Skocz do zawartości

Czy warto wykonać badania geotechniczne?


Recommended Posts

  • 8 miesiące temu...
Gość kingaj
Uważam, że badanie geotechniczne są niezbędne dla każdej działki, niezależnie od tego czy nasz sąsiad ma dobre grunty. W odległości już nawet kilku metrów sytuacja gruntowo wodna diametralnie może się różnić zwłaszcza na terenach polodowcowych, dlatego też pod budynek wykonuje się minimum trzy odwierty, nie mniej. Niestety niespodzianki z tytułu niewykonanych badań geologicznych mogą być przykre, zwłaszcza jeśli uderzy nas to mocno po kieszeni. Według mnie badania geologiczne powinny być obowiązkowo wymagana przy składaniu projektu o pozwolenie na budowę.
Link do komentarza
Zgadzam się z Tobą w 100%, ja też miałam odwierty na działce, a mój sąsiad ich nie zrobił (bo u mnie wyszedł piasek) i gdy zabrał się na wiosnę za kopanie pod ławy fundamentowe miał małą niespodziankę bo okazało się, że u niego na działce topiła się koparka i dopiero wtedy zrobił odwiert . Okazało się, że u niego jest torf i troszkę zbiło go to po kieszeni.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Tez uważam, że badania geologiczne są niezbędne. W tamtym roku zaczęłam budować dom pod Krakowem, znajomy architekt zasugerował żebym dla pewności wykonała wcześniej badania gruntów i na szczęście go posłuchałam. Okazało się, że są fatalne grunty i trzeba zastosować inny rodzaj fundamentów, niż planowano. Gdybym tego nie wiedziała wcześniej, utopiłabym sporo pieniędzy. Polecam firmę z Krakowa Geobud, która mi wykonała badania, bo zrobili to naprawdę szybko i tanio.....
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość badaniagruntu
Badania gruntu są konieczne - widziałem już wiele zalanych piwnic, pękających ścian i pięknych działek budowlanych z całkiem sporymi pokładami słabonośnego torfu niewidocznego gołym okiem

pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość GeoEkoBud
Macie Państwo rację koszt badań geotechnicznych w stosunku do wartości całej inwestycji jaką jest budowa domu to tylko "kropla", a tak naprawdę ta "kropla" ma kluczowe znaczenie podczas procesu budowy, a także potem, gdy budynek już jest gotowy. W swojej karierze zawodowej widziałem już wiele przypadków, gdy budynek nagle zaczął pękać w połowie, a to tylko dlatego, że jedna część budynku posadowiona została na gruntach organicznych, a druga na gruntach piaszczystych.
W wyniku obciążenia grunty organiczne uległy kompakcji (zmniejszenie objętości) i budynek po prostu zaczął pękać. Z doświadczenia wiem, że najlepiej przeprowadzić takie badania już przed zakupem działki. Wtedy wiemy co tak naprawdę kupujemy :)
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Zbigniew z Katowic
Ja dzięki temu artykułowi zrobiłem takie badania zanim kupiłem działkę i dobrze zrobiłem bo były tam piaski niby wszystko ładnie pieknie ale one miały jakieś zawartosci organiki i były luźne. Wycofalem się z zakupu.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość Anka budowlanka
Oddając dokumenty do pozwolenia na budowę domu urząd zażądał badania geotechnicznego. W artykule czytam ze nie jest ono obowiązkowe, czy mam się kłócić z urzędnikiem czy wywalić 1000 zł dla "świętego spokoju" ?
Link do komentarza
Cytat

Oddając dokumenty do pozwolenia na budowę domu urząd zażądał badania geotechnicznego. W artykule czytam ze nie jest ono obowiązkowe, czy mam się kłócić z urzędnikiem czy wywalić 1000 zł dla "świętego spokoju" ?


Badania gruntu warto zrobić niezależnie od tego czy urząd stawia takie wymagania. Prawdopodobnie jest jakieś uzasadnienie (słabe grunty, szkody górnicze, tereny rekultywowane itp) żądania przeprowadzenia takich badań, co ma wpływ m.in. na sposób posadowienia budynku.
Link do komentarza
chodzi oto by nośność domu wytrzymała na danym gruncie. pozwolenie nie dostaniesz jeśli grunt "nie wytrzyma", a dom się "rozjedzie". litości nie budujcie domu na własne życzenie niezgodnie z prawami fizyki. warto wiec zrobić takie badania dla bezpieczeństwa a już konieczne jest jeżeli dom ma być kilkupiętrowy, albo np chudy i długi. bardziej chodzi o nośność niż wody gruntowe wdzierające się do piwnic.to oczywiście moje zdanie.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Grzegorz G. Śląsk
Ja już jestem po takich badaniach i tez byłem bardzo sceptycznie nastawiony i uważałem ze to naciąganie na kolejny wydatek. Okazało się jednak ze na głębokości 1,7 m mam plastyczne grunty i pod nimi wodę. Tak naprawdę bez tych badań moj budynek stałby na plastycznych gruntach gdyż wybrałbym 1,0-1,2 m dobrego gruntu i pozostałoby tylko 0,5 m nosnego. Wg opinii mogłoby dojść do "przebicia warstwy wodonośnej i zalania całego wykopu". Na szczęście zostało to stwierdzono na etapie projektowania i dom będzie posadowiony na płycie fundamentowej.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 3 lata temu...
Gość Robert Ciszewski
Ja dopiero na etapie projektu dowiedziałem się, że takie badania są u mnie wymagane. Kupiłem gotowy projekt z Archonu i okazało się, że mam przyjęte szablonowe fundamenty, które nie sa odpowiednio do tego co stwierdził geolog. Badania wykonywała u mnie firma z Siemianowic Śląskich.
Link do komentarza
8 godzin temu, Gość Robert Ciszewski napisał:

Ja dopiero na etapie projektu dowiedziałem się, że takie badania są u mnie wymagane. Kupiłem gotowy projekt z Archonu i okazało się, że mam przyjęte szablonowe fundamenty, które nie sa odpowiednio do tego co stwierdził geolog. Badania wykonywała u mnie firma z Siemianowic Śląskich.

Bzdury piszesz przesiąknięte reklamą. Dlaczego? Ano wyjaśniam, piszesz że na etapie projektu ale projekt kupiłeś gotowy gdybyś robił projekt indywidualny to wtedy takie stwierdzenie że na etapie projektu miało by sens, po drugie piszesz że kupiłeś gotowy projekt i okazało sie że masz standardowe fundamenty które  nie są odpowiednie do gruntu, ciekawe skąd się tego dowiedziałeś? i na pewno geolog ma tyle do  fundamentów co piekarz do  dachu jakim jest pokryta piekarnia.

Prawidłowe działania są takie że to projektant adoptujący projekt decyduje czy robić czy nie, badania geotechniczne.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...