Skocz do zawartości

Awaryjnosc pomp ciepla koszty


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Buduje właśnie dom i analizuje zakup pompy ciepła do ogrzewania domu oraz przygotowania CWU.
Zadzwoniłem dzisiaj do znajomego który zakupił takie urządzenie 3 lata temu. Ma on dom ok. 240 m2 i pompę wiesmann-a 15kW do CO i CWU. Wszystko pracowało dobrze do 2 lat. Niestety po upływie 2.5 roku sprężarka doznała awarii. Rozszczelnieniu uległ wewnętrzny wymiennik co spowodowało przedostanie sie czynnika dolnego źródła do sprężarki i tym samym całkowite jej uszkodzenie. Znajomy interweniował u lokalnego dystrybutora jak również u przedstawiciela krajowego niestety BEZSKUTECZNIE. Reasumując naprawa kosztowała 20000pln. a jedna z najlepszych firm na rynku nie poczuwała sie do jakiejkolwiek odpowiedzialności ponieważ okres gwarancji minął.
Od dzisiejszej rozmowy zacząłem sie zastanawiać czy stać mnie Bedzie na to aby co 2 lata wymieniać sprężarkę.
Skoro to takie wspaniale i bezawaryjne urządzenia to czemu firmy nie dają dłuższej gwarancji!!!

Może jednak zainwestować w pewne sprawdzone źródło a nie eksperymentować na własnej rodzinie...
Nie chciałbym aby moja mała córeczka przyszła kiedyś do mnie w nocy w zimowy wieczór i powiedziała "...tatusiu czemu jest tak zimno?..."

Pozdrawiam i proszę o opinie....
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam serdecznie,

Buduje właśnie dom i analizuje zakup pompy ciepła do ogrzewania domu oraz przygotowania CWU.
Zadzwoniłem dzisiaj do znajomego który zakupił takie urządzenie 3 lata temu. Ma on dom ok. 240 m2 i pompę wiesmann-a 15kW do CO i CWU. Wszystko pracowało dobrze do 2 lat. Niestety po upływie 2.5 roku sprężarka doznała awarii. Rozszczelnieniu uległ wewnętrzny wymiennik co spowodowało przedostanie sie czynnika dolnego źródła do sprężarki i tym samym całkowite jej uszkodzenie. Znajomy interweniował u lokalnego dystrybutora jak również u przedstawiciela krajowego niestety BEZSKUTECZNIE. Reasumując naprawa kosztowała 20000pln. a jedna z najlepszych firm na rynku nie poczuwała sie do jakiejkolwiek odpowiedzialności ponieważ okres gwarancji minął.
Od dzisiejszej rozmowy zacząłem sie zastanawiać czy stać mnie Bedzie na to aby co 2 lata wymieniać sprężarkę.
Skoro to takie wspaniale i bezawaryjne urządzenia to czemu firmy nie dają dłuższej gwarancji!!!

Może jednak zainwestować w pewne sprawdzone źródło a nie eksperymentować na własnej rodzinie...
Nie chciałbym aby moja mała córeczka przyszła kiedyś do mnie w nocy w zimowy wieczór i powiedziała "...tatusiu czemu jest tak zimno?..."

Pozdrawiam i proszę o opinie....



http://www.wentylacja.com.pl/forum_2004/wy...45433&idg=7
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
co za bzdury piszesz, wymiana sprężarki nawet typu EVI to max 560-700Euro , zobacz sobie u dystrybutowa Copeland.
Ja widziałem w Szwecji i Niemczech pompy ponad 30 letnie w świetnym stanie, to sie nie psuje, sprężarki Copeland maja pracować ponad 50lat , zobacz sobie stare radzieckie lodówki z lat 70tych , nawet one chodzą po 40 lat .
Link do komentarza
Tak nieśmiało zauważam, że pierwotnie awarii uległ wymiennik, co z kolei spowodowało awarie sprężarki. Ale i tak koszty naprawy, moim zdaniem zawyżone i to znacznie (tak ponad 50%). Druga sprawą jest fakt, że takiej sytuacji nie powinno być. Możliwe jest też, że awaria spowodowana została źle dobranym, lub wykonanym DZ.

Marek A
Skoro taka sytuacja zaistniała, to może podaj dane: jaka pompa ciepła, producenta i tego lokalnego przedstawiciela. Bez takich danych, to co napisałeś wygląda raczej jako usprawiedliwienie Twojej decyzji o nie zainstalowaniu PCi
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Cytat

witam

własnie mam awarie sprężarki pompy ciepla viessmann vitocal 343 po 6 latach użytkowania

czy ktoś miał podobny problem?

jakie są możliwosci naprawy?



Pompa ciepła, podobnie do innego urządzenia chłodniczego, nie sprawia żadnych większych trudności przy naprawach. Naprawiamy między innymi PC od 1993 roku.

Napisz coś więcej o urządzeniu, rodzaju uszkodzenia, okoliczności awarii. Skąd pewność że padła sprężarka?
Link do komentarza
dziekuje za szybką odpowiedz, cała akcja dzieje się w Krakowie

Pompa ciepła Vitocal 343 Viessmann ogrzewała dom o powierzchni ok 100 m2. Przez 6 lat działała sprawnie i była poddawana przeglądom technicznym.

Awaria sprężarki została zdiagnozowana po oględzinach przez przedstawiciela Viessmanna wczoraj, gdy od kilku dni nie możemy uzyskac temeratury powietrza w domu wyższej niż 17 C.

Wygląda to tak, że w chwili obecnej woda CO ogrzewana jest w trybie awaryjnym przez grzałkę elektryczną, sprężarka nie włącza się wcale i ma bardzo rozgrzany korpus.

Czy w ogóle można naprawiać taką sprężarkę? Jak można to załatwić w jak najszybszym trybie?
Link do komentarza
Cytat

dziekuje za szybką odpowiedz, cała akcja dzieje się w Krakowie

Pompa ciepła Vitocal 343 Viessmann ogrzewała dom o powierzchni ok 100 m2. Przez 6 lat działała sprawnie i była poddawana przeglądom technicznym.

Awaria sprężarki została zdiagnozowana po oględzinach przez przedstawiciela Viessmanna wczoraj, gdy od kilku dni nie możemy uzyskac temeratury powietrza w domu wyższej niż 17 C.

Wygląda to tak, że w chwili obecnej woda CO ogrzewana jest w trybie awaryjnym przez grzałkę elektryczną, sprężarka nie włącza się wcale i ma bardzo rozgrzany korpus.

Czy w ogóle można naprawiać taką sprężarkę? Jak można to załatwić w jak najszybszym trybie?



Samych sprężarek tej mocy i tej budowy (już) się nie naprawia tylko wymienia.
Dla mnie dziwną sprawą jest że padła sprężarka po tak krótkim czasie, nawet tłokówki pracują zwykle dłużej.
Przed dalszą naprawą na Twoim miejscu spróbowałbym zdiagnozoważ możliwą przyczynę tej awarii.
A w ogóle czy przypadkiem pompa nie jest z zasilaniem jednofazowym? Wtedy mógł zepsuć się sam "rozruch" sprężarki co znacznie zmniejszyłoby koszty.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Nie wiem czy bedzie final bo obie osoby maja raptem po 2 posty i narzekaja na ta sama firme -moze Vaissman'a konkurencja udziela sie tutaj?
Pzdr.



Nie wiem czy akurat jest to ważne ile postów mają, może w poszukiwaniu informacji przypadkiem tutaj trafili i zapytali?
Może problem rozwiązali i nigdy tu nie zajrzą? icon_smile.gif

Co do Viessmanna. Dla mnie Viessmann nie stanowi konkurencji, bo moje rozwiązania są dla klienta korzystniejsze icon_biggrin.gif

Viesio nie jest zły, jest dobry. Problem pojawia się tylko w przypadku awarii, np. wymiana elektroniki kosztuje tyle co 2-3 sezony grzewcze icon_biggrin.gif
I to właśnie jest OKRUTNE.
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem czy bedzie final bo obie osoby maja raptem po 2 posty i narzekaja na ta sama firme -moze Vaissman'a konkurencja udziela sie tutaj?
Pzdr.



ja nie jestem tu długo, ale moje zdanie jest takie, że jeśli sprawa nie zostanie do końca wyjaśniona i opisana to takie wątki powinno się kasować. To jest gra nieuczciwej konkurencji. Albo mówisz "B" (jak się już powiedziało "A") albo Twój głos i opinia powinna zniknąć.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam

Niestety nadal nie jest znana przyczyna awarii sprężarki.

Dostałem nowy moduł z nową sprężarką, która popracowała przez 3 tyg i znowu wystąpiło to samo !!!

Pompa w momencie właczenia się sprężarki zaczęła wybijac korki !!! Grzałki elektryczne działały OK

Awaria wystąpiła przy mrozach na zewnątrz -20 C !!! (samo urządzenie jest oczywiscie dobrze zabezpieczone przed zimnem)

A propos przestrzegam wszyskich przez fatalną info - linią zgłaszania usterek w serwisie Viessmann. Pomimo zapewnień, że działają 24h/7 dni NIKT TAM NIE ODBIERA TELEFONÓW !!!. W ogóle nie mozna zgłosić telefonicznie awarii !!! Horror.

Właśnie dostałem kolejny moduł z sprężarką (już 3 sprężarka od XII.2009). ZObaczymy co dalej.

Dodam, że wszystko działało sprawnie przez 7 lat, nie było żadnych zmian w instalacji elektrycznej, napięcie jest 3 fazowe.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam

Niestety nadal nie jest znana przyczyna awarii sprężarki.

Dostałem nowy moduł z nową sprężarką, która popracowała przez 3 tyg i znowu wystąpiło to samo !!!

Pompa w momencie właczenia się sprężarki zaczęła wybijac korki !!! Grzałki elektryczne działały OK

Awaria wystąpiła przy mrozach na zewnątrz -20 C !!! (samo urządzenie jest oczywiscie dobrze zabezpieczone przed zimnem)

A propos przestrzegam wszyskich przez fatalną info - linią zgłaszania usterek w serwisie Viessmann. Pomimo zapewnień, że działają 24h/7 dni NIKT TAM NIE ODBIERA TELEFONÓW !!!. W ogóle nie mozna zgłosić telefonicznie awarii !!! Horror.

Właśnie dostałem kolejny moduł z sprężarką (już 3 sprężarka od XII.2009). ZObaczymy co dalej.

Dodam, że wszystko działało sprawnie przez 7 lat, nie było żadnych zmian w instalacji elektrycznej, napięcie jest 3 fazowe.


Poruszyłem sprawę na innym forum : http://forum.muratordom.pl/post4027767.htm#4027767
i oto diagnoza prawdopodobnej przyczyny :
Cytat

Pęknięcie wymiennika w taki sposób to paskudna sprawa. Są wymienniki, które gwarantują z dużym prawdopodobieństwem, że rozszczelnienie nastąpi na zewnątrz. Niestety wielu producentów jeszcze nie doszło do tego.
Dostanie się wody do układu chłodniczego już dyskwalifikuje taką PCi.

Co do drugiej awarii to bardzo prawdopodobne, że jest to wina w zasilaniu, np. nadpalenie stycznika, które może powodować niepełnofazową pracę i zachowanie sprężarki tak jakby była uszkodzona lub w końcu jej uszkodzenie.

Nie chcę mi się rejestrować na forum budujemydom, więc jak ktoś ma tam konto to może skopiować moje uwagi.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...