Skocz do zawartości

Nexo – system inteligentnego domu


Recommended Posts

Witam.

Chciałbym polecić inny system inteligentnego domu. Jest to system Nexo firmy Nexwell Engineering.
Zaletą jest konkurencyjna cena (brutto ok. 4500) i wiele ciekawych rozwiązań. Intuicyjne sterowanie odbywa się na ośmiocalowym dotykowym panelu LCD, Możliwe jest podłączenie do 8 ekranów. Rozbudowa systemu jest bardzo elastyczna. Można dokupować poszczególne elementy rozszerzające funkcjonalność.
Wszystkie elementy systemu, a także całe oprogramowanie produkowane jest przez firmę Nexwell z siedziba we Wrocławskim Parku Technologicznym. Była ona jednym z wystawców na międzynarodowych targach Securex 2008.
Polecam zapoznanie się z produktami znajdującymi się w ofercie firmy na stronie www.nexwell.eu . Jest tam również wiele technicznych informacji.

www.nexwell.eu
Link do komentarza
Cytat

Drogi ,,Adarkar"

Nie powinno się używać słowa "podobno" będąc źle poinformowanym. System jest nowy, ale był testowany 6 miesięcy przed kwietniową premierą na targach Securex. Jedyne co można mu zarzucić to rzeczywiście fatalne broszury.

pozdrawiam


Oto cytat ze strony producenta:
"
Inteligentne Sterownie Oświetleniem
System Nexo umożliwia instalacje sterowników oświetlenia w całym domu bez konieczności budowy infrastruktury kablowej w ścianach. Poszczególne sterowniki komunikują się bezprzewodowo z centralnym AccesPointem umieszczonym w szfce centralnej systemu. Dzięki temu rozwiązaniu, Masz możliwości włączania światła oraz regulacji jego natężenia, nie tylko z terminala LCD, ale również za pośrednictwem tradycyjnego przełącznika w każdym pomieszczeniu.
Scentralizowane sterowanie oświetleniem to przede wszystkim komfort oraz bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Sterowanie oświetleniem w systemie daje również duże możliwości na polu redukcji zużycia energii elektrycznej.
UWAGA!
System Sterowania Oświetleniem w trakcie przygotowania - Dostępny w ofercie w lipcu 2008
Logika systemu
System Nexo umożliwia instalacje do 128 czujników wejściowych. Wszystkie wejścia systemu można dowolnie powiązać logicznie z wyjściami oraz zmiennymi wirtualnymi uwzględniając czas przeszły i teraźniejszy.
UWAGA!
Logika Systemu w trakcie przygotowania - Dostępna w ofercie w lipcu 2008
"
Nic nie ma na temat wymagan w okablowaniu. Instrukcja instalatora to zwykla instrukcja obsugi.

Moim celem nie jest mowienie nieprawdy ale poinformowanie innych forumowiczow o swojej ocenie oferowanego produktu.
Bylby to ciekawy produkt ale za malo danych dostarcza producent aby wydac nawet pobiezna ocene.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Co to za system „inteligentnego domu” skoro służy tylko do sterowania oświetleniem. Nie można napisać zgodnie z prawda automatyka oświetleniowa?



System Nexo może sterować wieloma domowymi funkcjami. Jednym z nich jest sterowanie oświetleniem, chociaż to producent będzie oferował pod koniec tego miesiąca bądź na początku sierpnia. W chwili obecnej System ten posiada zintegrowany system alarmowy, videodomofon, sterowanie roletami, sterowanie podlewaczkami, monitoring CCTV oraz logike wejść i wyjść co umożliwia sterowanie bramą wjazdową i brama garażową. Logika wejść/wyjść umożliwia również funkcje automatyczne - przykład - Jeżeli o godzinie 10 rano wczoraj padał deszcz i o 19 jest jeszcze wilgotno i jest godzina 20 to nie włączaj podlewaczek. Inny przykład to zastosowanie logiki do ogrzewania podjazdu, automatycznego wygaszania świateł bądź ich zapalania itd. Generalnie mamy możliwość dowolnego konfigurowania odpowiedzi systemu na parametry wejścowe takie jak czujnik wilgotności, deszczu, wiatru itp. więcej informacji na www.nexwell.eu.

Ostatnio producent umieścił na stronie "instrukcje montażu" zarówno dla systemu jak i panelu dotykowego.
Link do komentarza
Cytat

System Nexo może sterować wieloma domowymi funkcjami. ................



Czy w ogole da się tym sterować ogrzewaniem? Ustawianie temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie, informacja o temperaturze w każdym pomieszczeniu na zintegrowanym panelu na którym steruje wszystkim. Ogrzewanie łazienki np. do 27 stopni ale tylko pomiędzy 7 a 8 rano kiedy biorę prysznic a potem 21 stopni. Zmiejszanie temperatury do 17 kiedy nikogo nie ma w domu?
Czy w tym systemie są panele przyciskowe pod które podłączam sceny świetlne, sterowanie rolet, markiz, temperatury ogrzewania lub klimatyzacji + wyświetlacz ciekłokrystaliczny z informacja o ustawionej temperaturze (taki zintegrowany przycisk w każdym pomieszczeniu) kosztujący np. 100 euro jak chce oszczędzić albo 250 jak chcę efektowny? Potrzebuje do 11 pomieszczeń
Da się do tego podłączyć czujnik CO2 i higrostat i sterować tym centralą wentylacyjną, jej obrotami ewentualnie otworzyć przepustnice dodatkowych kanałów w zależności czy chcemy dodatkowo przewentylować cały dom czy tylko salon.
Czy da się do tego podłączyć sterownik swobodnie programowalny kory ze stacji pogodowej tego systemu weźmie potrzebne informacji i wysteruje basenem (włączanie ogrzewania, praca filtr, płukanie filtra, dolewanie wody itd.)
Czy system na podstawie informacji z pomy ciepła czy działa w trybie grzania czy chłodzenia będzie sterował ogrzewaniem lub klimatyzacją – czy ma sterownik dedykowany do klimakonwektorów
Integracja podlewania ogrodu – po co kiedy gotowy system kosztuje chyba 750 zł na allegro i to firmy która tylko zajmuje się ogrodnictwem
Link do komentarza
[quote name='czeczot' date='21 07 2008, 13:17 ' post='34484']
Czy w ogole da się tym sterować ogrzewaniem? ......

Witam,

Nexo nie jest przeznaczony do sterowania ogrzewaniem, ale jest łatwy w rozbudowie, a każda kolejna funkcjonalność dokładana jest kartą expandera. Być może producent niebawem udostępni kartę sterowania ogrzewaniem.

Owszem można zakupić system podlewaczek na Allegro ale nie będziemy mieli mozliwości ustawienia go tak, że gdy wyjdziemy na ogródek i wykryje nas czujnik ruchu od systemu alarmowego, to podlewaczki się wyłączą aby nas nie oblać.

Aby rozwiać wątpliwości:
System Nexo jest systemem automatyki domowej ponieważ posiada możliwość łączenia wejść z wyjściami. Innymi słowy może przyjmować informacje od zewnętrznych czujników i na podstawie tych informacji podejmuje decyzje.

System ten to połączenie poszczególnych zasobów (sterowników rolet, bram, videodomofonu itd.) w jedną całość, tak aby możliwa stała się współpraca pomiędzy nimi. Inny przykład: Mając fotokomórkę przy bramie, dzięki Nexo możemy ją połączyć z systemem alarmowym i gdy go uzbrajamy to automatycznie fotokomórka ta jest wykorzystana jako czujnik alarmowy

Co do sterowania. Wszystko odbywa się na 8 calowym ekranie dotykowym i nie ma dostępnych innych klawiatur. Podobno wraz z systemem sterowania oświetleniem dostępne będą przełączniki bezprzewodowe.
Link do komentarza
Cytat

Nexo nie jest przeznaczony do sterowania ogrzewaniem, ale jest łatwy w rozbudowie, a każda kolejna funkcjonalność dokładana jest kartą expandera. Być może producent niebawem udostępni kartę sterowania ogrzewaniem.

Owszem można zakupić system podlewaczek na Allegro ale nie będziemy mieli mozliwości ustawienia go tak, że gdy wyjdziemy na ogródek i wykryje nas czujnik ruchu od systemu alarmowego, to podlewaczki się wyłączą aby nas nie oblać.



czyli system nie potrafi sterować podstawową funkcją w domu jaką jest ogrzewania oraz kilkoma innymi. Gdy bym chciał mieć panel w każdym pokoju to pewnie zbankrutuje a same przyciski mi nic nie dają bo bez informacji na przycisku o zadanej i aktualnej temperaturze jak ja zmienić - oczywiście jak producent doda tą funkcje

Sorry ale to nie jest system, to jest namiastka systemu. Brak sterowania ogrzewaniem go kompletnie dyskwalifikuje, brak możliwości wysterowania kolejnych rzeczy tylko moje zdanie o nim pogłębia. Taką funkcje mają zaczynając od najprostszego: teletask przez LCN a na EIB kończąc.

Co do podlewania ogrodu, Gotowy system do podlewania do tego czujka ruchu za 35 zł + przekaźnik za kolejne 35 zł i mam pełną automatykę ogrodową która się nie załączy jak ktoś jest na ogrodzie! A jakoś bardziej ufam rozwiązaniom producenta który się specjalizuje w ogrodnictwie
Link do komentarza
Słowo "namiastka systemu" w ustach osoby nie mającej styku z tym systemem jest nadużyciem. Owszem system nie jest przystosowany do sterowania ogrzewaniem ale przy użyciu przekaźników cytuje:" za 35 zł" też może pełnić takie funkcje.

Poza tym nie można mówić że jest namiastką bo nie steruje ogrzewaniem. Rzeczywiście nie steruje, ale ma bardzo fajne inne funkcje. Jest łatwy w obsłudze i programowaniu.

Bardzo nieładnie jest się wypowiadać twierdząco na temat urządzenia którego się nie zna . Z pewnością nie jest to system idealny, ale nie ma systemów idealnych

Idąc metodologią kupna sprzętu na allegro zawsze można kupić piec, który będzie nam sterował ogrzewaniem i będzie miał wbudowaną automatykę. A jakoś bardziej ufam firmie która od lat zajmuje się budową kotłów czy klimatyzatorów.

Nexo daje najbardziej użyteczne funkcje i takie jest jego przeznaczenie. Nie ma potrzeby instalowania klawiatur w każdym pokoju jeśli nie sterujemy ogrzewaniem w zintegrowanym systemie.

Natomiast cena całego Nexo z dwoma 8 calowymi panelami dotykowymi to mniej niż 2000 € za tą kwotę mamy użyteczne funkcje, które wymieniłem w innych postach.
Link do komentarza
Cytat

Słowo "namiastka systemu" w ustach osoby nie mającej styku z tym systemem jest nadużyciem. Owszem system nie jest przystosowany do sterowania ogrzewaniem ale przy użyciu przekaźników cytuje:" za 35 zł" też może pełnić takie funkcje.



Miałem do czynienia w sensie instalowania z systemami Teletask i EIB, znam system LCN wiec wiem o czym mówię bo wiem czego oczekują klienci zakładający takie systemy. Jakoś specjalnie nie zauważyłem stawiania przez ludzie jako priorytetu podlewania ogrodu. Za to zawsze w pomieszczeniu chcą mieć możliwość wysterowania ogrzewaniem i scenami świetlnymi a także roletami czy oknami dachowymi.

Cytat

Poza tym nie można mówić że jest namiastką bo nie steruje ogrzewaniem. Rzeczywiście nie steruje, ale ma bardzo fajne inne funkcje. Jest łatwy w obsłudze i programowaniu.



on nie steruje bardzo dużą ilością rzeczy, zadałem kilka pytań wcześniej czy potrafi wysterować i nie uzyskałem odpowiedzi że potrafi. Szkoda że jako znawca tego systemu nie potrafisz tego uczciwie napisać
Cytat

Idąc metodologią kupna sprzętu na allegro zawsze można kupić piec, który będzie nam sterował ogrzewaniem i będzie miał wbudowaną automatykę. A jakoś bardziej ufam firmie która od lat zajmuje się budową kotłów czy klimatyzatorów.



Ja się w pełni w tym zgadzam dlatego podlewanie ogrodu powierzam urządzeniu firmy w tym się specjalizującej, alarm powierzam urządzeniu firm w tym sie specjalizujących, automatykę też powierzam urządzeniu firm w tym sie specjalizujących, piec i klimakonwektory też kupuje firmy która w tym się specjalizuje. A do wysterowania zaworów grzejników i siłowników okien panel może być dowolny pod warunkiem że system takie coś posiada. Jak pewnie zauważyłeś nie za bardzo jest gdzie tu użyć systemu nexo.

Cytat

Nexo daje najbardziej użyteczne funkcje i takie jest jego przeznaczenie. Nie ma potrzeby instalowania klawiatur w każdym pokoju jeśli nie sterujemy ogrzewaniem w zintegrowanym systemie.



jaki jest sens automatyki oświetlenia skoro żeby włączyć oświetlenie muszę biec na dół domu po panel, czy w ogóle ruszyć sie z pomieszczenia w którym siedzę. Jaki jest sens automatyki skoro na dole jest panel który obsługuje cześć funkcji a w pomieszczeniu i tak muszę mieć włączniki światła, panel od ogrzewania, przyciski od rolet i okien dachowych. Czyli mamy kilka do siebie kompletnie nie pasujących paneli zamiast jednego ładnego sterownika który obsłuży wszystko!!!.
Automatyka ma ułatwić życie!!! A automatyka tej firmy tego nie robi, przynajmniej w bardzo dużej części nie potrafi. Jaki jest sens wydać 7000 zł na coś co jest tylko w małej części funkcjonalne. Czy za 7000 dostaje kompletny system który to wszystko potrafi czy muszę dokupić jeszcze kilka elementów które są wymienione na stronie żeby tym wszystkim sterować?
Link do komentarza
Ok. oto konkretne parametry i ceny.

System w wersji podstawowej kosztuje NIE 7000 tylko 4790 PLN Brutto. Co możemy mieć za tą kwotę:

1. System Alarmowy - 32 strefy, 16 partycji, 128 użytkowników, 20 wejść (możliwość rozbudowy do 128), 2 wyjścia wysokoprądowe do sygnalizatora, dialer telefoniczny, syntezer mowy, detektor DTMF, odbiornik radiowy, Powiadamianie stacji monitorującej itd. (generalnie pełny system alarmowy sterowany z ekranu dotykowego na ścianie - 8,5 cala - TFT)

2. Automatyka jako oprogramowanie na płycie głównej. Oprogramowanie to ma swoje odzwierciedlenie w postaci ikon na ekranie LCD.
Podobnie jak w innych systemach należy dokupić elementy wykonawcze. Przykład:
Karta wyjśc do rolet czy do bramy wjazdowej - 289 PLN
karta wyjść OC (osiem wyjść) - 299 PLN
karta wyjść do sterowania gniazdami lub oświetleniem ogrodowym (4 wyjścia) - 289 PLN
Nie mogę zdefiniować konkretnej ceny systemu dla wszystkich bo każdy obiekt jest inny i każdy klient ma inne wymagania.

Co do możliwości automatyki:

Napisałem że posiada system wejść i wyjść logiczne programowalnych - to umożliwia sterowanie automatyką domową. Przykład: Jeśli pada deszcz i jest 20.00 wieczorem zamknij rolety i wyłącz oświetlenie w ogrodzie a jak padało wczoraj o 17 to otwórz okna. Możliwość kombinacji jest bardzo duża. Konkretnie: System posiada 30 zmiennych wirtualnych które do pracy automatyki mogą rejestrować zdarzenia w czasie przeszłym. W logice wejść/wyjść możemy uwzględniać stan uzbrojenia systemu, czas teraźniejszy, stan systemu GSM stan wyjść oraz stan wejść. daje to duże możliwości w operowaniu automatyką.
System nexo nie może w tej wersji oprogramowania obsługiwać basenu ponieważ wejście czujników może być 0 lub 1. Oprogramowanie nie widzi stanów pośrednich - tak twierdzi producent. Producent twierdzi również, że jest to kwestia programowa i niebawem udostępni również tą funkcję w postaci aktualizacji oprogramowania. FAKTEM JEST ZE TERAZ NIE MOZE STEROWAC BASENEM.

3. Karta Video - umożliwia przełączanie obrazu z czterech kamer video. Możemy wieczorem podchodząc do LCD w sypialni oglądać co dzieje się na zewnątrz. Stosując prosty rejestrator z dyskiem twardym za 500PLN Brutto (nie oferowany prze Nexwell ale funkcjonujący z Nexo bardzo dobrze) Możemy mieć podgląd nie tyko na ekranie dotykowym lub ekranach (jeśli takie zakupimy) ale również przez internet. Możemy ustawić system nexo tak aby w przypadku alarmy uruchomił rejestrator i włączył nagrywanie.
Aby podłączyć więcej kamer należy dokupić dodatkowe karty video w cenie 399 PLN/sztukę Max chyba 64 Kamery.

4. Karta GSM umożliwia połączenie systemu z siecią telefoni GSM. Możemy sterować systemem za pośrednictwem SMS'a. Jak dzieciaki rozbroją system. to dostaniemy SMS a na komórkę. Możemy wysłać SMS aby system podniósł rolety czy zamknął bramę wjazdową jeśli nie jest ona zamknięta (do bramy nalezy dokupić sterownik w postaci karty wyjść przeciwsobnych za 289PLN (obsługa 2 bram lub rloet)+siłowniki.

5. Harmonogram zadań umożliwiający otwieranie rolet o 6 rano i zamykanie ich o 23 (automatycznie), symulacje obecności domowników itd.

Aby mieć Wideodomofon należy dokupić karte wideodomofonu za cenę 572PLN brutto i puszkę przy bramie.

Aby mieć system z dwoma ekranami można go zakupić za cene 5988PLN Brutto. Dokładne informacje na stronie producenta.


Pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
czyli tak jak pisałem, system jest bardzo mocno ograniczony! Brak wejść analogowych powoduje brak możliwości obsługi termometrów, czujników wilgotności czy CO2, brak wyjść analgowych brak możliwości obsługi siłowników

Zrozum w końcu że ludzie chcą mieć panele w pomieszczeniach do obsługi domu. Na tym polega automatyka że mam jeden panel i nim sobie obsługuje kompletnie dane pomieszczenie jak mam LCD to cały dom i tak mają wszystkie systemy oprócz tego!!

I proszę nie pisz mi znowu o zaletach systemu bo jest i mało, jakoś nie ufam temu systemowi jak centrali alarmowej - wole satela czy jako systemowi do podlewania ogródka p wole gardene i nigdy w życiu bym tego nie zainstalował jako zamiennika.

Jak ktoś nie ma ochoty inwestować w EIB to proszę poszukać sobie systemu np teletask. System jest w pełni funkcjonalny, można sterować wszystkim: światło, ogrzewanie, rolety, funkcje logiczne, ma wejścia analogowe i panele pomieszczeniowe, dodatkowo ma nadajnik podczerwieni (tak jak EIB) do wysterowania domowego sprzętu a jest w cenie zbliżonej to systemu o którym pisze przedmówca!!
Link do komentarza
Cytat

Witam
No wlasnie nie wiem czy teletask jest w podobnej cenie - dostalem cennik od firmy emiter i sporo drozej to wychodzi.
Samo LCD (ILLUS ) kosztuje wiecej niz caly system , nie mowiac jzu o SERVUS icon_wink.gif

Pozdrawiam


Ok., siemens LOGO! Sterownik swobodnie programowalny około 300zł, kilka modułów rozszerzających – pewnie 1x00 się zmieścisz. Też ma jakiś ekran LCD – tylko nie wiem czy kolorowy... Możesz tym wysterować wszystkim od silników, siłowników, wag, taśm produkcyjnych do automatyki domowej: alarmu, temperatury, wentylacji, światło. Ma wejścia/wyjścia analogowe i cyfrowe. Jak masz jako takie pojęcie o elektryce to bez problemu sobie poradzisz
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Witam wszystkich serdecznie.
Kiedyś trochę na wyrost opisywałem swoje uczucia i odczucia dotyczące systemu wierząc, że usunięcie "drobnych mankamentów" to kwestia kilku dni. No cóż, minęły trzy lata:-((

Faktycznie jestem jednym z pierwszych klientów nexwell, a na pewno jak do tej pory jedynym z tak rozbudowaną (tylko w teorii - niestety) opcją.

Mam system u siebie już ponad trzy lata i jak dotąd nie udało się u mnie (z winy nexwell) dokończyć instalacji i nie ma jak na razie możliwości podpisania protokołu odbioru.

Ostatnio dowiedziałem się od właściciela firmy, że nie są w stanie poradzić sobie z tak rozbudowaną instalacją (nadmieniam, że okablowanie do wszystkich czujników położone zostało ponad 3 lata temu zgodnie z wytycznymi Michała Kowalczyka z firmy Nexwell - korespondencja mailowa) i zaproponowali mi dwa rozwiązania:
1. ograniczenie ilości czujników do tej określonej umową główną (pomimo iż za dodatkowo zakupione moduły i wyświetlacze wystawili mi fak. Vat.) twierdząc że pozostałe podzespoły były u mnie instalowane na moje ryzyko - czy fak. Vat wystawia się za sprzęt, czy za ryzyko?
2. zakup na miejsce Nexo systemu Verso (podobno okablowanie będzie pasowało a sam system działa stabilnie).

Jeśli Nexwell nie dokończy instalacji w terminie 30 dni będę domagał się przed sądem dokończenia przez nich prac albo ich oficjalnego przyznania się do faktu iż nie są w stanie zaproponować swoim klientom nawet namiastki "inteligentnej instalacji" oraz odszkodowania dla mnie za trzy lata udręki w domu i ponoszenie kosztów.

Przy okazji dowiem się czy sprzedając mi podzespoły elektroniczne posiadali odpowiednie atesty i homologacje - w zeszłym roku w grudniu trzeba było wymienić u mnie wszystkie pastylki bo były tak gorące, ze nie dało się ich wziąć do ręki i zachodziło zagrożenie pożaru.

Wszystkich potencjalnych klientów zainteresowanych sprawdzeniem stabilności "działania" systemu na żywym organizmie jak i tych którzy podobnie jak ja czekają i czekają i czekają aż Nexwell doprowadzi zamówiony przez nich system do w miarę stabilnego działania zapraszam do siebie.

Pozdrawiam
Krzysztof Łukaszewski
502-500-512
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam, ja zdecydowałem się już prawie na system homiq. Panowie robią bardzo dobre wrażenie kompetentnych. Przede wszystkim nie mają nastawienia, że się nie da. Szukają rozwiązania aż będzie do zrealizowania.

Czy ktoś ma już jakieś doświadczenie z tą firmą i ich produktem?


Nastawienie, że się da jest mega ważne. Zapoznawałem się z Homiqiem. System fajny ale relatywnie drogi. W drodze poszukiwań trafiłem również na nowinkę system FIBARO. Na pierwszy rzut oka rewelacja. Zgodnie z informacjami od sprzedających realizacji coraz więcej a cena bardzo przystępna. Za mój domek 120 metrów wg wyceny mam zapłacić jakie 12 000 pln w pakiecie sterowanie roletami, oświetleniem, bramami, czujki ruchu, zalania i kontraktrony.
Poza ceną mają opcję tworzenia scen fajnie to opisali na swojej http://www.fibaro.com/index.php?ID=rozw_powrot
Chciałbym tylko dostać jakąś opinię od osoby która zainstalowała to FIBARO u siebie. Bo wiadomo nowinki kuszą ale jakość musi być. Ktoś mnie wspomoże wiedzą?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...