Skocz do zawartości

Za pompę ciepła z montażem zapłaciłem 30 000 zł


Recommended Posts

Opisane to za duzo powiedziane i daleki jest od przypisywanie sobie jakiejś super mądrości i sprytu w wyborze sposobu ogrzewania domu. Po prostu zasada jest prosta mały dom niskie koszty ogrzewania, Domy 200m+ na prawdę ciężko jest ogrzać nawet gazem czy prądem w niskiej cenie , natomiast w tym przypadku PC ma uzasadnienie. 

Druga kwestia to cena nośnika, ja aż tak mało prądu nie zużywam, choć sukcesywnie obniżałem i obniżam zużycie to radykalnie obniżyłem  rachunki decydując się na zmianę dostawcy z PGE ZEWT na DUON/FORTUM. Jak wspomniałem koszt cuw to około 25-30% całego kosztu prądu, zastąpienie 100 l bojlera przyniesie owszem niespektakularne oszczędności ale komfort będzie odczuwalny bo nowy zasobnik ma 300 l.

Co do ogrzewania to obecnie składa się ono z grzejników atlantic f-18 o łącznej mocy 6 kw (2+3x1+2x0,5) oraz podłogówki w łazience  oraz suszarki do roczników (0,4 kw+0,3 kw). Planuję za kilka lat zastąpić jeden grzejnik w kuchni podłogówką elektryczną.   Grzejniki są dość drogie ale sterowane elektronicznie i bardzo oszczędne kosztowały w sumie ok 2000 zł podłogówka + drabinka - 500+200zł, rozbudowana tablica o (7 wydzielonych obwodów wraz z przekaźnikiem oraz zegarem sterującym) 1000 zł (to są ceny sprzed 14 lat), bojler atlantic kosztował 600 zł. RAZEM  ok 4300 zł Jest to układ na prawdę prosty i nie wymagający serwisu.

Link do komentarza
45 minut temu, gawel napisał:

Druga kwestia to cena nośnika, ja aż tak mało prądu nie zużywam, choć sukcesywnie obniżałem i obniżam zużycie to radykalnie obniżyłem  rachunki decydując się na zmianę dostawcy z PGE ZEWT na DUON/FORTUM. Jak wspomniałem koszt cuw to około 25-30% całego kosztu prądu, zastąpienie 100 l bojlera przyniesie owszem niespektakularne oszczędności ale komfort będzie odczuwalny bo nowy zasobnik ma 300 l.

Ale grzejesz w konkretnej taryfie? Nocą?

Link do komentarza

tak taryfa g12w, czyli weekendowa + 5h na dobę w dziennej w dni robocze ale zdarza się że i non stop. cuw 100% w tańszej taryfie , pranie zmywanie i większe gotowanie też w tańszej taryfie. nie mam czasu na gotowanie w tygodniu więc szykuję większy katering w sobotę/niedziele.

 

Mam proporcję zużycia taryfy nocnej do dziennej 72/28 %. Jest nieźle ale płacę na dzienną 3x wiecej niż za nocną czyli kwotowo prawie po równo.

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 godzin temu, gawel napisał:

Mam proporcję zużycia taryfy nocnej do dziennej 72/28 %. Jest nieźle ale płacę na dzienną 3x wiecej niż za nocną czyli kwotowo prawie po równo.

czyli zakładając po 1000 zł na każdą z taryf nawet przy odwróceniu proporcji by wyszło max 3,5 tys za sezon grzewczy. To w dalszym ciągu niewiele przy niskim koszcie instalacji...

U mnie do ogrzania niestety lekko ponad 200m2. Tylko się zastanawiam, czy grzejąc pompą ciepła powietrze- woda, niskotemperaturowo, całą dobę, opłaca się brać którąś z g12, czy jednak g11

Link do komentarza
1 godzinę temu, Takiowaki napisał:

Tylko się zastanawiam, czy grzejąc pompą ciepła powietrze- woda, niskotemperaturowo, całą dobę, opłaca się brać którąś z g12, czy jednak g11

To będzie "nowy" budynek z  zerowym "bilansem" zużycia energii za poprzedni rok - przeto spełnione zostaną warunki do zastosowania nowej taryfy antysmogowej  G12as .

https://prostazmiana.pl/antysmogowa/ 

Link do komentarza

Ta/taka taryfa już obowiązuje.

Jej plusem jest to, że "dzienna" nie jest wyższa.

Cytat

Energa informuje, że jej klient posiadający taryfę G11 płaci obecnie w każdej godzinie doby 0,5787 PLN/kWh brutto, w czym zawarta jest opłata łączna za energię i za usługi dystrybucyjne. Natomiast w nowej ofercie opartej na taryfie G12as w godzinach nocnych klient zapłaci 0,208 PLN/kWh, a w pozostałych godzinach doby będą obowiązywały stawki jak w dotychczasowej taryfie G11.

 

Link do komentarza
2 godziny temu, bajbaga napisał:

Ta/taka taryfa już obowiązuje.

Jej plusem jest to, że "dzienna" nie jest wyższa.

 

 

https://pgedystrybucja.pl/content/download/3797/file/Taryfa 2018 tekst jednolity obowiązujący od 31.01.2018.pdf

Mnie dotyczy strona 44. Oddział Białystok. Taryfy G.

Wchodzi w życie z dniem 31 stycznia.

Mi tam brakuje jeszcze jakiegoś składnika chyba...

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość PIASECZNO
za 80 000 zł kupiłem zabawkę dziś nie wiem co z tym zrobić brak serwisu na dworze -12 a ja grzeje termowentylatorami ALARM NIS.C I CO godzine resetuje tego bubla Szukam kogoś kto sie na tym zna :( tel 602 383 108 NIGDY WIĘCEJ Z KOPCIUCHEM ZA 2800 ZŁ DAM SOBIE RADE :(
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Jeśli zdecydowałeś się na proekologiczne ogrzewanie i chcesz płacić bardzo małe rachunki za ogrzewanie, energię elektryczną i ciepłą wodę w domu proponuję zakupić pompę ciepła z montażem za 50 tys., panele fotowoltaniczne za 50 tys. , solarny podgrzewacz wody za 20 tys i rekuperator za 20 tys. Jeśli to kupujesz z kredytu to dodaj jeszcze do kosztów inwestycji odsetki od kredytów ok. 100% inwestycji. Rata kredytu będzie na sezon grzewczy ok. 17 tys ale rachunki za energię bardzo małe. Pytanie gdzie jest ekonomia.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
10 godzin temu, Gość janusz napisał:

kiedy do sie zwroci?

Czasem bardzo szybko, np. jak nieświeżą sałatkę popijesz niedobrym bimbrem...

 

 

Taaaaaaak tylko se napisałem....
 

 

Link do komentarza
12 godzin temu, Gość janusz napisał:

50 tys za pompe + 50 tys forovoltaika + 20tys podgrzewacz = 120tys... kiedy do sie zwroci? na swiety nigdy.... piec na ekogroszek smart za 12tys klasa 5 plus 20tys na ocieplenie

Ale nie latasz workiem węgla do pieca i nie czyścisz pieca ani nie wywalasz popiołu, za wygodę się płaci.

A kto Ci kazał zakładać fotowoltaikę?I ten podgrzewacz za 20 tys to chyba ze złota jest.

Przez takie durne pisanie inni się tylko zniechęcają do PCi i tak rodzą się mity i legendy o nieopłacalności montowania pompy ciepła.

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesiące temu...
  • 8 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...

Jest sens, jak najbardziej. Przecież ceny tych urządzeń spadły, sa dofinansowania, o których wtedy nikt nie marzył. Teraz dopiero można mieć realny punkt odniesienia i zdać sobie sprawę, że teraz pompa ciepła to jedna z dwóch słusznych opcji. Wraz z pompami ciepła pojawiły się jeszcze takie pojęcia ja fotowoltaika i pozycje umocniły systemy rekuperacji. Teraz to dopiero są możliwości.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Gość fajtuś
Gratulacje za zdjęcie. Dom jest średniej urody, ale rzut oka na to co na fotce i każdy się zniechęci. Po co komu coś takiego. Salon, do którego każdy nos wtyka, a żeby wejść na górę (np. koledzy do dzieci) muszą przedefilować przez salon. Jest tyle fajnych projektów, gdzie wszystko rozłożone na parterze bez łażenia po schodach i na relatywnie nidużym metrażu. Po co wam te piętra, schody?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...