Skocz do zawartości

Piorunochron


adamo82

Recommended Posts

  • 3 miesiące temu...
Podnoszę. Nie robiłem uziomu fundamentowego bo w tej nierównej walce jaką jest budowa zapomniałem dowieźć bednarki ( o uziomie doskonale pamiętałem ale dzień przed zalaniem ław i teraz tez pamiętam icon_redface.gif ). Ławy mam zalane , fundamenty zrobione ale jeszcze nie obsypane - czy coś z tym jeszcze mogę zrobić ??
Myślałem o odkuciu kawałka i dospawaniu bednarki do pręta ale nie wiem czy to dobry pomysł. Mogę jeszcze zrobić uziom otokowy ale nie wiem czy te 50-70 cm od ławy jest odpowiednią odległością (tyle mam wykopane).

2 Pytanie chodzi dotyczy uziemienia instalacji, czy jeżeli położę 30 m bednarki na głębokości 1,5m (glina) i wbiję parę szpilek to będzie wystarczające? Bednarkę do uziemienia położyłbym razem z przyłączem wody ze studni głębinowej przeszedł ją wraz z rurą gdzie też będzie skrzynka .
Link do komentarza
Odpowiem ci po części na drugie pytanie:)
To zależy od gruntu jaki masz. Najlepiej zapytać "odgromiarza" - on napewno ma (o ile sobie dobrze przypominam) ohmomierz i z doświadczenia ci powie mniej więcej.

P.S. Trzeba się ładnie uśmiechnąć do retrofood-a icon_smile.gif, to już, jak to się potocznie mówi, stary wyjadacz w tych sprawach - taki mały komplement icon_smile.gif Jak ja odgrom robiłem - też mi pomógł!
Link do komentarza
Cytat

Mogę jeszcze zrobić uziom otokowy ale nie wiem czy te 50-70 cm od ławy jest odpowiednią odległością (tyle mam wykopane).

2 Pytanie chodzi dotyczy uziemienia instalacji, czy jeżeli położę 30 m bednarki na głębokości 1,5m (glina) i wbiję parę szpilek to będzie wystarczające? Bednarkę do uziemienia położyłbym razem z przyłączem wody ze studni głębinowej przeszedł ją wraz z rurą gdzie też będzie skrzynka .



1. 70 cm - trochę mało, ale ujdzie. Tylko czy wiesz co znaczy otok??? To ma być obwód zamknięty!!!

2. Do prostego uziemienia instalacji (dla różnicówek) - wystarczające. Jeśli jednak zechcesz zapewnić sobie realną ochronę przeciwprzepięciową i odgromową - to zdecydowanie za mało. Uziom otokowy będzie zdecydowanie lepszy. Z tym, że nikt Ci nie powie na forum czy i ile szpilek trzeba dodać. Bo to się mierzy na bieżąco. I dobija galmary w razie potrzeby.

Najlepiej skonsultuj temat z elektrykiem, który będzie wykonywał instalację. Bo diabeł często tkwi w szczegółach otoczenia i samego obiektu.

PS. Kliknij Tutaj Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wielkie dzięki icon_biggrin.gif Jeżeli zrobię uziom otokowy to czy mogę jednocześnie podpiąć tam odgrom i uziemienie?
Czy podpięcie się do zbrojenia fundamentów może być w dowolnym miejscu - w narożniku ław (akurat pod potencjalnym miejscem na skrzynkę) końcówka zbrojenia dotykała do deski i tam mam widoczny pręt, mógłbym z łatwością jeszcze trochę odkuć i dospawać tą bednarkę. Mam też zbrojenie wystające ze słupów aktualnie na poziomie zerowym, to zbrojenie jest powiązane razem ze zbrojeniem fundamentów (w razie czego mogę to jeszcze dokładnie zbadać miernikiem lub kontrolką) - czy mogę do niego podpiąć uziemienie i np odgrom 849dbc1a4867284dm.jpg ?
Odgrom na pewno będę robił bo budujemy na górce a w około same pola - mam wysokiego sąsiadahttp://wikimapia.org/13236124/pl/RTCN-Kryn...%C5%82%C3%B3wny ale to jakieś 2 km od nas icon_wink.gif

Edytowano przez BIGL (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Witam ,

Chciałbym zapytać , czy zamontowanie piorunochronu w 100% chroni nas przed skutkami burzy ? Moje pytanie takie a nie inne gdyż , w niedalekim czasie mój ukochany dom został nawiedzony przez piorun icon_evil.gif a dokładnie komin . Tyle szczęścia że uszkodzenia nie są duże ale mogło skacząc się tragicznie . I zastawiam się czy opłaca się montować i czy jest to opłacalne . Z góry dzięki za odp . Edytowano przez PLukk123 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...