Skocz do zawartości

AMBER i AMBER II / MTM Styl


wingerman

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów przyglądam wam się już od jakiegoś czasu , dokładnie od czasu kiedy klamka zapadła co do wyboru domu. Padło na amber 2 lustrzane odbicie. Obecnie projekt jest w adaptacji myślę że na wiosnę ruszymy, aha jesteśmy z Rzeszowa.Wasze doświadczenia będą mi bardzo pomocne, fajnie że tu jesteście!
Oczywiście trochę zmian w projekcie będzie w związku z tym ze wszystkie projekty sa u projektanta to pozwolę sobie załączyć projekt mojej ręki .Zależy na na dużym salonie i otwartych przestrzeniach

DSC01446.jpg

Edytowano przez ziarnikk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich forumowiczów przyglądam wam się już od jakiegoś czasu , dokładnie od czasu kiedy klamka zapadła co do wyboru domu. Padło na amber 2 lustrzane odbicie. Obecnie projekt jest w adaptacji myślę że na wiosnę ruszymy, aha jesteśmy z Rzeszowa.Wasze doświadczenia będą mi bardzo pomocne, fajnie że tu jesteście!
Oczywiście trochę zmian w projekcie będzie w związku z tym ze wszystkie projekty sa u projektanta to pozwolę sobie załączyć projekt mojej ręki .Zależy na na dużym salonie i otwartych przestrzeniach


Witam
Widzę, że macie identyczny projekt, co ja. Ja również na wiosnę ruszam z budową, ale w Siedlcach. Fajnie zaprojektowaliście sobie kotłownie, że jest podzielona na dwie części, co do kuchni OK, ale jadalnie, zabieracie z fajnego miejsca koło "małego tarasiku" tam gdzie ją umieszczacie jest mało światła dziennego. To jest tylko moje spostrzeżenie, którym nie musicie się kierowaćicon_smile.gif U mnie jest podobnie jak z oryginalnym proj.: kotłownia rozbudowana jak u Was, ale bez podziału, powiększone WC kosztem pokoiku tak żeby zmieścił się prysznic. Zlikwidowanie stopnia w salonie a reszta bez zmian
Pozdrawiam
ps fajnie, że ktoś z identycznym projektem rusza z budową na wiosnęicon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam
Widzę, że macie identyczny projekt, co ja. Ja również na wiosnę ruszam z budową, ale w Siedlcach. Fajnie zaprojektowaliście sobie kotłownie, że jest podzielona na dwie części, co do kuchni OK, ale jadalnie, zabieracie z fajnego miejsca koło "małego tarasiku" tam gdzie ją umieszczacie jest mało światła dziennego. To jest tylko moje spostrzeżenie, którym nie musicie się kierowaćicon_smile.gif U mnie jest podobnie jak z oryginalnym proj.: kotłownia rozbudowana jak u Was, ale bez podziału, powiększone WC kosztem pokoiku tak żeby zmieścił się prysznic. Zlikwidowanie stopnia w salonie a reszta bez zmian
Pozdrawiam
ps fajnie, że ktoś z identycznym projektem rusza z budową na wiosnęicon_smile.gif



Zima zapowiada się długa, więc jeszcze sobie poczekacie na pierwsze wkopanie szpadla. Proponuję od stycznia odwiedzać hurtownie materiałów budowlanych i załatwianie grubych materiałów typu cegły, dachówka. Zimą można wynegocjować naprawdę dobre ceny. Polecam również odwiedzenie tartaku i zamówienie więźby z drewna ścinanego zimą - cieśle pokochają was za taką więźbę. Trzymam za was kciuki aby wiosna przyszła w lutym icon_smile.gif

P.S. Aha i jeszcze jedno. Faza planowania i rozpoczęcia budowy jest najpiękniejsza, później bywa już różnie.
Link do komentarza
Jestesmy w trakcie zmian w projekcie. Z waszego doswiadczenia co polecacie a co sie nie sprawdzilo?
Jak pisalam wczesniej bardzo podobaja nam sie zmiany Alka, chcemy tez przedluzyc pomieszczenie gospodarcze za garazem (Amber2), architekt namawia nas na podniesienie scianki dzialowej o 24cm co o tym sadzicie? Ktos z was podnosil scianke? Nie zaburza to wygladu bryly z zewnatrz? 24cm to nie duzo a w srodku mozna by lepiej rozplanowac pokoje. Zastanawiaja mnie tez dodatkowe okna dachowe, czesc z was narzekala ze poddasze jest dosyc ciemne i potrzebne sa dodatkowe okna, czy nie jest tak ze jezeli dom jest usytuowany tak jak zaleca projektant to na poddaszu jest wystarczajaco jasno? Rozmawialam ze znajomymi ktorzy strasznie narzekaja na okna dachowe w pokojach, straszny halas podczas deszczu. W projekcie Amber okna dachowe sa tylko w lazienkach.
I jeszcze pytanie o pompe ciepla, kto z was ja ma w Amberze i jakiej mocy, pionowe czy poziome sondy, jak ogrzewacie wode uzytkowa. Mamy mozliwosc podlaczenia sie do gazu ale coraz powazniej myslimy o pompie. Roznica w cenie miedzy instalacja z kotlem gazowym a pompa na oko wynosi 30 tys. I najwazniejsze pytanie: jestescie zadowoleni z pompy czy jakbyscie mieli mozliwosc podlaczenia sie do gazu to wybralibyscie gaz?
Link do komentarza
Cytat

Jestesmy w trakcie zmian w projekcie. Z waszego doswiadczenia co polecacie a co sie nie sprawdzilo?
Jak pisalam wczesniej bardzo podobaja nam sie zmiany Alka, chcemy tez przedluzyc pomieszczenie gospodarcze za garazem (Amber2), architekt namawia nas na podniesienie scianki dzialowej o 24cm co o tym sadzicie? Ktos z was podnosil scianke? Nie zaburza to wygladu bryly z zewnatrz? 24cm to nie duzo a w srodku mozna by lepiej rozplanowac pokoje. Zastanawiaja mnie tez dodatkowe okna dachowe, czesc z was narzekala ze poddasze jest dosyc ciemne i potrzebne sa dodatkowe okna, czy nie jest tak ze jezeli dom jest usytuowany tak jak zaleca projektant to na poddaszu jest wystarczajaco jasno? Rozmawialam ze znajomymi ktorzy strasznie narzekaja na okna dachowe w pokojach, straszny halas podczas deszczu. W projekcie Amber okna dachowe sa tylko w lazienkach.
I jeszcze pytanie o pompe ciepla, kto z was ja ma w Amberze i jakiej mocy, pionowe czy poziome sondy, jak ogrzewacie wode uzytkowa. Mamy mozliwosc podlaczenia sie do gazu ale coraz powazniej myslimy o pompie. Roznica w cenie miedzy instalacja z kotlem gazowym a pompa na oko wynosi 30 tys. I najwazniejsze pytanie: jestescie zadowoleni z pompy czy jakbyscie mieli mozliwosc podlaczenia sie do gazu to wybralibyscie gaz?



W naszej adaptacji zrezygnowaliśmy z okien dachowych w pokojach. Zostały tylko te w łazienkach. Nie jestem zwolennikiem okien dachowych z powodu ich oczywistych wad, o których można by się rozpisywać długo. Uważam, że pomieszczenia mają na piętrze mają wystarczającą ilość światła poprzez okna szczytowe. W projekcie dach jest ocieplony 40cm wełny. Wstawiając okna dachowe psujemy efekt domu energooszczędnego.

Pompa ciepła - brak doświadczeń. Nie ryzykowałem i zainstalowaliśmy tradycyjne ogrzewanie gazowe z kotłem kondensacyjnym i pogodówką, w uzupełnieniu z kominkiem powietrznym.

P.S. Aktualnie malujemy pomieszczenia i kafelkujemy łazienki:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?auto...m&album=541

Łazienki bedą kafelkowane według projektów:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?auto...m&album=588 Edytowano przez Ewa_&_Marcin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam i pozdrawiam świątecznie wszystkich Amberowiczów! icon_biggrin.gif
Jesteśmy na etapie wyboru okien. Jest wiele firm na rynku i bardzo trudno podjąć decyzję. Czy macie jakieś sprawdzone firmy, które polecacie do Ambra? Firma polecona przez projektanta dzieli niektóre przeszklenia np. balkonowe na górze ramą w środku, oprócz tego niektóre wymiary okien muszą być lekko zmienione. Rozumiem względy naporu wiatru, masę tych okien i nie wiadomo czego jeszcze, ale jeżeli projektant pokazuje całe przeszklenia w swoim projekcie to niech dorysuje elementy , które niestety zeszpecą trochę obraz. Ale będzie to przynajmniej prawdziwe.
Ewa i Marcin czy możecie mi zdradzić jaki macie kolor okien i bramy garażowej Horman(i ile Was wyniosła ta brama)? Czy to jest złoty dąb?
Proszę o możliwie szybki odpis bo do końca roku są promocje okien w wielu firmach, no i ten WAT!
Pzdr. Ana
Link do komentarza
Cytat

Witam i pozdrawiam świątecznie wszystkich Amberowiczów! icon_biggrin.gif
Jesteśmy na etapie wyboru okien. Jest wiele firm na rynku i bardzo trudno podjąć decyzję. Czy macie jakieś sprawdzone firmy, które polecacie do Ambra? Firma polecona przez projektanta dzieli niektóre przeszklenia np. balkonowe na górze ramą w środku, oprócz tego niektóre wymiary okien muszą być lekko zmienione. Rozumiem względy naporu wiatru, masę tych okien i nie wiadomo czego jeszcze, ale jeżeli projektant pokazuje całe przeszklenia w swoim projekcie to niech dorysuje elementy , które niestety zeszpecą trochę obraz. Ale będzie to przynajmniej prawdziwe.
Ewa i Marcin czy możecie mi zdradzić jaki macie kolor okien i bramy garażowej Horman(i ile Was wyniosła ta brama)? Czy to jest złoty dąb?
Proszę o możliwie szybki odpis bo do końca roku są promocje okien w wielu firmach, no i ten WAT!
Pzdr. Ana



Kolor naszych okien i bramy to ciemny orzech. ostatnio bardziej modny niż złoty dąb. Co do producenta okien to macie rację, że nie każdy wykona przeszklenia tak jak wymyślił architekt naszego projektu. My mieliśmy problem z wykonaniem w całości okna w kuchni 200x120 oraz stałego przeszklenia w salonie 235x235. Wiele firm nie chce się podejmować realizacji tak dużych elementów okien ze względów minimalizacji ryzyka jakichkolwiek kłopotów i niewygodnych reklamacji. Tak duże elementy są niełatwe do transportu, montażu i nie wybaczają błędów produkcyjnych/montażowych, dlatego firmy idą na łatwiznę i wolą powiedzieć, że się nie da tego wykonać. A to jest tylko kwestia odpowiednich materiałów oraz odpowiednio dobrego parku maszynowego firmy produkującej okna. Nam udało się na szczęście kupić okna w profesjonalnej firmie o bardzo dobrej renomie, która nie bała się wykonać tych elementów w całości.

Brama kosztowała nas 3700 zł z montażem. Bramę kupowaliśmy przez firmę okienną która jest jednocześnie przedstawicielem producenta i miała lepsze upusty w Hormannie. Edytowano przez Ewa_&_Marcin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jestesmy w trakcie zmian w projekcie. Z waszego doswiadczenia co polecacie a co sie nie sprawdzilo?
Jak pisalam wczesniej bardzo podobaja nam sie zmiany Alka, chcemy tez przedluzyc pomieszczenie gospodarcze za garazem (Amber2), architekt namawia nas na podniesienie scianki dzialowej o 24cm co o tym sadzicie? Ktos z was podnosil scianke? Nie zaburza to wygladu bryly z zewnatrz? 24cm to nie duzo a w srodku mozna by lepiej rozplanowac pokoje. Zastanawiaja mnie tez dodatkowe okna dachowe, czesc z was narzekala ze poddasze jest dosyc ciemne i potrzebne sa dodatkowe okna, czy nie jest tak ze jezeli dom jest usytuowany tak jak zaleca projektant to na poddaszu jest wystarczajaco jasno? Rozmawialam ze znajomymi ktorzy strasznie narzekaja na okna dachowe w pokojach, straszny halas podczas deszczu. W projekcie Amber okna dachowe sa tylko w lazienkach.
I jeszcze pytanie o pompe ciepla, kto z was ja ma w Amberze i jakiej mocy, pionowe czy poziome sondy, jak ogrzewacie wode uzytkowa. Mamy mozliwosc podlaczenia sie do gazu ale coraz powazniej myslimy o pompie. Roznica w cenie miedzy instalacja z kotlem gazowym a pompa na oko wynosi 30 tys. I najwazniejsze pytanie: jestescie zadowoleni z pompy czy jakbyscie mieli mozliwosc podlaczenia sie do gazu to wybralibyscie gaz?



Witam
Ja dołożyłem okna dachowe w sumie mam 6 szt. Moim zdaniem bez nich pokoje byłyby ciemne.
Co do wyboru pomiędzy pompą a gazem ja wybrałem to pierwsze rozwiązanie
Pompa ciepła 10Kw NIBE 1145 + bufor + solar i wszędzie podłogówka. Po 4 miesiącach użytkowania jest bardzo zadowolony. Średni koszt przez 2 ostatnie miesiące to 300 zł (przy czym jest to prad budowlany , nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych i utrzymuje 20 stopni w całym domu).
W razie pytań służę pomoca

Link do komentarza
Cytat

Witam
Ja dołożyłem okna dachowe w sumie mam 6 szt. Moim zdaniem bez nich pokoje byłyby ciemne.
Co do wyboru pomiędzy pompą a gazem ja wybrałem to pierwsze rozwiązanie
Pompa ciepła 10Kw NIBE 1145 + bufor + solar i wszędzie podłogówka. Po 4 miesiącach użytkowania jest bardzo zadowolony. Średni koszt przez 2 ostatnie miesiące to 300 zł (przy czym jest to prad budowlany , nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych i utrzymuje 20 stopni w całym domu).
W razie pytań służę pomoca


My również zatanawialiśmy się nad pompą ciepła. Czy moglibyście powiedzieć jaki to jest koszt, jaka poma, ile podłogówki..?
Link do komentarza
Cytat

My również zatanawialiśmy się nad pompą ciepła. Czy moglibyście powiedzieć jaki to jest koszt, jaka poma, ile podłogówki..?


Tak jak pisałem
NIBE 1145 10KW około 23 000
bufor NIBE około 8000
kolektror poziomy (rura 1200 zł + koszt koparki 1500 zł)
podłogówka w całym domu + garaże i dwie drabinki w łazienkach około 20000
instalacja około 10 000 zł
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Tak jak pisałem
NIBE 1145 10KW około 23 000
bufor NIBE około 8000
kolektror poziomy (rura 1200 zł + koszt koparki 1500 zł)
podłogówka w całym domu + garaże i dwie drabinki w łazienkach około 20000
instalacja około 10 000 zł
Pozdrawiam



Dzięki
Czy to są już wszystkie koszty związane z pompą?
Fajnie by było jakbyście zamieścili pare fotek ze swijego "bursztyna":) ( np pompy)
Link do komentarza
Cytat

Kolejne pytanie. W projekcie aby uniknac roszenia okien w salonie zaprojektowane sa grzejniki kanalowe. Czy rekuperator rozwiazuje ten problem i nie trzeba instalowac tych grzejnikow?





W Oryginalnym projekcie rekuperatora nawiew w salonie jest umieszczony w rogu daleko od przeszklonego narożnika. Mój instalator wentylacji wprowadził dwa nawiewy, jeden w miejscu zgodnym z projektem a drugi właśnie w rogu narożnika przeszklonego. Dzięki temu przepływ w kanałach jest mniejszy a dodatkowo okna narożnika salonu nie roszą nawet tylko na 1-wszym biegu. Oczywiście przy -20stopniach rosa się pojawia. Ale przy różnicy temperatur rzędu 40 stopni, nie można oczekiwać cudów.

Poniżej mój projekt reku po zmianach dokonanych przez firmę reprezentującą www.rekuperatory.pl

PARTER___M_Szyma_ski.pdf

PI_TRO___M_Szyma_ski.pdf

PODDASZE_NIEU_YTKOWE___M_Szyma_ski.pdf

PARTER___M_Szyma_ski.pdf

PI_TRO___M_Szyma_ski.pdf

PODDASZE_NIEU_YTKOWE___M_Szyma_ski.pdf

Edytowano przez Ewa_&_Marcin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dziękuję bardzo Ewie&Marcinowi za odpowiedzi dotyczące okien. My też zdecydowaliśmy się na orzech, ale z firmy Oknoplast.
Niestety otwory okienne po zmierzeniu były prawie wszędzie większe o kilka cm, a w jednym miejscu architekt nie uwzględnił zmiany w przekrojowym rysunku i murarze wymurowali wg poprzednich wymiarów.
Zobaczymy co na wiosnę wyjdzie z tych naszych szybkich wyborów przed Sylwestrowych.
Link do komentarza
Witam wszystkich amberowiczów. Mam pytanie odnośnie komina na tarasie. Czy jest on jakoś konstrukcyjnie połączony z budynkiem? U mnie budowlaniec proponuje połączenie komina z budynkiem, żeby był stabilniejszy i jak on to nazwał "nie bujał się na wietrze". Uważa że komin z klinkieru wysoki na 8 m nie może być postawiony "luzem" bez połączenia ze ścianą. Przy takim rozwiązaniu nie będzie styropianu pomiędzy ścianą a kominem, czy to nie wypłynie na energooszczędność domu?

A jak rozwiązujecie problem ogrzewania wiatrołapu? Przy zastosowaniu szklanych ścian i drzwi zimą pewnie będzie tam dość zimno i będzie trzeba zamontować szczelne drzwi pomiędzy wiatrołapem a korytarzem. Latem może tam być bardzo gorąco. Czy planujecie montować w wiatrołapie ogrzewanie lub rekuperację?
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich amberowiczów. Mam pytanie odnośnie komina na tarasie. Czy jest on jakoś konstrukcyjnie połączony z budynkiem? U mnie budowlaniec proponuje połączenie komina z budynkiem, żeby był stabilniejszy i jak on to nazwał "nie bujał się na wietrze". Uważa że komin z klinkieru wysoki na 8 m nie może być postawiony "luzem" bez połączenia ze ścianą. Przy takim rozwiązaniu nie będzie styropianu pomiędzy ścianą a kominem, czy to nie wypłynie na energooszczędność domu?

A jak rozwiązujecie problem ogrzewania wiatrołapu? Przy zastosowaniu szklanych ścian i drzwi zimą pewnie będzie tam dość zimno i będzie trzeba zamontować szczelne drzwi pomiędzy wiatrołapem a korytarzem. Latem może tam być bardzo gorąco. Czy planujecie montować w wiatrołapie ogrzewanie lub rekuperację?



U mnie komin jest zwiazany wylewką żelbetową balkonów. Naturalnie jest związany przez fundament oraz w górnej części gdzie komin łaczy się w całość. Ważnym jest aby nie zmniejszać pola przekroju komina i nie murować z cegły dziurawki. Komin wykonany według projekty jest wystarczająco stabilny. Ale jeżeli masz obawy to można go dodatkowo związać w kilku miejscach ze ścianą szczytową elementami stalowymi ( to niestety psuje efekt izolacyjności ).
Załączm zdjęcie na którym widać w którym miejscu jest związany komin.

Polecam wykonanie odpowiedniego szblonu/wzornika z kątowników aby komin był prosto wymurowany, bo wbrew pozorom wymurowanie prostego komina takiej wysokości jest nielada sztuką. Niestety nie posiadam zdjęcia mojego szablonu.


Co do wiatrołapu to jest przewidziany grzejnik w tym pomieszczeniu. I radzę go zamontować. Aby uniknąć efektu szklarni zamontowałem dodatkowy pion wentylacji grawitacyjnej w wiatrołapie. Dodatkowo w moim wiatrołapie w profilach ram okiennych zamontowałem 3 wywietrzniki (widoczne na zdjęciu jako ciemnobrązowe paski). Nie mam złudzeń i wiem że latem wiatrołap będzie szklarnią, nawet pomimo zastosowanej wentylacji. Nie chciałem jednak rezygnować z tego rozwiązania ponieważ jest ono niezwykle efektowne.
!!!Reku nie wolno doprowadzać do wiatrołapu bo wtedy trzeba by zapewnić przeplyw powietrza między domem a wiatrołapem, a to mija się z przeznaczeniem wiatrołapu jako śluzy przed wejściem do domu.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Edytowano przez Ewa_&_Marcin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich amberowiczów. Mam pytanie odnośnie komina na tarasie. Czy jest on jakoś konstrukcyjnie połączony z budynkiem? U mnie budowlaniec proponuje połączenie komina z budynkiem, żeby był stabilniejszy i jak on to nazwał "nie bujał się na wietrze". Uważa że komin z klinkieru wysoki na 8 m nie może być postawiony "luzem" bez połączenia ze ścianą. Przy takim rozwiązaniu nie będzie styropianu pomiędzy ścianą a kominem, czy to nie wypłynie na energooszczędność domu?

A jak rozwiązujecie problem ogrzewania wiatrołapu? Przy zastosowaniu szklanych ścian i drzwi zimą pewnie będzie tam dość zimno i będzie trzeba zamontować szczelne drzwi pomiędzy wiatrołapem a korytarzem. Latem może tam być bardzo gorąco. Czy planujecie montować w wiatrołapie ogrzewanie lub rekuperację?



Witam,

Jeśli chodzi o wiatrołap, nam hydraulicy polecają ogrzewanie podłogowe. Wywietrzniki w witrynie wejściowej to faktycznie mus, a latem bez rolet się nie obejdzie, choć ich efektywność zapewne będzie nikła. Jak jednak piszą Ewa i Marcin - jest to kwestia wyboru: czy stawiamy na efekt wizualny czy zmieniamy zamysł estetyczny na rzecz termicznego komfortu icon_smile.gif

Co do rekuperacji jesteśmy zieloni - my postawiliśmy jednak na wentylację grawitacyjną w naszym Amberze (z kilku różnych względów). Ciekawa jestem, jak na tym wyjdziemy icon_wink.gif


Link do komentarza
Cytat

Planuję i obliczam drewno na więźbę. Na dach chcę położyć dachówkę. Więźby nie zamierzam przykrywać deską i papą, tylko od razy folią, kontrłaty, łaty a potem dachówka. Jakiego przekroju macie kontrłaty i łaty oraz ile tego potrzeba na dach Amberka?



Witam.
Kontr-łaty mają przekrój 2,5x5cm z kolei łaty 4x5cm, Krokwie 8x18, jętki 5x18.
U mnie weszło :
40 krokwi (4,6m3)
36 jętek (1,95m3)
320mb kontr-łat (0,4m3)
900mb łat (1,8m3)
płatew 18x24 35mb (1,5m3)
słupy podtrzymujące płatew 16x16 (0,5m3)
murłata 14x14 35mb (0,7m3)

w sumie wychodzi jakieś 11,5 m3 u nas cena w zeszłym roku z impregnacją 750zł

a tam poza tym to w projekcie powinno być dokładnie napisane jakie przekroje i jakie ilości icon_wink.gif

pozdrawiam Edytowano przez krzychoW (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witajcie!
Nastapił jakiś marazm na tym forum. Niestety czasy "Alka" minęły.
U nas zima się kończy. W przyszłym tygodniu robotnicy ( o ile pogoda pozwoli) ruszają z wylewkami na parterze i sezon zaczynają. Pózniej ocieplenie dachu i w marcu obiecane okna.
W marcu planujemy też wyrównanie terenu i podsypanie ziemi od frontu i najładniejszej strony domu.
Niestety u nas punkt zerowy wyszedł bardzo wysoko nad ziemią od strony wejścia, a garaż jest ok.
I tu UWAGA dla tych co planują budowę. Ten dom ma 3 poziomy na parterze : garaż niżej , przedpokój wyżej i zejście do salonu po 2-3 schodkach. Jeśli chcecie mieć osadzony dom nisko w podłożu,tzn. poziom zero tuż nad ziemią, to trzeba to zaplanować na samym początku, przed budową. Wtedy gdy geodeta robi swoją robotę i wytycza budynek.
Ja nie wiedziałam o tym, że jest spadek na mojej działce i trochę będziemy wysoko, na piedestale( na szczęście wymyślono żaluzje).
Z jednej strony dobrze, bo woda będzie spływać na inne działki i raczej pewne że nie grozi nam powódz, a z drugiej strony zmieniło to moją koncepcję ogrodu.
pozdr
Link do komentarza
Witam,
pierwszy raz na forum, więc i nie wiem czy od strony technicznej się nie pomylimy;) za wszelkie błędy z góry przepraszam
Jestem kompletnym laikiem ( oprócz wiedzy stricte fachowej z forum - więc już nie taki laik, ale..) pytanie może aż za proste mianowicie:
kupiłam projekt i co dalej..
bardzo proszą jakąś cierpliwą osobę o wyszczególnienie co i jak i w jakiej kolejności.
Pozdrawiamy
A&P
Link do komentarza
Cytat

Witam,
pierwszy raz na forum, więc i nie wiem czy od strony technicznej się nie pomylimy;) za wszelkie błędy z góry przepraszam
Jestem kompletnym laikiem ( oprócz wiedzy stricte fachowej z forum - więc już nie taki laik, ale..) pytanie może aż za proste mianowicie:
kupiłam projekt i co dalej..
bardzo proszą jakąś cierpliwą osobę o wyszczególnienie co i jak i w jakiej kolejności.
Pozdrawiamy
A&P


Rozumiem ze kupiłaś gotowy projekt. Teraz należy zrobić jego adaptację do terenu działki.. Następnie wszystkie uzgodnienia - czyli prad, gaz woda - w których miejscach przechodzą przez Twoją działkę. z tym wszystkim udajesz sie do starostwa i oni maja jakies 60dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.. potem szukasz kierownika budowy wypisujesz tablice informacyjną i możesz przystąpić do budowy. najlepiej już na początku wystąpić do poszczególnych instytucji o przyłącze np gazu (czeka sie 8 miesiecy) wody oraz prądu.
w razie pytań służę pomocą.
pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witajcie!
Nastapił jakiś marazm na tym forum. Niestety czasy "Alka" minęły.
U nas zima się kończy. W przyszłym tygodniu robotnicy ( o ile pogoda pozwoli) ruszają z wylewkami na parterze i sezon zaczynają. Pózniej ocieplenie dachu i w marcu obiecane okna.
W marcu planujemy też wyrównanie terenu i podsypanie ziemi od frontu i najładniejszej strony domu.
Niestety u nas punkt zerowy wyszedł bardzo wysoko nad ziemią od strony wejścia, a garaż jest ok.
I tu UWAGA dla tych co planują budowę. Ten dom ma 3 poziomy na parterze : garaż niżej , przedpokój wyżej i zejście do salonu po 2-3 schodkach. Jeśli chcecie mieć osadzony dom nisko w podłożu,tzn. poziom zero tuż nad ziemią, to trzeba to zaplanować na samym początku, przed budową. Wtedy gdy geodeta robi swoją robotę i wytycza budynek.
Ja nie wiedziałam o tym, że jest spadek na mojej działce i trochę będziemy wysoko, na piedestale( na szczęście wymyślono żaluzje).
Z jednej strony dobrze, bo woda będzie spływać na inne działki i raczej pewne że nie grozi nam powódz, a z drugiej strony zmieniło to moją koncepcję ogrodu.
pozdr



Może i marazm na forum ale na budowach trochę się dzieje. Ja nie mam czasu pisać, chociaż miałbym o czym.

W skrócie, to się wprowadziliśmy pod koniec Stycznia i się powoli urządzamy. Dobrze że na dworze zimno bo w środku jest dosyć roboty, sprzątania, montowania bzdetów itp. Jak podłączą mi internet to załaduję jakieś nowe zdjęcia.
Po miesiącu mieszkania mogę powiedzieć że Reku to był strzał w dziesiątkę. Polecam również wykładzinę na piętrze, daje bardzo miły efekt przytulności. Nie mamy również okien w garażu i kotłowni. To rówież strzał w dziesiatkę ponieważ oszczędziliśmy na oknach, mamy cieplejszy garaż i kotłownię i mam więcej miejsca w garażu na pólki.

Na wiosnę napiszę jakieś podsumowanko naszej inwestycji życia icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Mam pytanie odnośni rekuperacji. Jaki jest koszt takiej instalacji, tzn. jednostka centralna, wymiennik ciepła, instalacja.



Kwestia systemu rekuperacji jest bardzo rozbudowana i najlepiej radzę zainteresować się na samym początku, bo tylko wtedy mozna coś oszczędzić. Dlatego jeżeli decydujesz się na 100% na reku to rezygnujesz z pionów wentylacji grawitacyjnej z wyjatkiem garażu i kotłowni (oszczędności kończa się na tym etapie icon_sad.gif ). Dalej trzeba wybrać rodzaj centrali wentylacyjnej. Opcji jest wiele bo trzeba wybrać między prostym wymiennikiem krzyżowym, przeciwprądowym lub obrotowym. Dalej decydujemy jaki sterownik będzie zawiadował centralą. Tutaj też jest duży wybór, od prostego włącznika manualnego po wyświetlacz kolorowy z niepotrzebnymi bajerami. Potem już jest z górki bo zostaje kwestia opcji luksusowych typu GWC (gruntowy wymiennik ciepła) itp.

Ja wybrałem centralę Aeris(Stork Air) 350 ze sterownikiem EASE i jestem jak narazie zadowolony. Pracuje cicho i bezawaryjnie. Komplet kupiłem w promocjii za 9000zł

Mogę tylko dodać że bardzo ważną kwestią o ile nie najważniejszą jest fachowa firma, która zweryfikuje i zaadoptuje projekt wentylacji do waszych potrzeb a następnie wykona system kanałów z nalezytą starannością, używając materiałów dobrej jakości. Nie dajcie się namówić na pseudospecjalistów lub porady znajomych. Wentylacja chodzi 24h/dzień i musi być niezawodna i cicha. To musi być samograj tak jak C.O. Ja zapłaciłem 21tys. za wentylację z montażem. Jakby ktoś był zainteresowany to moge polecić z czystym sumieniem firmę z województwa Lubuskiego która montowała naszą wentylację.


Znalazłem wreszcie kilka minut na edycję zdjęć i wrzuciłem do naszej galerii:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?auto...m&album=541 Edytowano przez Ewa_&_Marcin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam po przerwie. Od razu mam wielką prośbę o pomoc. Od kilku miesięcy "bujamy się" z lokalnymi firmami okniarskimi, które raz po raz zmieniają wycenę i oznajmiają, że jednak nie będą w stanie wykonać kolejnych i kolejnych elementów.
Kto z szanownych Amberowiczów ma okna z pcv? Dajcie proszę znać ile za nie zapłaciliście (okna+ montaż, uwzględniając szklany wiatrołap). Wyceny "naszych" producentów z początkowych 15 tys. dojechały już do 30 tys....
Z góry dziękujemy, czas nagli, zamówienie już trzeba by składać...

Aha, spróbuję załączyć zdjęcie tego, który do życia wystartował niemal równo z naszym Amberem, a 17. lutego zawitał na świecie icon_smile.gif (W końcu taki duży dom dla dwójki, to przesada;-) )

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witam po przerwie. Od razu mam wielką prośbę o pomoc. Od kilku miesięcy "bujamy się" z lokalnymi firmami okniarskimi, które raz po raz zmieniają wycenę i oznajmiają, że jednak nie będą w stanie wykonać kolejnych i kolejnych elementów.
Kto z szanownych Amberowiczów ma okna z pcv? Dajcie proszę znać ile za nie zapłaciliście (okna+ montaż, uwzględniając szklany wiatrołap). Wyceny "naszych" producentów z początkowych 15 tys. dojechały już do 30 tys....
Z góry dziękujemy, czas nagli, zamówienie już trzeba by składać...

Aha, spróbuję załączyć zdjęcie tego, który do życia wystartował niemal równo z naszym Amberem, a 17. lutego zawitał na świecie icon_smile.gif (W końcu taki duży dom dla dwójki, to przesada;-) )



My zapłaciliśmy 30tys zł za wszystkie okna, bramę garażową, wiatrołap. Okna pięciokomorowe z przeszkleniem dwuszybowym. Okna w kolorze ciemny orzech". Wybraliśmy droższą ale pewną firmę.

Nasz pociecha przyszła na świat 7go Stycznia. Teraz wszyscy razem mieszkamy w Bursztynku.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

My zapłaciliśmy 30tys zł za wszystkie okna, bramę garażową, wiatrołap. Okna pięciokomorowe z przeszkleniem dwuszybowym. Okna w kolorze ciemny orzech". Wybraliśmy droższą ale pewną firmę.

Nasz pociecha przyszła na świat 7go Stycznia. Teraz wszyscy razem mieszkamy w Bursztynku.



Wow! Nasze gratulacje! To mamy więcej "amberowych dzieci" icon_smile.gif

I dzięki za informację ws. ceny okien.

Niebawem pewnie zaczniemy wrzucać morze zdjęć z błyskawicznie postępujących prac icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witajcie,

To wystartowaliśmy. Dziś przyjechała blacha dachowa. Niedługo wrzucę zdjęcia. Całe szczęście, że w zeszłym roku zamówiona, bo cena zdążyła pójść w górę o 9 zł na metrze krycia. Aż strach pomyśleć, co z resztą materiałów.

Zauważyłam, że sporo osób ma w salonie panele podłogowe. Powiedzcie, jak to współgra z ogrzewaniem podłogowym? Słyszy się różne opinie i człowiek jest całkiem skołowany.

Pozdrawiamy z P-E Polski
Link do komentarza
Zauważyłam, że sporo osób ma w salonie panele podłogowe. Powiedzcie, jak to współgra z ogrzewaniem podłogowym? Słyszy się różne opinie i człowiek jest całkiem skołowany.

Pozdrawiamy z P-E Polski
[/quote]
Witam.
My mamy ogrzewanie podłogowe i panele, rewelacyjna sprawa należy tylko położyć matę przepuszczająca ciepło.
Ta mata ma również inne zalety - nie słychać charakterystycznego dzwięku jak się chodzi po panelach położonych np. korku lub piance.
Po zimie stwierdzam że ogrzewanie podłogowe zdecydowanie jest lepsze jak grzejniki. Z tym doświadczeniem, które posiadam zainstalowałbym ogrzewnie podłogowe w całym domu. Wkrótce koniec zimy i będzie ostatnia fakturka za gaz, więc przedstawię ile kosztuje ogrzewanie tego domku.
Pozdrawiamy
Link do komentarza
Cytat

Zauważyłam, że sporo osób ma w salonie panele podłogowe. Powiedzcie, jak to współgra z ogrzewaniem podłogowym? Słyszy się różne opinie i człowiek jest całkiem skołowany.

Pozdrawiamy z P-E Polski

Witam.
My mamy ogrzewanie podłogowe i panele, rewelacyjna sprawa należy tylko położyć matę przepuszczająca ciepło.
Ta mata ma również inne zalety - nie słychać charakterystycznego dzwięku jak się chodzi po panelach położonych np. korku lub piance.
Po zimie stwierdzam że ogrzewanie podłogowe zdecydowanie jest lepsze jak grzejniki. Z tym doświadczeniem, które posiadam zainstalowałbym ogrzewnie podłogowe w całym domu. Wkrótce koniec zimy i będzie ostatnia fakturka za gaz, więc przedstawię ile kosztuje ogrzewanie tego domku.
Pozdrawiamy



Alek jak możesz to podaj ilość zurzytego gazu. Koszty gazu będą się wachały w różnych latach, dlatego chyba lepiej będzie znać ilość zużytego gazu.
Ja nie podaję ilości zużytego gazu w pierwszym roku, ponieważ nasz domek przesychał jeszcze w grudniu kiedy przyszły już mrozy i licznik gazu kręcił się jak szalony. W następnym sezonie mam nadzieję na lepsze wyniki,mury będą suche a sterownik pogodowy będzie miał dobrane lepsze ustawienia niż przy rozruchu.
Link do komentarza
witam wszystkich
jestem po dłuuuuggggieeej przerwie i zaskoczyło mnie oczywiście pozytywnie wybudowanie kilku amberków przez amberowiczów....gratulacje kochani icon_smile.gif
....gratuluję również u jednych zmianę stanu cywilnego icon_lol.gif a u innych narodzin dzidziusia icon_biggrin.gif

a u nas jak narazie cisza....przez ten czas projekt zakupiony,adaptacja zakończona,geodeci też swoje zrobili,czekamy na zamknięcie sprawy z wszelkimi zezwoleniami... i ruszamy na działkę w celu zaczęcia pierwszych wykopów

pozdrawiam wszystkich
Link do komentarza
Mam pytanko do Ewy i Marcina. Jak po zimie prezentuje się cegła CRH Nuths 01 ? Podoba się nam ta cegła i byliśmy na nią prawie zdecydowani, dopóki nie zobaczyliśmy ekspozycji w dwóch składach budowlanych. Widać było, że stoi ona tam dość długo, na jednej ekspozycji wyhodował się już mech, a cegła niczym nie przypominała tej ze zdjęcia, tej pięknej, piaskowej cegły. Była brudna, szara i mało zachęcająca do zakupu. Cegła ręczne formowana ma swój urok i fajnie wkomponowuje się w nowoczesne budownictwo, ale jej nierówna struktura jest bardziej podatna na osadzanie się różnych zanieczyszczeń. Oprócz CRH braliśmy pod uwagę cegły VANDERSANDEN, ale po tym co zobaczyliśmy, jak te cegły wyglądają po latach (a może lepiej napisać bez mycia i konserwacji), mamy duże obawy.

Napiszcie jak to jest u was (nie tylko Ewa i Marcin) i jakiej cegły użyliście. Myśleliście o połączeniu cegły elewacyjnej z drewnem elewacyjnym i tarasem drewnianym.

Na dachówkę pewnie wybierzemy grafitową płaską dachówkę Brass Tegalit Cisar.

Pozdr.
N.
Link do komentarza
Cytat

Mam pytanko do Ewy i Marcina. Jak po zimie prezentuje się cegła CRH Nuths 01 ? Podoba się nam ta cegła i byliśmy na nią prawie zdecydowani, dopóki nie zobaczyliśmy ekspozycji w dwóch składach budowlanych. Widać było, że stoi ona tam dość długo, na jednej ekspozycji wyhodował się już mech, a cegła niczym nie przypominała tej ze zdjęcia, tej pięknej, piaskowej cegły. Była brudna, szara i mało zachęcająca do zakupu. Cegła ręczne formowana ma swój urok i fajnie wkomponowuje się w nowoczesne budownictwo, ale jej nierówna struktura jest bardziej podatna na osadzanie się różnych zanieczyszczeń. Oprócz CRH braliśmy pod uwagę cegły VANDERSANDEN, ale po tym co zobaczyliśmy, jak te cegły wyglądają po latach (a może lepiej napisać bez mycia i konserwacji), mamy duże obawy.

Napiszcie jak to jest u was (nie tylko Ewa i Marcin) i jakiej cegły użyliście. Myśleliście o połączeniu cegły elewacyjnej z drewnem elewacyjnym i tarasem drewnianym.

Na dachówkę pewnie wybierzemy grafitową płaską dachówkę Brass Tegalit Cisar.

Pozdr.
N.



Co do cegły CRH to mamy na razie tylko wymurowany komin i filar pod balkonem. Reszta elewacji dopiero w tym roku.
Zarówno komin jak i filar są po zimie w bardzo dobrym stanie i nie mają żadnych narośli. Ale myślę że pół roku to za krótko żeby stwierdzić że dalej bedzie wszystko w porządku. Myślę że dopiero za rok lub dwa bedę w stanie ocenić czy cegła CRH daję radę czy nie.


Moja ogólna refleksja jest taka iż porastanie cegły elewacyjnej zależy w bardziej od warunków lokalnych, położenia domu (np. w pobliżu terenów podmokłych), a mniej od samego materiału. Ale mogę się mylić.

P.S.
Wreszczie uporaliśmy się z kuchnią. Efekty w galerii:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?auto...m&album=541
Edytowano przez Ewa_&_Marcin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ewa i Marcin
Jesteśmy zachwyceni Waszą kuchnią ,a mąż powiedział, że jest jak z journal'a.
U nas sytuacja wygląda następująco:
-jest stan surowy na wpół zamknięty, tzn. są okna , brama garażowa ma dojechać.
Myślimy nad drzwiami . Na pewno będą stalowe. Odradzano nam drzwi drewniane wejściowe ze względu na małe zadaszenie. Zastanawiamy się nad Gerdą. Ale czy jest sens płacenia tylko za firmę? Co o tym myślicie?
-ociepliliśmy dach (robocizna 6tys.-podobno mało)
-zrobione sufity na górze
-czekamy na przyłączenie wody ,które to ma nastąpić w maju (zobaczymy)
-biorę się za ogródek i modlimy się o przypływ gotówki,żeby ruszyć dalej icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

No pięknie. Super wygląda ta kuchnia. Widzę, że zlikwidowaliście drzwi na taras z jadalni. Czy okno w kuchni ma wymiar z projektu (200x120), bo jest super. Miłego mieszkania i dużo zdrówka dla maluszka.



Drzwi do kuchni zlikwidowaliśmy ponieważ od razu planowaliśmy wstawić tam stół. W takim przypadku drzwi nie spełniałyby żadnej funcji poza mostkiem termicznym. Po przez połaczenie salonu i kuchni oba pomieszczenia są niesamowicie dobrze naswietlone przez cały dzień (latem trzeba bedzie pomysleć o żaluzjach bo się upieczemy).

Okno w kuchni jest zgodne z oryginalnym wymiarem (200x120). Zrobiliśmy uchylne bo gabaryty nie pozwalały na inny sposób otwierania.

Kuchnia to zasługa mojej Ewy i Studia kuchennego "Raj Kuchnie" z zielonej góry. Edytowano przez Ewa_&_Marcin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

@ Ewa & Marcin - mam do was pytanie odnośnie schodów. Jak sie sprawdza ten stopien na spoczniku? Nie potykacie sie o niego w nocy? Wizualnie lepiej wyglada jak schody koncza sie przed kolumna ale zastanawia mnie czy ten wlasnie schodek na spoczniku nie bedzie mnie denerwowal.



Schodek na spoczniku jest bardzo funkcjonalny ponieważ można schodzić po schodach stawiając każdy krok o stopień wyżej. Przy równym spoczniku trzeba robić dwa kroki na jednym poziomie co wybija z rytmu i nie pozwal szybko chodzić po schodach.

Ale tak na serio to nie wiem dlaczego część osób zrównuje spocznik do jednego poziomu? To wydłuża bieg schodów a wcale nie poprawia komfortu użytkowania czy bezpieczeństwa.

Moja rada dla wszystkich jest taka, żeby nie zajmować się zbytnio tym tematem ponieważ obie wersje są w porządku i nie mają zbytniego wpływu na funkcjonalność schodów.
Link do komentarza
Cytat

Schodek na spoczniku jest bardzo funkcjonalny ponieważ można schodzić po schodach stawiając każdy krok o stopień wyżej. Przy równym spoczniku trzeba robić dwa kroki na jednym poziomie co wybija z rytmu i nie pozwal szybko chodzić po schodach.

Ale tak na serio to nie wiem dlaczego część osób zrównuje spocznik do jednego poziomu? To wydłuża bieg schodów a wcale nie poprawia komfortu użytkowania czy bezpieczeństwa.

Moja rada dla wszystkich jest taka, żeby nie zajmować się zbytnio tym tematem ponieważ obie wersje są w porządku i nie mają zbytniego wpływu na funkcjonalność schodów.



Dzięki za odpowiedź. Schody kończące sie równo z kolumną są jakieś takie bez sensu, nie można przejść z obu stron kolumny i wtedy wygląda to jak okno na schody. Chyba zrobimy tak jak jest w oryginale ze schodkiem na spoczniku. A gdyby ktoś chciał zobaczyć jak dziergamy naszego Amberka to zapraszam na strone:
http://www.kataliza.mojabudowa.pl
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za odpowiedź. Schody kończące sie równo z kolumną są jakieś takie bez sensu, nie można przejść z obu stron kolumny i wtedy wygląda to jak okno na schody. Chyba zrobimy tak jak jest w oryginale ze schodkiem na spoczniku. A gdyby ktoś chciał zobaczyć jak dziergamy naszego Amberka to zapraszam na strone:
http://www.kataliza.mojabudowa.pl



Zachęcam do założenia galerii na tym forum. Jakoś lepiej ogląda się zdjęcia bez tych wszystkich reklam z blogu moja.budowa.pl

Trzymamy za was kciuki i służymy radą.

P.S. Zakończyliśmy pierwszy sezon grzewczy ilością 1040m3 gazu. Ciekawe czy to dużo? Jak to wyglądało u was?
Link do komentarza
No i szpadel został w bity!!!
- ławy kopie 60x40
- zbrojenie bedze fi 12 i strzemiączka 20x30
- a co do studni (pod tym wiaderkiem) mam pytanie: Jak to jest, wywiercili mi studnie na 27m i narazie to leci żurek, szpec co wiercił studnie twierdzi że z końcem budowy powinna być czysta woda. Czy macie jakieś dośwadczenia na temat studni głebinowych?
Link do komentarza
Cytat

Zachęcam do założenia galerii na tym forum. Jakoś lepiej ogląda się zdjęcia bez tych wszystkich reklam z blogu moja.budowa.pl

Trzymamy za was kciuki i służymy radą.

P.S. Zakończyliśmy pierwszy sezon grzewczy ilością 1040m3 gazu. Ciekawe czy to dużo? Jak to wyglądało u was?



Witam.
U nas zużycie gazu za cały rok wygląda następująco:
Podgrzanie wody dla 2 osób, tem. w domu około 22-23 st.C w garażu 13-16 st.C
OKRES………………… ILOŚĆ…………. KOSZT
……………………………….. [m3]……………. [zł]
01.04.2010
11.06.2010.. ………..270,00 …….…..545,00
05.08.2010….….……...69,00………....245,00
13.10.2010…………...163,00…….…...393,00
06.12.2010…………….459,00……….….885,00
16.02.2011…………….895,00...……..1581,00
19.04.2011…………….503,00…………..944,00
……………………….∑…..2359,00…………4593,00
Pozdrawiamy

Cytat

Witam ja właśnie zaczynam wykopki w Siedlcech(Żelków-Kolonia).
Narazie mam ogrodzenie, studnie i zdjęty humus. Po majówce wchodzą budowlance:)


Witam.
W Siedlcach byłem w Święta, ale nie chciałem przeszkadzać.
Następnym razem jak będę, to na pewno się odezwę i z chęcią odwiedzę budowę.
P.S. Zaczynam podziwiać postępy, nie mam pojęcia o studni wierconej icon_biggrin.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...