Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cytat

jakoś się nie mogę przekonać do takich rzeczy, w ogóle nie rozumiem po co takie coś się stawia



Jak mieszkasz w domu jednorodzinnym, w dosyć spokojnej okolicy i masz troszkę miejsca z tyłu domu to altanka moim zdaniem jest niezbędna. Ja nie wyobrażam sobie nie mieć altanki. Może nie mam aż tak ładnej altanki jak w w tamtym artykule, ale ma krytą z możliwością wsunięcia okien i kominkiem w środku, wszystko "wykończone" drewnem. W okresie od kwietnia-maja do października to jest idealne miejsce na spotkania rodzinne, ze znajomymi, na małego grilla. A w zimę, jak już nawet kominek w grzaniu nie pomaga, składuję tam jakieś kosiarki, niektóre kwiaty i inne pierdoły które powinny być schowane. Także w moim przypadku altanka używana jest cały rok. A w przyszłym roku obok alt. zrobię grilla z cegły, albo jakąś wędzarke.
Link do komentarza
Cytat

jakoś się nie mogę przekonać do takich rzeczy, w ogóle nie rozumiem po co takie coś się stawia



Oj, nie ma nic fajniejszego niż posiedzieć sobie pod altankowym daszkiem z gazetką i herbatą na stoliku. icon_smile.gif) Altanki kojarzą mi się z moim wujkiem, który jak zbudował własnoręcznie jedną dla siebie, to jedna ciotka, i sąsiadka, i sąsiad potem chcieli też takie. icon_smile.gif Miła sprawa.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Cytat

Oj, nie ma nic fajniejszego niż posiedzieć sobie pod altankowym daszkiem z gazetką i herbatą na stoliku. icon_smile.gif) Altanki kojarzą mi się z moim wujkiem, który jak zbudował własnoręcznie jedną dla siebie, to jedna ciotka, i sąsiadka, i sąsiad potem chcieli też takie. icon_smile.gif Miła sprawa.


osobiście nie mam altanki, ale całkowicie się z Tobą zgadzam
Link do komentarza
To może warto się pokusić o pawilon ogrodowy, to taka oszczędniejsza forma altany. Zzajmuje on mniej miejsca i najczęściej jest przenośny... Pawilon w ogrodzie to też bardzo fajna sprawa icon_biggrin.gif

Ma dach ale nie ma ścianek i podłogi. Dach najczęściej jest wykonany z nieprzemakalnego materiału, a konstrukcja może być ze stalowych rurek - wtedy pawilon można bez problemu można przestawić gdzie indziej (i łatwo go schować po sezonie).
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Chciałbym mieć w ogrodzie altankę na planie wielokąta, z ażurowymi ścianami - z listewek. Z dolną połową ścianki pełną, a górną ażurową.

Chciałem tą altanę poktyć strzechą, lecz wymaga to chyba zastosowania mocniejszej konstrukcji nośnej. Czy wystarczą wtedy ażurowe ściany? Strzecha jest pewnie bardzo ciężka (ale za to świetnie wygląda).

Co byście mi poradzili?
Link do komentarza
Sam będziesz robił tą altanę??? Producenci oferują gotowe altanki - jeśli zdecydowałbyś się na takie rozwiązanie (kupienie gotowego produktu) nie musiałbyś się martwić o wytrzymałość konstrukcji.

Myślę, że spokojnie wybierzesz jakiś odpowiedni dla Ciebie model: z ażurami i jednocześnie z dachem pokrytym strzechą.

(Dachy altan kryje się najczęściej gontem drewnianym lub bitumicznym albo strzechą, lecz w tym ostatnim przypadku rzeczywiście wymaga to zastosowania mocniejszej konstrukcji nośnej.)
Link do komentarza
Czy wiecie, że kiedys altany stawiano głównie po to, żeby je podziwiać z pewnej odległości???!!!
(Np. wyznaczano oś widokową w ogrodzie, a na jej końcu stawiano altanę. Ten "wynalazek", kórym jest altana był już w starożytności...)

Obecnie liczy się wygląd altany, ale przecież najważniejsza jest jej funkcjonalność.
Link do komentarza
Z czasem drewniana altana będzie wymagała odnowienia, impregnacji, zarówno ta porośnięta pnączami, jak i nie.

Są specjalne altany, zrobione ze stalowych, lakierowanych prętów, które służą do obsadzenia pnączami. Ich konstrukcja jest ażurowa - są pozbawione ścian oraz dachu. Cechuje je jednak bardzo duża wytrzymałość, a często też bardzo ładne zdobienie.

Pięknie wyglądają obrośnięte bujnymi pnączami. Ich cechą/wadą jest jednak to, że przeciekają, więc nie nadają się do odpoczynku podczas deszczu.
Link do komentarza
Dobry pomysł!!! Na takiej mocnej konstrukcji to pewnie nawet kokornak będzie mógł się spokojnie oprzeć (a przecież rozmiary tego pnącza są naprawdę imponujące - przyrasta 1-2m na rok!!!).

Biorąc pod uwagę to, że liście kokornaku układają się dachówkowato - może będą chronić przed deszczem, gdy roślina obrośnie górę konstrukcji? icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Co Wy na to? .........
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 lata temu...
Słuchajcie, jak myślicie lepiej kupić gotową altanke, czy samemu sobie zbudowac? niedługo wiosna icon_smile.gif a więc czas zacząć planować co ma się znaleść w naszym ogrodzie, aby sezon na czas rozpocząć! Dlatego potrzebuje pilnie dobrej rady. A może ktoś juz sam zbudował i mogłby się wypowiedzieć? Edytowano przez anetkawarszawa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dokładnie tak jak napisał przedmówca. Cały ten proces ma nam przynosić radosć i satysfakcję, jeśli ma nas to męczyć to lepiej to sobie darować. Sam przykładowo wszelkie meble ogrodowe drewniane musiałem zakupić, ponieważ jakbym się za to wziął osobiście to po pierwsze zajęło by mi to naprawdę sporo czasu, a po drugie zapewne nie było by tak estetycznie zrobione jakbym sam chciał. Dlatego sam wolę poświęcić swój czas na inną pracę z której czerpię satysfakcję, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na zakup takiej altanki ;) Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Witajcie,
Alternatywą dla pełnej altanki z dachem i podłogą może być też wygrodzenie części ogrodu i stworzenie sobie przytulnego kącika. Wygrodzenie można zrobić z paneli wypełnionych przesłonami (plastikowe lub drewniane listwy wsuwane w oczka) lub z murków gabionowych Zenturo wypełnionych dowolnym materiałem.
Plusem jest fakt, że takie wygrodzenie można wykonać samemu, minusem - że w razie deszczu trzeba się będzie jednak schronić do domu.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Ten murek gabiony to jak gęsta jest ta siatka ? Jaką ma gwarancję ?


Na powyższym zdjęciu jest murek wykonany z paneli Zenturo. Oczka tego panelu to 100x100, 100x50 i 50x50 mm. Jest też dostępny panel Zenturo Super o oczkach w dwóch wymiarach 100x50 i 50x50 mm. Więcej informacji możesz znaleźć na stronie Murki gabionowe z Zenturo.
Murki z paneli Zenturo montuje się na specjalnych prostokątnych słupach Zenturo przy pomocy złączek przykręcanych śrubą. Na takie pełne systemy firma daje gwarancję 10-letnią na powłokę (ocynk + poliester). W tym okresie ani panele, ani słupy nie wymagają żadnej konserwacji (ponownego malowania, zabezpieczania na zimę, itp).
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

DSC01446.jpg



Ostatnio postawiliśmy taką altanę w ogrodzie u klienta. Całość wykonana z drewna klejonego o przekroju 12x12. Koszt materiału i montażu na pewno będzie wyższy od kosztów kupna gotowego produktu, lecz efekt końcowy będzie dużo lepszy.

Cytat

Słuchajcie, jak myślicie lepiej kupić gotową altanke, czy samemu sobie zbudowac? niedługo wiosna icon_smile.gif a więc czas zacząć planować co ma się znaleść w naszym ogrodzie, aby sezon na czas rozpocząć! Dlatego potrzebuje pilnie dobrej rady. A może ktoś juz sam zbudował i mogłby się wypowiedzieć?


Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Chciałbym mieć w ogrodzie altankę na planie wielokąta, z ażurowymi ścianami - z listewek. Z dolną połową ścianki pełną, a górną ażurową. Chciałem tą altanę poktyć strzechą, lecz wymaga to chyba zastosowania mocniejszej konstrukcji nośnej. Czy wystarczą wtedy ażurowe ściany? Strzecha jest pewnie bardzo ciężka (ale za to świetnie wygląda).
Co byście mi poradzili?



Chętnie zamieszczę kilka fotek jako inspirację. Kwestia konstrukcji - taka jak na dach domu. Tu nie da się nic zaoszczędzić, bo dach średniej wielkości altany krytej strzechą waży kilka ton, a warunek jaki musi spełniać przy tym pokryciu (ok 40 stopni kąt nachylenia) powoduje, że jest to dach wysoki, a tym samym podmuchy wiatru nie ślizgają się po nim - konstrukcja musi przyjąć te siły i zachować stabilność. Podstawowa sprawa to wykonanie połączeń wszystkich elementów. Niedopuszczalne jest łączenie wyłącznie na wkręty/gwoździe - koniecznie należy stosować połączenia ciesielskie: czopy, zakładki, specjalne łączniki stalowe. Kilka razy czytałem o problemie z wyłapaniem kątów pod jakimi powinny być zacięte miecze (stężenia). Otóż w przypadku wielokątnych altan końcówkę miecza przylegającą do górnej belki wykonać można stosunkowo łatwo (jeden kąt 45 stopni) druga końcówka miecza, stykająca się ze słupem ma tych kątów trzy!!! ale to dopiero początek zabawy - na płaszczyźnie przylegania miecza do słupa i belki powinien być jeszcze wycięty czop który zapewnia stabilność połączenia, a jego wycięcie to kilka dodatkowych kątów.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...