Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
alekskoziol

Pękanie ściany nośnej wewnętrznej

Recommended Posts

Witam. Jestem nowym użytkownikiem mam problem(tak mi się wydaje) kupiłem działke z rozpoczętą budową ok 20 lat(fundamenty i piwniece). Po konsultacji z kilkoma budowlańcami oraz inspektorami postanowiłem budować dom na istniejących fundamentach. Zaprojektowałem dom i w ciągu roku mogliśmy się wprowadzać a w trakcie mieszkania wykańczaliśmy pokoje. Po 9 miesiącach użytkowania zauważyłem pęknięcia na ścienie nośnej wewnętrznej (przy końcach tej ściany) są to pęknięcia nierówne pionowo-ukośne w jednym miejscu biegną dwie rysy jedna obok drugiej szerokości 1mm.
Konsultując się ze znajomymi oraz fachmenami od gładzi wszyscy stwierdzili że takie zjawisko jest normalne na skutek osiadania budynku. Pytałem inspektora on też stwierdził że pomimo istniejących już fundamentów budynek osiada gdyż dostał ciężaru i mogą pojawiać się pęknięcia. Jednak martwi mnie fakt gdyż pojawiały się drobne zarysowania które faktycznie wyglądały nieregularnie i mogły być spowoda\owane niewyschniętym tynkiem czy osiadaniem budynku jednak ściana nośna wewnętrzna ma kilka pęknięć i są one bardziej widoczne niż te pozostałe. Proszę o odpowiedz czy takie pęknięcia są niebezpieczne dla domu co robić remontować czy czekać czy poprosić innego isdpektora o wypowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trudno na podstawie opisu określić stan budynku i przyczyny powstawania rys. Długotrwałe pozostawienie odkrytych fundamentów mogło spowodować zmiany w strukturze materiału jak też i w gruncie. Ściana wewnętrzna jest z reguły najbardziej obciążona, a ukierunkowanie rys wskazuje, że fundament nie jest spójny i nastąpiło przesunięcie jego środkowej części.

Zagrożenie jakie może wywołać taka sytuacja raczej nie grozi zawaleniem się budynku, ale pęknięcia mogą poszerzać się przez pewien czas, może nastąpić niewielki pochylenie stropów. Pęknięcia trzeba obserwować, czy wyraźnie nie ulegają powiększeniu, a także sprawdzać czy nie pojawiają się w innych miejscach. Ich naprawą można się będzie zająć, gdy budynek ustabilizuje się, choć rysy mogą pojawić się ponownie na skutek rozluźnienia połączeń w konstrukcji ściany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • "W podłodze" czyli jak? Wariantów może być dużo. Tym niemniej peszel do przewodów w posadzce daję przede wszystkim dlatego, by je uchronić przed skaleczeniami w trakcie wykonywania posadzki, oraz by późniejsze ewentualne jej naprężenia nie wpływały na przewód. Drugim czynnikiem o którym nie należy zapominać jest odprowadzanie ciepła z przewodu. Peszel je utrudnia. Jeśli przewidziane jest stałe obciążanie przewodu wartościami zbliżonymi do maksymalnych, wtedy mocno się należy zastanowić nad sposobem jego ułożenia. A poza tym peszel nie spełnia żadnego istotnego zadania, oprócz funkcji ochronnej dla przewodu podczas wykonywania innych robót budowlanych.
  • Gość Maciej Turski. Futunext. Twój inteligentny dom.
   Integracja bramy wjazdowej i pozostałych napędów z systemem KNX to zawsze dobry pomysł. Korzyścią jest nie tylko możliwość zdalnego sterowania bramą za pomocą telefonu, czy komputera (do tego nie trzeba KNX). System KNX integruje wszystkie rozwiązania elektryczne i elektroniczne w domu, dzięki temu nasz przycisk na pilocie może wywołać cały scenariusz o nazwie "Powrót do domu", w skład którego mogą wchodzić np. następujące działania: - czasowe otwarcie bramy wjazdowej - uruchomienie odpowiedniej kompozycji oświetlenia na zewnątrz - opóźnione otwarcie bramy garażowej - tymczasowe wyłączenie tryskaczy ogrodowych - oraz uruchomienie odpowiedniej sceny wewnątrz domu (oświetlenie, ogrzewanie, multimedia) a nawet: - rozbrojenie alarmu i otwarcie drzwi wejściowych (przy zadbaniu o odpowiednie warunki bezpieczeństwa całego systemu).
  • Napędy obsługujące bramy wjazdowe oraz garażowe powinny być szybkie, bezpieczne i bezawaryjne. Wszystkie te kryteria spełniają siłowniki firmy Beninca Polonia, które pod względem jakości i zastosowanych w nich rozwiązań plasują się w absolutnej czołówce dostępnych na rynku siłowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrodzenia/a/31286-szybkie-napedy-do-bram
  • Dziękuję za odpowiedzi. Okazało się, po rozmowie z gazownią, że zrobią do mnie przyłącze gazu ziemnego. Więc będzie ogrzewanie gazem z sieci.  Pozdrawiam.
  • Z membrany nie kapie woda. Poprostu są plamki/plamy. Pod membrana jest wełna potem mam folię i osb - chodzi mi bardziej czy wełna przez takie plamy/skraplanie nie spowoduje powstanie plesni/ grzyba itp.  ??   Poddasze nie jest do końca docieplone. Dół jest grzany więc myślę sobie że może to jest to .
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...