Skocz do zawartości

Komin podporą dla belek stropowych???


Recommended Posts

Witam. Buduje LMP42 w systemie thermomur.
Mam pytanie dotyczące komina i stropu. Otóz jak wyni9ka z planu belki stropowe opierają się na kominie murowanym z cegły czerwonej. Komin elementem ściaqny nośnej (jest w niej zakotwiczony(przewiązany co drugą warstwe bloczka z betonu komórkowego a belki opierają sie (na sciankach oddzielających kanały wentylacyjne. Czy wg Was takie rozwiązanie jest OK?
Link do komentarza
Cytat

Witam. Buduje LMP42 w systemie thermomur.
Mam pytanie dotyczące komina i stropu. Otóz jak wyni9ka z planu belki stropowe opierają się na kominie murowanym z cegły czerwonej. Komin elementem ściaqny nośnej (jest w niej zakotwiczony(przewiązany co drugą warstwe bloczka z betonu komórkowego a belki opierają sie (na sciankach oddzielających kanały wentylacyjne. Czy wg Was takie rozwiązanie jest OK?


Ja mam belki przy kominie. ale moje mają nie tylko własną ścianke ale są ułożone na podciągu, który jest nad tą właśnie ścianką, dodatkowo zastosowałam izolację między belkami a kominem
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
jakieś 4 lata temu jak znajomy budował dom to okazało się że na poddaszu w każdym z pomieszczeń wypada po jednym słupie podpierającym więźbę icon_smile.gif kierbud stwierdził ze da się to obejść i zrobili tak że zamiast płatwie opierać na słupach to jedna przeszła przez komin i się na nim oparła a pozostałe opierał na ściankach działowych ---- dom stoi i ma się dobrze , nie słyszałem by coś się działo ale jak dla mnie to rozwiązanie wydaje się co najwyżej dziwne - czy można opierać dach na tak słabych elementach jak ściany działowe które mają może z 12 cm ?

ale tak ma , czy można tak robić nie wiem , może ktoś ze specjalistów się wypowie albo moderatorów , napisałem to tylko po to by zwrócić uwagę że takie praktyki stosują budowlańcy icon_smile.gif
pozdrawiam
Link do komentarza
Na ścianach działowych nic nie można opierać. One przenoszą swój ciężar a poza tym z reguły sa bez fundamentu. Belki stopowe na kominie (jeżeli komin jest przewiązany ze ścianą nośną) należy oprzec na tej ścianie a nie na kominie (belki trzeba "przestrzelić" przez komin). Komin musi mieć swój fundament i przenosić tylko swój ciężar.

Sytuacja którą opisuje kibito może spowodować to że za jakiś czas na stropie w miejscu ścianek działowych pojawią się spękania i nikt nie będzie wiedział od czego.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Jestem budowlańcem i mogę spokojnie napisać, że takie rozwiązanie, że belki stropowe opierają się na kominie jest stosowane z powodzeniem. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nie trzeba wtedy dodatkowego słupa lub ściany nośnej. Oczywiście warunkiem jest, żeby komin był murowany, grubość ścianki komina to min 20-25cm, wtedy komin działa jak ściana nośna.

Ci którzy piszą, że nie można niech pomyślą: Ściany nośne wewnątrz domu mają z reguły 25cm, więc w czym komin o tej grubości jest gorszy?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...