Skocz do zawartości

czy warto


Gość

Recommended Posts

Cytat

Bardziej rzeczowo i konkretnie się nie da a jak ktoś nie rozumie łatwo do mnie zadzwonić czy odwiedzić. www.nie-co.pl Z wieoletniego doświadczenia wiem, że nie rozumieją o czm piszę tylko ci, którzy nie chca zrozumieć.



każdy pasjonata ogrzewan elektrycznych bedzie tak gadał jak powyższy gość -- tylko ,że nikogo nie przekona
do takich
Link do komentarza
Cytat

Ja tak (40kWh/m2/rok) radzę i robię od dawna, a teraz doszły zalecenia (no jeszcze nie u nas) RT2000 R 2000. Po drugie komfort, centralne ogrzewanie w izolowanym domu nie daje się sterować i zawsze izolować jest taniej niz ogrzewać.



hehe zatem proponuje sie zdrowo zaizolowac
Link do komentarza
Cytat

Co Cię tak dziwi. Izolacji można dać dużo a nie izolować (np lodówka zamknięta i uchylona mają dokładnie taką samą izolację, ale inne zużycie prądu) Dasz styropian na zewnątrz ściany to jak połączysz go ze styropianem w podłodze?. Mylisz pojęcia zużycia energii z mocą zainstalowaną (możesz dać i 100W/m2 byleby to jak najrzadziej pracowało) Nie istnieje coś takiego jak audyt energetyczny to tylko forma wyrwania kasy. Posługiwanie się średnią w izolacjach, niemożliwość uwzględnienia mostków termicznych, jak wprowadzić do audytu zawilgocenie izolacji, staranność jej wykonania (np jeden położy 20 cm styropianu a drugi 4x5 na "mijankę" dla audytora to to samo) powoduje, że audyt to oszustwo. [/img]



widze ,że tu ktoś promuje swoją stronę internetową -- muszę przyznac ,że oryginalny sposób
Link do komentarza
Cytat

Zastanawiam się nad montażem pompy ciepła typu powietrze/woda. Mroźnych dni w roku mamy niewiele (na zachodzie Polski), a pompy tego typu działają przy parametrach temp. zewn. 2*C/temp. zasilania 35*C ze wspólczynnikiem efektywności ok. 3, tzn. 1 kWh energii dostarczonej = 3 kWh energii uzyskanej do ogrzewania. Koszt takiej pompy ciepła (do typowego domku jednorodzinnego 5 - 8 kW) to ok. 4500 Euro, nie trzeba wykonywać żadnych kolektorów czy też sond ziemnych. W wyjątkowo mroźne dni - jest ich w skali roku < 5% - można dogrzewać dom grzałką elektryczną lub innym kotłem c.o. (zakłada się moc dodatkowego źródła ciepła na ok. 50 % mocy pompy ciepła).
Uważam to rozwiązanie za dość dobre dla nowobudowanych domków jednorodzinnych z ogrzewaniem podłogowym w sytuacji gdy nie ma dostępu do gazu ziemnego, co potwierdza fakt, że obecnie większość montowanych w Niemczech czy Szwajcarii pomp ciepła to pompy ciepła typu powietrze/woda.



tak to ciekawe rozwiązanie figter 2020 pracuje do -20 st C więcej informacji www.artsanit.pl
Link do komentarza
2 dni ten temat czytałem, sporo tego icon_smile.gif ok, a teraz moim skromnym zdaniem, jeśli miałbym dobrze ocieplony dom - myślę tu o 25-30cm styropianu, tak żeby opór cieplny ściany był koło ponad 10, i gdyby były potrójne okna no i rekuperator - to można by zastosować po prostu ogrzewanie kolektorem słonecznym próżniowym + kominek z płaszczem wodnym, i teraz trzecie źródło zasilania to mały dylemat, opcja podłączenia gazu i piecyka gazowego uzupełniającego ta instalacje, koszty ogrzewania domu gazem były by jak liczyłem (mowa o domu koło 160m^2) w granicach 700-1000zł, dom z racji dobrego ocieplenia był by tani w ogrzaniu, tylko piecyk gazowy powoduje problem, w wentylacji mechanicznej nie może być stosowany wiec trzeba robić w pomieszczeniu wentylacje grawitacyjną, co powoduje ucieczkę części ciepła, ale chyba nie jest ona zbyt duża:) Druga opcja to zamiast piecyka gazowego do ogrzania wody użytecznej i centralnego, można by zastosować pompę cieplną z poziomym kolektorem ziemnym:) zużycie energii elektrycznej przez pompę zostanie zminimalizowane, gdyż będzie tylko uzupełniać pozostałe dwa źródła ciepła, amortyzacja ... chyba dosyć długa, licząc że dom taki nie będzie wymagał dużej pompy, powinna starczyć taka o mocy grzewczej koło 5kW, cena w okolicy 11-13 tys. do tego kolektor pewnie z 9 tys. koszt ostateczny na oko 21 tys. icon_smile.gif co za to mamy ? komfort, wyższe rachunki za prąd, brak rachunków za gaz, węgiel czy inne paliwa. Moim zdaniem powinno wszystko hulać tanio, w lecie praktycznie pompa działała by po to by dogrzać wodę i to tylko nad ranem gdy nie ma słońca. Takie moje skromne podsumowanie, taka instalacja jest super, droższa niż tradycyjna ale tańsza w utrzymaniu, powoduje spore oszczędności.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

2 dni ten temat czytałem, sporo tego icon_smile.gif ok, a teraz moim skromnym zdaniem, jeśli miałbym dobrze ocieplony dom - myślę tu o 25-30cm styropianu, tak żeby opór cieplny ściany był koło ponad 10, i gdyby były potrójne okna no i rekuperator - to można by zastosować po prostu ogrzewanie kolektorem słonecznym próżniowym + kominek z płaszczem wodnym, i teraz trzecie źródło zasilania to mały dylemat, opcja podłączenia gazu i piecyka gazowego uzupełniającego ta instalacje, koszty ogrzewania domu gazem były by jak liczyłem (mowa o domu koło 160m^2) w granicach 700-1000zł, dom z racji dobrego ocieplenia był by tani w ogrzaniu, tylko piecyk gazowy powoduje problem, w wentylacji mechanicznej nie może być stosowany wiec trzeba robić w pomieszczeniu wentylacje grawitacyjną, co powoduje ucieczkę części ciepła, ale chyba nie jest ona zbyt duża:) Druga opcja to zamiast piecyka gazowego do ogrzania wody użytecznej i centralnego, można by zastosować pompę cieplną z poziomym kolektorem ziemnym:) zużycie energii elektrycznej przez pompę zostanie zminimalizowane, gdyż będzie tylko uzupełniać pozostałe dwa źródła ciepła, amortyzacja ... chyba dosyć długa, licząc że dom taki nie będzie wymagał dużej pompy, powinna starczyć taka o mocy grzewczej koło 5kW, cena w okolicy 11-13 tys. do tego kolektor pewnie z 9 tys. koszt ostateczny na oko 21 tys. icon_smile.gif co za to mamy ? komfort, wyższe rachunki za prąd, brak rachunków za gaz, węgiel czy inne paliwa. Moim zdaniem powinno wszystko hulać tanio, w lecie praktycznie pompa działała by po to by dogrzać wodę i to tylko nad ranem gdy nie ma słońca. Takie moje skromne podsumowanie, taka instalacja jest super, droższa niż tradycyjna ale tańsza w utrzymaniu, powoduje spore oszczędności.

Z gazem doszedłeś do właściwych wniosków. Jak policzysz koszty stałe (abonament), to tylko przekonasz się o słuszności swojej decyzji. Masz 3 źródła energii. Może warto sprawdzić które z nich daje największe korzyści, a które najmniejsze ? Oczywiście jak ktoś lubi codziennie, a przynajmniej kilka razy w tygodniu palić w kominku (niektóry wspominają coś o kotłowni w salonie icon_wink.gif ), to jego wybór. Podobnej analizie poddałbym kolektory próżniowe i pompę ciepła. Podejrzewam, że wynik będzie jednoznaczny. Pompa ciepła jest w stanie dostarczyć ciepłą wodę przez cały rok, niezależnie od pogody, czy naszej chęci do palenia w kominku. Podobnie jest w stanie przez cały sezon grzewczy ogrzewać dom (być może nieco większa niż zakładałeś). Pozostałe źródła są mocno zależne od pogody, pory roku i dnia (solary), czy też naszych chęci lub możliwości palenia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...