Skocz do zawartości

Slupki ogrodzenia, osadzanie...


Recommended Posts

Witam,

Bede robil ogrodzenie na dzialce, pierw slupki, fundamen i siatka.
Slupki maja byc co 2,5m, wysokosc fundamentu okolo 30cm nad poziomem gruntu, wysokosc siatki to 1,5m.

Poleccie jakiej srednicy kupic slupki by sie nie kladly, narozne oczywiscie grubsze.
Jak gleboko ponizej poziomu gruntu dac fundament i jak gleboko ponizej fundamentu osadzic slupki narozne i pozostale?
Link do komentarza
Cytat

U siebie robiłem w ziemi fundament z betonu głębokości 50 cm (wiele osób daje 30-40 cm), pręty fi 12 pomiedzy słupkami w częśći nad ziemią. Im dasz grubsze słupki, tym bardziej będą stabilne (chodzi i o średnicę i o grubość ścianki). Bież o jak największej średnicy.


50cm wysokosci calego fundamentu nad ziemia i pod ziemia, czy tylko pod ziemia?
Fi 12 to troche malo, zastanawialem sie nad 2"... a narozne jeszcze grubsze, trzeba bedzie wywazyc ich srednice do ceny bo obwod dzialki ma kolo 150m i troche tych slupkow pojdzie
Link do komentarza
Cytat

50cm wysokosci calego fundamentu nad ziemia i pod ziemia, czy tylko pod ziemia?
Fi 12 to troche malo, zastanawialem sie nad 2"... a narozne jeszcze grubsze, trzeba bedzie wywazyc ich srednice do ceny bo obwod dzialki ma kolo 150m i troche tych slupkow pojdzie



Pod ziemią 50 cm. Nad ziemią od 40 do 80 cm (działkę mam ok 22x42 m2), jak robiłem ogrodzenie to połowa była w dużym dole, teraz po zrobieniu tymczasowej drogi (publiczna) nie ma dołu i podmurówka jest mniej więcej na tej samej wysokości.

Dawałem jeden pręt fi 12 z jednej strony słupka, drugi z drugiej (w częsci ponad ziemią) - w częsci, gdzie podmurówka była niższa. Tam gdzie była wyższa, dawałem 2x więcej. Słupki narożne możesz mieć takie same jak inne (szkoda kasy) i tak dajesz w narożnych podpory po bokach (wystarczy)
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Bede robil ogrodzenie na dzialce, pierw slupki, fundamen i siatka.
Slupki maja byc co 2,5m, wysokosc fundamentu okolo 30cm nad poziomem gruntu, wysokosc siatki to 1,5m.

Poleccie jakiej srednicy kupic slupki by sie nie kladly, narozne oczywiscie grubsze.
Jak gleboko ponizej poziomu gruntu dac fundament i jak gleboko ponizej fundamentu osadzic slupki narozne i pozostale?


Słupki aby się nie kładły należy zabetonować poniżej poziomu przemarzania,czyli 70-90 cm w zależności od regionu kraju.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Słupki aby się nie kładły należy zabetonować poniżej poziomu przemarzania,czyli 70-90 cm w zależności od regionu kraju.Bob icon_biggrin.gif


głębokość przemarzania jest od 90 cm do 140-150 w zależności od regionu. Ma to znaczenie przy układaniu rur. Co do słupków to prawie nikt tak głęboko nie kopie ze względu na koszty. Krótszy słupek jast tańszy a jak się go zakopie na ok. 50-60 cm, na górze da się podmurówkę i ją zazbroi to nic sie nie stanie. Mam takie ogrodzenie od 6 lat i nic sie nie dzieje. A słupki zakopywałem na głębokosci od 40 do 70 cm (poziomowałem górę słupków, miałem znaczny spadek terenu). Generalnie przyjmuje się, iż 1/3 słupka powinna być zakopana.
Link do komentarza
Cytat

głębokość przemarzania jest od 90 cm do 140-150 w zależności od regionu. Ma to znaczenie przy układaniu rur. Co do słupków to prawie nikt tak głęboko nie kopie ze względu na koszty. Krótszy słupek jast tańszy a jak się go zakopie na ok. 50-60 cm, na górze da się podmurówkę i ją zazbroi to nic sie nie stanie. Mam takie ogrodzenie od 6 lat i nic sie nie dzieje. A słupki zakopywałem na głębokosci od 40 do 70 cm (poziomowałem górę słupków, miałem znaczny spadek terenu). Generalnie przyjmuje się, iż 1/3 słupka powinna być zakopana.


Przy posadowieniu ogrodzenia mamy te same zasady co przy wykonywaniu fundamentów.Spód fundamentu ma być poniżej poziomy przemarzania gruntu.Jak mnie uczyli w szkołach to w Polsce ten poziom oscyluje od 70 do 90cm.Być może od moich czasów szkolnych klimat się oziębił ale gadają że jest na odwrót icon_biggrin.gif .Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Przy posadowieniu ogrodzenia mamy te same zasady co przy wykonywaniu fundamentów.Spód fundamentu ma być poniżej poziomy przemarzania gruntu.Jak mnie uczyli w szkołach to w Polsce ten poziom oscyluje od 70 do 90cm.Być może od moich czasów szkolnych klimat się oziębił ale gadają że jest na odwrót icon_biggrin.gif .Bob icon_biggrin.gif



Jak masz kasy za dużo to kop ile chcesz. W Twoją edukacje nie wnikam.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...