Skocz do zawartości

Kiedy zacząć planowanie ogrodu


Anika

Recommended Posts

Okres zimowy jest doskonałym momentem, by przemyśleć zagospodarowanie przyszłego ogrodu. Ukształtowanie powierzchni terenu ma jednak wpływ na roślinność, więc jeśli na skarpie, która ma być uformowana planowane jest posadzenie roślin, trzeba wziąć pod uwagę jej ekspozycję względem stron świata (na skarpie o ekspozycji południowej posadzimy inne gatunki roślin, niż od strony północnej). Można natomiast pokusić się o zaplanowanie nasadzeń i obiektów w pozostałej części ogrodu. Im wcześniej zostaną posadzone drzewa i krzewy, tym szybciej uzyska się efekt zwartej zieleni.

Można zacząć rozważania na temat tego, co ma się znaleźć w ogrodzie i w jaki sposób będzie użytkowany. Dobrze zaplanowany ogród jest przede wszystkim funkcjonalny. Warto zastanowić się, czy będzie on służył wyłącznie do wypoczynku i zabawy, czy może pragniemy mieć trochę miejsca uprawę warzyw i drzew owocowych. Jeśli członkami rodziny są też dzieci, należy wziąć pod uwagę ich potrzeby i bezpieczeństwo. W takim wypadku należałoby zastanowić się nad wydzieleniem miejsca na piaskownicę lub plac zabaw, a także wykluczyć posadzenie roślin o trujących liściach czy owocach lub w jakimś innym stopniu zagrażającym maluchom (np. o długich kolcach lub cierniach).

Gdy zasadzimy bardzo dużą ilość roślin, trzeba liczyć się z tym, że ogród będzie wymagał sporo pracy. Nigdy nie należy wychodzić z założenia, że drzewo najwyżej się wytnie, bo to wiąże się z niepotrzebną pracą, a czasem i kosztami. Konieczna jest wiedza dotycząca wymagań roślin. Dobrym rozwiązaniem podczas planowania zagospodarowania ogrodu jest skorzystanie z pomocy architekta krajobrazu.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Witam serdecznie,
jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu-plany,wizualizacje i rośliny to mogę polecić firmę oczko wodne.Robili mi plan i duże oczko wodne,w którym pływałem całe lato ,wyszło super-no i można się dogadać cenowo.Można sobie też zamówić plan zagospodarowania przez telefon,wystarczy im posłać zdjęcia i mapkę terenu i dogadać się cenowo-mój kumpel tak zrobił bo on mieszka w Warszawie, a tam plany bardzo drogie,a oni w górach i mają przystępne ceny.Jak macie jakieś pytania to sami zadzwońcie 696631616-szef jest góralem i ma bardzo bogate doświadczenie.Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie,
jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu-plany,wizualizacje i rośliny to mogę polecić firmę oczko wodne.Robili mi plan i duże oczko wodne,w którym pływałem całe lato ,wyszło super-no i można się dogadać cenowo.Można sobie też zamówić plan zagospodarowania przez telefon,wystarczy im posłać zdjęcia i mapkę terenu i dogadać się cenowo-mój kumpel tak zrobił bo on mieszka w Warszawie, a tam plany bardzo drogie,a oni w górach i mają przystępne ceny.Jak macie jakieś pytania to sami zadzwońcie 696631616-szef jest góralem i ma bardzo bogate doświadczenie.Pozdrawiam



Oj odrazy dzwonić do projektantów icon_smile.gif przy okrojonym budżecie lepiej kupić parę książek i dokształcić się samemu ...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

jak to mówił kononowicz "a zimą bedziemy robć plany budowy dróg, plany budowy dróg" więc idąc za przykładem proponowałbym zacząć już zimą (od planów papierowych, rozrysowania). Pora zimowa ma to do siebie że jest dużo wolnego czasu


Dobrze, że tu trafiłam, bo ja chciałam zaplanować ogród dopiero jak bedzie wiosna, ale zrozumiałam, ze jak bedzie wiosna to powinnam ruszyć, a nie planować. Tak więc zaczynam juz jutro icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Budując dom trzeba myśleć o ogrodzie na etapie projektu budowlanego. Najlepiej projekt ogrodu zlecić architektowi krajobrazu. W moim przypadku przy działce 2000 m2 koszt projektu 2500 zł, ostrzegam przed pseudo-projektami za 500 - 1000 zł. Cena wykonania ogrodu przez firmę ogrodniczą w zależności od wielkości działki, u mnie to ok. 40.000 zł. Proszę się nie przerażać Jeżeli ktoś nie chce inwestować w projekt to najlepiej wynająć dobrą firmę ogrodniczą, która ma doświadczenie w wykonywaniu ogrodów. Ja wykonuję ogród etapami, jestem w pierwszym etapie czyli mam wykonane roboty ziemne i zasianą trawę, w drugim etapie będą drzewka i krzewy oraz kostka brukowa. Jest to trochę nie po kolei, ale wynika z braku funduszy. Jeżeli komuś zależy to mogę podać numer do firmy wykonującej u mnie ogród.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Czasem zapędzamy się w wymyślaniu nasadzeń, a moim zdaniem bardzo ważne jest, by najpierw przemyśleć ile czasu będziemy chcieli przeznaczyć na pielęgnację planowanego ogrodu... Żeby potem nie okazało się, że nie ma kto w nim pracować icon_smile.gif

Jeśli lubimy prace ogrodowe i możemy poświęcić na nie czas, warto zaplanować więcej rabat czy warzywnik. Ale jeśli ogród ma służyć głównie do wypoczynku, a my sami mamy się nim zajmować, musi być łatwy w pielęgnacji. Rabaty trzeba przecież pielęgnować, usuwać przekwitłe kwiatostany, nawozić, okrywać na zimę itp.

Moje rady (także dla leniwych ogrodników) są takie:

-Jeśli lubimy otaczać się bujną zielenią roślin, trzeba wybrać rośliny łatwe w uprawie, które nie wymagają pielęgnacji.
Najlepiej będą rosły te, którym odpowiadają warunki jakie mamy w ogrodzie (gleba, nasłonecznienie itp).
-Nie przepadam za iglakami (thuje itd), ale one wymagają niewiele pielęgnacji.
-Zamiast trawnika, który ciągle trzeba podlewać i kosić, można posadzić rośliny okrywowe lub założyć łąkę kwietną (jedynym zajęciem przy niej będzie koszenie, ale tylko kilka razy w sezonie!!!!!!).
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...