Skocz do zawartości

Kominek z płaszczem wodnym


Turan404

Recommended Posts

1.Zastanawiam się nad kominkami z płaszczem wodnym Lechmy i Kratki. Czy obie firmy są równie solidne i czy wyższa cena kominków Lechmy jest uzasadnina? Czy ktoś miał do czynienia z kominkami z p.w. tych firm, jeśli tak to prosze o opinie.

/Ja osobiście rozważam pomiędzy:
- Kratki - Oliwia z płaszczem wodnym z wężownicą 22kW w cenie 3904zł brutto
- Kratki - Amelia z płaszem wodnym z wężownicą 24kW w cenie 4148zł brutto
- Lechma - PL 190 Standard z płaszczem wodnym z wężownicą 24kW w cenie ok. 5150 zł brutto

2.Czy naczynie wzbiorcze kominka jest wystarczającym zabezpieczeniem na wypadek braku prądu, czy lepiej zainwestować dodatkowo w wężownice z zimną wodą w płaszczu wodnym?

3.Ilu płytowy wymiennik ciepła zastosować w powyzej wymiennionych kominkach?

Czekam z nierciepliwością na odpowiedzi

Z góry dzięki icon_smile.gif
Link do komentarza
Tez borykałem się z decyzją czy zamontować kominek z wężownicą czy bez podjąłem decyzję że kominek będzie bez wężownicy nie wiem czy dobrze:D zastanawia mnie do tej pory czy coś to pomoże jeśli zagotuję sie woda z braku prądu to jak się otworzy zawór który zaleje wężownice czy tam czasem nie jest potrzebny prąd.
Hydraulik który będzie montował mi kominek z płaszczem wodnym zaproponował mi abym dokupił baterie która podtrzymywała by obieg wody:) ciekawe czy to będzie się sprawdzało icon_smile.gif)
Kratki powiem szczerze nie znam tej firmy nie słyszałem o niej nic .
Z Lechmą spotkałem sie już kilkakrotnie osoby które je używają są zadowoleni podobno:) ale wiesz każdy swoje chwali:)
mam takie pytanie jakie będziesz miał ogrzewanie gaz a może olej ? ja poszukuje osobę która by doradziła mi co do pieca olejowego jaki jest najlepszy:)

pozdrawiam
Link do komentarza
Kominek Lechma.
Tylko takie montuje od kilku lat i nie spotkalem się z zadna negatywna opinia na temat tych urzadzen.

Jesli nastapi brak pradu, polecam kupno przetwornicy 12V +- / 230 V ~ oraz akumulatora okolo 70Ah.
Pompe od kominka podlaczyc pod przetwornice i mozna gwizdac na brak pradu przez ponad 140h.


Pozdrawiam Serdecznie
Maciej Płokarz
SonErgo
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

1.Zastanawiam się nad kominkami z płaszczem wodnym Lechmy i Kratki. Czy obie firmy są równie solidne i czy wyższa cena kominków Lechmy jest uzasadnina? Czy ktoś miał do czynienia z kominkami z p.w. tych firm, jeśli tak to prosze o opinie.

/Ja osobiście rozważam pomiędzy:
- Kratki - Oliwia z płaszczem wodnym z wężownicą 22kW w cenie 3904zł brutto
- Kratki - Amelia z płaszem wodnym z wężownicą 24kW w cenie 4148zł brutto
- Lechma - PL 190 Standard z płaszczem wodnym z wężownicą 24kW w cenie ok. 5150 zł brutto

2.Czy naczynie wzbiorcze kominka jest wystarczającym zabezpieczeniem na wypadek braku prądu, czy lepiej zainwestować dodatkowo w wężownice z zimną wodą w płaszczu wodnym?

3.Ilu płytowy wymiennik ciepła zastosować w powyzej wymiennionych kominkach?

Czekam z nierciepliwością na odpowiedzi

Z góry dzięki icon_smile.gif


Witam,
Ja zakupiłem kominek Lechma 24kW z płaszczem wodnym. Jest sprzężony z piecem gazowym poprzez wymiennik. Jakoś daje radę icon_smile.gif Jedynym zabezpieczeniem przed przegrzaniem jest zawór wody z czujką temperatury na wejściu do płaszcza. Woda wydała mi się bardziej "niezawodna" i zrezygnowałem z zabezpieczania pomp. GDYBY zdarzyło się tak, że zabraknie prądu, to przestanie działać pompa, a wtedy zadziała zawór dopuszczający wodę do płaszcza, gdy tylko temperatura wody w płaszczu osiągnie 95st C. Działa bez problemowo! Przynajmniej ja jestem zadowolony. W razie dalszych pytań służę pomocą. Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Witam,
Ja zakupiłem kominek Lechma 24kW z płaszczem wodnym. Jest sprzężony z piecem gazowym poprzez wymiennik. Jakoś daje radę icon_smile.gif Jedynym zabezpieczeniem przed przegrzaniem jest zawór wody z czujką temperatury na wejściu do płaszcza. Woda wydała mi się bardziej "niezawodna" i zrezygnowałem z zabezpieczania pomp. GDYBY zdarzyło się tak, że zabraknie prądu, to przestanie działać pompa, a wtedy zadziała zawór dopuszczający wodę do płaszcza, gdy tylko temperatura wody w płaszczu osiągnie 95st C. Działa bez problemowo! Przynajmniej ja jestem zadowolony. W razie dalszych pytań służę pomocą. Pozdrawiam



Ja również mam kominek Lechma 24 kW i jestem z jego pracy bardzo zadowolony. Podczas prac wykonczeniowych nie (mialem jeszcze gazu) służył mi jako jedyne źródło ciepła na cały dom i dawał sobie wspaniale radę. Pow domu po podłodze to około 280 m2 tak więc jest kawałek do ogrzania. Jedyna kwestia to paliwożerność. W moim kominku cały wsad przy zamkniętym szybrze spala się w mniej niż 3 godziny. Pytanie do Artoora - czy u ciebie jest podobnie? Może wiesz co można zrobić by ten czas wydłużyć. Jak się zamknie kompletnie powietrze i szyber to nie uzyskuję na piecu wyższej temp niż 40 stopni a kominek zdycha. Wiec kaloryfery są zimne.

Pozdrawiam na Nowy Rok

Hubert
Link do komentarza
Zdecydowanie polecam kominki ''Kratki''.Mają też w ofercie sterownik z przepustnicą na dolocie powietrza.Bardzo dobry patent do sterowania temp. pracy kominka.
Szukając kominków klientom też zwykle słyszałem o Lechmie,ale nazbierałem również niepochlebnych opinii.
Znalazłem też ciekawe kominki Hibana.Może nie tryskają feerią wersji,ale tworzy je prawdziwy pasjonat i doprowadził je do perfekcji.Można w nich palić nawet brykietami węglowymi.Wytrzymują pracę w ukł. zamkniętym do 6bar,a to już świadczy o solidności.
No i chyba jako nieliczne dostały atest na Skandynawię i Niemcy,czego np. Lechma nie przeszła.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Przy kominku z płaszczem wodnym trzeba liczyć się z bardzo częstym czyszczeniem szyby w drzwiczkach.
Ja nie polecam jako zabezpieczenia tylko i wyłącznie dopływu zimnej wody przy przekroczeniu 95C, ponieważ może się zdarzyć, że zawór doprowadzający wodę zatnie się (zwłaszcza gdy nie mamy zmiękczacza wody).
Niewielkim wydatkiem jest dokupienie zasilacza awaryjnego, który podtrzyma nam napięcie do pracy pomp - a co 2 zabezpieczenia - to spokojniejszy sen.
Link do komentarza
Witam
Co do kominka z płaszczem to ja zdecydowałem się na KRATKI. Właśnie niedługo będę go zamawiać.

Co do wymiennika, to powinien ci ktoś wyliczyć całą instalacje. Mi do projektu domu jednorodzinnego PEDRO gość wyliczył dokładnie jakiej mocy mają być grzejniki jaki piec C.O. gazowy i jaki duży kominek. Dokładnie mam rozpisaną całą instalacje i wymiennik poleca założyć 20-30 płytowy. Zdecydowałem się na zakup tego z firmy KRATKI.

Sama instalacja kominka wyszła mi na ok 6500 zł. Bo sam kominek to jeszcze nie wszystko.

Co do lechmana, też się zastanawiałem, ale zabili mnie ceną. W Ostrowie WLKP byłem się pytać w 4 salonach kominków i cena najniższa za kominek 19KW to 4200 netto a w KRATKI 3172 brutto.

To jest już duża różnica.

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
jako zabezpieczenia kominka z płaszczem najlepiej zastosować zwykły UPS od komputera. Znajomy tak zrobił i teraz nie ma problemu z brakiem prądu, oraz ciepła w domu... UPS załatwi także zasilanie sterowania piecem gazowym. a co do kominków Lechma.... ilu użytkowników, tyle opinii... Mnie zastanawia, z czego powinien być zrobiony kominek z płaszczem - z blachy kotłowej, czy nierdzewnej...???? Każdy producent mówi co innego...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
Witam. Kupiłem wkład z płaszczem Zuzia z szybą boczną i wkładką z wermikulitu. Wkładka ma podnosić temp. w kominku i zarazem być elementem ozdobnym. Producent podaje, że mogą pojawić się na wkładce pęknięcia, które są dopuszczalne i nie wpływają na właściwości wermikulitu. Pęknięcia pojawiły się przy pierwszym paleniu. Co dzień dochodziły następne. Po 5 dniach pojawiły się szpary na 0,5 cm. Wygląda to tragicznie a producent mówi, że na wkładki nie mam gwarancji. Czyli element za 400 zł mogę wyrzucić w śmieci. Ze szczelnością wkładu też nie jest najlepiej. Nie mogę stłumić ognia pomimo, że zewnętrzna czerpnia powietrza jest zawsze zamknięta. Czyli nie ma możliwości, aby ogień przetrwał do rana a do tego komputerek sterujący przepustnicą i przepustnica są niepotrzebne (ciągle zamknięte). Nie wiem jak to się sprawdzi z rekuperacją skoro ciągnie powietrze z salonu.
Poprzednio przez 10 lat użytkowałem wkład francuzki i spokojnie ogień trzymał mi do rana.
Szyba przednia prawie się nie brudzi. Trzeba ją myć co 3-4 palenia. Za to przez boczną nie widać ognia po 15 min.
Płaszcz działa OK. 19 KW kominek spokojnie ogrzewa 170 m2.
Szukajcie czegoś innego! Wyszedłem z założenia, że trzeba wspierać polski przemysł i w razie czego wiadomo do kogo zwrócić się z problemami. Błąd! Edytowano przez mistral311 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

jako zabezpieczenia kominka z płaszczem najlepiej zastosować zwykły UPS od komputera. Znajomy tak zrobił i teraz nie ma problemu z brakiem prądu, oraz ciepła w domu... UPS załatwi także zasilanie sterowania piecem gazowym. a co do kominków Lechma.... ilu użytkowników, tyle opinii... Mnie zastanawia, z czego powinien być zrobiony kominek z płaszczem - z blachy kotłowej, czy nierdzewnej...???? Każdy producent mówi co innego...



BZDURA.
Na zwykłym UPSie od komputera pompa nie będzie pracowała!!!
Z sieci jest sinusoida ze zwykłego UPSa np. APC dostajecie igły. Na tym niestety pompa nie pójdzie.
Także montaż przetwornicy to dobry pomysł, ale nie TANI.
Dodatkowo piec gazowy zazwyczaj będzie się wyłączał na UPSie, albo agregacie... trzeba się skontaktować z serwisem. Zazwyczaj jest to kwestia rezystorka - problemem są czujniki.
Ale NIE JEST tak jak piszecie... hop siup kupuje się pierwszy lepszy ups i działa....

Cytat

Witam. Kupiłem wkład z płaszczem Zuzia z szybą boczną i wkładką z wermikulitu.



Płaszcz Wodny plus szyba boczna to nieporozumienie... A wkład powinni wymienić na gwarancji. Ja w swoim RobiRenie Aquaterm (podobny do Zuzi) 22kW mam też wkład wermikulitowy i nie ma śladów pęknięć, a wręcz jest jego ozdobą. Szyba czyściutka pomimo palenia tegorocznym drewnem. Zakopciła się tylko tam gdzie wyskoczył brykiet do niej.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Witam!
Jeśli chodzi o kominek z płaszczem wodnym to powiem tak. Mam od roku i patrząc na te zimę(była sroga) nie opłaca się ogrzewanie tylko i wyłacznie kominkiem.
Po I drzewo wypala się w ciągu 2 godz max. Trzeba ciągle podkłać.
Po II Wydaje się że kominek jest szczelny i zaden dym gołym okiem się nie wydobywa a jednak fierany i zaslony nie są już takie białe jak bylo po praniu.
A więc teraz troche żaluje tego zakupu bo pierwszym naszym pomyslem był zakup pieca na ekogroszek i sam kominek bez płaszcza. Ale jak to Polacy mają oszczędnoc wyszło troche inaczej. Wydawalo nam się założymy kominek z płaszczem wodnym to zaoszczedzimy ale jednak nie jest tak zupełnie. Na czasie to napewno nie zaoszczedzimy a poza tym jak noc przychodzi to trzeba włączać grzanie gazowe jak się kominek wypali. Więc sami widzicie taki kominek to tylko delikatny plusik w domu jak ktos ma juz dobry piec icon_sad.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam

Cytat

Jeśli chodzi o kominek z płaszczem wodnym to powiem tak. Mam od roku i patrząc na te zimę(była sroga) nie opłaca się ogrzewanie tylko i wyłacznie kominkiem.
Po I drzewo wypala się w ciągu 2 godz max. Trzeba ciągle podkłać.
Po II Wydaje się że kominek jest szczelny i zaden dym gołym okiem się nie wydobywa a jednak fierany i zaslony nie są już takie białe jak bylo po praniu.
A więc teraz troche żaluje tego zakupu bo pierwszym naszym pomyslem był zakup pieca na ekogroszek i sam kominek bez płaszcza. Ale jak to Polacy mają oszczędnoc wyszło troche inaczej. Wydawalo nam się założymy kominek z płaszczem wodnym to zaoszczedzimy ale jednak nie jest tak zupełnie. Na czasie to napewno nie zaoszczedzimy a poza tym jak noc przychodzi to trzeba włączać grzanie gazowe jak się kominek wypali. Więc sami widzicie taki kominek to tylko delikatny plusik w domu jak ktos ma juz dobry piec icon_sad.gif



Jeśli dobrze rozumiem macie piec gazowy ale staracie się kominkiem palić jak najwięcej, żeby obniżyć koszty ogrzewania, czy tak? Mając roczne doświadczenie czy teraz kupiłbyś zwykły kominek i inny piec? Chcę kupić kominek z płaszczem ale jako dodatek do pieca gazowego, tak żeby można było w zimie trochę oszczędzić na kosztach no i poza tym rozpalić kominek jak przyjdą goście lub chcemy mieć z żoną romantyczny wieczór. Czy to się opłaca i ma sens? Tzn. kominek z płaszczem? Czy może dać sobie spokój z ekstra kosztami i kupić zwykły kominek?

Pozdrawiam,
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam, kominek z płaszczem wodnym, dzięki obecności tego płaszcza wodnego, staje się bowiem właśnie niczym innym jak kotłem na paliwo stałe. Warstwa wody, umieszczona między dwiema warstwami metalu, ogrzewa się od gorących gazów spalinowych. Pozwala to efektywnie wykorzystać ciepło ze spalania drewna.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 10 miesiące temu...
Cytat

Jak to niczym nie musisz się martwić?

A tym że nie grzeje?

Delektować to ja się wolę dobrym jedzeniem, napitkiem lub widokiem... ale zdecydowanie wolę żeby był to widok pięknej kobiety, samochodu lub krajobraz niż rama kominka.


dobre
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...