Skocz do zawartości

wygłuszenie sufitu.


biedroneczka

Recommended Posts

Witam. Mieszkam na parterze domu wielorodzinnego. Mam strop drewniany. Od sąsiada mieszkającego nademną rozchodzą się duże dźwięki uderzeniowe ( chodzenie,upadki różnych przedmiotów) i głośna muzyka ( dudnienie basu). Najbardziej przeszkadza mi chodzenie, które strasznie słychać. Sufit mam podwieszony i włożona jest wełna mineralna,obniżyło to sufit ok.30 cm. jadnak że to nie poskutkowało. czy jest jakaś inna możliwość wygłuszenia mojego mieszkania? proszę o poradę.
Link do komentarza
Dźwięki tłumią tylko materiały ciężkie i elastyczne.Obniżenie sufitu i wypełnienie pustki wełną nie mogło nic dać,a nawet może pogorszyć sprawę,bo powstaje pudło rezonansowe.
Ten problem jest bardzo trudno rozwiązać w miarę tanio.Systemy wygłuszeń są drogie i w pewnych warunkach,szczególnie w blokach,mało efektywne.Dźwięki przenikają przecież nie tylko przez sufit,ale i ściany.
Skutecznie = bardzo drogo.
Link do komentarza
Tynki akustyczne to roywiyanie dla Ciebie

W nowoczesnej architekturze wnętrz obiektów użyteczności publicznej dominują duże, gładkie powierzchnie, których parametry akustyczne poprawiamy za pomocą systemów sufitów podwieszonych i okładzin ściennych. Jednak nie w każdej sytuacji istnieje możliwość ich zastosowania. Pozostaje zdecydować się wówczas na wykonanie tynków akustycznych.
Tynki akustyczne (ze względu na funkcję nazywane też dźwiękochłonnymi) nanoszone są bezpośrednio na powierzchnie ścian lub sufitów, dlatego mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie z przyczyn architektonicznych lub konstrukcyjnych nie ma warunków do użycia innych elementów dźwiękochłonnych. Mogą to być sytuacje, gdy nie ma możliwości zainstalowania wieszaków lub rusztu, gdy wykonywane są powierzchnie łukowe o małym promieniu krzywizny (np. podczas renowacji starych sklepień) czy też w obiektach znajdujących się pod nadzorem konserwatorów zabytków.
Zadaniem tynków akustycznych jest pochłanianie fal dźwiękowych i redukcja pogłosu, szczególnie w zakresie średnich i wysokich częstotliwości, charakterystycznych dla mowy ludzkiej (500-4000 Hz). Tworzą one bezspoinowe, grubowarstwowe, "miękkie" akustycznie wyprawy, które pochłaniają fale dźwiękowe dzięki przemianie energii dźwiękowej w ciepło, odbywającej się (podobnie jak w innych materiałach porowatych) na drodze tarcia cząstek wewnątrz materiału. W celu uzyskania wymaganej porowatości tynki dźwiękochłonne muszą być nanoszone wielowarstwowo.
Grubość wykonanego tynku ma bezpośredni wpływ na jego skuteczność akustyczną, opisywaną przez wartość pochłaniania dźwięku s (różna dla różnych częstotliwości) lub - w praktyce częściej - tzw. średni stopień absorpcji NRC (Noise Reduction Coefficient). Dlatego przy wyborze tynku i projektowaniu jego grubości konieczne jest dokładne określenie wymagań projektowych dotyczących tłumienia dźwięków.
Należy również pamiętać, że powłoki dekoracyjne stosowane na tynki akustyczne muszą być przepuszczalne pod względem akustycznym (nie mogą powodować odbicia) - dźwięk musi bowiem przedostać się do warstwy absorbującej, aby tam został pochłonięty.

Dzięki systemom tynków akustycznych można uzyskać stopień absorpcji dźwięku do ok. 60%. Oznacza to, że dla różnych częstotliwości energia fali dźwiękowej zostanie zaabsorbowana przez masę tynku akustycznego (podobnie jak w przypadku sufitowych płyt perforowanych ) i tylko nieznaczna jej część ulegnie odbiciu. Fala dźwiękowa uspokaja się, czas pogłosu i zakłócenia zostają zredukowane, a w pomieszczeniu powstaje ciągły i czysty obraz dźwięku.
Porowate, chłonne tynki akustyczne nie mają wytrzymałości tynków o powierzchniach zamkniętych, dlatego mogą być stosowane wyłącznie we wnętrzach, na powierzchniach ścian i sufitów. W przypadku niektórych produktów podawane jest zastrzeżenie, że mogą być one układane wyłącznie w strefach nie narażonych na obciążenia mechaniczne - na sufitach i ścianach powyżej 2,5 m. Tynki akustyczne są jednocześnie materiałami ognioodpornymi.
Na rynkach zachodnich tynki akustyczne zyskały sobie już znaczną popularność i różnego rodzaju rozwiązania w tym zakresie oferuje coraz więcej firm (m.in. Caparol, GMT, Hasit, ICC, Knauf, Scherff, Stoispo). Wyroby kilku z nich funkcjonują już także na rynku polskim, ale znane są głównie w pracowniach architektonicznych i firmach wykonawczych specjalizujących się w projektowaniu i realizacji sal kinowych oraz teatralnych. Trzeba jednak powiedzieć, że stosowano je już także jednostkowo w studiach nagrań i salach sportowych, a potencjalnie mogą być również użyte w budynkach biurowych, centrach handlowych czy lokalach gastronomicznych.
W dalszej części artykułu przedstawiamy trzy systemy tynków akustycznych oferowanych w Polsce. Co warte podkreślenia - dokonamy w ten sposób przeglądu różnych technologii zarówno w zakresie stosowanych spoiw, jak i technik wykonawczych.
Link do komentarza
Skuteczne wyciszenie stropu możliwe jest tylko od strony powstawania dźwięków, a więc u sąsiada z góry. Chodzi ogólnie o stworzenie warstwy amortyzującej pod pokryciem podłogowym, ale konkretne rozwiązanie zależy od konstrukcji stropu. Niemniej, przy stropach drewnianych wyciszenie dźwięków uderzeniowych jest bardzo trudne nie zawsze przynosi pożądany efekt.
Link do komentarza
 • 2 tygodnie temu...
 • 1 miesiąc temu...
Do biedroneczka

Kilka ładnych lat temu, zgłosiła się do mnie klientka z podobnym problemem. Mieszkali nad nią ludzie, którzy preferowali dość nietypowy , odbiegający od ogólnych zwyczajów styl życia. Hałas był naprawdę nie przeciętny. Prawie identyczne warunki, jak opisane przez biedroneczka.
Zleciła mi wykonanie czegoś takiego( nie wiem skąd miała taki sposób)
- do sufitu bezpośrednio przykręciłem(zwykłymi wkrętami) na zakładkę, wytłaczanki do jajek. Tak, aby nie przylegały, a na siebie zachodziły.
- następnie, przykręciłem na kołki rozporowe 2 warstwy styropianu po 5 cm, na mijane. tak więc, powstała 10 cm warstwa styropianu..
- na styropian przykleiłem siatkę, w taki sposób w jaki przykleja się przy izolacjach zewnętrznych ścian budynków.
- po przyklejeniu, wyszpachlowałem sufit, tak, że nie było nawet śladu, iż jest to sufit ze styropianu.
- no i w końu pomalowałem.

Efekt był dość spory, bo z hałasu, zrobiły się szmery i bardziej słychać ich było przez klatkę schodową, niż przez sąsiadujący sufit.
Link do komentarza
 • 1 miesiąc temu...
Biedroneczka:
i jak Twój problem wygląda dzisiaj?
Zastosowałaś, któryś z proponowanych wariantów: Optima Sonic albo wytłaczanki+styropian ? A może coś innego?
Pytam bo mam podobny problem. Z tą różnicą, że mam strop monolityczny typu filigran a nie drewniany.
Mnie też najbardziej denerwuje to, że słyszę każdy krok sąsiada.
Link do komentarza
 • 2 tygodnie temu...
Moja sytułacja wygląda tak ,że nadal szukam czegoś dobrego.Wełnę mam włożoną w pokojach i nie zauważyłam żeby to coś pomogło.szukam czegoś co mogłabym włożyć w przestrzeń jaką mam pomiędzy stropem a sufitem podwieszonym (jest to ok.20cm),mam nadzieje że jest ktoś, kto znajdzie rozwiązanie i podzieli się swoim osiągnięciem.
Link do komentarza
 • 5 miesiące temu...
Cytat

Moja sytułacja wygląda tak ,że nadal szukam czegoś dobrego.Wełnę mam włożoną w pokojach i nie zauważyłam żeby to coś pomogło.szukam czegoś co mogłabym włożyć w przestrzeń jaką mam pomiędzy stropem a sufitem podwieszonym (jest to ok.20cm),mam nadzieje że jest ktoś, kto znajdzie rozwiązanie i podzieli się swoim osiągnięciem.


Co do tych wytłaczanek z jajek, to już gdzieś o tym słyszałem. Podobno rzeczywiście niezły sposób, nawet dla muzyków-amatorów. Kiedyś na forum Leroy Merlin poruszano ten problem i tam właśnie ktoś polecał to rozwiązanie.
Link do komentarza
No nieeeee icon_neutral.gif icon_eek.gif ,dajcie sobie spokój z tymi wytłaczankami z jajek. To jest totalna bzdura i mit, który wziął się z tego, że komory dźwiękochłonne i studia nagrań wykłada się materiałem o podobnej, tak na oko, budowie, czyli stożków. Nikomu jednak jakoś nie przyjdzie do głowy, że to nie kształt wygłuszenia ale materiał z jakiego jest wykonany decyduje o skuteczności tłumienia dźwięków z zewnątrz.
Stożkowy kształt zapewnia jedynie rozproszenie dźwięku i zatrzymanie jego wielokrotnych odbić. To ma działać na dźwięki powstałe w pomieszczeniu, a nie poza nim.
Link do komentarza
Kiedyś spotkałem się z takim problemem, niestety można to tylko zaleczyć, 100% lekarstwa na to nie ma niestety.
My częściowo wybrnęliśmy z tego problemu w następujący sposób:
Na cienką warstwę kleju ( butapren, klej do parkietu lub coś w podobie) przykleiliśmy wytłoczki z jajek ( właśnie w celu rozproszenia dźwięku),
Następnie przykręciliśmy do sufitu haki do prętów montażowych wiszącego sufitu i zamontowaliśmy pręty,
Po tym, sznurkiem ( mocując go do ścian) przymocowaliśmy wełnę mineralną 2 warstwy 60 ( jedna wzdłuż, druga w poprzek),
Do przygotowanych prętów przymocowaliśmy profile, do tak przygotowanej konstrukcji przykleiliśmy taśmą dwustronną taka folię jak paroizolacyjna, ale dziurawiona, taka, jaka się stosuje do dachów, i przykręciliśmy płytę KG.

Efekt był o niebo lepszy od tego, co było wcześniej, lecz nie wygłuszył w 100% - na pewno o połowę było ciszej, nikt nie mierzył akustyki przyrządami, ale na pewno pomogło.
Link do komentarza
Szczelnych warstw np. ze styropianu absolutnie nie rób. Może się to skończyć zawilgoceniem stropu i grzybem (gdy masz strop drewniany a sąsiedzi mają szczelną warstwę na posadzce).
Sufit podwieszany z wełną może pomóc, tylko nie może być sztywnych połączeń pomiędzy stropem a konstrukcją stropu podwieszanego, więc mocowania trzebaby wykonać dość nietypowo. Inaczej to te połączenia przenoszą drgania i dźwięki. Mam pewien pomysł, tylko nie wiem czy znajdziesz ekipę, której będzie się chciało z tym bawić.
Link do komentarza
Przepraszam, wyleciało mi to z głoowy! Chodzi mi o ramę drewnianą do której przykręci się potem płyty gipsowe sufitu. Oczywiście jej styki ze ścianami trzeba uszczelnić elastycznym materiałem - pasem filcu/gumy i ew. akrylem na wykończeniu.
Rzecz w tym by taki sufit podwiesić do stropu nie na metalowych "wieszakach" jak w typowym suficie podwieszanym, ale na kawałkach sznura lub taśmy parcianej. Myślę, że powinny zdecydowanie mniej przenosić drgania (a więc i dzwięki). Koszty też nie będą wysokie.
Link do komentarza
 • 5 miesiące temu...
Witam wszystkich,

Reprezentuje firme ktora zajmuje sie wszelkiego rodzaju wygłuszeniami.
Nasze produkty są certyfikowane. Do wygłuszenia budynku polecamy folię ciężką (plastoform) wygłuszenie do 45 dB. w przypadku folii o numerze 194 (najcieńsza) . grubość folii od 1,2 mm do 7mm.


Zapraszam do odwiedzenia strony:
www.maad.info.pl

Link do komentarza
Cytat

Witam. ja ciągle szukam tego wygłuszenia. Czy ktoś mógłby mi napisać coś o matach wygłuszających? Czytałam o tym ,ale nie wiem jak to wygląda ,czy można to włożyć u mnie w sufit. Jak to wygląda,może ma ktoś jakiegoś linka? z góry dziękuję za wszelką pomoc.
polecam strone: www.maad.info.pl
sa zdjęcia na których widac jak taki materiał wyglada. jest bardzo prosty w montazu
Link do komentarza
Cytat

polecam strone: www.maad.info.pl
sa zdjęcia na których widac jak taki materiał wyglada. jest bardzo prosty w montazu


Odnośnie wygłusznia stropów...
Jest kilka możliwości, ale najtańszą jest zastosowanie akustycznego profilu aluminiowego. Działanie jego polega na tym, że nie stanowi on sztywnej konstrukcji ze stropem,dzięki czemu nie przenosi wibracji i drgań. Przy montowaniu płyty kartonowo
gipsowej trzeba pamiętac o ok 1cm szczelinie między scianami, którą uzupełnia się akrylem
Link do komentarza
Cytat

Odnośnie wygłusznia stropów...
Jest kilka możliwości, ale najtańszą jest zastosowanie akustycznego profilu aluminiowego. Działanie jego polega na tym, że nie stanowi on sztywnej konstrukcji ze stropem,dzięki czemu nie przenosi wibracji i drgań. Przy montowaniu płyty kartonowo
gipsowej trzeba pamiętac o ok 1cm szczelinie między scianami, którą uzupełnia się akrylem
Musicie wziąć pod uwagę ze sufity opierają się na ścianach a wiec one tez przenoszą dźwięki do pomieszczenia .

Materiały pochłaniające dźwięk stosuje się przed źródłem ,a w tym wypadku dźwięk przeszedł już przez strop ściany i wszystkie inne elementy przenoszące dźwięk ,rury, przewody wentylacyjne ,okna itd.Teraz trzeba się od niego odgrodzić.


Redakcyjny ekspert podał najlepszy sposób na takie hałasy .
Cytat

Skuteczne wyciszenie stropu możliwe jest tylko od strony powstawania dźwięków, a więc u sąsiada z góry. Chodzi ogólnie o stworzenie warstwy amortyzującej pod pokryciem podłogowym, ale konkretne rozwiązanie zależy od konstrukcji stropu. Niemniej, przy stropach drewnianych wyciszenie dźwięków uderzeniowych jest bardzo trudne nie zawsze przynosi pożądany efekt.W Pana przypadku najtaniej wydaje się zbudować jeden pokój wyciszony do ucieczki i odpoczynku przed hałasem .Nie chodzi wyłącznie o sufit ściany również trzeba wygłuszyć .Ostatecznie spróbować w ciemno wykonać okładzinę z g/k a w stelaż ułożyć izolację z wełny szklanej. Pamiętając o zastosowaniu taśm akustycznych pod miejscami stykania się sufitu i scian z profilem.Taśmy akustyczne stosuje się pod profile i elementy takie jak uchwyty ES.
Jest to samoprzylepna taśma piankowa.Kotwień do sufitu i ścian wykonać tylko tyle ile jest niezbędne . Starać się raczej połączyć profile sufitu z profilami ścian i ścian ze ścianami w narożnikach pokoju

Sprawdź proszę jeszcze np. rury co bądź rury kanalizacyjne ,szyby wentylacyjne może one są powodem "przecieku"
Link do komentarza

Mnie się wydaje że trzeba byłoby zainteresować się takim wygłuszaniem jakie stosuje się w studiach nagraniowych. Znalazłam taką stronę z firmą która się tym zajmuje, może by tylko poszukać takiego materiału wygłuszającego jak oni stosują i sobie samemu podwiesić pod sufitem

Link do komentarza
Cytat

A ja wracam do swojego pomysłu z sufitem podwieszanym. Ostatnio dowiedziałem się, że są też metalowe wieszaki (na których wisi konstrukcja stropu), które łączy się z elementami nośnymi za pomocą gumowych zawieszek. Rozwiązanie analogiczne do sposobu podwieszenia tłumika w samochodzie.


Ooo... Interesujące!
Link do komentarza
 • 4 tygodnie temu...
Witam

Mam pytanie do kolegi z firmy maad - jestem zainteresowany tym produktem.

Też mam podobny problem, chciałbym odizolowac przynajmniej jeden pokój - sypialnie - od dźwieków "otoczenia".
Czy mógłbys opisac w jaki sposób stosuje się tą folię? Jaka grubość jest wymagana aby skutecznei odizolowac się od głośnych rozmów/muzyki od sąsiadów. W moim budynku sciany są zrobione z porothermu plus tynk.
No i jaka jest cena folii/maty za m2.

Z góry dzięki za odpowiedź
Link do komentarza
 • 2 miesiące temu...
Cytat

Witam

Mam pytanie do kolegi z firmy maad - jestem zainteresowany tym produktem.

Też mam podobny problem, chciałbym odizolowac przynajmniej jeden pokój - sypialnie - od dźwieków "otoczenia".
Czy mógłbys opisac w jaki sposób stosuje się tą folię? Jaka grubość jest wymagana aby skutecznei odizolowac się od głośnych rozmów/muzyki od sąsiadów. W moim budynku sciany są zrobione z porothermu plus tynk.
No i jaka jest cena folii/maty za m2.

Z góry dzięki za odpowiedź


Wybacz ze tak długo czekasz na odpowiedz ale najlepiej pisac bezposrednio na kontakt z maad.

sciany sa duzo latwiejsze do wygluszenia niz sufit ( wtedy gdy dzwieki dochodza od sasiadów) bo tak jak juz ktos wczesniej pisal nalezaloby u nich wygłuszyc podloge) to daje najlepsze efekty.

jesli chodzi o cene za folie ciezka jest uzalezniona od ilosci (kalkulujemy kazda oferte ze wzgledu na ilosc odbierana od producenta) .. caly czas trzymany stan magazynowy z jednym rodzajem folii poniewaz sprzedajemy ja hurtowo mozemy proponowac cenę 60 zł netto /m2 jest to folia cieżka PF 194-7,2 (7,2 jest to gestosc 7,2 kg/m2) sposob jej uzycia to tak zwany Sandwich (powinno sie wykonac konstrukcje plyta gipsowa/PF/płyta gipsowa (niektórzy jednak stosuja od razu do sciany i pokrywają płyta gipsową )
posiadamy rysunki techniczne konstrukcji takiej scianki oraz stropu wiec najlepiej pisac bezposrednio na maila sluzbowego i wtedy moge przeslac dodatkowe materiały. kontakt do mnie na stronie maad.info.pl icon_smile.gif biuro@maad.info.pl
Link do komentarza
 • 3 lata temu...
Cytat

A ja wracam do swojego pomysłu z sufitem podwieszanym. Ostatnio dowiedziałem się, że są też metalowe wieszaki (na których wisi konstrukcja stropu), które łączy się z elementami nośnymi za pomocą gumowych zawieszek. Rozwiązanie analogiczne do sposobu podwieszenia tłumika w samochodzie.Jest jeszcze rozwiązanie inne, mianowicie zastosowanie tynku akustycznego. Zalety są takie że to szybka, niebrudząca robota - tynkarze wchodzą i wychodzą. Temat w budynku mieszkalnym można załatwić w ciągu 2 dni. Efekt jest taki że pogłos znacznie się zmniejsza przez co zrozumiałość mowy wyraźnie wzrasta. Daje to również izolację akustyczną (choć na pewno istnieją skuteczniejsze rozwiązania). Cena tynku akustycznego to około 120 - 140 zł za m2 więc nie brzmi to też aż tak przerażająco. Dodatkowo jest to tynk wykonany z materiałów hipoalergicznych czyli nie wpływa na nasze samopoczucie. No chyba że bierzemy pod uwagę parametry akustyczne;)
Link do komentarza
 • 3 miesiące temu...
Cytat

Witam. Mieszkam na parterze domu wielorodzinnego. Mam strop drewniany. Od sąsiada mieszkającego nademną rozchodzą się duże dźwięki uderzeniowe ( chodzenie,upadki różnych przedmiotów) i głośna muzyka ( dudnienie basu). Najbardziej przeszkadza mi chodzenie, które strasznie słychać. Sufit mam podwieszony i włożona jest wełna mineralna,obniżyło to sufit ok.30 cm. jadnak że to nie poskutkowało. czy jest jakaś inna możliwość wygłuszenia mojego mieszkania? proszę o poradę.


Tak, tylko sąsiad może nie wyrazić zgody na ingerencję w jego podłogę. Chyba, że on ma podobny problem z sąsiadem z góry lub którymś z boku.
edit: upsss ależ to stary problem.

W nowym budynku podlegającym gwarancji i nie tylko należy zlecić wykonanie audytu izolacyjności akustycznej przegród.
Na jego podstawie wiadome będzie jakie przedsięwziąć kroki by zmniejszyć przenikalność akustyczną.
Wytłoczki? przecież nie poprawiamy akustyki pomieszczenia to, nie ten typ problemu. Edytowano przez GipsKartonITD (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
 • 1 rok temu...
Cytat

Moja sytułacja wygląda tak ,że nadal szukam czegoś dobrego.Wełnę mam włożoną w pokojach i nie zauważyłam żeby to coś pomogło.szukam czegoś co mogłabym włożyć w przestrzeń jaką mam pomiędzy stropem a sufitem podwieszonym (jest to ok.20cm),mam nadzieje że jest ktoś, kto znajdzie rozwiązanie i podzieli się swoim osiągnięciem.Witaj
Czy znalazłaś sposób na ten sufit , bo ja mam ten sam problem .
Dzieciak na górze ma PS3 i chyba do tego ADHD razem z rodzicami .
Nie mam pojęcia jak pozbyć się tego HAŁASU .
Błagam o podpowiedź co z tym zrobić
Link do komentarza
 • 1 miesiąc temu...
Cytat

Czy znalazłaś sposób na ten sufit , bo ja mam ten sam problem .
Dzieciak na górze ma PS3 i chyba do tego ADHD razem z rodzicami .
Nie mam pojęcia jak pozbyć się tego HAŁASU .
Błagam o podpowiedź co z tym zrobićBardzoooo trudna sprawa jeżeli chodzi o bloki! Sufit podwieszany z płyt gipsowo-włóknowych może trochę pomóc. Można do tego jeszcze skonstruować przedścianki na ścianach nośnych (zabudować je płytami g-w). Najlepiej jednak wspólnie zadziałać z sąsiadem. Tutaj jeden ze sposobów na wygłuszenie stropu od góry: http://www.podlogi-kalkulator.pl/montaz-po...a-tekturowa.php
Link do komentarza
Ja podwiesiłem KG na stelażu, napchałem wełny - coś tam pomogło, ale generalnie w całokształcie mieszkania z takimi uciązliwymi sąsiadami przez lat 5 podjęliśmy w końcu z żoną jedynie słuszną decyzję.
Kupiłem działkę, pobudowałem się - i dzieki Ci Panie Boże za tego kopa leniowi takiemu jak ja który nienawidzi zmian, który spowodował dzisiaj święty spokoj i brak stresu z powodu sąsiadów icon_biggrin.gif
Polecam jakby co icon_smile.gif
Link do komentarza
 • 2 tygodnie temu...
Witam,
Mam, podobnie jak poprzednicy problem z wygłuszeniem sufitu.
blok wielka płyta. Chodzi o dźwięki uderzeniowe- dziecko kilkuletnie zaczęło nad nami nosić buty ortopedyczne + dodatkowo chyba rodzice zaczęli się mścić za próby ugodowego podejścia do tematu i zafundowaniu im wykładziny dywanowej więc położenie u nich również nowych paneli również nie wchodzi w grę- na zasadzie nie bo nie...
Pozostaje mi wygłuszenie stropu przy czym wiem, że dźwięk będzie się niósł również po ścianach. Na razie najbardziej zależy mi na salonie bo tam najbardziej urządzane są biegi kilkugodzinne od ściany do ściany.
Salon ok 18m2 przy czym jedna, krótsza ściana zabudowana szafą wnękową więc część sufitu już jest zaadoptowana. Za nią ściana na klatę schodową. Za dłuższą ścianą jest już ściana konstrukcyjna budynku (brak mieszkania). Po drugiej stronie ściana działowa i za nią kuchnia. Ostatnia oczywiście okno:) Wysokość mieszkania +/- 250 cm więc ograniczone pole manewru.
Podsumowując, jaki materiał najlepiej spełni swoje zadanie. Wiem, z pewnością już wiele razy omawiano ten temat ale już tyle się naczytałem przez ostatnie miesiące że mam mętlik w głowie a branża budowlana to w ogóle nie moja bajka:) Myślałem o wełnie mineralnej ale nie wiem jak to się ma faktycznie do dźwięków uderzeniowych. Wiem, że całkowite wyciszenie nie jest możliwe (przynajmniej w ramach mojego budżetu i tego by nie nabawić się klaustrofobii we własnym mieszkaniu poprzez zrobienie "klitki") ale liczę, że da się maksymalnie wykorzystać tą przestrzeń do wyciszenia w ramach jakiś obniżeń stropu- myślałem o 10 cm łącznie ale nie będę się upierał jak będzie to 12cm:) Widziałem, też materiały typu jakieś gąbki (nie wiem czy podawanie nazwy będzie tu nieaprobowane- to mój pierwszy post) typu AKU-PR140 ale nie mam pojęcia czy to ok. Niby chodzi o gęstość materiału/m2. Tylko cena wełny w porównaniu do tych "gąbek" jest zdecydowanie mniejsza, jednak jak ktoś mi powie, że są znacznie lepsze i nie wyrzucę kasy w błoto to super. Myślałem też żeby na obrzeżach sufitu, przy ścianach, wówczas jeszcze minimalnie obniżyć sufit i zrobić takie jakby obramowanie z umieszczonymi oświetleniem led bo ponoć różna wysokość podwieszanego sufitu optycznie zwiększa pomieszczenie. Mam też dylemat bo, tak jak wspomniałem, po jednej stronie mam szafę a nie chcę jej demontować i przycinać drzwi więc czy jak zrobię taki sufit a nie dojdzie on bezpośrednio do ściany a nawet zostawię wąski pasek w odległości od szafy żeby normalnie dostać się do pawlacza to czy w ogóle ma to sens i czy dźwięk nie "przeciśnie" się przez ten fragment.. Może pytanie głupie ale skoro ma być szczelnie to chyba nie jest to dobry pomysł.
Liczę na pomoc bo już głowa boli od tego hałasu. Oczywiście pogłos jest w mieszkaniu bo lubię "surowy" wystrój ale właśnie jesteśmy na etapie lekkiego przemeblowania i pojawia się coraz więcej elementów więc z czasem będzie lepiej ale z pewnością nie na tyle żeby to wystarczyło.
P.S. i czy jakieś pomysły co do tej ściany działowej- od strony kuchni mogę coś zrobić więcej bo jest niezagospodarowana przestrzeń, w mniejszym stopniu w salonie (myślałem o jakiejś tapecie akustycznej) ale wolałbym się skupić na suficie.
Link do komentarza
 • 4 miesiące temu...
Cytat

Witam,
Mam, podobnie jak poprzednicy problem z wygłuszeniem sufitu.
blok wielka płyta. Chodzi o dźwięki uderzeniowe- dziecko kilkuletnie zaczęło nad nami nosić buty ortopedyczne + dodatkowo chyba rodzice zaczęli się mścić za próby ugodowego podejścia do tematu i zafundowaniu im wykładziny dywanowej więc położenie u nich również nowych paneli również nie wchodzi w grę- na zasadzie nie bo nie...
Pozostaje mi wygłuszenie stropu przy czym wiem, że dźwięk będzie się niósł również po ścianach. Na razie najbardziej zależy mi na salonie bo tam najbardziej urządzane są biegi kilkugodzinne od ściany do ściany.
Salon ok 18m2 przy czym jedna, krótsza ściana zabudowana szafą wnękową więc część sufitu już jest zaadoptowana. Za nią ściana na klatę schodową. Za dłuższą ścianą jest już ściana konstrukcyjna budynku (brak mieszkania). Po drugiej stronie ściana działowa i za nią kuchnia. Ostatnia oczywiście okno:) Wysokość mieszkania +/- 250 cm więc ograniczone pole manewru.
Podsumowując, jaki materiał najlepiej spełni swoje zadanie. Wiem, z pewnością już wiele razy omawiano ten temat ale już tyle się naczytałem przez ostatnie miesiące że mam mętlik w głowie a branża budowlana to w ogóle nie moja bajka:) Myślałem o wełnie mineralnej ale nie wiem jak to się ma faktycznie do dźwięków uderzeniowych. Wiem, że całkowite wyciszenie nie jest możliwe (przynajmniej w ramach mojego budżetu i tego by nie nabawić się klaustrofobii we własnym mieszkaniu poprzez zrobienie "klitki") ale liczę, że da się maksymalnie wykorzystać tą przestrzeń do wyciszenia w ramach jakiś obniżeń stropu- myślałem o 10 cm łącznie ale nie będę się upierał jak będzie to 12cm:) Widziałem, też materiały typu jakieś gąbki (nie wiem czy podawanie nazwy będzie tu nieaprobowane- to mój pierwszy post) typu AKU-PR140 ale nie mam pojęcia czy to ok. Niby chodzi o gęstość materiału/m2. Tylko cena wełny w porównaniu do tych "gąbek" jest zdecydowanie mniejsza, jednak jak ktoś mi powie, że są znacznie lepsze i nie wyrzucę kasy w błoto to super. Myślałem też żeby na obrzeżach sufitu, przy ścianach, wówczas jeszcze minimalnie obniżyć sufit i zrobić takie jakby obramowanie z umieszczonymi oświetleniem led bo ponoć różna wysokość podwieszanego sufitu optycznie zwiększa pomieszczenie. Mam też dylemat bo, tak jak wspomniałem, po jednej stronie mam szafę a nie chcę jej demontować i przycinać drzwi więc czy jak zrobię taki sufit a nie dojdzie on bezpośrednio do ściany a nawet zostawię wąski pasek w odległości od szafy żeby normalnie dostać się do pawlacza to czy w ogóle ma to sens i czy dźwięk nie "przeciśnie" się przez ten fragment.. Może pytanie głupie ale skoro ma być szczelnie to chyba nie jest to dobry pomysł.
Liczę na pomoc bo już głowa boli od tego hałasu. Oczywiście pogłos jest w mieszkaniu bo lubię "surowy" wystrój ale właśnie jesteśmy na etapie lekkiego przemeblowania i pojawia się coraz więcej elementów więc z czasem będzie lepiej ale z pewnością nie na tyle żeby to wystarczyło.
P.S. i czy jakieś pomysły co do tej ściany działowej- od strony kuchni mogę coś zrobić więcej bo jest niezagospodarowana przestrzeń, w mniejszym stopniu w salonie (myślałem o jakiejś tapecie akustycznej) ale wolałbym się skupić na suficie.


Czy strop to płyty kanałowe?
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

Czy strop to płyty kanałowe?Luuudzie!!! To trzeba było zacytować ten cały, długi post, żeby zadać takie pytanie..

Chyba GipsKartonieITD nie przewijałeś stronki na telefonie...

Nie wystarczyłoby zacytować pierwsze zdanie, żeby wiadomo było komu zadaje się to pytanie...???

Luuuudzie!!!
Link do komentarza
 • 1 rok temu...

Witam serdecznie.

Chciałbym ponownie wrócić do tematu wygłuszenia sufitu. Moja sytuacja wyglada nastepujaco. 

Mieszkam w budynku wielorodzinnym ktory został zaadaptowany z poniemieckich koszar. Strop to "Akerman". Proszę mnie poprawić jeżeli źle napisałem. Był bardzo brzydki i nierówny to zrobiliśmy sufit podwieszany ale bez wełny co się okazało błędem gdy sąsiadom urodziły się dzieci i zaczęły biegać. Teraz próbujemy jakoś wygluszyć nasz sufit ale jak czytam po forach to nie takie proste. Wymysliłem sobie że jeżeli nie dalem wełny to może wdmucham tam teraz kulki styropianowe albo wtrysne piane ktora ociepla się dachy. Widzalem film pokazowy jak wtryskiwano piane w ścianę gk i piękne wszystko wypełniła. Szukam jeszcze jakiegoś materialu na ściany. Tynki akustyczne to chyba bardziej do pochłaniania dźwięku z mojego mieszkania niż wygłuszenia od sąsiada. Proszę o opinie na temat moich pomysłów.

Dzięki i pozdrawiam 

Arek

Link do komentarza
Dnia 9.01.2017 o 23:36, _AreK_ napisał:

Wymysliłem sobie że jeżeli nie dalem wełny to może wdmucham tam teraz kulki styropianowe albo wtrysne piane ktora ociepla się dachy.

Styropian ma minimalne własności tłumienia dźwięku, myślę, że pianka do ocieplenia też, ale są też takie które tłumią - ale:

Jeśli zrobiłeś sufit podwieszony, to może on wraz ze stropem stanowić pudło rezonansowe (jak w instrumencie), i wręcz wzmacniać dźwięk z góry, albo niektóre z nich.

Szczerze mówiąc to na twoim miejscu zdemontowałbym ten sufit i zrobił jak należy - tzn. dodał wytłumienie. 

Z dźwiękiem jest trudna sprawa, bo przenosi się po stropach i murach. Tynki akustyczne mogą wytłumić troszeczkę, i raczej wewnętrzne dźwięki -  ale to chyba ściema. Prawda jest taka, że żeby skutecznie wytłumić pomieszczenie, potrzeba różnych warstw i różnych materialów (na różne częstotliwości).

Najprostszy sposób i skuteczny wytumienia zewnętrznych dźwięków to:

szczelina powietrzna + płyta gipsowa + wełna mineralna + płyta gipsowa (wg Podręcznika akustyki - Everesta) - tak wytłumia się np studia muzyczne - to na strop i ściany

nie wiem jaki masz sufit podwieszony, ale jeśli sie da, to mógłbyś jeszcze dodać na tym suficie (tzn od strony stropu) dodatkowo jakąś piankę wygłuszającą - są takie specjalistyczne - też do wytłumiania np samochodów - ale droga. Wytłumia też korek, ale zależy od grubości.

Ważna jest (jak w termomodernizacji) szczelność całej powierzchni i osadzenia wkrętów mocujących konstrukcji na kolkach wytłumiających (miękkich), podłożenie pod listwy konstrukcyjne (jeśli takie są) pianek tłumiących, czy taśm (żeby dźwiek nie przenosił się za ich pośrednictwem) - jak widzisz - potrzebna jest dokładnośc i niestety sa koszty, ale dużo mozna zrobić samemu....

Można kleić też pianki (ale nie do ocieplania, tylko wytłumiania) na ściany, ale trzeba uważać, by nie zawilgocić ściany, szczegolnie zewnętrznej  - ale może taka pianka bardziej tłumic dźwięk wewnetrzny (tzn ze środka twego pokoju), a nie dźwięku sąsiada -  i co ważne!:

Nie wytłumiać zbyt mocno od środka (to dlatego daje się w studiach płyty gipsowe do środka lub sklejki  - też ugięte)  bo można otrzymać martwe dźwiękowo pomieszczenie - bez odbić dźwięku i pogłosu - bardzo zniekształcające dźwięk - czasem nie do życia!

No i wrzuć w googla hasło "wytłumienie pomieszczenia" -  i poczytaj - dużo tego jest i nowych materiałów też.

....ufff

 

Link do komentarza
 • 3 lata temu...
 • 1 miesiąc temu...
 • 1 miesiąc temu...
Dnia 9.01.2017 o 23:36, _AreK_ napisał:

Witam serdecznie.

Chciałbym ponownie wrócić do tematu wygłuszenia sufitu. Moja sytuacja wyglada nastepujaco. 

Mieszkam w budynku wielorodzinnym ktory został zaadaptowany z poniemieckich koszar. Strop to "Akerman". Proszę mnie poprawić jeżeli źle napisałem. Był bardzo brzydki i nierówny to zrobiliśmy sufit podwieszany ale bez wełny co się okazało błędem gdy sąsiadom urodziły się dzieci i zaczęły biegać. Teraz próbujemy jakoś wygluszyć nasz sufit ale jak czytam po forach to nie takie proste. Wymysliłem sobie że jeżeli nie dalem wełny to może wdmucham tam teraz kulki styropianowe albo wtrysne piane ktora ociepla się dachy. Widzalem film pokazowy jak wtryskiwano piane w ścianę gk i piękne wszystko wypełniła. Szukam jeszcze jakiegoś materialu na ściany. Tynki akustyczne to chyba bardziej do pochłaniania dźwięku z mojego mieszkania niż wygłuszenia od sąsiada. Proszę o opinie na temat moich pomysłów.

Dzięki i pozdrawiam 

Arek

Może za pomocą stelaża, wełny mineralnej i płyt g-k. Na tym filmie nie ma wełny mineralnej, ale w celu wygłuszenia wełna jest niezbędna.

 

Można też wykorzystać płyty lamelowe Fasrock G i je otynkować.

https://budujemydom.pl/irbj/stan-surowy-zamkniety/izolacje-termiczne-i-akustyczne/welna-mineralna/rockwool/p/8-plyta-z-welny-skalnej-fasrock-g

Link do komentarza
5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

jeżeli nie dalem wełny to może wdmucham tam teraz kulki styropianowe

Kulki syropianowe nie wygłuszą - ale widziałem kiedyś kulki z welny mineralnej.

Być może są z korka, albo z innego materiału dźwiękochłonnego.

Pianki czasem nie mają właściwości pochłaniania dźwięku, są też rozprężne, wiec trzeba uważać, by ci nie rozprężyły za bardzo tego, co tam masz, rozsadziły!.

Link do komentarza
Dnia 2.10.2020 o 23:27, zenek napisał:

Kulki syropianowe nie wygłuszą - ale widziałem kiedyś kulki z welny mineralnej.

Być może są z korka, albo z innego materiału dźwiękochłonnego.

Pianki czasem nie mają właściwości pochłaniania dźwięku, są też rozprężne, wiec trzeba uważać, by ci nie rozprężyły za bardzo tego, co tam masz, rozsadziły!.

Kulki styropianowe to zły pomysł. To już lepiej celulozę. Kiedyś była taki produkt na rynku Ekofiber. Nazwę podaję dla lepszego skojarzenia. Możesz również podkleić wełną mineralną i otynkować. Są też produkty do izolacji akustycznej ścian, które trzeba dodatkowo dla pełnego efektu wykończyć płyta g-k, ale nie wiem, czy producent zaleca stosowanie do sufitów. Na wszelki wypadek podrzucam link do artykułu

https://budujemydom.pl/irbj/porady/90152-plyty-simfofit-prosty-i-skuteczny-sposob-na-wyciszenie-scian

387550-7a5d-1600x0_recticel-simofit-arty

Tu natomiast jest rozwiązanie dedykowane od tego samego producenta, ale u Cibie to już chyba przysłowiowa musztarda po obiedzie.

https://budujemydom.pl/irbj/porady/38270-termorenowacja-scian-i-sufitow-od-wewnatrz-plytami-eurothane-g

386131-7ece-1600x0_recticel-termorenowac

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
 • Utwórz nowe...