Skocz do zawartości

Podział działki z jednoczesnym wyjściem ze współwłasności.


Zbignief

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie podziału działki – może ktoś będzie umiał mi pomóc.
Otóż mam z wójkiem działkę na współwłasność 50/50% (dostaliśmy ją w formie darowizny od Babci).
Teraz chcemy ją podzielić i wyjść jednocześnie ze współwłasności (każdy ma swój kawałek którego jest jedynym właścicielem).
Z tego co się orientowałem trzeba taki podział zlecić geodecie a następnie po podziale udać się do notariusza.
Mam pytanie o to z jaki kosztami podatkowymi muszę się liczyć (opłata którą pobierze geodeta i notariusz są dla mnie jasne).
Boje się czy nie wygląda to w ten sposób że w momencie podziału obaj staniemy się współwłaścicielami każdej z dwóch połówek, w związku z czym u notariusza następuje przepisanie udziału 50% z mojej częsci działki na rzecz wójka i odwrotnie. Idąc tym tropem czy nie wyjdzie na to że zarówno ja jak i wujek będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od tej połówki ktorą oddał a w związku z tym że całość dostaliśmy jako darowizne wyniesie to bardzo dużo.
Nie wiem czy jasno się wyraziłem i czy moje rozumowanie jest prawidłowe, gdyby ktoś coś wiedział w tej materii będę wdzięczny za informacje.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
/ Nie ma tutaj żadnego haka. Należy dokonać podziału przy pomocy geodety- nada działkom nowe numery,opisze je co do powierzchni i położenia, wykona rysunki.Potem u notariusza całość zostanie w sposób jednoznaczny opisana i opłacona w proporcji fifty-fifty. Na wysokość opłat nie mamy wpływu i nie ma tu miejsca na dyskusje.Trzeba zapłacić i już.Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...