Skocz do zawartości

PC+SOLARY PRÓŻNIOWE + KOMINEK


Recommended Posts

Witam

Moje pytanie dotyczy bardzo szczegółowych kalkulatorów dla pomp ciepła i kolektorow słonecznych viessmanna .gdzie je znaleźć?Poprawilem projekt ocieplenia domu o 10 cm styropianu,dodatkowo.Projekt domu jest nowy,wiec jako tako juz byl pierwotnie ocieplony.Czy bedzie to mialo skutek w sprawności układu.Wielu forumowiczów zarzuci mi że taki 3 systemowy uklad nie ma sensu z racji nakladow inwestycyjnych,a ja odpwiem tak.Mam w tej chwili pieniadze i chce sie zabezpieczyc na stare lata jesli chodzi o koszta a raczej o ich minimalizacje.POMPA + KOLEKTORY + KOMINEK WODNY.Czy ktos juz sie spotkał z takim układem? Zmienia sie rowniez sila nabywcza pieniadza i mysle zeby w tej chwili maksymalnie inwestowac w taki uklad.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Witam,

Ja również jestem w takiej samej sytuacji i rozważam zastosowanie identycznego układu. Może ktoś dorzuci coś ciekawego do tematu. Proszę również założyciela wątku o jakieś wskazówki, jeśli już się na coś zdecydował. icon_biggrin.gif



Ekspertem to nie jestem ale wydaje mi się tak na zdrowy rozum, że tego typu układ ma mały sens.
Bo to jest tak.. kominek grzeje mocno ale krótko, solary podobnie... dlatego warto takie ciepło gdzieś zmagazynować np. w zbiorniku warstwowym. A jak już się taki zbiornik zagrzeje to co ma do roboty pompa ciepła??.. tylko dogrzewać gdy brakuje ciepła z dwóch pierwszych źródeł. A czy w takim przypadku jest potrzebna PC??... a może wystarczy mała grzałka?.. PC w porównaniu z grzałką jest tylko 4x sprawniejsza a koszt instalacji jest nieporównywalnie większy.

No ale to takie rozważania "małego Kazia"...
Link do komentarza
Cytat

Witam

Moje pytanie dotyczy bardzo szczegółowych kalkulatorów dla pomp ciepła i kolektorow słonecznych viessmanna .gdzie je znaleźć?Poprawilem projekt ocieplenia domu o 10 cm styropianu,dodatkowo.Projekt domu jest nowy,wiec jako tako juz byl pierwotnie ocieplony.Czy bedzie to mialo skutek w sprawności układu.Wielu forumowiczów zarzuci mi że taki 3 systemowy uklad nie ma sensu z racji nakladow inwestycyjnych,a ja odpwiem tak.Mam w tej chwili pieniadze i chce sie zabezpieczyc na stare lata jesli chodzi o koszta a raczej o ich minimalizacje.POMPA + KOLEKTORY + KOMINEK WODNY.Czy ktos juz sie spotkał z takim układem? Zmienia sie rowniez sila nabywcza pieniadza i mysle zeby w tej chwili maksymalnie inwestowac w taki uklad.



Witam,

wszystko zależy od systemu ogrzewania. Jeśli mają to byc grzejniki to zamiast pompy ciepła polecam grzałke elektryczna+ solary+ kominek.
Jeśli to będzie ogrzewanie podłogowe to wystarczy z powodzeniem pompa ciepła.
Układ PC+kolektory+kominek ma sens tylko wtedy gdy kolektor ziemny pompy ciepła będzie wspomagany kolektorem słonecznym, czyli będzie ładował w okresie nadwyżek energii podziemny bufor.
Na ile to jest opłacalne, zalezy w głównej mierze od rocznego zapotrzebowania budunku na ciepło.
Jakiej wielkości jest budynek i czy znane jest jego zapotrzebowanie?

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Nie zapomnijcie, że sterowanie takimi układami jest trudne, automatyka potrafi kosztować ogromne pieniądze. Każdą instalację można zrobić tylko po co? Tego co się tu proponuje (PC+kolektory+kominek) nie uznałbym za inwestycję na przyszłość, bo wątpię by kiedykolwiek zwróciły się koszty jej wykonania. Lepiej inaczej zagospodarować te pieniądze, by przynosiły dochód.
Link do komentarza
Cytat

Nie zapomnijcie, że sterowanie takimi układami jest trudne, automatyka potrafi kosztować ogromne pieniądze. Każdą instalację można zrobić tylko po co? Tego co się tu proponuje (PC+kolektory+kominek) nie uznałbym za inwestycję na przyszłość, bo wątpię by kiedykolwiek zwróciły się koszty jej wykonania. Lepiej inaczej zagospodarować te pieniądze, by przynosiły dochód.


A mógłbyś napisać jak można to zrobić inaczej?
Link do komentarza
Co zrobić? Zaprojektować i wykonać instalację grzewczą, czy zainwestować pieniądze?
Moim zdaniem takie bardzo złożone instalacje często powodują więcej kłopotów niż korzyści.
Mając pompę ciepła i tak tanio uzyskamy ciepło do ogrzewania, minimalnie droższe będzie przygotowanie c.w.u.
Czy w tej sytuacji kolektory słoneczne się zwrócą?
A tym bardziej kominek z płaszczem wodnym? To już lepiej wykorzystać zwykły - no chyba, że ktoś uwielbia palenie w kominku i ma na nie czas.
Link do komentarza
Cytat

Nie zapomnijcie, że sterowanie takimi układami jest trudne, automatyka potrafi kosztować ogromne pieniądze.

W taką automatykę jest wyposażonych większość pomp ciepła (bez problemu radzi sobie z obsługą kolektorów słonecznych). Jeśli chodzi o kominek z płaszczem wodnym, to aby miał on sens, to podobnie jak przy kolektorach słonecznych musi być możliwość akumulacji ciepła (bufor ciepła).
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

A w jaki sposób, twoim zdaniem, najlepiej zabezpieczyć się przed ewentualna awarią pompy ciepła? Bo jak jest kominek, to istnieje jakieś zabezpieczenie.



W razie awarii samej pompy pracuje grzałka elektryczna. Pompy mają ją także jako zabezpieczenie przed zamarznięciem. Jeśli kominek z płaszczem ma być używany tylko awaryjnie, to inwestowanie w niego jest tym bardziej bez sensu.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Projekt domu jest nowy,wiec jako tako juz byl pierwotnie ocieplony.Czy bedzie to mialo skutek w sprawności układu.Wielu forumowiczów zarzuci mi że taki 3 systemowy uklad nie ma sensu z racji nakladow inwestycyjnych,a ja odpwiem tak.Mam w tej chwili pieniadze i chce sie zabezpieczyc na stare lata jesli chodzi o koszta a raczej o ich minimalizacje.POMPA + KOLEKTORY + KOMINEK WODNY.Czy ktos juz sie spotkał z takim układem? Zmienia sie rowniez sila nabywcza pieniadza i mysle zeby w tej chwili maksymalnie inwestowac w taki uklad.



Oczywiście takie układy są spotykane i nie ma żadnych problemów aby połączyć ze sobą hydraulicznie POMPE + KOLEKOTRY + KOMINEK i posterować całym układem. Należy się jednak zastanowić nad opłacalnością takiego systemu ponieważ koszta inwestycji będą wysokie natomiast czas zwrotu dosyć długi.

Pozdrawiam
Grzegorz Szwajnoch
Menedżer Produktu ds. Pomp Ciepła

Link do komentarza
pan "menager" dobrze mówi icon_biggrin.gif może pomysł dobry ale finansowo może okazać się mało opłacalny - nie pierwszy i ostatni raz taki pomysł się pojawia, ale jak zawsze człowieka sprowadza na ziemię kasa - chyba że mamy tego pod dostatkiem i robimy to dla matki ziemi ( na kominek przymrużamy oko icon_smile.gif ). Póki takie gadżety jak PC, kolektory, turbiny wiatrowe, ogniwa itd. nie staną się tańsze klasyczny kocioł będzie uniwersalny i najtańszy dla "klasycznego domu".
Link do komentarza
Od pewnego czasu rozważam podobne rozwiązanie /pc+kolektory+kominek/. Spotkałem się jednak ze zdecydowanym odradzaniem płaszcza wodnego /problem ze zmagazynowaniem wytworzonej energii, gotująca się woda w układzie itp./. Zasugerowano mi wykorzystanie kominka z DGP, jako znacznie funkcjonalniejszym rozwiązaniem. Zastanawiam się jednak, czy nie wpłynie to zbyt mocno na koszty /zdublowanie instalacji - wentylacja plus dystrybucja gorącego powietrza/. Czy można rozprowadzać gorące powietrze kanałami wentylacyjnymi od wentylacji mechanicznej?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...