Skocz do zawartości

budowa na dzialce rodzicow


Recommended Posts

Czesc wszystkim, ktorzy borykaja sie z problemami natury budowlanej :)
Moi rodzice maja dzialke, na ktorej ja chce wybudowac dom. Dom ma byc moj, dzialka jest moich rodzicow. Jestem na etapie ustalania warunkow z zakladem energetycznym. Pani w okienku mowi, ze skoro dzialka nie jest moja, to ja nie mam prawa tam sie budowac. Co zrobic z tym fantem? Czy ktos znalazl sie w podobnej sytuacji? Prosze o pomoc :) Dzieki z gory. Katarzyna
Link do komentarza
Cytat

Czesc wszystkim, ktorzy borykaja sie z problemami natury budowlanej icon_smile.gif
Moi rodzice maja dzialke, na ktorej ja chce wybudowac dom. Dom ma byc moj, dzialka jest moich rodzicow. Jestem na etapie ustalania warunkow z zakladem energetycznym. Pani w okienku mowi, ze skoro dzialka nie jest moja, to ja nie mam prawa tam sie budowac. Co zrobic z tym fantem? Czy ktos znalazl sie w podobnej sytuacji? Prosze o pomoc icon_smile.gif Dzieki z gory. Katarzyna


Niestety - poprzednik ma rację. Rodzice muszą aktem notarialnym podarować Ci działkę, czyli ogólnie mówieć przepisać ją na Ciebie, zmienić wpis w ksiedze wieczystej i dopiero wówczas możesz się zacząć budować a właściwie dopiero wówczas możesz rozpocząc procedurę budowy, czyli projekt, uzgodnienia, pozwolenie no i budowa..
Link do komentarza
Panie Slawomirze, a nie da sie tak, ze rodzice mi niejako zezwola, u notariusza sporzadzajac pismo jakies, na budowe na ich dzialce? Moi rodzice niekoniecznie chca miec na glowie budowe domu, a ja niekoniecznie chce teraz w pewnym sensie wymuszac na nich przepisywanie dzialki na mnie itp. Wie pan cos na ten temat?
Dziekuje za komentarze.
Katarzyna
Link do komentarza
Cytat

Dodam jeszcze, ze ja juz z pol roku temu dostalam warunki zabudowy, mamy wszelkie mapy, zakupiony projekt, pzysposobiony projekt i gotowa mape wysokosciowa do celow projektowych. Wszystko na moje nazwisko. Dopiero teraz owa "pani w okienku" dopatrzyla sie tego, ze dzialka jest rodzicow a dom moj....
Katarzyna


Witam!
Wszystko co wybudujesz na gruncie należącym do Twoich rodziców staje się własnością Twoich rodziców i żaden akt notarialny tego nie zmieni. No chyba że testament i pod warunkiem, że nie masz więcej rodzeństwa. Ale z kolei pozwolenie na budową możesz dostać tylko wtedy jak przedstawisz akt własności działki pod inwestycję ale na Ciebie.!
Najprościej byłoby gdyby rodzice podarowali wam działkę.
Link do komentarza
Dziekuje bardzo za cenne uwagi.
Sprawa jest dosyc skomplikowana, dlatego, ze ja mam siostre, ktora wyprowadzila sie do meza po slubie. Oczywiscie kiedys stane przed problemem splacenia mojej Siostry itp. Chcielibysmy uniknac tego teraz, bo szkoda mi czasu na to, poniewaz ja mieszkam poza granicami kraju i przyjezdzam do Polski od czasu do czasu "popchnac" w pewien sposob sprawy "papierkowe" zwiazane z budowa. Mam nadzieje zaczac budowe w przyszlym roku, wiec caly ten rok jeszcze chce wykorzystac na zbieranie pieniedzy na budowe. A gdyby Rodzice zrobili nas dwie, moja Siostre i mnie - wspolwlascicielami dzialki, czy wtedy problem nie bylby rozwiazany? Jako wspolwlasciciel moge wystepowac o pozwolenia, albo ustalac warunki dostawy gazu, energii itp?
Link do komentarza
Cytat

Dziekuje bardzo za cenne uwagi.
Sprawa jest dosyc skomplikowana, dlatego, ze ja mam siostre, ktora wyprowadzila sie do meza po slubie. Oczywiscie kiedys stane przed problemem splacenia mojej Siostry itp. Chcielibysmy uniknac tego teraz, bo szkoda mi czasu na to, poniewaz ja mieszkam poza granicami kraju i przyjezdzam do Polski od czasu do czasu "popchnac" w pewien sposob sprawy "papierkowe" zwiazane z budowa. Mam nadzieje zaczac budowe w przyszlym roku, wiec caly ten rok jeszcze chce wykorzystac na zbieranie pieniedzy na budowe. A gdyby Rodzice zrobili nas dwie, moja Siostre i mnie - wspolwlascicielami dzialki, czy wtedy problem nie bylby rozwiazany? Jako wspolwlasciciel moge wystepowac o pozwolenia, albo ustalac warunki dostawy gazu, energii itp?


Zgadza się ale wybudowany przez Ciebie dom też byłby waszą wspólną własnością (Twój i Twojej siostry)!
Po przekazaniu (darowiźnie) działki przez rodziców na Was dwie, należałoby dokonać podziału działki na 2 równe części (geodeta, notariusz, księga wieczysta) i wówczas nie byłoby problemów z rozpoczęciem budowy na Twojej części.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...