Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Za pompę ciepła z montażem zapłaciłem 30 000 zł

Recommended Posts

Opisane to za duzo powiedziane i daleki jest od przypisywanie sobie jakiejś super mądrości i sprytu w wyborze sposobu ogrzewania domu. Po prostu zasada jest prosta mały dom niskie koszty ogrzewania, Domy 200m+ na prawdę ciężko jest ogrzać nawet gazem czy prądem w niskiej cenie , natomiast w tym przypadku PC ma uzasadnienie. 

Druga kwestia to cena nośnika, ja aż tak mało prądu nie zużywam, choć sukcesywnie obniżałem i obniżam zużycie to radykalnie obniżyłem  rachunki decydując się na zmianę dostawcy z PGE ZEWT na DUON/FORTUM. Jak wspomniałem koszt cuw to około 25-30% całego kosztu prądu, zastąpienie 100 l bojlera przyniesie owszem niespektakularne oszczędności ale komfort będzie odczuwalny bo nowy zasobnik ma 300 l.

Co do ogrzewania to obecnie składa się ono z grzejników atlantic f-18 o łącznej mocy 6 kw (2+3x1+2x0,5) oraz podłogówki w łazience  oraz suszarki do roczników (0,4 kw+0,3 kw). Planuję za kilka lat zastąpić jeden grzejnik w kuchni podłogówką elektryczną.   Grzejniki są dość drogie ale sterowane elektronicznie i bardzo oszczędne kosztowały w sumie ok 2000 zł podłogówka + drabinka - 500+200zł, rozbudowana tablica o (7 wydzielonych obwodów wraz z przekaźnikiem oraz zegarem sterującym) 1000 zł (to są ceny sprzed 14 lat), bojler atlantic kosztował 600 zł. RAZEM  ok 4300 zł Jest to układ na prawdę prosty i nie wymagający serwisu.

45 minut temu, gawel napisał:

Druga kwestia to cena nośnika, ja aż tak mało prądu nie zużywam, choć sukcesywnie obniżałem i obniżam zużycie to radykalnie obniżyłem  rachunki decydując się na zmianę dostawcy z PGE ZEWT na DUON/FORTUM. Jak wspomniałem koszt cuw to około 25-30% całego kosztu prądu, zastąpienie 100 l bojlera przyniesie owszem niespektakularne oszczędności ale komfort będzie odczuwalny bo nowy zasobnik ma 300 l.

Ale grzejesz w konkretnej taryfie? Nocą?

tak taryfa g12w, czyli weekendowa + 5h na dobę w dziennej w dni robocze ale zdarza się że i non stop. cuw 100% w tańszej taryfie , pranie zmywanie i większe gotowanie też w tańszej taryfie. nie mam czasu na gotowanie w tygodniu więc szykuję większy katering w sobotę/niedziele.

Mam proporcję zużycia taryfy nocnej do dziennej 72/28 %. Jest nieźle ale płacę na dzienną 3x wiecej niż za nocną czyli kwotowo prawie po równo.

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)

10 godzin temu, gawel napisał:

Mam proporcję zużycia taryfy nocnej do dziennej 72/28 %. Jest nieźle ale płacę na dzienną 3x wiecej niż za nocną czyli kwotowo prawie po równo.

czyli zakładając po 1000 zł na każdą z taryf nawet przy odwróceniu proporcji by wyszło max 3,5 tys za sezon grzewczy. To w dalszym ciągu niewiele przy niskim koszcie instalacji...

U mnie do ogrzania niestety lekko ponad 200m2. Tylko się zastanawiam, czy grzejąc pompą ciepła powietrze- woda, niskotemperaturowo, całą dobę, opłaca się brać którąś z g12, czy jednak g11

1 godzinę temu, Takiowaki napisał:

Tylko się zastanawiam, czy grzejąc pompą ciepła powietrze- woda, niskotemperaturowo, całą dobę, opłaca się brać którąś z g12, czy jednak g11

To będzie "nowy" budynek z  zerowym "bilansem" zużycia energii za poprzedni rok - przeto spełnione zostaną warunki do zastosowania nowej taryfy antysmogowej  G12as .

https://prostazmiana.pl/antysmogowa/ 

1 minutę temu, bajbaga napisał:

To będzie "nowy" budynek z  zerowym "bilansem" zużycia energii za poprzedni rok - przeto spełnione zostaną warunki do zastosowania nowej taryfy antysmogowej  G12as .

Gdzieś już był w tv reportaż krótki o tej planowanej taryfie i wcale taka super nie wychodziła...

Ta/taka taryfa już obowiązuje.

Jej plusem jest to, że "dzienna" nie jest wyższa.

Cytat

Energa informuje, że jej klient posiadający taryfę G11 płaci obecnie w każdej godzinie doby 0,5787 PLN/kWh brutto, w czym zawarta jest opłata łączna za energię i za usługi dystrybucyjne. Natomiast w nowej ofercie opartej na taryfie G12as w godzinach nocnych klient zapłaci 0,208 PLN/kWh, a w pozostałych godzinach doby będą obowiązywały stawki jak w dotychczasowej taryfie G11.

2 godziny temu, bajbaga napisał:

Ta/taka taryfa już obowiązuje.

Jej plusem jest to, że "dzienna" nie jest wyższa.

https://pgedystrybucja.pl/content/download/3797/file/Taryfa 2018 tekst jednolity obowiązujący od 31.01.2018.pdf

Mnie dotyczy strona 44. Oddział Białystok. Taryfy G.

Wchodzi w życie z dniem 31 stycznia.

Mi tam brakuje jeszcze jakiegoś składnika chyba...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować