Skocz do zawartości

Przewód 5-żyłowy a 4-żyłowy ??


piotr-kaczor

Recommended Posts

Witam, potrzebuję szybkiej informacji odnośnie przewodów 4-żyłowych a 5-żyłowych, tzn. w nowych instalacjach jest obecnie robione gniazdo siłowe na 5 przewodów. Ja obecnie potrzebuję podłączyć betoniarkę na 400V, ale mam problem z dobraniem przewodu do niej (betoniarka jest po remoncie), kolega powiedział mi że wystarczy przewód 4-żyłowy, natomiast gdybym chciał zrobić na tym przewodzie dodatkowe gniazdo 230V to muszę mieć już kabel 5-żyłowy. Wiem że w takim 5-żyłowym kablu są na 3 przewodach fazy, na jednym jest "0" i jeden neutralny "N", jak podłaczam betoniarkę to wykorzystuję 3 fazy i "0", i ten "N" jest zbędny, natomiast jeśli bym chciał zrobić przy betoniarce gniazdo 230V to wtedy wykorzystujemy ten przewód "N", ale jak co i gdzie ?? nie mogę tego jakoś zrozumieć. Obecnie posiadam przewód 4-żyłowy i mam na nim gniazdo 230V (1 faza + "0"), do czego ten służy wreszcie ten piąty przewód "N" gdzie powinien być wykorzystany ??

Piotr
Link do komentarza
Witam
Przewód neutralny czyli uziemienie stosowany jest po to aby w razie przebicia nie poraził nas prąd. Jeżeli betoniarka jest po remoncie to dlaczego nie wymieniono gniazda na 5-bolcowe ?.
Wg. mnie betoniarka powinna być uziemiona, jeżeli nie jest to piąty przewód w gnieździe to powinien być podłączony dodatkowy przewód do obudowy. Chyba nie muszę mówić o skutkach, jeżeli na obudowie betoniarki pojawiłoby się napięcie np. podczas jej mycia. Radzę zawsze stosować uziemienie + dodatkowo różnicówkę. Koszt stosunkowo niewielki w porównaniu ze zdrowiem czy życiem.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Przewód neutralny czyli uziemienie stosowany jest po to aby w razie przebicia nie poraził nas prąd. Jeżeli betoniarka jest po remoncie to dlaczego nie wymieniono gniazda na 5-bolcowe ?.
Wg. mnie betoniarka powinna być uziemiona, jeżeli nie jest to piąty przewód w gnieździe to powinien być podłączony dodatkowy przewód do obudowy. Chyba nie muszę mówić o skutkach, jeżeli na obudowie betoniarki pojawiłoby się napięcie np. podczas jej mycia. Radzę zawsze stosować uziemienie + dodatkowo różnicówkę. Koszt stosunkowo niewielki w porównaniu ze zdrowiem czy życiem.



Jest po remoncie ale jeszcze nie podłączyłem kabla bo mam dylemat jaki zastosować ??
Czyli 3-fazy + masa "0" do silnika podłaczyć a przewód "N" do obudowy betoniarki ??? A jakie kolory przewodów stosuje się na styk PE i N ???, a jeśli bym wykorzystywał tylko kabel 4-żyłowy to do masy "0" do dołączyć dodatkowy przewód połączony z obudową betoniarki ??? Jako przełacznik chcę zastosować zwykły włacznik 0/1 (prawo/lewo) i jak w takim przełaczniku podłączyć ten przewód "N" czy nie powinien zachować ciągłość, bez łączenia w przełaczniku ??


Piotr
Link do komentarza
Cytat

Jest po remoncie ale jeszcze nie podłączyłem kabla bo mam dylemat jaki zastosować ??
Czyli 3-fazy + masa "0" do silnika podłaczyć a przewód "N" do obudowy betoniarki ??? A jakie kolory przewodów stosuje się na styk PE i N ???, a jeśli bym wykorzystywał tylko kabel 4-żyłowy to do masy "0" do dołączyć dodatkowy przewód połączony z obudową betoniarki ??? Jako przełacznik chcę zastosować zwykły włacznik 0/1 (prawo/lewo) i jak w takim przełaczniku podłączyć ten przewód "N" czy nie powinien zachować ciągłość, bez łączenia w przełaczniku ??


Piotr


Kolory przewodow:
PE - zoltozielony
N - niebieski
L1, L2, L3 - brazowy, czarny lub inne (zalezy od producenta przewodow)
Kiedys stosowano oznaczenie "0" dla przewodu N
PE to tak zwane "uziemienie"
PE czyli zoltozielony powinienes podlaczyc do obudowy betoniarki.
Jesli masz w ukladzie zabezpieczajacym wylacznik roznicowo-pradowy to zabezpiecza cie on przed porazeniem w wypadku przbicia.
Ja mam w budowanym domu uklad 5 zylowy a do betoniarki idzie kabel 4 zylowy ale mam zabezpieczenie roznicowo-pradowe. Do gniazda jesli bedziesz tam podlaczal elektronarzedzia itp wystarczy gniazdo bez bolca czyli L + N (niebieski).
W razie watpliwosci pytaj.
Link do komentarza
Cytat

Ja mam w budowanym domu uklad 5 zylowy a do betoniarki idzie kabel 4 zylowy ale mam zabezpieczenie roznicowo-pradowe. Do gniazda jesli bedziesz tam podlaczal elektronarzedzia itp wystarczy gniazdo bez bolca czyli L + N (niebieski).



Tzn. piszesz o tym zabezpieczeniu różnicowo-prądowym przy liczniku czy jeszcze dodatkowe przy betoniarce ??? A jeśli zastosuję tylko kabel 4-żyłowy to mogę połączyć PE+N i 3 przewody do silnika a czwarty do silnika jako masa 0 i do obudowy jednocześnie ???? Co lepiej jednak wybrać 4 czy 5 żył ??

Piotr
Link do komentarza
Cytat

Tzn. piszesz o tym zabezpieczeniu różnicowo-prądowym przy liczniku czy jeszcze dodatkowe przy betoniarce ??? A jeśli zastosuję tylko kabel 4-żyłowy to mogę połączyć PE+N i 3 przewody do silnika a czwarty do silnika jako masa 0 i do obudowy jednocześnie ???? Co lepiej jednak wybrać 4 czy 5 żył ??

Piotr


Zabezpieczenie roznicowo-pradowe w skrzynce. Dzisiejsze instalacje sa 5 przewodowe, czyli zielonozolty-PE, niebieski-N, czarny (szary, brazowy) L1, L2, L3. Do obudowy betoniarki przykrecasz przewod zielono-zolty. Do uzwojen silnika niebieski-N, i L1, L2, L2 (czarny, szary, brazowy) sczytujac kolejnosc z tabliczki silnika. Po podlaczeniu sprawdz czy beben betoniarki kreci sie we wlasciwym kierunku, i jesli nie zamien ze soba dwie fazy czyli jesli miales L1, L2, L3, zrob L1, L3, L2.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...