Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

budynek na działce w dzierżawie

Recommended Posts

Gość
Dzierżawię łąkę 2.5 ha., czy mogę wybudować przy stawie parterowy obiekt gospodarczy do 35.m2.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Zgodnie z art. 696 k.c. dzierżawca nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy bez zgody wydzierżawiającego. Wobec powyższego stwierdzić należy, iż jeżeli umowa dzierżawy nie przewiduje możliwości wybudowania przez dzierżawcę obiektu budowlanego na dzierżawionym gruncie, to wybudowanie takiego budynku wymaga uzyskania zgody wydzierżawiającego Określona w pytaniu nieruchomość wypełnia definicję gospodarstwa rolnego i budowa na tej nieruchomości parterowego budynku gospodarczego o powierzchni do 35 m2 przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m – jeśli obiekt gospodarczy związany będzie z produkcją rolną i budowany będzie w ramach istniejącej działki siedliskowej, nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę, ale podlegać będzie obowiązkowi zgłoszenia. Natomiast jeśli na nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne nie ma jeszcze żadnych budynków, wówczas nie będzie to działka siedliskowa (działką siedliskową to działka pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego). W takim przypadku uzyskanie pozwolenia na budowę będzie konieczne, chyba że powierzchnia budynku nie przekroczy 10m2 – budowa takich budynków podlega jedynie zgłoszeniu pod warunkiem, że łączna liczba takich obiektów nie przekracza dwóch na każde 1000m2 powierzchni działki.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×