Skocz do zawartości

waska dzialka a droga


alinall40

Recommended Posts

mam dzialke budowlana o wymiarach:
szerokosc -13 metrow
dlugosc-320 metrow
na dlugosci dzialki chcialam ustanowic droge sluzebna o szerokosc 4 metrow i podzielic dzialke na mniejsze kawalki.dzisiaj zadzwonil do mnie geodeta i powiedzial ze dostal informacje z urzedu ze droga musi miec 6 metrow szerokosci .nie dam rady podzielic dzialki jak droga bedzie miec 6 metrow bo do budowy domu zotanie wtedy niewiele.czy ktos zna podpowiedz dlaczego chca droge o szrokosci 6 metrow a nie 4 metrow?przeciez to nie jest droga glowna tylko droga dojazdowa !!!!!!!!!!!!!
Link do komentarza
dziękuje za odpowiedz.
czy droga dojazdowa a droga służebna to jedno i to samo?ja na mojej wąskiej działce chce właśnie ustanowić drogę służebna.czyli droga taka będzie obciążona wpisem w księdze wieczystej .i o tym rozmawiałam w UM .UM nakazal MI JEDNAK WYTYCZYĆ DROGIE 6-METROWA.uzasadnił to ze to jest zbyt wąska działka i nie da sie poprowadzić mediów.w okolicy nie ma gazu wiec w drodze służebnej szla by tylko woda.wiec nie widze problemu z mediami.ponadto pan z UM kreci i język mu sie plącze.najpierw sie zasłaniał przepisami szczególnymi a gdy poprosiłam o te przepisy i ksero to okazało sie ze ich nie ma.następnie chciałam by na piśmie mi wyjaśnił ze nie da mi zgody na droge służebną iiiiiiiiiii...................tez odmówił!!!!!spytał po co mi takie pismo!!!
wszystko co ten pan mówi jak dla mnie nie ma sensu.on chce drogi 6-metrowej a przecież wtedy sie nikt nie wybuduje.jedno zaprzecza drugiemu.obecnie chce przedstawic temu panu wstępny podział działki,który on nawet nie ma ochoty oglądać !musiałam isc az do pani naczelnik bym mogla to pismo wystosować gdyz podczas naszej rozmowy ow pan stanowczo powiedział mi ze nie da zgody na drogę 4-metrowa.czy szanowna redakcja rozumie cos z postepowania tego pana?
wszyscy geodeci z którymi rozmawiałam sa jak najbardziej za droga 4-metrowa a kupcy których juz mam chca te dzialke kupic i nikt nie widzi przeszkód.
Link do komentarza
No coś pan z UM kręci. Proponuje pójść do kogoś innego. Ja właśnie jestem po wytaczaniu takiej drogi. Też posiadam wąską działkę, 18m szerokości, i służebność którą wytaczałam ma szerokość 4 metrów. A spotkałam się nawet z 3 metrowymi drogami. Nie rozumiem po co miało by to być aż 6 metrów, skoro to tak naprawdę jest tylko dojazd do posesji, a nie droga po kórej będą poruszać się ciągle samochody. Pan albo jest nie doinformowany, albo pomylił pojęcia. Zawsze można zadzwonic do urzędu innego miasta i zapytać jak to jest u nich.
A tu znalazłam takie artykuły, warto poczytać: http://e-prawnik.pl/sluzebnosci/sluzebnosc...prawo-cywilne-1
A tu z kodeksu Cywilnego:
Art. 145. § 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).
§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.
§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.

Czyli wynika z tego, że służebność ma mieć taką szerokość, aby można było bez problemu dojechać do posesji, a 4 metry to aż za dużo.
Nie daj sie panu z UM, bo najwyraźniej próbuje Ci wmówić coś, co tak naprawde nie ma miejsca. Żądaj jakiegoś potwierdzenia tego co mówi.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Tak, to ja, ta sama. I o to własnie mi chodziło, że odpowiadamy na Twoje posty, a Ty i tak zakładasz następne, o tej samej treści, a jak zwróci Ci się uwagę, to reagujesz jak jakaś nastolatka (choć wątpie, że nią jesteś, skoro masz takie problemy). Poświęciłam Ci trochę czasu, szukając w internecie przepisów, które mogą Ci pomóc w konfrontacji z panem z UM, ale chyba zmarnowałam tylko czas icon_sad.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...