Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

działka siedliskowa

Recommended Posts

Gość
Działka siedliskowa to grunt rolny, na ktrym są jakieś zabudowania.
Aby cokolwiek zrobić na tej działce, trzeba być rolnikiem.
Jak zostać rolnikiem - zobacz poniżej w postach (najprostszy sposób - kupić hektar przeliczeniowy ziemi - nie może to byc hektar piasków, bo w przeliczeniu wyjdzie, że masz np. 0,5 ha).
Działki siedliskowe mają najczęściej spore obszary, może się zdarzyć, że powyżej ha przeliczeniowego.
Kolejna sprawa - obecnie nie wszystcy mogą kupić ziemię rolna - też poniżej w postach wyjaśione dlaczego.
Pozdrawiam icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Zarówno w prawie budowlanym, jak i w innych aktach normatywnych nie ma ustawowej definicji „działki siedliskowej” czy też „siedliska”. Przyjmuje się tak jak napisał mój przdmówca, że działką siedliskową jest działka pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego. Potwierdził to między innymi Sąd Najwyższy w uchwale z 15.12.1969 r. III CZP 12/69 OSNC 1970/3/39. O działce siedliskowej (pomimo niewymieniania tego terminu) mówi między innymi przepis art. 2 ust. 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 3 lutego 1995 r. (Dz. U. z dnia 22 lutego 1995 r.). Wskazuje on, iż gruntami rolnymi są także grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu.
Natomiast w kwestii zostania rolnikiem jest niekoniecznie tak jak stwierdził mój przedmówca. Niestety w przepisach prawa nie ma jednej definicji rolnika ani jednej definicji gospodarstwa rolnego. Dla różnych celów będą to różne definicje. Natomiast odnośnie nabywania gruntów rolnych może je nabyć każdy. Natomiast w pewnych przypadkach Agencji przysługuje prawo pierwokupu lub odkupu.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam decyzję o warunkach zabudowy na wybudowanie siedliska rolniczego (zabudowa zagrodowa). Posiadam pozwolenia na budowę. Czy w przypadku sprzedarzy nieruchomości rolnej, nabywca jej będzie mógł dalej prowadzić inwestycję, jeśli nie spełnia warunku (nie jesrt rolnikiem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli ktoś nie ma kwalifikacji na rolnika to nie może kupić działki rolnej , a więc i związanego z nią siedliska i kontynuować na nim budowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
błąd działke rolną moze kupić każdy nie tylko rolnik. icon_surprised.gif

Trochę wypadałoby poczytać zanim wypowiecie się w imieniu redakcji bo stracicie wszystkich czytelników.

Jeżeli natomiast nieruchomość rolną kupuje ktoś kto nie ma gospodarstwa rolnego wówczas agencji nieruchomości rolnych przysługuje prawo pierwokupu.
Nie znaczy, że z niego skorzysta. W 90% transakcji z tego prawa nie korzysta.

Zatem ztwierdzenie, ze osoba nie mająca kwalifikacji rolniczych nie moze kupić działki rolnej jest zupełną bzdurą !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odpowiedź Redakcji dotyczyła konkretnej sytuacji, a nie ogólnych warunków obrotu gruntami rolnymi, które to informacje zostały zawarte w wypowiedzi redakcyjnego prawnika zamieszczonej powyżej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury " w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie "(dz. U. nr 75/2002 z poź. zm) zabudowa zagrodowa jest związana z prowadzeniem rodzinego gospodarstwa rolnego. Z kolei ustawa "o kształtowaniu ustroju rolnego " (dz. U. 64/20003) definiuje pojęcie rodzinnego gospodarstwa rolnego i wymagania stawiane osobom prowadzącym je. M. in. do prowadzenia gospodarstwa rolnego wymagane są odpowiednie kwalifikacje, które mają osoby:
- z wykształceniem rolniczym conajmniej zasadniczym lub
- z wykształceniem średnim albo wyższym lub
- samodzielnie prowadzą gospodartwo rolne lub
- pracowały w gospodarstwie rolnym przynajmniej przez 5 lat.
W przypadku zakupu gruntów rolnych przez osobę bez kwalifikacji rolniczych, nie może ona prowadzaic rodzinego gospodartwa rolnego, a zatem nie może kontynuować budowy obiektów zagrodowych, gdyż zmienia się wtedy sposób użytkowania gruntu. (nie będąc rolnikiem nie można prowadzić gospodarstwa rolnego, a więc budować obiektów zagrodowych ściśle związanych z gospodarstwem rolnym). Takie uregulowania prawne mają na celu m. in. ochronę gruntów rolnych przed "cichym" nierolniczym ich wykorzystywaniem, bez przeprowadzenia procedury odrolnienia gruntu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Mnie wyraźne chodziło o pierwszą część Państwa stwierdzenia, która była niepoprawna
Państwo wyraźnie stwierdzili, że

"Jeśli ktoś nie ma kwalifikacji na rolnika to nie może kupić działki rolnej , a więc i związanego z nią siedliska i kontynuować na nim budowy"

a jest to niepoprawne stwierdzenie w każdym przypadku co wynika z postu prawnika

"kupić działkę rolną może natomiast nie zawsze będzie mógł kontynować inwestycje" - taka byłaby poprawna odpowiedź.

Dlaczego nie zawsze będzie mógł kontynuować wynika z postu redakcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

błąd działke rolną moze kupić każdy nie tylko rolnik.  :o  
!


Nie jestem rolnikiem i rok temu kupiłem działkę rolną. Prawo pierwokupu miała ARR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam.
Mam pytanie jak to jest, gdy ziemię o rodzicach otrzymuje się w spadku, przykładowo gdy ziemia z gospodarstwa jest do podziału pomiędzy dzieci rodziców, którzy byli rolnikami.
Co można z tym zrobić? Czy można zostać rolnikiem?
Czy mając np. 1ha ziemi można zbudować dom na tej ziemi jako siedlisko i uprawiać warzywa?
Jeśli nie można to, co z taką ziemią?
Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Dostałem od rodziców ziemie rolną 3ha. Chciałbym się na niej wybudować na zasadzie budowy siedliskowej. Czy na takiej działce poza budynkiem mieszkalnym muszą być jeszcze jakieś pomieszczenia gospodarcze czy wystarczy sam dom z garażem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam!
Zacząłem czytać to forum poszukując definicji "działka rolna". Widzę, że wypowiadający się nią posługują dość dowolnie i chyba nikt nie wie do końca co to znaczy. Ja na pewno.
Moja historia ma się tak. Rodzice chcieli podzielić między potomstwo 0,8 ha ziemi bodajże IV b/V na cztery działki budowlane. Rozpoczęły się boje z Urzędem Gminy (niestety Mazowsze kto stąd ten wie dlaczego niestety) o wydanie warunków zabudowy. Zapomnijmy o planie zagospodarowania przestrzennego bo a) drogi b) zawęża pole do nadużyć. Odmowa bo min. "obszar sąsiadujący nie zabudowany".
Odwołanie i przychylna decyzja organu - sprawa do ponownego rozpatrzenia w UG z powodu licznych uchybień. I tu nadmienię, że kobieta pisząca odpowiedzi na wystąpienia o warunki zabudowy na zlecenie UG od kilku lat i pieczętująca się jakimś fachowym terminem jest ignorantem do tego stopnia, że nie rozumie ustaw na które się powołuje. Musiałem sam ściągnąć akt prawny na który się powołała i dojść do tego, że "obszar sąsiadujący" w myśl aktu (piszę z pamięci a nie jestem prawnikiem więc wybaczcie jak się gdzieś pomylę lub co przekręcę) to nie są działki zza miedzy jak to rozumiała nasza sowicie opłacana pani fachowiec a działki znajdujące się w promieniu pięciokrotności frontu działki itd. Definicja jest w pierwszym rozdziale aktu jeżeli dobrze pamiętam. Zatem o co chodzi!?! W moim przypadku zmieniało to diametralnie stan rzeczy bo po uwzględnieniu właściwej interpretacji to już było w obszarze sąsiadującym kilka działek zabudowanych a przez miedzę faktycznie żadna.
No ale dodam, że żeby zarejestrować działalność gospodarczą u siebie w gminie musiałem przez internet ściągać aktualizacje bo odsyłano mnie do bliżej nie określonej przyszłości w diabły.
Wracając do rzeczy - ostatecznie udało się - warunki zabudowy zostały przyznane. Sprawę do końca załatwiała siostra więc nie znam szczegółów. Działki podzielił geodeta i przepisane zostały notarialnie.
I tu problem. W księgach wieczystych wymienione działki figurują jako "działki rolne", gdyż takim terminem są opisane z w zawiadomieniu od notariusza. Spodziewaliśmy się, że będą to działki budowlane czy coś. Więc rodzice panika i pretensje, że żle załatwione !?! A gdyby chcieć sprzedać to jak wytłumaczyć potencjalnemu nabywcy, że przecież warunki zabudowy wydane i budować się można a pisze działka rolna bo tak jest fajnie. Nic nie kumam. To co to jest ta "działka rolna"
Serdecznie proszę o odpowiedż jak ktoś wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam, posiadam kocioł kondensacyjny, dwufunkcyjny ZWB 28-5C. Dom 100m, z cegły, ocieplony styropianem 10cm. Regulator pogodowy CW400 z regulacją wg temperatury zewnętrznej. Ustawienia kotła: Ogrzewanie 7:00 - 21:00 (ustawione na 21C), obniżenie 21:00-7:00 (ustawione na 20C), Krzyzwa grzewcza (bez punktu początkowego): Temp. projektowa: 55C, maks temp. zasilania: 55C, wpływ pomieszczenia 8K, Korekta pomieszczenia 1K. Temp. zewnętrzna: +10C (+/-5C) Pytania: 1) podczas trybu grzania (7:00-21:00) palnik w kotle pracuje bardzo rzadko, ale kocioł pracuje prawie cały czas bez przerwy, pali się niebieska lampka na kotle, wyświetla się symbol kaloryfera, czyli grzania. Czy to normalne, że mimo to, że palnik nie jest załączony kocioł cały czas pracuje? 2) problem z przygotowaniem CWU. Temp ustawiona na 43C: Gdy kocioł pracuje w trybie obniżenia, lub w trybie letnim, gdy ogrzewanie jest wyłączone, ciepła woda w kranie pojawia się prawie natychmiast i temp. wody jest stabilna cały czas. Natomiast gdy kocioł znajduje się w trybie grzania,  na ciepłą wodę w kranie trzeba długo czekać, trzeba odlać ok 10l zimnej wody, zanim popłynie ciepła woda. Po zakręceniu kurka i odczekaniu ok 1minuty w kranie ponownie leci zimna woda i znów trzeba odlać sporo zimnej wody. Czy to normalne?
  • Witam was. Mam problem a zarazem pytanie do znawców tematu Potrzebuje poszerzyć i podnieść otwór na drzwi wejściowe i to nawet nie w domu tylko murowanym wiatrolapie. Przejdźmy do konkretów obecnie są drzwi 80 tki a chce wstawić 90, potrzebuję poszerzyć otwór po 6 cm z każdej strony i od góry o 5 cm bo jest 205 a drziw nowe maja 207 cm. Moje pytanie jak wykonać nadproze oraz z czego (ceownik?,jaki?) nie mam pojęcia jakie jest obecnie na pewno z cegieł wykonane. Wiatrołap jest przyklejony do domu zrobiony z cegły max 19 cme na nim jest strop który pełnił rolę dachu w tej chwili jest zrobiony jednospadowy dach na nim. Od strony owych drzwi strop wypuszczony jest 80 cm a między drzwiami a domem jest jakieś 70 cm ściany potem drzwi nad którymi jest jeden rząd cegły, jak mocne zrobić w tym nadproze? W załączniku zdjęcie jak to wygląda.  Prosze o pomoc i dzięki za odpowiedzi
  • Witam, Jak wiadomo lepiej zapobiegać błędom niż je naprawiać, zwłaszcza w przypadku systemu grzewczego w budynku. Błędy popełnione na etapie projektowania instalacji grzewczej mogą prowadzić do dodatkowych, niepotrzebnych kosztów inwestycyjnych, zwiększonych wydatków na ogrzewanie, a także skutkować dyskomfortem cieplnym w pomieszczeniach domu. Jakie są najczęstsze błędy przy projektowaniu instalacji grzewczej i jak im zapobiec? Dzisiaj polecam materiał o: - Projekcie instalacji grzewczej „na oko” - Zbyt małej mocy kotła lub pompy ciepła - Za dużej mocy urządzeń grzewczych - Innych błędach instalacyjnych i nie tylko...... Szczegóły na firmowym blogu TUTAJ Podzielcie się w komentarzach swoimi doświadczeniami w tym temacie. Pozdrawiam!
  • To trochę tak jak z Moim Prądem, do 50% dotacji, ale tak naprawdę, realne dofinansowanie to około 20-30%, bo 5 tysięcy złotych to koszt w zaokrągleniu tylko 1 kW, a instalacje 2 kW to na Polskie gospodarstwa za mało. 
  • ja rozmawiam z Ekspertem, z nim sie nie policzkuję, więc nie wiem skąd ta uwaga. Dyscyplinuj urobosa, który nadal się skupia na mnie, nie na tematach. Fobia?   To zrozumiałe. a ja odniosłem sie do zdania:   Wg mojej obserwacji na podłożu papy dachowej zgrzewalnej dobrej jakości mech nie tyllko zawilgocił powierzchnię, ale też nieusuwany niszczył ją wrastając stopniowo, tworzył też powierzchnię ziemi (z obumarłych roślin). To samo mówił mi sąsiad z gontem bitumicznym. Myślę, że przy dachówce cementowe, a tym bardziej goncie drewnianym wnikanie korzonkow w podłoże jest jeszcze łatwiejsze. Blacha ma o wiele większą odporność na taką penetrację, a zabezpieczona, pewnie całkowitą,  prócz odbarwienia.   Dlatego zapytałem Eksperta o te podłoża!
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...