Skocz do zawartości

Boazeria -kilka pytań...


Recommended Posts

Witam wszystkich, szukałem w tym dziale coś o boazerii ale nie znalazłem...
Do rzeczy: chcę położyć na ścianach boazerię, ściany są z gazobetonu jeszcze nie tynkowane ocieplone z zewnątrz styropianem 15cm i tu mam pytanie do mających doświadczenie w tej dziedzinie:

a) czy pod boazerię trzeba kłaść tynki czy niekoniecznie? -nie ukrywam iż pominięcie tynków to znaczne oszczędności...

b) jak gęsto trzeba mocować stelaż pod boazerię? deseczki układać na ścisk, czy raczej luźniej? (drewno jednak pracuje...)

c)czy warto docieplić wełną mineralną przestrzeń pomiędzy boazerią a ścianą? -napewno wygłuszy to trochę ścianę, a czy przyczyni się do skuteczniejszego zatrzymania ciepła?

d) Czy warto zaimpregnować materiał hydrofobowo w celu zmniejszenia "pływania" drewna w zmieniającej się wilgotności?

e) Lepsze pod wzgl. techn. są węzsze czy szersze deseczki boazerii? jaka grugość deseczek?

f) Boazeria na suficie również będzie, mocowana do konstrukcji dachu(poddasze, ocieplenie 25cm wełny megarock). Jaka gęstość stelażu na suficie i jaka grubość deseczek?

Wiem że pytań sporo, ale dla mnie są ważne żeby nie popełnić błędu.
Z góry dziękuję za udzielone porady>
diabelski.
Link do komentarza
kładłem u siebie boazerię drewnianą kilkanaście lat temu i :
deski wąskie 6-9 cm najlepiej się układa
grubość deski 12.5 mm
ściany tynkować nie trzeba
wełna mineralna pod boazerią na pewno poprawi izolacyjność ściany, nie zapomnij o folii paroszczelnelnej między wełną a deską
rozstaw łat ok. 50 cm, użyj dobrych kołków do gazobetonu, bo kiepskie nie trzymają
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam wszystkich, szukałem w tym dziale coś o boazerii ale nie znalazłem...
Do rzeczy: chcę położyć na ścianach boazerię, ściany są z gazobetonu jeszcze nie tynkowane ocieplone z zewnątrz styropianem 15cm i tu mam pytanie do mających doświadczenie w tej dziedzinie:

a) czy pod boazerię trzeba kłaść tynki czy niekoniecznie? -nie ukrywam iż pominięcie tynków to znaczne oszczędności...

b) jak gęsto trzeba mocować stelaż pod boazerię? deseczki układać na ścisk, czy raczej luźniej? (drewno jednak pracuje...)

c)czy warto docieplić wełną mineralną przestrzeń pomiędzy boazerią a ścianą? -napewno wygłuszy to trochę ścianę, a czy przyczyni się do skuteczniejszego zatrzymania ciepła?

d) Czy warto zaimpregnować materiał hydrofobowo w celu zmniejszenia "pływania" drewna w zmieniającej się wilgotności?

e) Lepsze pod wzgl. techn. są węzsze czy szersze deseczki boazerii? jaka grugość deseczek?

f) Boazeria na suficie również będzie, mocowana do konstrukcji dachu(poddasze, ocieplenie 25cm wełny megarock). Jaka gęstość stelażu na suficie i jaka grubość deseczek?

Wiem że pytań sporo, ale dla mnie są ważne żeby nie popełnić błędu.
Z góry dziękuję za udzielone porady>
diabelski.



osobiście nie dawałbym wełny mineralnej, co ograniczy cyrkulację powietrza pod deską i w razie, gdy różnica temp. doprowadzi do skroplenia i zamoknięcia wełny, to deska na peno się wypaczy pod wpływem wody. icon_cool.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...