Skocz do zawartości

prawo budowlane-proszę o porade


starzolowa

Recommended Posts

W wyniku postępowania spadkowego po zmarłej mamie zostałam jedną ze współwłaścicieli gospodarstwa rolnego (ok. 10ha-mój udział to 3/20 z całości). Dziś z mężem myślimy u budowie domu z wykorzystaniem przywileju udziału własności. Chcemy wybudować dom jednorodzinny na działce (42/1), która powstała na drodze podziału większej (działkę 42 podzielono na 42/1 i 42/2). Ma 48664m.kw. (RIIIa-603m.kw. + RIIIb-4261m.kw.), znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z działkami zabudowanymi, istnieje możliwość doprowadzenia mediów, ma wjazd z drogi krajowej (wjazd na zasadzie służebności gruntowej dwóch działek - 42/1 i 42/2). Jesteśmy na drodze zniesienia współwłasności jednakże mamy wątpliwości czy w ogóle będziemy mogli wybudować dom na tej działce. Otóż na zaświadczeniu z Urzędu Miasta i Gminy - potrzebnym do zawarcia aktu notarialnego zniesienia współwłasności jest napisane: " (...) zaświadcza się, że dla nieruchomości (...) oznaczonej nr geodezyjnym 42 brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy obowiązującym do 31.12.2003r ww. nieruchomość przeznaczona była na cele rolne."
I tu moje pytanie: czy gdy już będziemy z mężem jedynymi właścicielami działki 42/1 będzie możliwe wybudowanie domu jednorodzinnego jeśli tak to jakich formalności powinniśmy dopełnić aby osiągnąć cel (drogą możliwie najszybszą i najtańszą).
Link do komentarza
Witam. Sama czekam na odpowiedź w swojej sprawie, więc przeglądam to forum i przeglądam:).
Coś mogę Wam powiedzieć na ten temat, bo sama przez to przechodziłam parę m-cy temu. Tylko tyle czasu to zajęło, że już moja Gmina plan prawie zrobiła!.

Jeżeli w Gminie brak jest planu zagospodarowania przestrzennego, a stare plany utraciły juz swoją moc - to wybudowanie domu jednorodzinnego będzie możliwe jedynie po wydaniu decyzji o warunkach zabudowy. Taką decyzję wydaje Gmina. Trzeba tam złożyć odpowiedni wniosek i wraz z wnioskiem dołączyć:
1. kserokopia mapy syt.-wys. 3 egz.( skala 1:500, lub 1:1000-granice analizowanego obszaru w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy lecz nie nie mniejszej jednak niż 50 m ),
2. kserokopia wypisu z ewidencji gruntów,
3. koncepcję urbanistyczno-architektoniczną inwestycji (jakiś projekt z np. z Muratora),
4. dokument potwierdzający posiadanie gospodarstwa rolnego ( w przypadku występowania o wydanie decyzji dla zagrody rolnej - czyli na budynek dla rolnika),
5. umowy zawarte między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem, gwarantujące wykonanie uzbrojenia terenu inwestycji, czyli umowy na wodę, prąd, kanalizację.

Żeby gmina wydała taką decyzję działka musi spełniąc łącznie pewne warunki i są to:
1. co najmniej jedna działka sąsiednia dostępną z tej samej drogi publicznej jest zabudowana w taki sposób, że w oparciu o istniejące obiekty można określić wymagania dotyczące nowej zabudowy, aby nawiązywała ona do istniejącej w zakresie: funkcji (przeznaczenia), gabarytów i formy architektonicznej, linii zabudowy i intensywności wykorzystania terenu,
2. teren ma dostęp do drogi publicznej rozumiany jako bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę, wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej,
3. istnieje lub jest projektowane uzbrojenie terenu wystarczające dla danego zamierzenia budowlanego.
4. teren nie wymaga przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne lub jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust.1

1. Procedura wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku przez inwestora.

2. Urząd przekazuje wniosek osobie wpisanej na listę izby samorządu zawodowego urbanistów albo architektów do opracowania projektu decyzji, wykonania analizy funkcji oraz zabudowy i zagospodarowania terenu,

3. Po opracowaniu przez architekta projekt decyzji przekazuje się do uzgodnień i wydania stosownych opinii właściwym organom.

4. Po uzyskaniu pozytywnych postanowień Urząd zawiadamia strony postępowania, w którym wyznacza się 7- dniowy termin by mogły zapoznać się z zamierzeniem inwestycyjnym.(wnieść uwagi itp.)

5. Po 7-dniach od otrzymania wszystkich zwrotnych potwierdzeń odbioru świadczących o tym, że strony postepowania zostały zawiadomione o możliwości zapoznania się z materiałem dowodowym Wójt Gminy wydaje decyzję o warunkach zabudowy. Od decyzji można się odwołać za pośrednictwem Wójta Gminy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.

6. Decyzja jest prawomocna po 14 dniach od ostatniej daty potwierdzenia odbioru przez strony postępowania. Wówczas należy udać się do Urzędu Gminy pok. Nr 7 w celu uprawomocnienia decyzji (pieczęć z podpisem osoby uprawnionej)


Mam nadzieję, że coś pomogłam
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

W wyniku postępowania spadkowego po zmarłej mamie zostałam jedną ze współwłaścicieli gospodarstwa rolnego (ok. 10ha-mój udział to 3/20 z całości). Dziś z mężem myślimy u budowie domu z wykorzystaniem przywileju udziału własności. Chcemy wybudować dom jednorodzinny na działce (42/1), która powstała na drodze podziału większej (działkę 42 podzielono na 42/1 i 42/2). Ma 48664m.kw. (RIIIa-603m.kw. + RIIIb-4261m.kw.), znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z działkami zabudowanymi, istnieje możliwość doprowadzenia mediów, ma wjazd z drogi krajowej (wjazd na zasadzie służebności gruntowej dwóch działek - 42/1 i 42/2). Jesteśmy na drodze zniesienia współwłasności jednakże mamy wątpliwości czy w ogóle będziemy mogli wybudować dom na tej działce. Otóż na zaświadczeniu z Urzędu Miasta i Gminy - potrzebnym do zawarcia aktu notarialnego zniesienia współwłasności jest napisane: " (...) zaświadcza się, że dla nieruchomości (...) oznaczonej nr geodezyjnym 42 brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy obowiązującym do 31.12.2003r ww. nieruchomość przeznaczona była na cele rolne."
I tu moje pytanie: czy gdy już będziemy z mężem jedynymi właścicielami działki 42/1 będzie możliwe wybudowanie domu jednorodzinnego jeśli tak to jakich formalności powinniśmy dopełnić aby osiągnąć cel (drogą możliwie najszybszą i najtańszą).


Na gruntach rolnych nie można budować jeśli nie są to budynki związane z prowadzonym gospodarstwem rolnym. Konieczne więc jest wystąpienie o odrolnienie działki, co przy tej klasie gruntu może być trudne. Warto też wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy, dzięki temu wyjaśni się, czy na działce w ogóle można coś w przyszłości budować.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...