Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

czy warto


Gość

Recommended Posts

Jak już się przekonali Szwedzi na pewno nie warto. Lepiej dom zaizolować. Pompa ciepła w domu izolowanym 35-70 kWh/m2 rocznie nie zwróci się nigdy. Natomiast w obiektach o ogromnych potrzebach ciepła zwraca się szybko, dlatego w Szwecji pompy ciepła montuje się tylko w zabytkach, np. pałac Króla Karola Gustawa.
Link to postu
  • 2 tygodnie temu...
T. Brzęczkowski napisał:

[quote]Jak już się przekonali Szwedzi na pewno nie warto. Lepiej dom zaizolować. Pompa ciepła w domu izolowanym 35-70 kWh/m2 rocznie nie zwróci się nigdy. Natomiast w obiektach o ogromnych potrzebach ciepła zwraca się szybko, dlatego w Szwecji pompy ciepła montuje się tylko w zabytkach, np. pałac Króla Karola Gustawa.[/quote]

Skąd te nieprawdziwe informacje. Rozumiem, że ktoś może mieć awersję do pomp ciepła, ale podajmy prawdziwe informacje. Oto i one. Na swoich stronach Europejskie Stowarzyszenie pomp ciepła www.ehpa.org posiada link "Markets". Tam jest skrót analizy rynku szwedzkiego z 2003 roku z linkiem do całej analizy na stronie http://www.heatpumpcentre.org/Home/Newslet...tter_N22.02.pdf. jest tam też analiza innych rynków, np. norweskiego. Jakoś to wszystko odwrotnie wygląda. A teraz trochę tekstu i zdjęcie:

[quote]The official sales statistics collected by the Swedish Heat Pump Association reveal yet another sales record, with 48 806 heat pumps sold in 2003. As the statistics do not include a large number of air/air units (approximately 20-25000), the offcial figure underestimates total sales for the year. The reason why the of.cial statistics do not include air/air units is that several importers of these units do not report their sales to the Swedish Heat Pump Association. Ground source heat pump sales increased by 15 %, reaching a total of 31 586 units. Exhaust air heat pumps increased by no less than 42 %, reaching a total of 17 220 units.[/quote]

Brak obrazka

[quote]The reason for this increase of exhaust air heat pumps is that such heat pumps are by far the most favourable choice for new construction and, in addition, the replacement market for exhaust air heat pumps has started to take off. The Swedish market has been very concentrated on the market for single-family houses, and we expect this market to start to slow down soon. The major potential for growth now lies in the market for apartment buildings.[/quote]

Pozdrawiam
Kugiel

[/quote]
Link to postu
Śliczne wykresy. Zupełnie nieprawdziwe. W Szwecji p.c. stosuje się tylko w obiektach zabytkowych, których zaizolować nie ma sensu a ogrzewać trzeba. Firma LEONARD robiła np. pałac j.w. Karola Gustawa. W nowych domach gdzie zaleca się nie przekraczanie 40 kWh na m2 rocznie. Przy takiej izolacji p.c. nie zwóci się nigdy! A o izolacji mogę chętnie podyskutować od razu wyjdzie, że jest Szanowny Pan jej znakomitym przeciwnikiem.
Link to postu
icon_biggrin.gif Proszę poczytać trochę, a nie tylko pisać o ładnych rysunkach. Pod rysunkiem wyraźnie pisze, że rynek w Szwecji skoncentrowany był głónie na budownictwie jednorodzinnym. No i w cale nie jestem przeciwnikiem izolacji.

Pozdrawiam
Link to postu
Gościu jeżeli okres zwrotu inwestycji w pompe jest nieskończenie długi to taka inwestycja nie ma sensu. Pompa ciepła ma szansę się zamortyzować w chłupie, która potrzebuje 300-150 kWh na metr kwadratowy rocznie. Nigdy przy 30-50 więc Gościu nie pisz, że nie jesteś wrogiem izolacji skoro polecasz pompy ciepła itp. wynalazki to jest jasne i oczywiste jak słońce.
Link to postu
T.Brzęczkowski napisał:
Cytat

Dobrze ale teraz się tam izoluje. A jedno wyklucza drugie. Dlatego też u nas się zabrania izolować. Patrz raport w B DJednak zmiana opinii na "teraz tam się izoluje", a jeszcze chwilę wcześniej napisałeś "Śliczne wykresy. Zupełnie nieprawdziwe. W Szwecji p.c. stosuje się tylko w obiektach zabytkowych, których zaizolować nie ma sensu a ogrzewać trzeba". Proszę nie robić ludziom "wody z mózgu" podając informacje wyssane z palca. Nie opieram się tutaj na moim przekonaniu bo mi tak wygodnie, tylko podaję ogólnie dostępne dane i badania rynku. W komentarzu do nich podano wyraźnie, że jak dotąd SEGMENT DOMÓW JEDNORODZINNYCH to największa grupa klientów pomp ciepła w Szwecji. Zresztą nie tylko. Poczytaj sobie analizy innych rynków na stronach www.ehpa.org. Część z tych rynków znam dość dobrze.

Wentylek napisał:
Cytat

Gościu jeżeli okres zwrotu inwestycji w pompe jest nieskończenie długi to taka inwestycja nie ma sensu. Pompa ciepła ma szansę się zamortyzować w chłupie, która potrzebuje 300-150 kWh na metr kwadratowy rocznie. Nigdy przy 30-50 więc Gościu nie pisz, że nie jesteś wrogiem izolacji skoro polecasz pompy ciepła itp. wynalazki to jest jasne i oczywiste jak słońce.Okres zwrotu inwestycji nie jest niekończenie długi! Proszę nie generalizować dla własnych potrzeb. Oczywiście, że okresy zwrotu są różne w zalezności od sytuacji, ale "niekończenie długi okres" to jak slogan propagandowy.
Pewnie, ze nie jestem wrogiem izolacji ponieważ gdy klient chce mieć w domu wyłącznie ogrzewanie podłogowe to powinien mieć dom na tyle dobrze izolowany aby można przy niskiej temperaturze zasilania osiągnąć wymaganą ilość ciepła w W/m2 podłogi.
Teraz policz pieniądze jakie trzeba wydać na jeszcze lepszą ilozację, na pewno wentylację mechaniczną (nie wyobrażam sobie domu bez wentylacji w takim "termosie") no i jakieś źródło ciepła, które dostarczy wymagane, pomniejszone poprzez izolację i np. odzysk ciepła kilowaty mocy cieplnej.
Panowie, potrafię przyznać, że są inwestycje, które dłuższy okres zwrotu, zwłaszcza gdy klient ma tani dostęp do gazu z sieci miejskiej. Niestety nie wszytsko jest wyłącznie białe lub czarne... icon_lol.gif

Pozdrawiam serdecznie
Link to postu
Policzyłem i domy izolowane są tańsze w budowie, więc trudno mówić o zwrocie. Po drugie izolacjea to termos nie wyobrażam sobie częściowego termosu. Po trzecie wentylacja mechaniczna jest wymuszona wysokością budynku i oknami a nie termosem. Jestem pewien, że nie ma Pan doświadczenia w stosowaniu centralnego ogrzewania z pompą ciepła czy z gazem w domach izolowanych, bo takowego się tam dobrze zrobić poprostu nie da. nie jest robienie wody z mózgu namawianie do izolowania a nie ogrzewania.
Link to postu
Cytat

Dobrze ale teraz się tam izoluje. A jedno wyklucza drugie. Dlatego też u nas się zabrania izolować. Patrz raport w B DPanie T. Brzęczkowski, mógłby Pan podać, w którym raporcie w BD pisaliśmy, że "u nas zabrania się izolować"?

Naszym zdaniem jest całkowicie odwrotnie. Bardzo dobre zaizolowanie domu jest wstępem do instalacji pompy ciepła. Pisaliśmy o tym już wielokrotnie, m.in. pokazując dom z pompą ciepła (BD 1-2.2003). Koszt ogrzewania domu wynosi ok. 100 zł miesięcznie.
Link to postu
Myli Sznowny Pan pojęcie izolacji z ociepleniem.W ani jednym nr BD nie czytałem o izolacji domów. A co do pompy ciepła to może się ona zwrócić w domach zużywajęcych powyżej 150 kWh na m2 rocznie, ale nie na Boga w domu zużywajęcym 40 KWh.
Link to postu
tak to ujme!

Nie widzialem jeszcze wiarygodnych dla mnie wyliczen zwrotu kosztow inwestycji w pompe ciepla szybciej niz moich wnukow. Az tak dlugo nie chce czekac icon_razz.gif

Nie jestem fanatykiem zadnego rozwiazania ale namawiam na standardowe rozwiazania co umozliwi np. sprawne naprawy etc.

izolowanie i ocieplanie - cala ta klutnia jest malo zrozumiala dla inwestorow a ja nie widze przeciwskazan - bardziej zadbalbym o odpowiednia wentylacje przy domku "termosie".
Link to postu
jaco napisał:

Cytat

Nie widzialem jeszcze wiarygodnych dla mnie wyliczen zwrotu kosztow inwestycji w pompe ciepla szybciej niz moich wnukow. Az tak dlugo nie chce czekacAby to "zobaczyć" musisz zapozanć się z konkretnymi przypadkami i tym co klienci mieli do wyboru. No i dla nich ten zwrot był dużo szybszy, nie muszą więc długo czekać. "Zobaczenie" tego to nic trudnego. Podzwoń trochę, a każda szanująca się firma poda Ci namiary do posiadaczy systemów grzewczych z pompa ciepła. Oni przedstawią Ci pełen obraz sytuacji. Dowiesz się ile to ich kosztowało, jaką mieli alternatywę, ile płacą za sezon grzewczy, itd. Tak więc nie można generalizować, że w każdym przypadku trzeba czekac na zwrot nie wiadomo ile lat. Jeśli podchodzisz do tematu już od fazy projektu to okaże się, że inwestycja w pompę ciepła wcale nie jest taka przerażająco droga. Niestety to co najczęściej ludzie wiedzą na temat pomp ciepła to tyle, że "one są drogie". Ale to już wynik tego, że w Polsce ten rynek dopiero nabiera "rumieńców" i świadomość istnienia produktu nie jest oszałamiająca.

Pozdrawiam
Kugiel
Link to postu
A po co solar?!!! Od lat z powodzeniem stosuje ORAS ELEKTRA i termy pojemnościowe blisko kranów, zużycie wody i energii spada 5-7 razy. Na dwie osoby miesięcznie za prąd do wody wychodzi 9 zł. Solar to transport ciepłej wody pompka cyrkulacyjna, pochłaniajęce wszelkie oszczędności i znacznie większa inwestycja.
Link to postu
Wracając do wątku Szwecji to z całą odpowiedzialnością twierdzę, że głównym odbiorcą jest budownictwo jednorodzinne a nie obiekty zabytkowe, przemyłowe, biurowe i inne, wystarczy spojrzeć na ofertę czołowych producentów Szwedzkich np. NIBE i IVT. Maksymalna oferowana moc to 30-40 kW. Ponadto na szwedzkie termosy (ale też i fińskie, norweskie itp), gdzie zapotrzebowanie wynosi ok 30 W/m2 popularność zdobyły pompy ciepła powietrze/woda, które kompleksowo zapewniają wentylację, odzysk ciepła, co i cwu. Koszt inwestycyjny do 20000 zł.

A wiedzę o pompie ciepła tylko taką, "że jest droga" należy poszerzać.
A znacznie łatwiej będzie dom wybudować lub kupic niż go utrzymać
Link to postu
Nie łączy się ogrzewania nawet p. c. z wentylacją !!! Ogrzewanie jest sterowane tylko temperaturą a wentylacja ilością osób, czy zapachem itp.
Po drugie jeżeli dom zużewa 30 kWh na m2 rocznie to dom 150 m2 x 30 = 4500 kWh x 0.35 zł = 1575 zł roczne koszty. 20000 zł wpłacone na 6% pokryje roczne koszty ogrzewania.
Jeszcze jedno jak ustawić sobie temperaturę w pokojach przy ogrzweaniu nadmuchowym p.c.
Naprawdę mijasz się GOŚciu z prawdą.
Link to postu
Powietrze/ woda oznacza, że dolnym zrodlem pc jest powietrze a czynnikiem grzewczym woda, a temp w pomieszczeniach moga sterowac termostaty. Wydajność wywiewu jest stala, a wywiewniki sa zwykle umieszczone w kuchni lazience ( pomieszczeniach wilgotnych), a nawiew powietrza realizowany jest przez nawiewniki umieszczone scianach zewn.

Zaraz powiesz ze pewnie po nogach wtedy wieje. Ale w Skandynawii i Niemczech nikomu nie wieje

Jesli masz 30 W/m2 x pow. 150m2=4,5 kW zap na ciepło. Jesli w sezonie grzewczym jest powiedzmy 1500h to potrzebujesz 6750 kWh na sezon bez cwu. Majac pc placisz przyjmijmy za 1/3 x6750kWh=2250 kWhx0,35zł/kWh=787,5 a nie 6750x0,35zł/kWh=2362 za ogrzewanie samym prądem. Teraz chyba lepiej te obliczenia wygladaja. Jesli sie myle to mnie popraw
Link to postu
Co ty liczysz? Dom według R-2000 lub RT-2000 to 35 kWh/m2 rocznie czyli całkowite koszty roczne 1840 zł Najnowocześniejsze ogrzewanie np. system NOIROT to 5500 na taki dom. To przepraszam ile mozesz rocznie z 1840 zł urwać pompom ciepła aby Ci się zamortyzowała. A jak pieniądze za p.c. wpłacisz na konto to z odsetek dom utrzymasz, naprawdę dobrą izolacja i wentylacją mozna zmniejszyć potrzeby energetyczne domu nie 4 a nawet 6 razy. Dlatego każdy kto poleca pompy czy jakiekolwiek centralne ogrzewanie nie rozumie i nie chce zrozumieć izolacji.
Link to postu
Jeżeli jesteś powaznym człowiekiem to rozbij mi te 20000 zł (koszt inestycji) na p. c. plus 600 mb rurki w ziemi (żeby było 1:4) zasobnik pompki cyrkulacyjne grzejniki rurki do podłogowego i termostaty i mieszacze. Podaj jeszcze koszt robocizny. Jeżeli można prosić to z nazwami firm.
Z góry dziękuję.
Link to postu
Jeżeli jesteś poważnym człowiekiem to czytaj uważnie - pompa ciepła powietrze/woda - gdzie ty widzisz tu miejsce na 600mb rury w gruncie.

Jeśli masz w takim domu zrobic wentylację, cwu użytkową i co to chyba warto rozważyć zakup pc, która załatwia ci niemal wszystkie te problemy w cenie jednego urządzenia.
Pompa obiegowa, naczynie przeponowe wzbiorcze, armatura zabezpieczająca, zasobnik cwu, wentylator, pc, zawór 3-dr, czujnik temp zewn, automatyka, grzałka elektryczna są w cenie pompy Fighter 600P firmy NIBE.
Grzejniki termostaty itd i ich ceny znajdź sobie sam.

Podziwiam i gratuluje pomysłu z wpłacaniem pieniędzy na konto żeby z odsetek płacić za ogrzewanie - robisz tak samo z samochodem?
Kup tani samochód, z zużyciem 15l/100 zaoszczedzoną kasę wpłać na konto i z odsetek pokrywaj tankowanie.

A w nastepnej gazetce branzowej znowu przeczytamy ze pompyciepła zdobyly popularnosc w krajach o wysokiej kulturze technicznej
Link to postu
P.c. tego typu nie są 1:4! Pod żadnym pozorem nie wolno łączyć wentylacji z ogrzewaniem. Chyba się powtarzam ale naprawdę łatwiej taniej i zdrowiej obniżyć koszty 1:6 izolacją niz 1:4? p.c.
Ps. Wentylek prosił o ropisanie cen i firmy, chyba ma rację, że to nie wykonalne.
Link to postu
baterie o wylaczniku czasowym nie nagrzewaja wody! chyba ze oras cos zmienil w swojej ofercie icon_smile.gif


a co do odleglosci - to parafrazujac sw. Pawla - ja dla instalacji czy instalacja dla mnie ! Dla mnie najwazniejszy jest moj komfort !


fakt jerstem egoista
Link to postu
a powolujac sie na skandynawie - to polecam oferte PM LUFT LEVACO i ich Golda - piekna sprawa !

TAm faktycznie medium jest powietrze - a jak cicho chodzi - eh

wszystko cacy tylko kosztuje tyle co nowy passat!


Do zobaczenia na politechnice wroclawskiej na wydziale ochrony srodowiska - jak chodzi to tylko lekko wibruje!

jeszcze jedno - pilnuje wilgotnosci, ma rekuperacje i przerozne filtry a jaki energooszczedny !


rewelacja i rewolucja w mysleniu o mieszkalnictwie - tylko ciern w nodze CENA
Link to postu
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Witam

Próbowałem się dodzwonić do Pana Brzęczkowskiego - jednak bezskutecznie - bardzo interesuje mnie sprawa izolacji domu i bardzo bym prosił o podanie godzin w jakich może Pan odebrać telefon podany na forum
Pozdrawiam
Dudi
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

A po co solar?!!! Od lat z powodzeniem stosuje ORAS ELEKTRA i termy pojemnościowe blisko kranów, zużycie wody i energii spada 5-7 razy. Na dwie osoby miesięcznie za prąd do wody wychodzi 9 zł. Solar to transport ciepłej wody pompka cyrkulacyjna, pochłaniajęce wszelkie oszczędności i znacznie większa inwestycja.Szanowny Panie czytam tutaj dyskusję na temat pompy ciepła a na końcu nawet o solarach i niestety widzę zaciętość Pana przeciwnego tego typu systemom grzewczym.
Gdyby ten system nie był opłacalny jak to pisze Pan to dlaczego w Niemczech rynek pomp ciepła rośnie właśnie dla budownictwa mieszkaniowego. I drugie nie jest prawdą ,że pompa ciepła jest przeciwnikiem izolacji wręcz przeciwnie im mniejsze zużycie energii grzewczej tym mniejsze zużycie energii pierwotnej. A przedewszystim nie można w taki sposób dyskutować ,że taki czy inny system jest be bo generalnie powinno nam zależeć na oszczędności środowiska naturalnego a także o zabezpieczenie na dalsze lata. Natomiast jeśli chce Pan zobaczyć po co solar to proszę ściągnąć sobie za darmo wersję demo programu do obliczeń instalacji solarnych GetSolar z www.getsolar.info.pl.
Teraz o opłacalności gdyby taka zaciekłość skierować na wymuszenie na władzach lokalnych dopłat do systemów ekologiczengo ogrzewania to więcej było by dobrego niż złego. Takim przykładem dobrego powiatu jest powiat Dzierżoniowski gdzie Kowalski otrzymuje dofinasowanie do kolektorów 50% nie więcej niż 5 000zł .
Ze słonecznym pozdrowieniem
Link to postu
Zaciekłość to ja widzę w zwalczaniu izolacji. Pompa jest elementem ogrzewania centralnego, którego zastosować się nie da w domach o małych potrzebach ciepła. Czy kupiłbyś coś co jest droższe, mniej komfortowe, bardziej skomplikowane i nie zwróci się w przewidywalnym czasie pracy 25 lat? Policz 40 kWh/m2/rok x 0.35 zł 120 m2 =1680 zł rocznie za ogrzewanie oświetlenie itp (dom bez kominka). Czy tak nie lepiej? A Niemcy? Tam jest podobnie jak u Nas (choć się to szybko zmienia pod wpływem światowego programu reglamentacji ciepła RT2000, R2000)silne lobby ogrzewania JUNKERS VISSMAN BUDERUS itp. Płacą za reklamy i zbierają owoce. Izolacja nigdy w reklamach za silna nie była, bo styropian czy wełnę kupisz najbliżej budowy niezależnie od reklam. Masz ochotę podyskutować o izolacji (nie mylić z ocieplaniem) to chętnie 022 5591081
Ps. Pompy ciepła mają swoje zastosowanie w obiektach zabytkowych, których zaizolowaś się nie da.
Link to postu
Nie bardzo rozumiem dlaczego sie nie da zastosować. Osobiscie montowałem pompę ciepła powietrze wentylacyjne/ woda w domu niskoenergochłonnym w Bremen pompa o mocy 3,7kW dla domu o powierzchni 130m2.Pompa ta ogrzewała podłogówkę i c.w.u. Wiecej na http://www.spartec-waermepumpen.de/easy.html

Generalnie nie widzę sprzeczności w izolowaniu i oszczędzaniu systemem grzewczym. Oczywiście każdy ma inne priorytety i każda technologia , która oszczędza energie pierwotną i surowce kopalnianie zasługuje na uznanie. Byłby głupcem ten kto sądzi ,że jak ma tanie źródło energii to może ogrzewać dom z otwartymi oknami.

Pozdrawiam
Piotr Leszek
Link to postu
Cytat

Czy kupiłbyś coś co jest droższe, mniej komfortowe, bardziej skomplikowane i nie zwróci się w przewidywalnym czasie pracy 25 lat? Policz 40 kWh/m2/rok x 0.35 zł 120 m2 =1680 zł rocznie za ogrzewanie oświetlenie itp (dom bez kominka). .


Teraz inne wyliczenie pompa powietrze wentylacyjne -woda easy 3,7 pobiera 0,9kW energii , ilośc godzin pracy systemu dla domu niskoenergochłonnego ( wg VDI 4640 )to 1800 godzin x 0,9kW = 1620kWh x 0,35zł/kWh = 567zł rocznie koszty ogrzewania i c.w.u. Miesieczna rata kredytu ekologicznego ( 5 letniego ) to 87Euro.
Ja twierdze ,że budowanie ciepłego domu dobrze zaizolowanego i pompa ciepła lub solar to inwestycja lepsza niz fundusz emerytalny.
A dodatkowo oszczędzamy paliwa kopalniane i oto w tym wszystkim chodzi, aby dla naszych dzieci pozostawić więcej czystego środowiska. icon_smile.gif
Link to postu
Dodaj do tego resztę, gotowanie, światło telewizor, 50 zł/miesiąc ... To nie oto chodzi poprostu w domu izolowanym nie da się zrobić centralnego systemu grzeczego. Dlatego jest to margines. Może zadzwoń bo chyba się nie rozumiemy co do izolacji.
Link to postu
Rzeczywiście termin izolowany wymaga uściślenia Pan ma na mysli na pewno "Dom Pasywny" jeśli tak to i owszem w domu pasywnym ciepło do ogrzania jest wytwarzane poprzez osoby w nim zamieszkujące jak i urzadzenia pracujące ; lodówka, telewizor itd.
Jeśli tak to sie zgadza dom pasywny zużywa najmniej energii. Tyle tylko ,że w warunkach polskich jest problem z wybudowaniem poprawnego domu pasywnego bo nawet nie ma firm , które by sprawdziły szczelność drzwi wejsciowych itd. W takim domu sprawdza się nawet czy przez otwór gniazda elektrycznego nie przechodzi powietrze z zewnatrz gdyby wiatroizolacja była źle wykonana. W takim domu obowiązkowo musi byc wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz wymiennik gruntowy. Wykorzystuje sie także ustawienie domu względem południa tak aby energia słoneczna dogrzewała poprzez szyby w oknach dom i tu ciekawostka są juz specjalne szyby , które przepuszczaja energię słonca z zewnatrz a zatrzymują ciepło wewnatrz poprzez specjalna warstwę.
W Niemczech uzyskuje sie specjalne dopłaty dla budujących domy pasywne.
Link to postu
Faktem jest, że dom pasywny to bzdura, propagator tego systemu L. Duda kiedyś pisał, że izolacja nie ma sensu lepiej kupić dobry piec, czy proponował zamurowanie zbędnych okien. Chodzi tylko o wyrwanie dotacji. Czemu nie zadzwonisz?
Link to postu
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Szanowni Państwo, w całej tej dyskusji używacie wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię na metr kwadratowy powierzchni i pojawiają się tam wartości rzędu 40 kwh/m2/rok - tylko zastanawiam się w jakiej technologii musi być dom aby osiągnąć ten wskaźnik na takim poziomie??? Czy nie jest to już dom pasywny?
Link to postu
Nie, takie są normy np w Norwegii (40kWh/m2/rok), to poprostu dom izolowany bez pomp ciepła i kolektorów słon. RT2000 (reglamentacja ciepła) Popytaj tych co izolują. Porównaj np. www.isover.pl i www.isover.se ta sama firma a wszystko odwrotnie najwięcej izolacji od gruntu i wszystko od środka.
Link to postu
Nie wiem czy to "po prostu dom izolowany". Dom który buduję ma w założeniu wszystkie przegrody zewnętrzne zwymiarowane na 0,2 i rekuperację, a roczne zapotrzebowanie na ciepło wychodzi mi na poziomie 140kwh/m2rok (co prawda sam liczyłem przy pomocy Audytor OZC, ale obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło na poziomie 30w/m2 czyli mniej więcej prawidłowo dla takich "izolacji") Dlatego to "40" mnie bardzo dziwi
Link to postu
Co Cię tak dziwi. Izolacji można dać dużo a nie izolować (np lodówka zamknięta i uchylona mają dokładnie taką samą izolację, ale inne zużycie prądu) Dasz styropian na zewnątrz ściany to jak połączysz go ze styropianem w podłodze?. Mylisz pojęcia zużycia energii z mocą zainstalowaną (możesz dać i 100W/m2 byleby to jak najrzadziej pracowało) Nie istnieje coś takiego jak audyt energetyczny to tylko forma wyrwania kasy. Posługiwanie się średnią w izolacjach, niemożliwość uwzględnienia mostków termicznych, jak wprowadzić do audytu zawilgocenie izolacji, staranność jej wykonania (np jeden położy 20 cm styropianu a drugi 4x5 na "mijankę" dla audytora to to samo) powoduje, że audyt to oszustwo. www.nie-co.pl Masz ochotę pogadać, zadzwoń.[/img]
Link to postu
Oj Panie Brzęczkowski zmów Pan wrzuca wszystkich do jednego worka a to nie ładnie. TAk jak w projektowaniu, architekturze tak i na audytach trzeba się znać. Sam osobiście nie wykonuję audytów bo sie na tym nie znam, ale mam od tego Fachowców przez duże F. Audyt to sztuka kupić sobie program komputerowy ale doświadczenie .
Nie wiem co Pan mam na myśli mówiąc audyt podejrzewam ,że tylko ocieplenie a dla mnie audyt poprawny to wszystkie obliczenia i wskazanie co należałoby zrobić i jak aby zmniejszyć zużycie energii. Teraz bedziemy realizować modernizacje hotelu na 200 miejsc z restauracja i basenem i nie wyobrażam sobie określenia oszczędności . Nasz audytor obliczenia robił ponad miesiąc uwzględniając wszystkie możliwe parametry obiektu i możliwe rozwiązania. Wymiana stoarki okiennej , ocieplnie, pompa ciepła z kolektorem poziomym i odzyskiem ciepła ze ścieków oraz kolektorami słonecznymi na dachu.I wyszło bardzo ładnie oszczędności w roku na poziomie 147 000 zł tak tak tysięcy i zwrot inwestycji w 6,5 roku. Nie wyobrażam sobie przedstawienie rozwiązania bez audytu.
Dla tego niech Pan nie upraszcza sprawy ,że audyt to oszustwo bo tak nie można.
Link to postu
Ponieważ nie istnieje coś takiegom jak audtyt energetyczny, to in duze F jest problematyczne, a i nie jest błędem nie znać się na czymś co nie istnieje. Nie ma też programu do koputera! Jezeli ma Pan jakieś pytania to proszę o telefon. www.nie-co.pl i przekonam Pana, że audyt nie istnieje.
Link to postu
  • 2 tygodnie temu...
Panie T.B. co robi Pan aby przekoanć inwestora do swojego pomysłu, techniki izolacyjnej. Czy robi Pan jakieś obliczenia czy tylko ładnie mówi.
Jesli jest Pan rzetelny to powinień Pan zrobić obliczenia i na podstawie tych obliczeń pokazać ,że taka a taka metoda jest lepsza od innej. jeśli tak to Pan robi to w takim razie robi Pan audyt.
icon_smile.gif I na tym to polega aby wykazać najlepszy wariant
Link to postu
Kochany Wentylku zgadza się ,że 40kWh to tak winno być ale chodzi mi o to z czego to się weźmie. Czy jak zastosuję 10cm wełny to wystarczy czy może 15cm styropianu, a może dać 50cm . To sa dylematy na które należy rzetelnie odpowiedzieć klientowi nie ładnymi oczami ale wiarygodnymi obliczeniami opartymi na wzorach . Dla mnie to jest audyt co zrobić aby dom był mniej energochłonny i jakimi metodami to osiagnąć. A do tego ktoś to musi podpisać i wziąść za to odpowiedzialność.
Właśnie wróciłem z wizji lokalnej gdzie zainstalowano pompę ciepła z za małym kolektorem ziemnym i efekt przy - 15oC pompa nie pracowała. Instalator wziął z głowy bo jego zdaniem powinno wystarczyć ,że 2x 100m wystarczy a powinno byc 4 x 100m zgodnie z VDI 4640. I teraz dylemat poradziłem inwestorowi ,że kosztami powinien obciążyć instalatora, który to źle wyliczył. Nic sie nie ukryje ,fuszerki wsześniej czy później wyjdą i nie jest to sprawa gwarancji tylko błędu w sztuce, który można skarżyć nawet po 15 latach.
Pozdrawiam
Link to postu
Panie Brzęczykowski, pisząc o rocznym zapotrzebowaniu na ciepło i zapotrzebowaniu na moc cieplną to drugie celowo podałem jako pewne sprawdzenie wyników obliczeń; cięgle jednak porównuję ten sam parametr - 40kwh/m/rok i 140kwh/m/rok - a Audytor OZC to program z którego korzystałem a nie audytor - "naciągacz" w Pańskiej opini; a poza tym, jeżeli nie obliczenia (audyt) to na jakiej podstawie przyjmuje Pan, że dom będzie wystarczająco "zaizolowany" aby osiągnąć zakładane roczne zapotrzebowanie na ciepło icon_confused.gif; a jeśli chodzi o pańskie doświadczenia z lodówką to są raczej prawdziwe, ale w kontekście tego to jakieś frazesy bo nikt wcześniej nie pisał że ma otwartą lodówkę; może coś konkretnego i na temat bo szkoda czasu tych co będą kiedyś to wszystko czytać icon_neutral.gif
Link to postu
Z punktu widzenia fizyki audyt jest nie do zrobienia. W krajach gdzie coś takiego nie istnieje domy się izoluje. Jako fizyk mogę otwarcie i z pełną odpowidzialnością napisać, że audyt jest po to aby dać izolację ale nie izolować. Na pierwszy rzut oka to brzmi dziwnie ale tak jest. Powszechnosć budowania domów o małych potrzebach ciepła spowodowałaby, że zniknełyby, lub mocno zostałyby okrojone Vissmany Junkersy, LG, Danfossy, Grunffosy itp. A zdrugiej strony izolacja też chce sprzedawać. To co się robi? Wkłada się izolację nie izolując. Np w podłodze 5 cm a w dachu 20. Nie zamyka się izolacji np styropian na silce (silka przewodzi ciepło dokładnie jak terakota) i styropian w podłodze. Silka stoi na fundamecie i odprowadza ciepło pod dom, tylko wilgoć zostaje. Audyt wilgoć w izolacji zupełnie pomija, prof. Jerzy Pogorzelski pisze, że wełna mokra i sucha izolują tak samo! Porównaj przekroje na www.isover.pl i www.isover.se. Gdyby były kłopoty to wyślij e-mila to prześlę powrotnym taniegrzanie@nie-co.pl
Link to postu
No tak ale zmów zmienia Pan sens pytania. Tutaj chodzi ile tej izolacji czy 10cm a może 50cm. Takie pytanie będzie sie odnosić do izolacji czy ocieplenia. Jeśli wyjdzie Pan na mróz w kurteczce cienkiej to Pan zmarznie chyba ,że to bedzie specjalna kurtka.
Przecież grubość materiału ocieplającego czy izolującego będzie różna w różnych miejscach stosowania inna w gurach gdzie temperatura może wynosić -25oC a inna w warszawie gdzie takich temperatur w zimie nie ma.
Jęsli będziemy stosować wszędzie największa grubośc to efekt jest taki gdy damy za duży kocioł - też będzie grzał tylko PO CO TAKI WIELKI i kosztowny system.
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...