Skocz do zawartości

Poważny problem z mieszkaniem - proszę o pomoc.


Recommended Posts

Witam,

Proszę o pomoc w moim zawiłym problemie.
Otóż po ślubie z mężem daliśmy nasze pieniądze moim rodzicom, aby wykupili babci mieszkanie z przeznaczeniem dla
nas po jej śmierci (nie mamy pokwitowania, że to były nasze pieniądze, ale rodzice wiedzą). (mieszkanie było
babci).

Babcia u notariusza sporządziła testament, że po jej śmierci mieszkanie przechodzi na jej syna czyli mojego ojca i
jego żonę czyli moją matkę.

Nie byłoby problemu gdyby nie jej drugi syn (brat mojego ojca), któremu przepisała testamentalnie małą działkę, ale
teraz domaga się połowy z mieszkania.

Jak z tego wybrnąć, aby mieszkanie było dla nas tak, jak to zostało zawarte w naszej ustnej umowie i na które
daliśmy pieniądze.

Proszę o pomoc.


Kasia
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Proszę o pomoc w moim zawiłym problemie.
Otóż po ślubie z mężem daliśmy nasze pieniądze moim rodzicom, aby wykupili babci mieszkanie z przeznaczeniem dla
nas po jej śmierci (nie mamy pokwitowania, że to były nasze pieniądze, ale rodzice wiedzą). (mieszkanie było
babci).
Babcia u notariusza sporządziła testament, że po jej śmierci mieszkanie przechodzi na jej syna czyli mojego ojca i
jego żonę czyli moją matkę.
Nie byłoby problemu gdyby nie jej drugi syn (brat mojego ojca), któremu przepisała testamentalnie małą działkę, ale
teraz domaga się połowy z mieszkania.
Jak z tego wybrnąć, aby mieszkanie było dla nas tak, jak to zostało zawarte w naszej ustnej umowie i na które
daliśmy pieniądze.
Proszę o pomoc.

Kasia


Jeśli babcia sporządziła testament to jest to jedyna podstawa prawna do dziedziczenia po babci według jej woli. Tym bardziej, że obdarowała równo, jednemu i drugiemu synowi, więc nie wiem co Twój wujek się jeszcze czepia mieszkania. Owszem zdarza się , gdy osoba pisząca testament pomija kogoś ze spadkobierców, wówczas podstawa prawna jest taka sama ale osoba pominięta w testamencie może we własnym zakresie założyć sprawę o podważenie testamentu (chyba że darczyńca jasno określił, że wydziedzicza jednego ze spadkobierców). Natomiast w tym przypadku wujek się może wypchać sianem. I Twoi rodzice powinni od razu po śmierci babci przepisać mieszkanie na was, uregulować wówczas księgę wieczystą i po sprawie.
Link do komentarza
Cytat

oj współczuja, nikomu takiego wujka nie życze. A powiedz marko01, czy on może i tak składać sprawę o podważenie testamentu?


No cóż, zawsze można złożyć wniosek ale sprawa wygląda na z góry przegraną przez wuja.Pomijając fakt, że jeśli rozpocznie się sprawa (która niestety może trwać długo) to dalsze postępowanie z mieszkaniem pozostaje "zamrożone" aż do czasu wyjaśnienia sprawy.Poza tym jeśli "wujaszek" przegra (a raczej tak będzie) - pokrywa koszt sprawy sądowej.
Przydałby się tu jakiś prawnik na forum to by coś więcej wyjaśnił.Mamy tu budowlańców, instalatorów to i może jakiś prawnik się znajdzie.W każdym bądź razie - nie poddawajcie się. Jestem uczulony na tego typu ludzi jakimi jest twój wujek - wiem to z autopsji. Rodzina? tylko na zdjęciu i raz do roku na święta i to na krótko.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...