Skocz do zawartości

Pękanie ściany nośnej wewnętrznej


alekskoziol

Recommended Posts

Witam. Jestem nowym użytkownikiem mam problem(tak mi się wydaje) kupiłem działke z rozpoczętą budową ok 20 lat(fundamenty i piwniece). Po konsultacji z kilkoma budowlańcami oraz inspektorami postanowiłem budować dom na istniejących fundamentach. Zaprojektowałem dom i w ciągu roku mogliśmy się wprowadzać a w trakcie mieszkania wykańczaliśmy pokoje. Po 9 miesiącach użytkowania zauważyłem pęknięcia na ścienie nośnej wewnętrznej (przy końcach tej ściany) są to pęknięcia nierówne pionowo-ukośne w jednym miejscu biegną dwie rysy jedna obok drugiej szerokości 1mm.
Konsultując się ze znajomymi oraz fachmenami od gładzi wszyscy stwierdzili że takie zjawisko jest normalne na skutek osiadania budynku. Pytałem inspektora on też stwierdził że pomimo istniejących już fundamentów budynek osiada gdyż dostał ciężaru i mogą pojawiać się pęknięcia. Jednak martwi mnie fakt gdyż pojawiały się drobne zarysowania które faktycznie wyglądały nieregularnie i mogły być spowoda\owane niewyschniętym tynkiem czy osiadaniem budynku jednak ściana nośna wewnętrzna ma kilka pęknięć i są one bardziej widoczne niż te pozostałe. Proszę o odpowiedz czy takie pęknięcia są niebezpieczne dla domu co robić remontować czy czekać czy poprosić innego isdpektora o wypowiedz.
Link do komentarza
Trudno na podstawie opisu określić stan budynku i przyczyny powstawania rys. Długotrwałe pozostawienie odkrytych fundamentów mogło spowodować zmiany w strukturze materiału jak też i w gruncie. Ściana wewnętrzna jest z reguły najbardziej obciążona, a ukierunkowanie rys wskazuje, że fundament nie jest spójny i nastąpiło przesunięcie jego środkowej części.

Zagrożenie jakie może wywołać taka sytuacja raczej nie grozi zawaleniem się budynku, ale pęknięcia mogą poszerzać się przez pewien czas, może nastąpić niewielki pochylenie stropów. Pęknięcia trzeba obserwować, czy wyraźnie nie ulegają powiększeniu, a także sprawdzać czy nie pojawiają się w innych miejscach. Ich naprawą można się będzie zająć, gdy budynek ustabilizuje się, choć rysy mogą pojawić się ponownie na skutek rozluźnienia połączeń w konstrukcji ściany.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...