Skocz do zawartości

Kredyt


Recommended Posts

Witam.
Mam w planach budowę domu. Jak wiadomo prawie nikt nie nie dysponuje kwotą wystarczająco na postawienie domu i dlatego chcę wziąśc kredyt. Mam 27 lat, pracuje. Posiadam mieszkanie, ktoro jak wybuduje dom zamierzam sprzedać. I teraz mam pytanie ( wstępne, ogólne co i jak z kredytem, bo dopiero zaczynam sie rozgladac w tym temacie). Czy mam szanse dostać kredyt?? Jakie warunki muszę spełnić?? Czy do kredytu musze zastawic mieszkanie, a jezeli tak to jezeli pozniej bede chciał je sprzedać to pewnie bede mogł to zrobic az spłace dług?? Czy kredyt mozna wziasc pod zastaw przyszłej budowy??
Proszę o ogolne odpowiedzi, nie wymagam jakis szczegołowych gdyz chce wiedziec mniej wiecej o co mam sie pytac po bankach, szukac po sieci. Jezeli zadaje jakies "głupie pytania" to przepraszam ale w temacie banków, kredytów wiem narazie tyle co nic.

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Nie napisales czy masz juz dzialke, czy jej zakup tez chcesz kredytowac.
Kredyt uzalezniony jest od zdolnosci kredytowej, odpowiedniego zabezpieczenia i Twojej historii kredytowej (BIK).
Mieszkania nie musisz zastawiac, choc w czasach obecnych ograniczen na rynku moze sie okazac, ze jednak innego rozwiazania nie bedzie. Na dzien dzisiejszy znalazlbys oferty bez takiej koniecznosci.
Link do komentarza
Działkę już posiadam wiec nie chce kredytować jej zakupu...
Co do zdolności to powiedzmy ze dochod na osobe netto 1500 zł. Nie miałem i nie mam wczesniej zadnego kredytu, pozyczki, jak cos brałem na raty to terminowo spłacałem...
Czyli wg . tego (oczywiscie nie wliczajac w to wszystkich zmian zwiazanych z kryzysem) moge dostac kredyt na zasadach abym nie musiał zastawiać mieszkania (bo chce je sprzedac i z czesci spłacic kredyt) tylko np. zastawic przyszłą budowe...i czy takie cos jest opłacalne??
Link do komentarza
Cytat

Działkę już posiadam wiec nie chce kredytować jej zakupu...
Co do zdolności to powiedzmy ze dochod na osobe netto 1500 zł. Nie miałem i nie mam wczesniej zadnego kredytu, pozyczki, jak cos brałem na raty to terminowo spłacałem...
Czyli wg . tego (oczywiscie nie wliczajac w to wszystkich zmian zwiazanych z kryzysem) moge dostac kredyt na zasadach abym nie musiał zastawiać mieszkania (bo chce je sprzedac i z czesci spłacic kredyt) tylko np. zastawic przyszłą budowe...i czy takie cos jest opłacalne??



Tak mozesz tak zrobic przelicza ci twoja zdolnosc kredytowa w ktorej uwzględnia ile zarabiasz ile masz osob na utrzymaniu ,jaki masz wydatki (czynsz, samochód itp)to odejma od twojej zdolnosci jaka ci wyjdzie ....I....
tu wazne kiedys dawali nawet 110 % wartosci kredytowanej teraz max 80 % wiec 20 % musisz miec wkladu własnego
jezeli chodzi o kredyt w frankach jak w złotówkach to można załatwić 100 %

to tylko poczatek tego co trzeba zrobic zeby dostac kredyt a droga jest naprawde dłłługa
Link do komentarza
Cytat

Działkę już posiadam wiec nie chce kredytować jej zakupu...
Co do zdolności to powiedzmy ze dochod na osobe netto 1500 zł. Nie miałem i nie mam wczesniej zadnego kredytu, pozyczki, jak cos brałem na raty to terminowo spłacałem...
Czyli wg . tego (oczywiscie nie wliczajac w to wszystkich zmian zwiazanych z kryzysem) moge dostac kredyt na zasadach abym nie musiał zastawiać mieszkania (bo chce je sprzedac i z czesci spłacic kredyt) tylko np. zastawic przyszłą budowe...i czy takie cos jest opłacalne??


Oczywiscie, ze mieszkania zastawiac nie musisz. Jednak powinienes posiadac odpowiednia zdolnosc kredytowa. A Twoja nie jest najwyzsza. Zakladajac 3.000 netto na 2 osoby, to w okolicach 200.000. Nie wiem czy postawisz za to dom. A nawet jesli uznasz, ze tak, to pamietaj, ze wedlug banku koszt wybudowania 1 m2 domu, to okolo2.000 zl, wiec mozesz wybudowac dom o powierzchni ok. 100 m.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiscie, ze mieszkania zastawiac nie musisz. Jednak powinienes posiadac odpowiednia zdolnosc kredytowa. A Twoja nie jest najwyzsza. Zakladajac 3.000 netto na 2 osoby, to w okolicach 200.000. Nie wiem czy postawisz za to dom. A nawet jesli uznasz, ze tak, to pamietaj, ze wedlug banku koszt wybudowania 1 m2 domu, to okolo2.000 zl, wiec mozesz wybudowac dom o powierzchni ok. 100 m.



za 3000 netto to mogłeś kiedyś dostać 200tys kredytu ale teraz to możesz tylko pomazywać jak dostaniesz 150 to będzie dobrze (no chyba ze w PLN)
Link do komentarza
ok. mniej wiecej juz cos wiem, ale zastanawia mnie teraz jedna jeszcze sprawa - bo nigdzie nie znalazłem, pewnie zle szukałem- czy bank jak daje kredyt to sam wylicza ile bedzie kosztowalo postawienie domu do stanu zamknietego i daje np. 100% (80%), czy moge sam okreslic ze z tego co oni wyliczyli na postawienie domu np. 200 tys. chce tylko wziasc powiedzmy 50 % czyli 100 tys. czy jest to tak ze albo biore to co oni wyliczaja w całosci albo wogole nie dostaje??
Pytam sie bo sprawe chce roziwazac w ten sposob, ze chce postawic (łącznie z pokryciem dachu ale nie stan zamkniety) z kredytu (czyli powiedzmy w 100 tys. powinieniem sie zmiescic) jak to juz bedzie stalo to chce sprzedac mieszkanie, czesc przeznaczyc piniedzy na splate kredytu a czesc na wykonczenie domu... czy taka opcja jest mozliwa, czy nie ma szansy i biorac kredyt musze wziasc go na tyle aby zbudowac dom do stanu zamknietego i odbioru...
Link do komentarza
bank wylicza ci zdolność kredytowa powiedzmy na 200 tys i taka kase dostaniesz jezeli tyle potrzebujesz (a ile ty wydasz w rzeczywistości WIĘCEJ to ich to nie obchodzi TO TEZ ZALEŻY W JAKIM BANKU BĘDZIESZ CHCIAŁ WSIĄŚĆ KREDYT KAŻDY BANK INNE ZASADY ,).....można tak powiedzieć bo kasy nie zobaczysz w całości będzie ona przesyłana transzami za każdy etap twojej budowy przed u przedniejszym sprawdzeniem tego przez bank oczywiście za odpowiednia opłatą......

........i TAK BANK ZROBI TO TAK ŻEBY JAK NAJLEPIEJ NA TYM WYJŚĆ
Link do komentarza
Cytat

bank wylicza ci zdolność kredytowa powiedzmy na 200 tys i taka kase dostaniesz jezeli tyle potrzebujesz (a ile ty wydasz w rzeczywistości WIĘCEJ to ich to nie obchodzi



mi nie chodzi o to ze wiecej potrzebuje, tylko tak jak pisalem jezeli oni mi wylicza ze mam zdolnosc na 200 tys (wszystkie kwoty sa dla przykładu). a postawoienie domu bedzie kosztowac 150 tys. a ja bede chciał tylko 100 tys. kredytu to czy dostane to 100 tys. czy musze wziasc taka kwote jaka oni mi beda proponowac - czyli napewno wiecej niz 100 tys.??
Link do komentarza
Cytat

mi nie chodzi o to ze wiecej potrzebuje, tylko tak jak pisalem jezeli oni mi wylicza ze mam zdolnosc na 200 tys (wszystkie kwoty sa dla przykładu). a postawoienie domu bedzie kosztowac 150 tys. a ja bede chciał tylko 100 tys. kredytu to czy dostane to 100 tys. czy musze wziasc taka kwote jaka oni mi beda proponowac - czyli napewno wiecej niz 100 tys.??


Odpowiem w ten sposob: inwestycja musi sie zamknac, a bank konczy inwestycje ze swoich srodkow. Twoje srodki plus kredyt musza zbilansowac caly kosztorys. Oczywiscie bank moze potraktowac Twoje mieszkanie, jak wklad wlasny, ale nie wyplaci calego kredytu a pozniej bedzie czekal az Ty laskawie wykonczysz dom. Taka opcja nie wchodzi w gre. Bo pomyslmy logicznie: postawisz sciany, moze nawet bez okien i dachu. I wtedy niby sprzedasz mieszkanie, by wykonczyc dom. A pytanie podstawowe: gdzie bedziesz wtedy mieszkal?
Link do komentarza
Cytat

Odpowiem w ten sposob: inwestycja musi sie zamknac, a bank konczy inwestycje ze swoich srodkow. Twoje srodki plus kredyt musza zbilansowac caly kosztorys. Oczywiscie bank moze potraktowac Twoje mieszkanie, jak wklad wlasny, ale nie wyplaci calego kredytu a pozniej bedzie czekal az Ty laskawie wykonczysz dom. Taka opcja nie wchodzi w gre. Bo pomyslmy logicznie: postawisz sciany, moze nawet bez okien i dachu. I wtedy niby sprzedasz mieszkanie, by wykonczyc dom. A pytanie podstawowe: gdzie bedziesz wtedy mieszkal?



piszesz ze inwestycje musi sie zamknac czyli co to dokładnie oznacza, do jakiego stanu dom musi byc postawiony??
o to gdzie bede mieszkał nie martwie sie bo jest wiele rozwiazan icon_biggrin.gif
czyli nie mam szansy wziasc mniejszego kredytu od tego ktory bank mi zaproponuje aby wykonczyc/zamknac dom... icon_sad.gif
Link do komentarza
Troszke z innej beczki ale tez jestem w takiej sytuacji i wczoraj byłem w banku, mam pytanie czy we wszystkich bankach jest tak że bank udziele mi kredyt i daje pieniądze ale ja musze płacić juz co miesiąc odsetki az do ukończenia budowy( bank przewiduje na ukończenie budowy 12-18 miecsięcy) a kwota kapitału i tak sie nie zmniejsza czyli płace bez sensu. Czy w kazdym banku tak jest ? Ja akurat byłem w BPH

Chce skromny domek i tani działke mam wiec jest jako wkład własny mam zdolność i chce wziąć 200tyś jaki bank polecacie?
Dodam ze domek ma być skromny i tani myslimy o jakims klocku z płaskim dachem i bez zbytnich kombinacji zeby było jak najtaniej. Jesli ktos ma jakieś projekty lub ciekawe zdjęcia takich domów prosze o kontakt.
Pozdrawiam



Cytat

W praktyce musisz oddac dom do uzytku.
Jedynie Millennium I GE Money akceptuja stan surowy zamkniety.

Link do komentarza
Ja ostatnio byłam w banku dowiedzieć sie jak to teraz jest z tymi kredytami. I wyobraźcie sobie, ze jest taka opcja, która może zainteresuje cię Przemty. Jest to pożyczka hipoteczna- kredyt pod zastaw mieszkania , ale na dowolny cel, czyli można ją przeznaczyć nawet na budowę domu. Jest jeszcze opcja w/w kredytu z poduszką finansową. To są dodatkowe pieniądze do każdego 100 tys - 4%. Powodzenia!!!
PS. Trzymajcie za mnie tez kciuki!!
Link do komentarza
Cytat

Ja ostatnio byłam w banku dowiedzieć sie jak to teraz jest z tymi kredytami. I wyobraźcie sobie, ze jest taka opcja, która może zainteresuje cię Przemty. Jest to pożyczka hipoteczna- kredyt pod zastaw mieszkania , ale na dowolny cel, czyli można ją przeznaczyć nawet na budowę domu. Jest jeszcze opcja w/w kredytu z poduszką finansową. To są dodatkowe pieniądze do każdego 100 tys - 4%. Powodzenia!!!
PS. Trzymajcie za mnie tez kciuki!!


tylko taka pożyczka jest inaczej oprocentowana (WYŻEJ)
Link do komentarza
Cytat

Troszke z innej beczki ale tez jestem w takiej sytuacji i wczoraj byłem w banku, mam pytanie czy we wszystkich bankach jest tak że bank udziele mi kredyt i daje pieniądze ale ja musze płacić juz co miesiąc odsetki az do ukończenia budowy( bank przewiduje na ukończenie budowy 12-18 miecsięcy) a kwota kapitału i tak sie nie zmniejsza czyli płace bez sensu. Czy w kazdym banku tak jest ? Ja akurat byłem w BPH

Chce skromny domek i tani działke mam wiec jest jako wkład własny mam zdolność i chce wziąć 200tyś jaki bank polecacie?
Dodam ze domek ma być skromny i tani myslimy o jakims klocku z płaskim dachem i bez zbytnich kombinacji zeby było jak najtaniej. Jesli ktos ma jakieś projekty lub ciekawe zdjęcia takich domów prosze o kontakt.
Pozdrawiam


Odnosnie pierwszej czesci: tak, kazdy bank ma obligatoryjna karencje na czas budowy. Okres karencji zalezy od Ciebie. Banki maja okreslone tylko maksymalne okresy.

Druga czesc: moze warto pomyslec o kredycie z doplatami (jesli spelniasz warunki). W CHF marze w okolicach 3%, nie wiem czy to atrakcyjna oferta.
Link do komentarza
Cytat

Ten bank to POLBANK - i z tego co wiem, to oni jeszcze dają i to nawet we frankach, tylko trzeba mieć zdolność. icon_cool.gif Faktycznie jest więcej oprocentowana, ale jeśli chodzi o komuś o gotówkę...... to może warto zaryzykować!? icon_confused.gif Przecież chodzi o to aby ją wcześniej spłacić.


Oni nie daja, tylko mowia, ze daja kredyty. Procedura kredytowa w Polbanku jest wstrzymana. Wnioski sa przyjmowane, ale nie ma zadnych szans na wyplate kredytu w tym roku.
Informacja bezposrednio od pracownika centrali banku.
Link do komentarza
icon_sad.gif No to kicha!! Nie ma co chodzić , bo człowiek będzie miał nadzieję, a tu go oleją z trzeciego piętra! Moją koleżankę tak załatwili ( nie wiem tylko który bank ) Wszystko miała załatwione, dali obietnicę, ona posunęła sprawy do przodu, a po kilku tygodniach powiedzieli, że nie dostanie kredytu, bo są wstrzymane. No i szlak trafił wszystkie plany i marzenia - wrócili do punktu wyjścia. Dzięki za ostrzeżenie. icon_confused.gif icon_mad.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

icon_sad.gif No to kicha!! Nie ma co chodzić , bo człowiek będzie miał nadzieję, a tu go oleją z trzeciego piętra! Moją koleżankę tak załatwili ( nie wiem tylko który bank ) Wszystko miała załatwione, dali obietnicę, ona posunęła sprawy do przodu, a po kilku tygodniach powiedzieli, że nie dostanie kredytu, bo są wstrzymane. No i szlak trafił wszystkie plany i marzenia - wrócili do punktu wyjścia. Dzięki za ostrzeżenie. icon_confused.gif icon_mad.gif




Sytuacja zaczyna sie uspokajac.Właśnie startuje rządowy program "Rodzina na swoim" czyli kredyt hipoteczny w złotych, w którym państwo spłaca połowę miesięcznych odsetek przez osiem kolejnych lat.Przystąpi do niego kilkanaście największych polskich banków.Czyli można znowu startowac po kredyty
Link do komentarza
Cytat

Sytuacja zaczyna sie uspokajac.Właśnie startuje rządowy program "Rodzina na swoim" czyli kredyt hipoteczny w złotych, w którym państwo spłaca połowę miesięcznych odsetek przez osiem kolejnych lat.Przystąpi do niego kilkanaście największych polskich banków.Czyli można znowu startowac po kredyty




tak jeżeli nie masz własnego mieszkania ...i kilka innych warunków które musisz spełnić.....
Link do komentarza
1. Ten kredyt co rzekomo państwo spłaca to jeden wielki pic na wodę - sprawdzone, brałem teraz kredyt i nie w jednym banku byłem. Poza tym sprawdźcie sobie jakie są warunki dostania takiego kredytu i jakie warunki kredytowe dają te banki.

2. POLBANK słynie z tego że mają fajne warunki ale na wypłatę I transzy kredytu czeka się mniej więcej 6 m-cy.

3. Karencja w spłacie kredytu to karencja w spłacie kapitału a nie odsetek, odsetki płaci się od razu.

4. Kredyt ma zamknąć wykonanie domu, czyli żeby rozliczyć kredyt (nie mylić ze spłatą) trzeba przedstawić od PINB zawiadomienie o przyjęciu zakończenia robót.

5. Wartość kredytu jest liczona na zasadzie kosztorys inwestorski (wykonany przez osobę z uprawnieniami, chociaż większość banków i tak robi swoje) - wkład własny (w większości banków ok. 30%) = kredyt.

6. Co najważniejsze - MARŻA BANKU MUSI BYĆ STAŁA W CAŁYM OKRESIE KREDYTOWANIA !!

7. Ja osobiście polecam DOMINET BANK - najniższa marża, szybka obsługa i przynajmniej po polsku napisana umowa - a trochę banków odwiedziłem.
Link do komentarza
Cytat

Co sadzicie o kredytach w mBanku , Millenium i PKO BP możne ktoś sie stara o taki kredyt i chce sie podzielić wrażeniami.............

Deggial moze napiszesz cos konkretniejszego o tym banku (z liczbami) chodzi mi o DOMINET BANK



Millenium ma chore zasady rozliczania i dawania kredytu - wymagają różnych dziwnych dokumentów (chyba że teraz coś im się zmieniło)
mBank - nie wiem
PKO BP - horrendalne wymagania co do zabezpieczeń i dziwny sposób liczenia zdolności kredytowej - u nich miałem zdolność o 80 tyś mniejszą niż np. w Banku Zachodnim.
Dominet - jeżeli założy się u nich konto i weźmie kartę kredytową obniżają marżę i prowizję (dosyć znacząco, poniżej 1%), wymagane jest ubezpieczenie na życie na okres 5 lat (też załatwiają a ubezpieczenie obejmuje również utratę pracy i jest atrakcyjne cenowo) teraz chyba znowu coś nowego wprowadzili. Rozpatrzenie wniosku i podpisanie umowy trwało 3 tygodnie, a po tygodniu była kasa na koncie. Odnośnie cyfr to są różne widełki i można z nimi mocno negocjować.
Najlepiej udać się do placówki i wszystko dokładnie wytłumaczą, tempo zmian w kredytach jest tak duże że ciężko nadążyć.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
ja jestem zaskoczona opinią deggial icon_rolleyes.gif załatwiałam kredyt rodzina na swoim w lipcu. Szybko, przyjemnie i bez żadnych problemów a pierwszą transze wypłacono po 2 czy 3 tygodniach. Wtedy kiedy braliśmy frank był po... 1,99 i wchodziły dla nas w grę tylko złotówki. Od złożenia papierów do decyzji nie wiem czy minął tydzień. I zaliczyli nam działkę jako wkład własny. (kupilismy ją za gotówkę). Kredyt wychodzi wyraźnie korzystniej niż zwykły złotówkowy, wtedy kiedy bralismy złotówkowe były ok 8% (a nam wychodziło niecałe 5%, czyli niewiele więcej niż CHF, rata wyliczona chyba o 80 zł tylko wyższa niz w ChF- w tamtym momencie. ). Ja jestem bardzo zadowolona. Może trafiłam na życzliwego doradcę w banku, jeśli tak to jeszcze raz dziekuje pani Moniko:) .My mieszkamy w mieszkaniu w TBS i to nie było przeszkoda do kredytu. Żadnych wielkich wymagań nie było, zwykłe zaświadczenia z pracy i pit. Teraz stopa procentowa spada więc rata nam maleje, a unikneliśmy tego szaleństwa z kursem franka. Co przy dużej kwocie ma ogromne znaczenie przecież..
Lele. Zastawem przy kredycie hipotecznym jest dom który budujesz. Od nas nie wymagali żadnego więcej zabezpieczenia. Jasne że brałam wtedy kiedy było łatwiej niż teraz, ale pierwsza rzecz to zdolnośc kredytowa która wyliczają ci w banku. Mnie liczyli mocno lajtowo czyli np chyba 100 czy 200 zł liczyli na utrzymanie dziecka icon_biggrin.gif No, na pampersy starczy:) Teraz myślę że bardziej skrupulatnie to robiąicon_smile.gif
Link do komentarza
Kropeczko Ty brałaś kredyt w PKO SA, a oni mieli dość proste warunki i procedury przyznawania kredytu,bo wtedy ludzie bili się o kredyty we frankach, a PKO SA takich nie udzielał (przynajmniej jak my u nich braliśmy kredyt). W innych bankach naprawdę nie wyglądało to różowo, mieli takie warunki, że nam nie wychodziła zdolność kredytowa ( we frankach) nawet na połowę tego ile dostaliśmy w PKO SA w złotówkach.
Pozdrawiam.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...