Skocz do zawartości

dobudowa do stojacego domu


AMS

Recommended Posts

Witam!
Jestesmy mlodym malzenstwem z okolic Poznania, zupelnie zielonym w kwestii budowy domu.
Za rok moze dwa chcemy na dzialce rodzicow dobudowac do stojacego domu swoje mieszkanko. Obecny dom to projekt z jakiegos muratora z lat chyba 2002-2003. zwykly dom parterowy bez piwnicy, bez uzytkowego poddasza.

Chcemy do jednej ze scian dostawic swoj dom, tylko nie wiemy jak sie do tego zabrac, gdzie trzeba pojsc, czy to jest jako rozbudowa tego, czy budowa nowego domu? No i oczywiscie ile to bedzie kosztowalo.

Dom ma miec ok 70 mkw na dole, ma byc uzytkowe poddasze podniesione o okolo 1 mkw. Ogrzewanie raczej gazowe, choc mogloby byc tez czesciowo kominkiem. Ile moze kosztowac budowa domu z cegiel a ile z drewna?Czy to sie w ogole oplaca(z drewna)? i czy mozna dom z drewna tynkowac ii zakladac plyty w srodku. Chcemy, zeby bylo tanio, ale nie najtaniej.
Projekt domu wymyslilismy sami, komu dac go do sprawdzenia?

Tu na forum kazdy buduje na swojej dzialce, wiec dochodza inne koszty.Nie wiem ile z tych kosztow to sam dom, a nie jego otoczenie.
Z goryu dziekujemy za odpowiedzi.
Link do komentarza
Witam!
mamy dokladnie ten sam probem. chcemy dobudowac do stojacego juz domu ale do tzw kostki z lat 70-tych i tez nei wiemy jak to wyglada.
ilew to moze kosztowac i jak postepowac. jakie pozwolenia
czy przylacza pradu i wody tez kosztuja tyle ile przy budowie nowego domu -przeciez wszystko jest za sciana:)
jesli bedziesz cos wiedziala prosze o kontakt, ja rowniez sie odezwe jesli czegos sie dowiem
Link do komentarza
Dowiedzialam sie tez, ze od nowego roku nie bedzie potrzebne pozwolenie na budowanie na swojej dzialce.

A jesli chodzi o sama dobudowe, to sa to drozsze projekty, bo architekt woli sprzedawac swoje niz rysowac zupelnie nowy i najlepiej zaprosic kogos takiego, jak projektant na teren i on powie co i jak, bo kazdy dom inaczej sie rozbudowuje.

Najpierw sprawdze co moge, a potem bede papiery zalatwiala.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Dowiedzialam sie tez, ze od nowego roku nie bedzie potrzebne pozwolenie na budowanie na swojej dzialce.

A jesli chodzi o sama dobudowe, to sa to drozsze projekty, bo architekt woli sprzedawac swoje niz rysowac zupelnie nowy i najlepiej zaprosic kogos takiego, jak projektant na teren i on powie co i jak, bo kazdy dom inaczej sie rozbudowuje.

Najpierw sprawdze co moge, a potem bede papiery zalatwiala.
Pozdrawiam


Witam!!
Poniżej przedstawiam projekty zmian, które chyba jeszcze nie zostały uchwalone (ale może się mylę) więc nie wiem, czy będą obowiązywać od nowego roku.
Zasada ogólna ustawy stanowi, że budowa obiektu budowlanego wymaga pozwolenia na budowę, wobec czego jego rozbudowa również. W tym celu niezbędne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę wraz z załącznikami:
- cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z niezbędnymi opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami, wraz z projektami przyłączy. W tym przypadku (rozbudowy istniejącego obiektu budowlanego) uzgodnienia takie będą wymagane, jeśli np. planujemy rozbudować budynek mieszkalny i część pomieszczeń przeznaczyć na prowadzenie działalności gospodarczej, która wymagać może zwiększenia dostaw energii elektrycznej, wody czy gazu,
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane czyli akt własności - czy działka rodziców jest przepisana na was????
Według przepisów prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, który przewiduje uprawnienie do wykonywania robót budowlanych. Jeżeli wnioskującym jest właściciel, składa pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie, że przysługuje mu prawo własności nieruchomości, na której planuje wykonywać roboty budowlane,
- oświadczenie projektanta o sporządzeniu projektu budowlanego w zgodzie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej,
- zaświadczenie o przynależności projektanta do właściwej izby,
- decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w okresie jej ważności, jeżeli teren, na którym zlokalizowany jest dom, położony jest poza obszarem objętym obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Obowiązek przedłożenia ważnej decyzji WZ może pojawić się, gdy planowana rozbudowa może spowodować zmianę zagospodarowania terenu w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
- dowodem dokonania opłaty skarbowej.Komplet dokumentów, czyli wniosek wraz z załącznikami, należy złożyć w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta w przypadku miasta na prawach powiatu cele dokonania rejestracji przez urząd (teoretycznie 30 dni).

Projekty rozbudowy są droższe bo trzeba zrobić indywidualny projekt do istniejącego domu. Niekiedy zdarza się, że potrzebne jest wykonanie również projektu inwentaryzacyjnego istniejacego domu (jesli wybudowany dom różni się od projektu). Tak czy inaczej na poczatek czeka was wizyta i rozmowa z architektem, który wykona całą dokumentację.
Powodzenia!
mark01
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...