Skocz do zawartości

Oświetlenie LED - realia czy marzenia


Gusto

Recommended Posts

Cytat

Ledy wyprą wszystko , bmw już w swoich modelach stosuje jako swiatła główne ledy , nie mówiąc już o innych .



Jasne, że wyprą.
My na takiej samej zasadzie miłowaliśmy Niezwyciężony Związek Radziecki i nazywaliśmy go Swoim Bratem.
Braterstwo polegało na tym, że okutali nas w drut kolczasty, nie pozwalając szukać innych członków rodziny.
Tak jak to teraz robią z "żarówkami" oszczędnymi, a za chwilę i te odgrodzą drutem kolczastym i tysiącami celników. Pozostaną same ledy. Niezwyciężone!!!

Z wiatrakami i panelami słonecznymi na każdej chałupie.
Oczywiście, ciemny naród za to zapłaci, bo niby kto inny? Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Niektórzy nawet kochają wręcz pokemony, więc i Tobie wolno mieć swoje poglądy.



dzięki za pozwolenie i zrozumienie icon_biggrin.gif. Zgodzę się, że ledy pewnie niedługo wszystko wyprą - wystarczy popatrzyć na rynek telewizorów czy monitorów. Podświetlenie ledowe to standard, a teraz coraz prężniej rozwija się OLED.
Link do komentarza
Cytat

Jasne, że wyprą.
Z wiatrakami i panelami słonecznymi na każdej chałupie.
Oczywiście, ciemny naród za to zapłaci, bo niby kto inny?


Rozwoju i postępu ludzkości nie powstrzymasz , nawet jak sam wleziesz na drzewo i będziesz udawał małpiszona .
A ci bardziej światli obywatele to niby w świeczki inwestują ? , a jakie są najlepsze?, gromnice pewnikiem , wyrabiane manualem w klasztorze paulinów bosych , czy jakoś tak . icon_biggrin.gif

Cytat

Tak jak to teraz robią z "żarówkami" oszczędnymi, a za chwilę i te odgrodzą drutem kolczastym i tysiącami celników. Pozostaną same ledy. Niezwyciężone!!!


Brrrrrr....., aż strach się bać . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 11 miesiące temu...
Cytat

Kupiłem taśmy ledowe w specjalistycznym sklepie w których po roku użytkowania co druga ledówka świeci na żółto, co za syf te taśmy robią . A w innym ciągu co kawałek po kilka sztuk nie świeci, co za syf niech se w dupe wsadzą te ledy.



A tam, opowiadasz, rok temu pisałeś inaczej:

Cytat

Rozwoju i postępu ludzkości nie powstrzymasz , nawet jak sam wleziesz na drzewo i będziesz udawał małpiszona .
A ci bardziej światli obywatele to niby w świeczki inwestują ? , a jakie są najlepsze?, gromnice pewnikiem , wyrabiane manualem w klasztorze paulinów bosych , czy jakoś tak . icon_biggrin.gif


Link do komentarza
Cytat

...... czy gdzieś obok nie stoi nocnik.



Z pełna świadomością i "premedytacją", w łazience i WC zainstalowałem oświetlenie LED.
Jako oświetlenie główne zastosowałem białe ciepłe, ale jako "miejscowe" (podświetlenie lustra) białe neutralne, w górnym zakresie skali (dla tej "barwy").

Dodam, że na uwadze nie miałem oszczędności, bo ewentualna "amortyzacja" to kilkadziesiąt lat.
Link do komentarza
Cytat

Czyli LED-y górą, hurrraaa!!!



Jak euforia minie, trzeba sprawdzać, czy gdzieś obok nie stoi nocnik.


Zobaczymy czy te punktowe philipsy czy osramy wytrzymują dłużej niż te taśmy do których trzeba dobierać zasilacz który ma określoną moc i trudno dokładnie to dopasować. Ale punktowe, te na 240 V mają chyba dokładnie taki jak trzeba własny zasilaczek, bo podobno kluczową sprawą dla trwałości ledów są idealnie dobrane parametry zasilania. Jak się mylę to proszę mnie poprawić icon_lol.gif .
Retrofood może nie aż euforia, ale człowiek jest jakoś tak zbudowany że lubi nowinki, ja lubię. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Za niedługi czas będę przerabiał problem funkcjonalnego i taniego w użytkowaniu oświetlenia. Co raz częściej "świta" mi pomysł z LED'ami. Sam mam dość mieszane odczucia - owszem są energooszczędne i cena staje się coraz przystępniejsza (nie twierdzę , że tanio - ale może godna rozważenia szczególnie, przy większym obciążeniu jakiegoś obszaru). Jako oświetlenie punktowe i z niewielkich odległości jest całkiem nie źle. Oświetlenie blatów roboczych w kuchni listwami podszawkowymi nabiera kształtu.
Co jednak sądzić o oświetleniu w łazience przy lustrze czy też bardziej ogólnym.

Może ktoś zechciałby się podzielić doświadczeniem i wiedzą.

DSC01446.jpg



Oświetlenie LED można w tej chwili stosować bez przeszkód w każdym pomieszczeniu i w zastosowaniu do różnych funkcji. Mocnym ledem oświetlimy sobie blat roboczy w kuchni czy strefę przy lustrze w łazience, trochę słabszy umieścimy pod półkami w garderobie, a najsłabszym stworzymy nastrój. Możemy je umieszczać w półkach sufitowych, kiedy chcemy nadać klimatu wnętrzu np salonu i je delikatnie rozświetlić. Jeżeli długość półek jest wystarczająca i w tym miejscu damy mocniejsze ledy to będziemy mogli całkowicie zrezygnować z dodatkowego oświetlenia. Ledy też pięknie podkreślają strukturę zasłon lub innych dekoracji okiennych, gdy są umieszczone za tzw. płetwą sufitową. Gdy mamy na ścianie ciekawą strukturę np z kamienia to warto też ją wyeksponować w podobny sposób oświetlając delikatnym ledowym światłem.
Powinniśmy też pamiętać, aby wybrać odpowiednią barwę światła w zależności od tego czy lubimy ciepłe czy zimne odcienie albo skusić się na led RGB o wielobarwnym świetle i np w sypialni na co dzień ustawić na nim naturalne światło, a w razie potrzeby zmienić odcień na czerwony ;).
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam, my własnie z mężem zastanawiamy się nad zmianą żarówek zwykłych na żarówki led. Czy żarówki led pobierają tyle samo prądu przy ich włączeniu? tak samo jak zwykłe żarówki? Powiem szczerze że dość często zdarza mi się wejść do kuchni na chwilę zapalając światło i za chwile je gasząc. Czy w takim wypadku umieszczenie żarówek led ma sens?
Link do komentarza
Cytat

Witam, my własnie z mężem zastanawiamy się nad zmianą żarówek zwykłych na żarówki led. Czy żarówki led pobierają tyle samo prądu przy ich włączeniu? tak samo jak zwykłe żarówki? Powiem szczerze że dość często zdarza mi się wejść do kuchni na chwilę zapalając światło i za chwile je gasząc. Czy w takim wypadku umieszczenie żarówek led ma sens?


Tak ma
Link do komentarza
Bo to są różne wartości.

Upraszczając:

K to barwa światła - zwykła żarówka ma "ciepłotę" średnio około 2700 K.

Lumen to "siła świecenia" - zwykła żarówka ma średnio około 12 lm/W. (zakres 6 - 16)


Inaczej 700 lm podzielone przez 12 lm/W daje 58 W, czyli Adam kupił "równoważnik" żarówki 60W (jeśli chodzi o "siłę" świecenia). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Bardziej poglądowo:

Żarówka standardowa przezroczysta:



15W E27 - strumień świetlny - 100 lm

25 W E27 - 220 lm

40 W E27 - 415 lm

60 W E27 - 710 lm

75 W E27 - 935 lm

100 W E27 - 1380 lm

Żarnik halogenowy sztyftowy przezroczysty 12 V:



5W G4 - 55 lm

10W G4 - 130 lm

20W G4 - 300 lm

35W GY6,35 - 580 lm

50W GY6,35 - 900 lm


(dane z : radium.de)
Link do komentarza
Ja ostatnio zainwestowałem w żarówki ledowe z marki własnej Liroy Merlin o nazwie lexman jestem w pozytywnym szoku. Kopiłem w promocji takie do kuchni

i takie zamiast halogenków.

Polecam! W kuchni jest tak widno że można robić operacje na otwartym sercu. icon_eek.gif Swiatło jest jak z klasycznej 100 w żarówki.

Ta duża żarówka jest w promocji z 50 na 30 zł, a te małe żarówki są w cenie regularnej 29,95 za komplet. Taniej sie nie da w ocenie LEDÓW SMD wziąłem pod uwagę jasność światła i jego barwę oraz cenę. W tych kategoriach nic tańszego nie ma na rynku. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Też nabyłem niedawno te same co gawel, póki co jest nieźle - barwa ok, nie ma tego efektu zawahania jak przy energooszczędnych, także zobaczymy jeszcze jak trwałość ;) Cenowo są całkiem niezłe


"... będzie Pan zadowolony..." icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Zastanawiam się nad wymianą żarówek LED w całym domu. Aktualnie mamy linie świetlne, które oświetlają blaty w kuchni. Efekt jest ciekawy. Czas sprawdzić jak LEDy poradzą sobie w roli oświetlenia głównego icon_smile.gif


Poradzą sobie na pewno, ważne aby wybrać diody SMD i o mocy jednej żarówki nie mniejszej niż 2,8 w- 3w , oczywiście im większa moc tym lepiej. Z doświadczenia powiem, że najlepiej zacząć wymianę od pomieszczeń z których się najczęściej i najdłużej korzysta z oświetlenia. Lub jezeli finanse nie stanowią problemu to wymień wszędzie. "Będzie Pan Zadowolony". icon_smile.gif Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ledy wyprą wszystko , bmw już w swoich modelach stosuje jako swiatła główne ledy , nie mówiąc już o innych .



w sumie trudno się dziwić. Firmy inwestują w tą technologię mnóstwo kasy, a można z taką technologią wyprawiać naprawdę cuda. Dodatkowo w modzie jest energooszczędność więc pasuje jak ulał. Projekty domów przechodzą ogromną transformację z tego względu. Słyszał ktoś może o listwach PROFIL GK LED? 10 lat temu nikomu się o czymś takim nie śniło a dziś takie listwy zresztą bardzo efektowne projektuje się i montuje bardzo często.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Zastanawiam się nad wymianą żarówek LED w całym domu. Aktualnie mamy linie świetlne, które oświetlają blaty w kuchni. Efekt jest ciekawy. Czas sprawdzić jak LEDy poradzą sobie w roli oświetlenia głównego icon_smile.gif


Mam oświetlenie led w całym domu od dwóch lat i jest bez zastrzezeń.
na co należy zwrócić uwagę to temperatura barwowa poniżej 3000K bo inaczej będzie jak w trupiarni...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Zastosowałem "żarówkę" LED 1200 lumenów w jednym z pomieszczeń i otrzymałem... STROBOSKOP.
Zabawny efekt, ale nieoczekiwany.
Wyłącznik w tym pomieszczeniu ma neonówkę, ,która w ciemności pokazuje - gdzie on się znajduje.
Prądu tej neonówki (bocznikującej styki wyłącznika) starcza na generację cyklicznych błyśnięć.
Chyba będę ją musiał wydłubać z tego wyłącznika...
icon_lol.gif

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

Zastosowałem "żarówkę" LED 1200 lumenów w jednym z pomieszczeń i otrzymałem... STROBOSKOP.
Zabawny efekt, ale nieoczekiwany.
Wyłącznik w tym pomieszczeniu ma neonówkę, ,która w ciemności pokazuje - gdzie on się znajduje.
Prądu tej neonówki (bocznikującej styki wyłącznika) starcza na generację cyklicznych błyśnięć.
Chyba będę ją musiał wydłubać z tego wyłącznika...
icon_lol.gif

Adam M.



Adasiu Ty tam niczego nie wydłubuj ! ... będzie szukanie wyłącznika w ciemnościach metodą 'namacania' icon_confused.gif

Byle kondensator Ci pomoże icon_mrgreen.gif
Załóż równolegle do zacisków 'żarówki' zwykłego polipropylena 100nf / na 275V (tak tak ! icon_mrgreen.gif najzwyklejsza przeciwzakłóceniówka )

Pozdrawiam




Link do komentarza
Na przykładzie żarówek energo-oszczędnych.
Takie porządne - nie powodują efektu mrugania - mają już 'w sobie' kondensator.
Choć ostatnio kupiłem osram 23W Quick-light - tanie toto nie jest ,a mrugają.
Natomiast tanie 'marketówki' (np. philips na mały gwint) zawsze trzeba zaopatrzyć w ów kondensator .Dawałem 100nf (0.10µf) / 400V.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...