Skocz do zawartości

JAkie są koszty po zakupie działki


ruszmar

Recommended Posts

Witam
Mam zamiar kupić działkę która określona jest jako grunt rolny symbolem R klasy VI, gleba pochodzenia mineralnego ( podobno nie trzeba przekształcać ja na budowlaną, tak powiedziano w urzędzie miasta). Moje pytanie jakie dokładnie są koszty notarialne po zakupie działki, cena to 65 tyś brutto. Drugie pytanie to jakie formalności muszę spełnić żeby zacząć budowę.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Dzwoniłem i notariusz powiedział, że musi zobaczyć papiery tej działki, bo inaczej nie wyceni, a skąd mam wziąć papiery jak jeszcze jej nie kupiłem, sprawdzałem na kalkulatorze notarialnym, to koszty wahają się od 3-5 tys.




Jakiś kosmos... 5tys to zapłaciłem za działkę o wartości 175tys zł icon_wink.gif 3tys to w Twoim wypadku max.
Link do komentarza
Szczegóły na podstawie Kalkulatora Kosztów Zakupu Nieruchomości:

Cena transakcyjna: 65 000,00
Podatek od czynności cywilnopranych: 1 300,00
Taksa(opłata) notarialna: 1 030,00
VAT od taksy(opłaty) notarialnej: 266,60
Opłata sądowa: 200,00
Wniosek do wydziału Ksiąg Wieczystych: 200,00
Prowizja agencji nieruchomości ok. 2,5%: 1 625,00
Suma opłat dodatkowych: 4 581,60
Razem (cena + opłaty): 69 581,60 lub 67 956,60 gdy kupujemy bez pośrednictwa biura nieruchomości.

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Witam,
Zakup działki przed budową to małe piwo. Wesoło zaczyna się dopiero po tym. W pierwszej kolejności projekt domu i tu decyzja, czy gotowy czy rysowany na zamówienie. Wiem, że jest drożej, ale jednak polecam rysowany. W międzyczasie uzgodnienia odnośnie mediów (prąd, woda, kanalizacja-szambo). Później złożenie projektu i wniosku do starostwa i z reguły półtora-dwa miesiące czekania. Jak wszystko jest ok i nie ma żadnych braków to wystawiają pozwolenie i trzeba czekać na jego uprawomocnienie się dwa tygodnie. Po tym tablica i dziennik budowy i można zaczynać pracę icon_smile.gif Mnie ten etap od początku rysowania do wbicia łopaty w ziemię zajął 9 miesięcy, ale dlatego, że długo zeszło z rysowaniem i miałem problem w starostwie.
Życzę powodzenia i pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
W naszym wypadku (kupowaliśmy działkę w przetargu od Gminy) koszty wyglądały tak:
- 52 tys. działka
- 1125 zł opłaty notarialne (w tym wszystko związane z wpisem do ksiąg wieczystych itd.) Więc w Twoim przypadku więcej niż 2 tys. zł nie powinieneś zapłacić. Skoro wydasz 65 tys. zł na dzaiłke to te 2-3 tys. jeszcze możesz dołożyć za załatwienie formalności icon_smile.gif Przy budowie te 2-3 tys, to kropla...
- 70 zł wzięła gmina za wydanie wykazu MPZP
- 700 zł mapka do celów projektowych
- 6 tys. zł projekt indywidualny (projektant rysuje nam projekt oraz załatwia wszystkie formalności- przyłącza itd.) w sierpniu 2011 było pierwsze spotkanie, listopad 2011 pierwsze szkice, grudzień 2011 koncepcja gotowa, teraz wchodzimy w szczegóły i na wiosnę mamy mieć pozwolenia na budowę.
Te 6 tys. to naprawę nie dużo, licząc, ze za projekt gotowy, który byśmy wzięli zapłacilibyśmy 2250zł do tego adaptacja 3 tys., potem załatwianie przyłączy i cała reszta papierkowej roboty nie kosztuje dużo pieniędzy, ale czasu, którego my nie mamy będąc za granicą.
W większych miastach za projekt indywidualny z pewnoscią liczą sobie więcej, ale jak człowiek nie zajdzie się i nie zapyta to się nie dowie icon_smile.gif
Pozdrawiam i powodzenia życzę!
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Rozporządzenie w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej
Dz.U. z 2004 nr 148 poz. 1564 ? Brzmienie od 26 maja 2012.

§ 6. Za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego:
17) umowę sprzedaży nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę budowlaną w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z późn. zm. ).

? maksymalna stawka wynosi połowę stawki przewidzianej w § 3.

USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
12) ?działce budowlanej? - należy przez to rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.

Najważniejsze jest to, aby taka działka miała wydaną decyzję o warunkach zabudowy, czyli w decyzji będzie napisane, że działka ma dostęp do drogi publicznej, że ma np. dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej i że na takiej działce można wybudować taki rodzaj budowy np. dom jednorodzinny itp.

Jeżeli notariusz uzna, że mam mu zapłacić maksymalną stawkę taksy to go wykpię i zadzwonię po policję bo jest niezgodne z prawem. Taka działka jest po prostu działką budowlaną i na podstawie przepisów prawa notariusz może pobrać maksymalnie połowę maksymalnej stawki taksy notarialnej.

Podsyłam kalkulator taksy notarialnej:

https://www.notariuszwarszawacentrum...dex.php/oplaty
lub
http://www.infor.pl/kalkulatory/nier...tml#wynikiform

dodatkowo link do całej zebranej taksy:
http://prawo.rp.pl/temat/84071.html Edytowano przez macka67 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...