Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

pomocy!!! olej czy pellets?


Recommended Posts

Pozdrawiam wszystkich.
Prośiłbym o podjęcie decyzji za mnie, bo mam mętlik w głowie.
Wacham się między ogrzewanie olejowym a kotlem na pelety.
Ale zacznę od krótkiego opisu: dom nowy,ok.180m2 energoszczędny (ściany zewnętrzne: cegla silikatowa 17,5cm, 14 cm wełny szklanej, elewacja klinkierowa 12,5 cm), okna 1,1 kw, rolety, poddasze ocieplone wełna szklaną 24 cm, kotłownia w piwnicy, około 70m2 ogrzewania podłogowego, instalacja zamknięta miedź +pex, grzejniki brugmann piano, zbiornik c.w.u 160 litrów, (może będzie 200, życie pokaże).
Stoje właśnie przed zakupem kotła i odwieczny dylemat, co wybrać: olejowy czy pelety. Gaz ziemny nie wchodzi w grę przez najbliższe 5 lat, więc szukam alternatywy.Z butli również odpada - kotłownia w piwnicy.
Poszukuje kotła oczekującego jak najmniejszej incjatywy człowieka (jak każdy chyba)
Zasugeruję kostrzewę pellets plus 25kw(nie za dużo?), ale czytam różne opinie i nie wiem czy w sumie olej nie wyjdzie mi na to samo.
Proszę o pomoc i rzetelne opinie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A o eko groszku myślałeś jest ekonomiczniejszy od palet przy kotle z podajnikiem i zasobnikiem nie wymaga częstszej ingerencji niż 1 - 2 razy w tygodniu, a przy kotle z dodatkowym rusztem może palić też granulatem drzewnym, bo co do oleju to tylko strata czasu i pieniędzy. icon_smile.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zgodzę się, że cena dobrego kotła nie jest zachęcająca, ale to jest jednorazowy wydatek, który bardzo szybko się zwraca. Mój znajomy miał ogrzewanie na gaz, a teraz kupił piec na eko groszek bo rachunki go zjadały (nie ma miejsca na przechowywanie opału więc kupuje węgiel workowany kilka razy w sezonie co podnosi koszty, a i tak mu się opłaca) dlatego sposób ogrzewania domu trzeba przemyśleć już na etapie projektu i to dobrze przemyśleć.
Pozdrawiam i życzę ciepłej zimy icon_wink.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W Świętokrzyskim za tonę luzem 600 pln, za workowany 750 pln.I są to ceny gwarantowane do końca września.Od października planowana podwyżka.!!!!! Sępy bogacą się gdy rozpoczyna się sezon grzewczy bez jakichkolwiek podstaw merytorycznych.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ekogroszek w porównaniu z gazem wychodzi lepiej jedynie na Śląsku i w okolicach.Gdybym mieszkał w rejonie,gdzie ekogroszek kosztuje już ponad 850/t zdecydowanie wolał bym gaz.A wiesz, że gaz ma znowu iść w górę i ogrzewając dom prawie 200m2 gazem, można wyjść jak Zabłocki na mydle.
Pozdrawiam icon_wink.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

W Świętokrzyskim za tonę luzem 600 pln, za workowany 750 pln.I są to ceny gwarantowane do końca września.Od października planowana podwyżka.!!!!! Sępy bogacą się gdy rozpoczyna się sezon grzewczy bez jakichkolwiek podstaw merytorycznych.Niestety tak jest zawsze dlatego zapasy lepiej robić wiosną , bo i ceny niższe i "sępy" są wdzięczne, że w martwym sezonie ktoś kupuje. (Oczywiście trzeba mieć dużą kotłownie).
Pozdrawiam cieplutko (u nas właśnie zaczęli grzać) icon_wink.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A wiesz, że gaz ma znowu iść w górę i ogrzewając dom prawie 200m2 gazem, można wyjść jak Zabłocki na mydle.
Pozdrawiam icon_wink.gif
Wszystko drożeje gaz , ekogroszek ,wegiel, drzewo z tym że o podwyżce ekogroszku dowiadujesz się podczas zakupu a o np. gazie jest głosno przez cały rok. Wybór ogrzewania determinuje wielkośc domu. Do małego domu nie opłaca sie budować kotłownii która przewaznie znajduje sie w piwnicy, a ta jak wiadomo znacznie podnosi koszt inwestycji.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wszystko ma swoje wady i zalety i możemy nad tym długo rozprawiać. Każdy musi dopasować ogrzewanie do swoich mozliwości i potrzeb. Wydaje mi się że w małym domu lepszy jest gaz, w większym ekogroszek itp.


Zgodzę się z tym, że każdy musi dopasować rodzaj ogrzewania do swoich potrzeb, tylko nie zapominajmy, że węgiel dowiozą wszędzie o ile jest droga, a gaz wymaga albo podłączenia do sieci, która nie wszędzie jest, a nawet może jej nigdy nie być, lub zbiornika a nie każdy ma na to warunki gruntowe i miejsce na działce icon_wink.gif
Pozdrawiam.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

To prawda, a po tej dyskusji to pewnie autor ma jeszcze większe rozterki...
ps. ogrzewanie elektryczne jest najdroższe! Nie polecam

 


Ja znam osobe ktora ogrzewa dom kanadyjski pradem, roczny koszt energii elektrycznej w jego przypadku zamyka sie kwotą ok. 3600 zł. Widziałem rachunki na własne oczy.Posiada też kominek bez rozprowadzenia i płaszcza wodnego.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W przypadku braku prądu nic nie będzie działało, z wyjątkiem kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza. Ja osobiście postawiłbym pellet. Dobrym kotłem jest produkt ULRICHa, mają oni podpisaną umowę długoterminową z Barlinkiem na dostawę pelletu, a Schenker w ciągu 48 godz. dostarczy na miejsce. Olej, jak to olej - zawsze śmierdzi.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

W przypadku braku prądu nic nie będzie działało, z wyjątkiem kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza. Ja osobiście postawiłbym pellet. Dobrym kotłem jest produkt ULRICHa, mają oni podpisaną umowę długoterminową z Barlinkiem na dostawę pelletu, a Schenker w ciągu 48 godz. dostarczy na miejsce. Olej, jak to olej - zawsze śmierdzi.I drogi w użytkowaniu i tankowaniu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
czytałem długo i zdecydowałem się w końcu an ekogroszek.ze wzg. kolorystycznych wybrałem kocioł cichewicz futura econo 21kw. na poczatku spalał 3 worki na dwa dni, teraz zeszło do jednego worka 25kg na dzień,niestety nie ma mnie w kraju (zycie jest brutalne) i jęsli ktoś ma jakieś uwagi odnośnie ustawienia parametrów pieca,będę wdzięczny.poniżej zdjęciejak to wyszło w praktyce.(jeszce nie pomalowałem kotłowni,więc sieni zrażać proszę),
pozdrawiam wszystkich

DSC01446.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...