Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Tak to prawda obecnie wystarczy, że dokona się zgłoszenia inwestycji. Zgłoszenie staje się prawomocne po 30 dniach. Jeżeli przez 30 dni od zgłoszenia urząd nie zażąda uzupełnienia dokumentacji lub nie poinformuje o konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, inwestor może przystąpić do prac. Gdy zostanie poproszony o uzupełnienie dokumentacji – trzydziestodniowy termin biegnie od chwili, w której to uzupełnienie nastąpiło.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 10 miesiące temu...
a ja właśnie się dowiedziałem w starostwie, że budowa szamba wymaga pozwolenia na budowę. Inspektor dodał, że w przygotowywanej nowelizacji prawa bud. (ok. października) ma się to zmienić - na zgłoszenie.

To wkońcu jak to jest z tym szambem icon_confused.gif
W samym prawie budowlanym nic nie pisze czy jest to na zgłoszenie czy nie
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a kto mówi o walce??? nie pierwszy raz spotykam się z niejasną lub złą interpretacją przepisów prawa budowlanego w starostwie. Tutaj chodzi o niezrozumienie lub brak chęci ze strony urzędnika. I zwykle jest tak że źle to wychodzi na tym inwestor
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja już wybudowałem i mieszkam.
Moja budowa trwała tylko kilka miesięcy i potrzebne były sprawne i szybkie decyzje, które wydawali urzędnicy w moim mieście.
Zawsze byli mi pomocni, za co bardzo im dziękuję.
Uśmiech, miła i rzeczowa rozmowa jest pomocna w rozwiązywaniu wielu spraw.
Traktujmy innych tak jak chcielibyśmy być traktowani, to działa.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z przepisów prawa budowlanego wynika , że wszelkie roboty budowlane wymagają uzyskania pozwolenia na budowę z wyjątkiem tych, które zostały wymienione jako wymagające jedynie zgłoszenia lub mogą być prowadzone bez żadnych formalności. W opisie robót niewymagających uzyskania pozwolenia nie wymienione są bezodpływowe zbiorniki na odpady płynne (popularnie nazywane szambami) a więc na ich budowę potrzebne jest pozwolenie. Natomiast zgłoszenie zamiaru budowy będzie wystarczające do wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 7,5 m3 na dobę. Warto jednak zaznaczyć, że lokalizacja i rodzaj szamba, studni, ogrodzenia jest najczęściej ujęte w planie zagospodarowania działki pod budynek jednorodzinny dołączonej do projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę domu nie wymaga już dodatkowych pozwoleń na te obiekty.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niby prawda ze zgłoszeniem na budowę przydomowej oczyszczalni, ale urzędnicy nie zawsze wiedzą co to jest takiego przydomowa oczyszczalnia. Znam to z własnego doświadczenia. W projekcie, na który otrzymaliśmy pozwolenie na budowę była opisana POŚ, ale kiedy złożyliśmy zgłoszenie to otrzymaliśmy odmowną decyzję. Czyżby w starostwie nie przeczytano dokładnie opisu zagospodarowania działki? Żeby było śmieszniej to powołano się na nieistniejacy punkt z ustawy Prawo Budowlane icon_biggrin.gif . Odwołaliśmy się do Wojewody i czekamy.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • No to masz problem. Przegląd spożywki i wyrzucenie wszystkich staroci radzę zrobić natychmiast. I zakupić co najmniej kilka pułapek. Chociaż określenie "spożywcze" trzeba brać bardzo szeroko. U mnie okazało się, że zagnieździły się w... ręcznym młynku do pieprzu. Jakim cudem to im posmakowało, tego nie potrafię zrozumieć.  W ogóle, to wszelkie produkty spożywcze muszą być przechowywane w szczelnych opakowaniach. I nie żadna folia, to przegryzą bez trudu. Słoiki albo grube pojemniki plastykowe.  Albo w lodówce.
  • Skoro nie masz wybranego projektu domu, to jak masz niby zrobić Plan Zagospodarowania Terenu? Przekaż podwykonawcy taką informację i już. Najwyżej możesz mu opowiedzieć, gdzie planujesz lokalizację budynku. Musi mu wystarczyć.
  • Wykonawca chce wiedzieć gdzie zlokalizować przyłącze względem budynku. Nie jest to wymóg konieczny, ale jakieś wstępne ustalenia   lokalizacji domu i wjazdu  będą konieczne.
  • Największym problemem jest chyba grubość wylewki, obecnie ma ok. 4cm, a wylewając 3cm ponad rury, bo mówimy o podłogówce wodnej + 14mm rura, to już wychodzi 44mm, a gdzie izolacja od spodu? Brak. Nie wiem też, czy ogrzewanie podłogowe można wogóle kłaść bezpośrednio na stropie. Inna sprawa, że to dom z lat 70 ze stropem żerańskim i nie wiem, czy robiąc płynna wylewkę nie obciążę go zbyt mocno. Nie wiem też czy strop jest krzywy, czy tylko obecna wylewka na nim jest taka niedoskonała. Zakładam możliwe oba scenariusze. Dlatego biorę pod uwagę suchy jastrych, bo 25mm mają dwie płyty Knaufa i zostaje miejsce na ogrzewanie podłogowe, np. Purmo TS14R, który ma tylko 17mm, albo Sander System Renovation, który ma 18mm. W obu przypadkach podłoga na gotowo wynosi 42-43mm. Jeżeli w takiej grubości da się zrobić podłogówkę i wylać płynną wylewkę, która aż nadto nie obciąży stropu to jestem za. Poza tym, nie we wszystkich pomieszczeniach planuję podłogówkę i tam mógłbym dać 2cm płyty, aby choć troche oddzielić wylewkę od stropu i go z jednej strony (w niewielkim jednak stopniu) ocieplić, a z drugiej wygłuszyć.   Dom to kostka z lat 70, dwa piętra, w całości podpiwniczony. Jeżeli potrzeba więcej detali, to proszę napisać jakie informacje są niezbędne.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...