Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
calina

dom bez dziennika budowy

Recommended Posts

W 2005 roku kupiliśmy dom .W akcie notarialnym figuruje jako dom mieszkalny, parterowy jednorodzinny.....w stanie surowym zamkniętym niewykończony od około 1981 roku......
budynek mieszkalny zostal wybudowany na podstawie decyzji- pozwolenia na budowę wydanego przez Urzad Gminy dnia 10 maja 1980 roku....itd

Wymieniliśmy okna, zrobiliśmy posadzki i domek nadaje się do zamieszkania. Ale przy zakupie nie dostaliśmy dziennika budowy icon_cry.gif Mamy tylko projekt domu. Pan który budowal ten dom już dawno nie żyje.
Jak to teraz załatwić aby dom zostal odebrany i mieć pozwolenie na użytkowanie????
Bardzo proszę o odpowiedzi
Calina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W takich sytuacjach postępowanie nie jest ściśle uregulowane prawnie i w dużej mierze zależy od dobrej lub złej woli urzędników. Formalnie prace wykończeniowe prowadzone były bez pozwolenia, gdyż uprzednio wydane straciło ważność po dwóch latach przerwy w prowadzeniu robót. Przed rozpoczęciem remontu należało wystąpić o pozwolenie na kontynuowanie robót na podstawie dostosowanego do obecnych wymagań projektu. Inna droga to "odtworzenie" dziennika budowy, uzupełnienie protokołów odbioru i zgłoszenie domu do użytkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam bardzo podobną sytuację, dlatego chciałabym prosić o kontakt na maila bozka22@poczta.onet.pl czy udało sie Państwu coś w tej kwestii zdziałać, bądź o odpowiedź na forum. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
też podobna sytuacja. Budowa rozpoczęła się ponad 10 lat temu, była przerwa w budowie - czyli brak wpisów w dzienniku budowy. Sprzedający zgłosili zaginięcie dziennika bud. Z inspektoratu budowlanego otrzymali nakaz zarejestrowania nowego dziennika budowy, zgłoszenia kierownika budowy oraz inwentaryzacji prac przez osobę uprawnioną oraz prowadzenia prac w celu zapewnienia zgodności z przepisami prawa. Czyli chyba można traktować, że pozowlenie ważne i nieciągłości - tak jakby nie było? Bo gdzie to sprawdzą, jeśli brak dziennika budowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wszelkie formalności w tych kwestiach załatwi się w Nadzorze budowlanym. Opisanych jest tu kilka różnych przypadków, więc nie odpiszę szczegółowo. W Nadzorze powiedzą co i jak po przedstawieniu problemu. W przypadku Caliny: będziesz musiała zrobić tylko ocenę techniczną stanu budynku, przedstawić projekt i decyzję, a otrzymasz Decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.
Krzysztof Wojtal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Sam spadek terenu działki nie dyskwalifikuje. Budynek można do niego dostosować, np. na najniższej kondygnacji robimy garaż, pomieszczenia gospodarcze itp. Trochę jak piwnica zagłębiona tylko z jednej strony w gruncie.
  • Animus Ci napisał że akrylem. https://www.castorama.pl/produkty/budowa/silikony-piany-i-akryle/silikony-i-akryle/akryle/uszczelniacz-akrylowy-ceresit-280-ml-bialy.html?exactc=14976614ef48e5d8de74469b8d94e2e5&keyword=pla_budowa&gclid=EAIaIQobChMIsZbtr9um3wIVC4uyCh2x9Ac2EAYYBSABEgKHg_D_BwE
  • Dzień dobry,   pod styropianem powinna być paroizolacja, aby para wodna nie przechodziła z niższych pomieszczeń i się nie wykraplała przy zetknięciu z niższą temperaturą. Położenie foli paroprzepuszczalnej na styropianie mija się z celem – taka folię daje się w dachach aby usuwać wilgoć na zewnątrz.   Jeśli w tej chwili skrapla się tam wilgoć to nie polecamy stosowania płyt OSB lub GK, ponieważ pod wpływem wilgoci będą one ulegać zniszczeniu.    Aby nie zdejmować płyt styropianowych można zrobić trochę niezgodny system - na styropianie trzeba położyć folię paroizolacyjną  i zrobić wylewkę cementową. Folia zabezpieczy przed częściowym przenikaniem wilgoci a jastrych cementowy, nawet jeśli wykropli się wilgoć, nie ulegnie zniszczeniu.   Przekrój proponowanego systemu znajdzie Pan na stronie:
   https://www.pl.weber/systemy-podlogowe/podloga-na-styropianie   Pozdrawiamy!
  • Większych bzdur dawno nie czytałem. We własnym domu płacimy 700zł rocznie za wodę? To jakiś żart? No chyba, że mam studnie głębinową, która i tak nie u każdego może być. Te koszty ogrzewania gazem to też z sufitu wzięte. Moi rodzice płacą niecałe 2000zł rocznie, w domu dzień i noc 23-24 stopnie i metraż ok 160m. Co do kosztów utrzymania mieszknia, to znowu autora mocno poniosło. Mieszkam w centrum Krakowa a apartamentowcu od Frontonu. Budynek nowoczesny, ocieplony. Za ogrzewanie płacę tyle co nic, bo ciepło utrzymuje się w mieszkaniu, a nie ucieka.    Podsumowując, artykuł reprezentuje żenujący poziom!
 • Popularne tematy

×