Skocz do zawartości

jaki piec do domu??gaz - wegiel??


Recommended Posts

Witam
W tym tygodniu padl mi niestety piec w domu. Byl to piec starszego typu palilem w nim mialem.
jak sami dobrze wiecie zimno si ezrobilo wiec trzeba cos wymyslec
Mam dom o powierzchni okolo 200m2 do tego do pieca mialem podlaczony kociol na wode i grzalem ja przez piec
na poczatku uznalm ze kupie kolejny piec na wegiel ale slyszalem ze oplaca sie kupic piec na gaz
blagam o pomoc i jakas rade co do typu i modeu pieca
Jak mozna jak najszybciej...zima idzie:))
z gory dziekuje za pomoc
Link do komentarza
To nie takie proste.Zależy głównie od zasobności portfela.
1.Są kotły gazowe za 3000-z otwartą komorą spalania (najlepiej zamontować go w niezbyt szczelnej piwnicy).
Sprawność ok. 92%.
Wymagają wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej.koszt komina z robocizna na dom piętrowy to ok.1500-2500zł.
2.Potem są kotły za 3500-4500- z zamkniętą komorą spalania (turbo).
Sprawność ok.93%.
Można je montować w zasadzie w dowolnym pomieszczeniu,pod warunkiem,że jest tam wentylacja i jeśli jest możliwość wyprowadzenia spalin przez ścianę.Jeśli nie,to wymagają wkładu kominowego,koncentrycznego,lub rozdzielnego układu powietrzno-spalinowego.Koszt komina z robocizną ok.1500-3000zł,w zależności od możliwej do zastosowania konfiguracji.
3.Następna generacja kotłów,to kotły kondensacyjne.Ceny od ok. 4500-10000.
Sprawność ok.108%.Reszta jak w pkt.2
We wszystkich powyższych przypadkach trzeba by przerobić dotychczasową instalację otwartą na zamkniętą.Koszt ok.500-800zł.Wszystkie te kotły wymagają okresowego czyszczenia palnika,wymiennika,itp.
4.Szczytem techniki i ekonomi jest gazowy kocioł pulsacyjny.Cena 12200.Sprawność ok.111%.Jego ogromną zaletą jest możliwość pracy w instalacji otwartej,(np. równolegle z kotłem węglowym) brak konieczności czyszczenia,brak stalowego komina (spaliny można puścić kanalizacyjną rurą fi 40 przez ścianę,lub kominem na dach).Doskonale pracuje w starych gruborurowych instalacjach.
Wadą jest ciche brzęczenie,więc raczej nie nadaje się do zainstalowania w kuchni.Raczej w oddzielnym pomieszczeniu.
We wszystkich czterech przypadkach trzeba zapewnić spływ kondensatu z przewodu spalinowego i kotła gdzieś do kanalizacji.
No to teraz wybieraj.
Link do komentarza
 • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam
W tym tygodniu padl mi niestety piec w domu. Byl to piec starszego typu palilem w nim mialem.
jak sami dobrze wiecie zimno si ezrobilo wiec trzeba cos wymyslec
Mam dom o powierzchni okolo 200m2 do tego do pieca mialem podlaczony kociol na wode i grzalem ja przez piec
na poczatku uznalm ze kupie kolejny piec na wegiel ale slyszalem ze oplaca sie kupic piec na gaz
blagam o pomoc i jakas rade co do typu i modeu pieca
Jak mozna jak najszybciej...zima idzie:))
z gory dziekuje za pomocZ doświadczenia polecam ogrzewanie co. Poważniejsze przedsięwzięcie, ale hula rewelacyjnie i jest to bardzo wydajne ogrzewanie.
Link do komentarza
 • 1 rok temu...
Obecnie chyba najwięcej osób wybiera kotły gazowe, wiszące kondensacyjne - czyli osiągające sprawność ok 110% - jednorazowy wydatek, ale potem spore oszczędności. Załóżmy, że konwencjonalny gazowy który mamy do tej pory ma sprawność 90% i w sezonie grzewczym na rachunek za gaz opałowy płacimy 500 złotych miesięcznie. Po zamianie kotła zyskujemy 20% - czyli wraca nam do portfela stówka miesięcznie. Moim zdaniem taki kocioł się opłaca.
Link do komentarza
 • 11 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • tak, a moja troska wynika z obserwacji, że są jeszcze inne zwierzęta, które z powodu ogrodzenia mogą mieć problem z migracją jak raz mam do czynienia z działką, gdzie taki wymóg istnieje - bardzo rozsądne podejście do zagarniania obszarów leśnych (zalesionych) pod zabudowę, ale co Ty możesz rozumieć, skoro tak to komentujesz? moim zdaniem NIC, a jak chcesz tylko dop... (a to nie przypadek) to wal się na ryj powoli kolejny człek zaczyna rozumieć   to tylko ekshibicjonizm, nie chęć otrzymania dobrych porad, jak to się zrozumie to inaczej podejdzie do tematu   PS moja piła aku nie waży znacząco więcej niż kablówka, ale skoro 49 kg ma to obsługiwać to prędzej odradzam jakąkolwiek, no chyba, że założy w czasie cięcia na siebie coś luźnego, szalik wiszący i wątek się urwie...
  • nie wiem czemu w/w mi się tu wkleja, prawdopodobnie wada forum   dodam tylko jedno - projekt, umowa, a WT to różne bajki, w razie sporu można iść do sądu, kwestia na czym komu zależy, nie twierdzę, że zawsze inwestorowi....
  • ja po redakcji, bo szarża...
  • Mam jeszcze jedno pytanie. Jakie rozwiązanie zawierał projekt, jak zgodnie z nim miała wyglądać wentylacja kotłowni? Bardzo wątpię, żeby miało to być tak, jak to wykonano. A w takiej sytuacji to wykonawca i kierownik budowy ewidentnie nie wywiązali się ze swoich obowiązków. Przecież kierownik jest po to, żeby pilnować realizacji zgodnie z projektem. Jeżeli coś jest zmieniane to ma on natomiast pilnować, żeby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej. 
  • Dzień dobry,  Mam prośbę czy ktoś by mógł mi pomóc ponieważ nie mogę uzyskać odpowiedzi. Sytuacja wygląda następująco. Mam działkę na której chce postawić dom który w pierwszym założeniu miał być drewniany i letniskowy (zgłoszenie 21 dni) ale okazało się że nie będę mogła go sprzedać w przyszłości (takie niby są przepisy) To nie ma być docelowe miejsce mojego życia.... Wstępnie chce mieć coś własnego. W przyszłości chce kupić coś np nad morzem a ten dom letniskowy sprzedać. Do czego zmierzam po rozmowie z architektami i kierownikami budowy wszyscy mnie namawiają na dom mieszkalny którego nie chciałem budować. Myślę że chcą na mnie zarobić strasząc mnie że nie będę mógł sprzedać domu letniskowego drewnianego na zgłoszenie (21 dni zgłoszenie nie po jednym dniu). Czy ktoś może mi pomóc i wyjaśnić co najlepiej mam zrobić ? 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...