Skocz do zawartości

działka rolna


afongang

Recommended Posts

witam
wiem, że temat działek rolnych był już tutaj poruszany, ale trochę sie pogubiłam czytając i dlatego proszę jeszcze raz o informację.
Mam działke rolną ponad 4 ary.Ziemia klasy V i VI. Czy moge na takiej działce bez pozwolenia na budowę i bez zgłaszania postawić altankę(domek) z werandą. Byłby to domek nie związany na stałe z gruntem tylko postawiony na bloczkach betonowych. Czy w takim razie jest to traktowane jako nieruchomość, od której trzeba płacic podatki? I ewentualnie jaka może być maksymalnie wielkość takiego domku?

jeszcze jedno pytanie: wiem od gospodarza od którego kupujemy działkę, że na teren, na którym znajduje sie miedzy innymi nasza działka było w zeszłym roku założone studium, żeby przekształcic działki na budowlane. powiedziano nam, że może to potrwac jeszcze z dwa lata, jednoczesnie kupująć działke rolną musimy sami wystąpić do gminy o odrolnienie. Jakie są procedury, czy najpierw musimy zaczekać na wydanie nowego planu zagospodarowania przestrzennego i dopiero występować o odrolnienie, czy załatwiać to inaczej?

z góry dziękuje za jakiekolwiek rady
Link do komentarza
Cytat

Budowa na gruntach rolnych wymaga wcześniejszego ich odrolnienia. Należy więc najpierw wystąpić do gminy o odrolnienie a następnie zgłosić zamiar budowy jeśli altana nie przekracza powierzchni 25 m2 lub wystąpić o pozwolenie na budowę, gdy budynek będzie większy.




A co jeśli kupujemy działkę rolną ale właśnie wydzieloną z dużego pola, z nowo powstałą drogą dojazdową a cały teren jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego gminy i nawet agencja rolna pozwoliła już na sprzedaż?

Zanim zaczniemy się starać o pozwolenie na budowę musimy działkę "odralniać"?
Link do komentarza
Cytat

Witam
własnie jak to jest z tym pierwokupem przez Agencje Rynku Rolnego? Jak długo sie czeka na decyzje i kto zawiadamia Agencję o sprzedaży działki rolnej?



U mnie zawiadamia o tym właściciel. Musimy sporządzić projekt akty notarialnego(notariusz bierze połowę taksy notarialnej za to, a właściciel zgłasza do agencji która ma dwa tygodnie na wydanie decyzji. Rzadko się zdarza, że nie pozwalają sprzedać...
Link do komentarza
Cytat

A co jeśli kupujemy działkę rolną ale właśnie wydzieloną z dużego pola, z nowo powstałą drogą dojazdową a cały teren jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego gminy i nawet agencja rolna pozwoliła już na sprzedaż?

Zanim zaczniemy się starać o pozwolenie na budowę musimy działkę "odralniać"?



Jeżeli teren ma plan zagospodarowania, to tam pisze, co możesz na tej działce robić.
Link do komentarza
Cytat

własnie jak to jest z tym pierwokupem przez Agencje Rynku Rolnego? Jak długo sie czeka na decyzje i kto zawiadamia Agencję o sprzedaży działki rolnej?


ja to mialem wpisane przez notariusza w umowie warunkowej sprzedazy i to on powiadamial arr. na wyrazenie sprzeciwu i informacje o wykorzystaniu prawa pierwokupu maja 30dni od daty doreczenia im pisma. moga albo odpisac, ze np. nie, dziekuja, albo nic nie odpisac - obie te formy sa rownoznaczne.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...