Skocz do zawartości

tynk wewnętrzny


rentgen

Recommended Posts

Witam !!

Dom stoi w stanie surowym. Położone są już instalacje elektryczna i wod - kan. I przyszedł czas na tynki. ściany są z porothermu. Jakie tynki polecacie ?? jakie są plusy i minusy tynków gipsowych i cementowo-wapiennych ( plus ewentualnie gładz ). Czy piasek w tych drugich jest bardzo widoczny ? chcciałbym później pomalować na jakiśładny kolorek. I w jakich cenach u was firmy kładą ?? Ja mieszkam w woj. małopolskim - Oświęcim.mam propozycje za 24 zł / m2 z materiałem. Czy to drogo ?

Dzieki za porady i informacje

rentgen
Link do komentarza
Na Śląsku ceny podobne.Tynk gipsowy z agregatu-30zł/m2.
Zdecydowanie jednak polecam tynki tradycyjne + gładź gipsowa.
Jakoś nie mogę dostrzec sensownych zalet tynków gipsowych.
Wady to;
1.Bardzo długi czas schnięcia,szczególnie teraz.W ogrzewanym domu widziałem nie raz takie tynki schnące kilka miesięcy.
2.Podczas wysychania w chłodne i wilgotne dni jesienno-zimowe ze ścian z takimi świeżymi tynkami woda potrafi spływać strumyczkami,które żłobią w tynku niezłe rowki,i potem ściany trzeba wyrównywać.
3.Duża wrażliwość takiego tynku na uszkodzenia.Podczas wnoszenia mebli,czy dalszych prac w budynku,ale i podczas późniejszego zamieszkiwania dość częste są wgniecenia ścian z byle powodu.A już koszmarne są uszkodzone metalowe naroża.
4.Łatwe wchłanianie wilgoci poprzez wyschnięty już tynk.
Link do komentarza
Cytat

Na Śląsku ceny podobne.Tynk gipsowy z agregatu-30zł/m2.
Zdecydowanie jednak polecam tynki tradycyjne + gładź gipsowa.
Jakoś nie mogę dostrzec sensownych zalet tynków gipsowych.
Wady to;
1.Bardzo długi czas schnięcia,szczególnie teraz.W ogrzewanym domu widziałem nie raz takie tynki schnące kilka miesięcy.
2.Podczas wysychania w chłodne i wilgotne dni jesienno-zimowe ze ścian z takimi świeżymi tynkami woda potrafi spływać strumyczkami,które żłobią w tynku niezłe rowki,i potem ściany trzeba wyrównywać.
3.Duża wrażliwość takiego tynku na uszkodzenia.Podczas wnoszenia mebli,czy dalszych prac w budynku,ale i podczas późniejszego zamieszkiwania dość częste są wgniecenia ścian z byle powodu.A już koszmarne są uszkodzone metalowe naroża.
4.Łatwe wchłanianie wilgoci poprzez wyschnięty już tynk.



Ale jak położe tynki wapienne to też musze odczekać aż to wszystko wyschnie żeby położyć gładz.
Czy tą gładz też można połozyć z agregatu czy ręcznie trzeba ?? Ja mam propozycje za 24 / m2 ale wydaje mi się to jeszcze ciut za drogo. Wkońcu to nie metropolia jak warszawa czy Katowice.
A jakie są zalety tynków cementowo - wapiennych ?? Czy można zrobić stukturę zbliżoną do gipsu ? Czy bez widocznego piachu na ścianach sięnie obędzie ??
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Nie wiem cz wszyscy wiedza ale tynki cementowo wapienne wiążą nawet ....5 lat !!!.Będą z zewnątrz suche ale w srodku beda nadal wiązały.
To taka ciekawostka ... nie bralem tego z doswiadczenia bo ciezko to dostrzec a nie mam tyle czasu zeby siedziec u klienta icon_wink.gif ale wyczytalem w jednym z podreczników jak chodzilem do szkoly a i w ktoryms czasopismie sie takze natknalem na te informacje.

icon_biggrin.gif

PZDR
MG
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem cz wszyscy wiedza ale tynki cementowo wapienne wiążą nawet ....5 lat !!!.Będą z zewnątrz suche ale w srodku beda nadal wiązały.
To taka ciekawostka ... nie bralem tego z doswiadczenia bo ciezko to dostrzec a nie mam tyle czasu zeby siedziec u klienta icon_wink.gif ale wyczytalem w jednym z podreczników jak chodzilem do szkoly a i w ktoryms czasopismie sie takze natknalem na te informacje.

icon_biggrin.gif

PZDR
MG


Mam u siebie tynki wapienno cementowe i są suche nawet w środku (tak mi sie wydaje) machnąłbym na tio gładź nie jest to zbyt równa powierzchnia trochę tam widać piasek oczywiście używa sie drobniutkiego ale mimo wszystko przy malowaniu włakime zostają czasami małe kropeczki i trzeba pędzelkiem poprawiać przy gładzi nie ma takich problemów.

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Mam u siebie tynki wapienno cementowe i są suche nawet w środku (tak mi sie wydaje) machnąłbym na tio gładź nie jest to zbyt równa powierzchnia trochę tam widać piasek oczywiście używa sie drobniutkiego ale mimo wszystko przy malowaniu włakime zostają czasami małe kropeczki i trzeba pędzelkiem poprawiać przy gładzi nie ma takich problemów.

pozdrawiam




No własnie na zewnątrz tynk bedzie suchy.Wewnatrz tez.W koncu warstwa nie jest gruba icon_smile.gif Ale sama reakcja jaka zachodzi wiazania trwa tak długo.

Moge posznupac ale nie obiecuje ze znajde jeszcze ten podrecznik chociaz ksiazki zachowuje.

PZDR
MG
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam !!

Dom stoi w stanie surowym. Położone są już instalacje elektryczna i wod - kan. I przyszedł czas na tynki. ściany są z porothermu. Jakie tynki polecacie ?? jakie są plusy i minusy tynków gipsowych i cementowo-wapiennych ( plus ewentualnie gładz ). Czy piasek w tych drugich jest bardzo widoczny ? chcciałbym później pomalować na jakiśładny kolorek. I w jakich cenach u was firmy kładą ?? Ja mieszkam w woj. małopolskim - Oświęcim.mam propozycje za 24 zł / m2 z materiałem. Czy to drogo ?

Dzieki za porady i informacje

rentgen



Ja w tym roku za metr tynku cementowo-wapiennego z agregatu zapłaciłem 12 zł. na podkarpaciu + materiał. Materiał kosztował mnie 3 tyś (720 metr.) w tym metalowe narożniki wszędzie. Na końcu tynk był zatarty gąbką tak że gładkość jest na tyle dobra, że nie potrzeba żadnych gładzi i tego typu wynalazków.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

No własnie na zewnątrz tynk bedzie suchy.Wewnatrz tez.W koncu warstwa nie jest gruba icon_smile.gif Ale sama reakcja jaka zachodzi wiazania trwa tak długo.

Moge posznupac ale nie obiecuje ze znajde jeszcze ten podrecznik chociaz ksiazki zachowuje.

PZDR
MG


spoko szybko nie znaczy dobrze icon_wink.gif jak to IRA śpiewa i ja sie znimi zgadzam wolkę budować dłużej i solidniej niż się śpieszyc apotem płakać że coś jest nie tak. Budowalismy metoda gospodarczą powoli budynekosiadał na bierząco żadnych peknięć czy tego typu spraw typowych dla nowoczesnego dudownictwa.

pzdr.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam !!

Dom stoi w stanie surowym. Położone są już instalacje elektryczna i wod - kan. I przyszedł czas na tynki. ściany są z porothermu. Jakie tynki polecacie ?? jakie są plusy i minusy tynków gipsowych i cementowo-wapiennych ( plus ewentualnie gładz ). Czy piasek w tych drugich jest bardzo widoczny ? chcciałbym później pomalować na jakiśładny kolorek. I w jakich cenach u was firmy kładą ?? Ja mieszkam w woj. małopolskim - Oświęcim.mam propozycje za 24 zł / m2 z materiałem. Czy to drogo ?

Dzieki za porady i informacje

rentgen



Witam,

Ja za namową majstrów zdecydowałem się na eksperyment. Chciałem mieć tynki cementowo wapienne, ale jednocześnie twarde. Panowie majstrowie zaproponowali mi coś, co przekonsultowałem z kierownikiem budowy, a po jego akceptacji też zaaprobowałem. Otóż moje tynki są częściowo cementowo wapienne , tzn dwie pierwsze warstwy, natomiast ostatnia jest mineralnym klejem do zaciągania siatki zbrojeniowej ( takiej na styropian czy wełnę). Ma ziarno zbliżone do drobnego piasku, a poza tym tynk jest twardy jak żaden ( paznokciem nie da rady go zdrapać). Ponadto sprawdziłem czy ten specyfik nadaje się do stosowania wewnętrznego, a że odp była pozytwna więc się zdecydowałem. Na razie jestem zadowolony.

POzdrawiam:

Darek
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...