Skocz do zawartości

Pomoc w doborze źródła ciepłą


Krzysiu Jarzyna

Recommended Posts

Pilnie proszę o pomoc w doborze źródła ciepłej wody domu 190m2 (użytkowych).

Będzie na pewno kominek DGP, ale traktuję go jako alternatywę na zimowe wieczory oraz dogrzanie garażu i pomieszczenia gospodarczego.

Istnieje możliwość przyłączenia gazu ziemnego.

Co więc Waszym zdaniem byłoby ciekawym i zarazem oszczędnym w eksploatacji rozwiązaniem.


Warianty, które wstępnie rozważałem:

1- Pompa ciepła (ok 11kW) + ogrzewanie podłogowe (i tylko podłogowe) + 2 zbiorniki (jeden do CO, drugi do wody bieżącej);
2- Ekogroszek + Solary (ale jakie, ile?) + j.w: ogrzewanie podłogowe + 2 zbiorniki


Proszę o pomoc w oszacowaniu kosztów obu wariantów.

A może tradycyjnie sam gaz ziemny + kaloryfery lub inne zastosowanie z gazem. DLatego proszę o podpowiedź jakie są obecnie koszty grzania gazem.


Pozdrawiam wszystkich (pierwszy post)
Link do komentarza
Cytat

Pilnie proszę o pomoc w doborze źródła ciepłej wody domu 190m2 (użytkowych).

Będzie na pewno kominek DGP, ale traktuję go jako alternatywę na zimowe wieczory oraz dogrzanie garażu i pomieszczenia gospodarczego.

Istnieje możliwość przyłączenia gazu ziemnego.

Co więc Waszym zdaniem byłoby ciekawym i zarazem oszczędnym w eksploatacji rozwiązaniem.


Warianty, które wstępnie rozważałem:

1- Pompa ciepła (ok 11kW) + ogrzewanie podłogowe (i tylko podłogowe) + 2 zbiorniki (jeden do CO, drugi do wody bieżącej);
2- Ekogroszek + Solary (ale jakie, ile?) + j.w: ogrzewanie podłogowe + 2 zbiorniki


Proszę o pomoc w oszacowaniu kosztów obu wariantów.

A może tradycyjnie sam gaz ziemny + kaloryfery lub inne zastosowanie z gazem. DLatego proszę o podpowiedź jakie są obecnie koszty grzania gazem.


Pozdrawiam wszystkich (pierwszy post)



Witam,

jezeli mialbym Ci doradzic co do 1 rozwiazania tzn. z PC to proponuje oddzielic c.o. od c.w.u. poniewaz potrzebujesz rozne temeratury zasilania ok. 38 C do c.o. i 45-55C do c.w.u., dlatego tez laczenie nie jest uzasadnione w zaden sposob.
Do ogrzewania podlogowego nie potrzeba bufora ciepla, gdyz podlogowka jest juz skutecznym buforem.
Do c.w.u. proponuje PC powietrze - woda z 300 l zbiornikiem. Pompa ta odzyskuje cieplo z wentylacji(zima) lub z powietrza zewnetrznego(lato), przy okazji mozesz latem klimatyzowac pomieszczenia.
Co do dokladniejszych obliczen potrzebowalbym wiecej danych: bilans cieplny budynku jesli taki istnieje, rzuty domu powierzchnie dzialki jaka moze byc do dyspozycji. Moj adres mailowy: info@systron.pl
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Pilnie proszę o pomoc w doborze źródła ciepłej wody domu 190m2 (użytkowych).

Będzie na pewno kominek DGP, ale traktuję go jako alternatywę na zimowe wieczory oraz dogrzanie garażu i pomieszczenia gospodarczego.

Istnieje możliwość przyłączenia gazu ziemnego.

Co więc Waszym zdaniem byłoby ciekawym i zarazem oszczędnym w eksploatacji rozwiązaniem.


Warianty, które wstępnie rozważałem:

1- Pompa ciepła (ok 11kW) + ogrzewanie podłogowe (i tylko podłogowe) + 2 zbiorniki (jeden do CO, drugi do wody bieżącej);
2- Ekogroszek + Solary (ale jakie, ile?) + j.w: ogrzewanie podłogowe + 2 zbiorniki


Proszę o pomoc w oszacowaniu kosztów obu wariantów.

A może tradycyjnie sam gaz ziemny + kaloryfery lub inne zastosowanie z gazem. DLatego proszę o podpowiedź jakie są obecnie koszty grzania gazem.


Pozdrawiam wszystkich (pierwszy post)



Przy drugim rozwiazaniu tj. piec na ekogroszek zrezygnowalbym z solarow. Piec na ekogroszek ma to do siebie ze pracuje non stop rowniez latem przy zuzyciu 1 zasobnik (ok 100 do 150 kg) na trzy do czterech tygodni. Zwrot kosztow solarow bardzo dlugi. Wspomaganie ekogroszka solarami nie ma sensu. Jesli juz to raczej kominek + solary. Moze inni beda mieli inne zdanie, ale najprosciej to wziasc i sobie policzyc cene tony ekogroszka, cene solara i koszt eksploatacji.

Ja rowniez rozwazalem ekogroszek i solar i po analizie kosztow wyszlo mi na to ze w takim zestawieniu solary to zbedny wydatek sporych pieniedzy.
Link do komentarza
Dziękuję za odpowiedzi.

@ED36 Niestety nie mam bilansu - projekt ma już swoje lata, był aneks i zmieniła się kubatura. Znam natomiast wymiary pomieszczeń w których będzie ogrzewanie podłogowe:

- 1x 36m2 (pomieszczenie w którym będzie kominek DGP, ale będzie również podłogowe)
- 1x 14,5m2
- 2x 14m2
- 1x 25m2
- 1x 10m2

- 1x 12m2 (łazienka)
- 1x 4,2m2 (łazienka)

** Założyłem, że przedpokoje/korytarze miałyby nawiewy z DGP w razie przymrozków, oczywiście w pokojach również nawiewy.


PS. A czy sprawdzi się rozwiązanie: pompa ciepła (powietrze/woda), a w przypadku braku energii (mrozy) dogrzewać prądem?
Miejsca na sprzęt jest dużo w piwnicy (komin fi20 oraz 2 wentylacyjne do dyspozycji), czy pompę powietrze/woda można wstawić do piwnicy?

PPS. Mam rozumieć, że 1 zbiornik 300l wystarczy, a na podłogowe nie muszę takiego montować? (czyli mówiąc wprost, czy "bufor" to zbiornik na wodę?)


@Adarkar Kominek+solary chyba się nie sprawdzi, bo chyba DGP wody nie podgrzeje... Przyznam, że ekogroszek mnie trochę przeraża - chciałbym mieć czystą piwnicę, bez smrodu i pyłu.


Pomocy...

Jeśli reprezentujecie firmy zajmujące się systemami grzewczymi proszę o oferty na PW, linki do stron itp.
Link do komentarza
jeśli masz dostęp do gazu ziemnego, to sprawa jest prosta - przy ogrzewaniu podłogowym kocioł gazowy kondensacyjny to najbardziej sensowne i tanie rozwiązanie (tańsze może być tylko palenie starymi butami), radzę Ci abyś skupił swoją uwagę na zminimalizowanie zapotrzebowania na ciepło - ponadstandardowe ocieplenie ścian, min. 20 cm, stropu lub dachu - tutaj 40 cm nie jest przesadą, jeśli jesteś jeszcze w ziemi to pod podłogą min. 30 cm, dobre okna 3-szybowe właściwie i starannie osadzone
Link do komentarza
Cytat

jeśli masz dostęp do gazu ziemnego, to sprawa jest prosta - przy ogrzewaniu podłogowym kocioł gazowy kondensacyjny to najbardziej sensowne i tanie rozwiązanie (tańsze może być tylko palenie starymi butami), radzę Ci abyś skupił swoją uwagę na zminimalizowanie zapotrzebowania na ciepło - ponadstandardowe ocieplenie ścian, min. 20 cm, stropu lub dachu - tutaj 40 cm nie jest przesadą, jeśli jesteś jeszcze w ziemi to pod podłogą min. 30 cm, dobre okna 3-szybowe właściwie i starannie osadzone


Poczytaj prosze troche o kotlach kondensacyjnych i o ich sprawnosci przy niskich temperaturach zasilania a pozniej je polecaj. Kociol gazowy i podlogowka to pomylka. Ludzie sie dziwia ze dzieja sie cuda w podlodze. Ja sie nie dziwie jesli dopuszcza sie do roznicy temperatur nawet do 40C to nawet plytka ceramiczna sie zdeformuje nie mowiac o parkiecie.
Wszyscy sie boja klasc podlogowki pod parkiet, instalatorzy rozradzaja no ale to jest wlasnie wynik takich glupot.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za odpowiedzi.

@ED36 Niestety nie mam bilansu - projekt ma już swoje lata, był aneks i zmieniła się kubatura. Znam natomiast wymiary pomieszczeń w których będzie ogrzewanie podłogowe:

- 1x 36m2 (pomieszczenie w którym będzie kominek DGP, ale będzie również podłogowe)
- 1x 14,5m2
- 2x 14m2
- 1x 25m2
- 1x 10m2

- 1x 12m2 (łazienka)
- 1x 4,2m2 (łazienka)

** Założyłem, że przedpokoje/korytarze miałyby nawiewy z DGP w razie przymrozków, oczywiście w pokojach również nawiewy.


PS. A czy sprawdzi się rozwiązanie: pompa ciepła (powietrze/woda), a w przypadku braku energii (mrozy) dogrzewać prądem?
Miejsca na sprzęt jest dużo w piwnicy (komin fi20 oraz 2 wentylacyjne do dyspozycji), czy pompę powietrze/woda można wstawić do piwnicy?

PPS. Mam rozumieć, że 1 zbiornik 300l wystarczy, a na podłogowe nie muszę takiego montować? (czyli mówiąc wprost, czy "bufor" to zbiornik na wodę?)


@Adarkar Kominek+solary chyba się nie sprawdzi, bo chyba DGP wody nie podgrzeje... Przyznam, że ekogroszek mnie trochę przeraża - chciałbym mieć czystą piwnicę, bez smrodu i pyłu.


Pomocy...

Jeśli reprezentujecie firmy zajmujące się systemami grzewczymi proszę o oferty na PW, linki do stron itp.


Nie rozumiem dlaczego ludzie szukaja jakis innych zrodel ciepla jezeli sie decyduja na PC. Widze , ze Ty tez sie czegos obawiasz. Po co Ci jakies nawiewy. W razie braku energii to niczym nie ogrzejesz nawet groszkiem.
Przy podlogowce masz ten komfort, ze utrzyma Ci temperature nawet przez dluzszy czas. W dzisiejszych czasach raczej nie wylancza sie produ na dluzszy czas.
Kominek jesli juz chcesz wykorzystac, co wydaje mi sie zbedne, to mozesz go wpiac do wezownicy w zbiorniku na c.w.u., ale czy to sie oplaca. Kominek zostaw sobie na przytule wieczory icon_smile.gif: Mozesz sobie przy nim polezec na cieplaj podlodze icon_smile.gif
Z mojego podsumowania wychodzi ze masz do ogrzania powierzchnie ok.130m², a co z piwnica? pozostanie bez grzania?
Poprzednio pisales o 190m². Wiec zeby Ci cos zaproponowac to musze znac powierzchnie do grzania, miejscowosc gdzie sie ten budynek znajduje i jego ocieplenie.
Wiec czekam na info
Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...