działaniem wody.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...

Szanowni Państwo,

podwyższona wilgotność powietrza w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka sprawia, że często dochodzi w nich do rozwoju grzybów i pleśni na ścianach. Dobrym rozwiązaniem w takich wnętrzach jest zastosowanie wapiennej gładzi szpachlowej, np. Śnieżka ACRYL-PUTZ® RV 13 RENOVA, która wykazuje właściwości antykorozyjne i pozwala na swobodny przepływ cząsteczek pary wodnej.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka

Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Gość Jan Stewar
Witam Jestem budowlańcem starszej daty znam te wszystkie metody osuszania od podszewki ale powiem wam wszystkim że najlepszy preparat do iniekcji grawitacyjnej jest kwas krzemowy . Powoduje powstanie izolacji poziomej która nie starzeje się istnienie tak długo jak długo istnieje budynek od kiedy zacząłem go stosować nie mam żadnych reklamacji naprawdę polecam
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Przeanalizowalem ww metody - dla własnych potrzeb.

Najlepsza (radykalna)jest wg mnie przecinka muru i założenie nowej izolacji poziomej. Z tego co wyszukałem - to są dwa rodzaje przecinki muru.

1. przecięcie piłą i założenie izolacji oraz uszczelnienie szczeliny mieszanką cementową pod ciśnieniem.

2. wciśnięcie arkusza blachy falistej w mur specjalną maszyną (metodą drgań).

Obie wydają się mało zawodne - i jeśli tylko jest to możliwe w danym przypadku i sensowne - to bym wybrał właśnie je ze wskazaniem na tą pierwszą.

Obie mają gwarancje zdaje się 100 lat. I na zdrowy rozum ma to sens. 

 

Metody z iniekcją nie dają tak długotrwałych gwarancji. Tak przeczytałem w różnych ofertach.  

 

Ale z drugiej strony są wygodniejsze i w wielu przypadkach mniej demolujące wnętrze budynku, penetrują niżej, niż przecięcie (chyba że można je zrobić w wykopie - a to też dodatkowa demolka.

 

A więc jak zwykle - dużo zależy kontekstu. Czyli konkretnego obiektu.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Gość EKODOCIEPLENIA.COM - osuszanie budynków
Każda z wyżej wymienionych metod jest skuteczna, jeżeli dobierzemy ją odpowiednio do przyczyny zawilgocenia. Żadna z metod nie da oczekiwanego efektu jeśli nie usuniemy przyczyny zawilgocenia.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Dnia 13.03.2016 o 21:17, Areks34 napisał:

Pytał ktoś tutaj o środek do iniekcji krystalicznej. Sprawdzony przeze mnie jest Suchy Dom Professional rewelacyjny preparat zatrzymujący wodę przy gruncje. Srodek produkowany w Polsce, niczym nie ustępujący zachodniej konkurencji. oczywiście cena jest dużo niższa. Polecam go moim klionetom i nigdy nie usłyszałem żadnej skargi.

Witam jaki środek wybrać do injekcji ? Skoro są lepsze..

Mam postawiony nowy budynek rodzinny, pół domu podpiwniczone.

Niestety przez nie udolność ekip budowlanych mam wycieki w środku w piwnicy, pomimo zrobionego drenażu na około domu.

Poniżej fotki z budowy może coś więcej ktoś mi pomoże, ponieważ firmy drenażowe twierdzą, iż drenaż jest źle wykonany a koszt napraw sięga od 20-32 tyś zł.

Chciałbym spróbować injekcji na ścianie pod schodami od frontu budynku ale nie wiem, który testowo wybrać środek, proszę o pomoc.

 

IMG_20190921_095906.thumb.jpg.7dac8bc8bd6020a57eda52d14aa705ff.jpg

IMG_20190616_174407.jpg

IMG_20190616_174558.jpg

IMG_20190921_095913.jpg

IMG_20190617_185800.jpg

IMG_20190619_151909.jpg

IMG_20190617_185751.jpg

IMG_20190617_185739.jpg

IMG_20190617_190430.jpg

Edytowano przez MAri0 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Czy dreny położone są źle - niekoniecznie .jaki jest koszt testowania ? 

Niepoliczalny  zwłaszcza jak coś pójdzie  nie tak . Tylko że amator wcale nie będzie wiedział że coś poszło nie tak - dlatego nie jest to robota dla amatorów. Czyli podsumowując kosz zrobienia czegokolwiek  + koszt wykończenia + koszt rozwalenia tego zaś oraz koszt odtworzenia hmmmm

Sporo

Link do komentarza

Czy testowo na 1 ścianie w piwnicy mogę zakupić polecony przez Pana środek injekcyjny- tylko nie wiem jaki proszę o podanie, jeśli to możliwe.  Ponieważ moim skromnym zdaniem laika ściany w piwnicy ciągną wodę od chudziaka a nie przez wodę gruntową , która przecisnęła się przez przód budynku.

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Andrzej180

Bardzo dobry artykuł. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najskuteczniejszą metodą osuszania jest połączenie podgrzewania powietrza i zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych lub adsorpcyjnych. Jeśli chodzi o iniekcję to również jest to świetna metoda, ale przy powstrzymaniu podsiąkania kapilarnego. W niektórych przypadkach jest ona po prostu niemożliwa do przeprowadzenia. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...