Skocz do zawartości

usunięcie łuku między korytarzem a salonem


Recommended Posts

[attachment=1331:IMG_1565.JPG][attachment=1331:IMG_1565.JPG]Witam serdecznie.
Nabyłem niedawno pół bliźniaka i zaczynam powoli remont - tyle ile się da chce zrobić sam. Mam dużo sił i chęci więc dobrze pójdzie icon_smile.gif

Mam do szanownego grona pytanie. Chciałbym usunąć łuk w wejściu łączącym korytarz z salonem na parterze i zrobić to wejście poprostu kwadratowe ale nadal bez drzwi. Wejście ma 1,3m szerokości.

Załączam zdjęcia łuku i planów domu które otrzymałem.
Rozmawiałem również z kieronikiem budowy, który jest już niestety Panem w podeszłym wieku i jedyne co mi powiedział to "tu są mocne stropy, mozesz burzyć". Dom budowany był na początku lat 80. Zaznaczylem na jednym ze zdjęć gdzie jest łuk na planach.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
W takim razie sprawdz w jaki sposób jest on(łuk)zrobiony-pamientając że jest to początek lat 80.Na początek odkuj kawałek z lewej bądz prawej strony,sprawdz czy jest tam zbrojenie , jeżeli nie ma powinienes wstawić nadproże,ja bym zrobił sobie gotowe .Sciana ma 24cm więc na brubość ściany i zakotwić po ok 25 z każdej stony.
Link do komentarza
Cytat

[attachment=1331:IMG_1565.JPG][attachment=1331:IMG_1565.JPG]Witam serdecznie.
Nabyłem niedawno pół bliźniaka i zaczynam powoli remont - tyle ile się da chce zrobić sam. Mam dużo sił i chęci więc dobrze pójdzie icon_smile.gif

Mam do szanownego grona pytanie. Chciałbym usunąć łuk w wejściu łączącym korytarz z salonem na parterze i zrobić to wejście poprostu kwadratowe ale nadal bez drzwi. Wejście ma 1,3m szerokości.

Załączam zdjęcia łuku i planów domu które otrzymałem.
Rozmawiałem również z kieronikiem budowy, który jest już niestety Panem w podeszłym wieku i jedyne co mi powiedział to "tu są mocne stropy, mozesz burzyć". Dom budowany był na początku lat 80. Zaznaczylem na jednym ze zdjęć gdzie jest łuk na planach.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


Według mnie to Pan w podeszłym wieku ma rację.Z tego co widzę na rys to wykonane jest wzmocnienie tego otworu poprzez wstawienie potęznych dwuteowników 200 na których oparto belkę stropowa.Bob
Link do komentarza
Czyli jak dobrze zrozumiałem musze podkuć łuk do żądanej wysokości (na zdjęciu zaznaczyłem na czarno) a następnie wkuć się wgłąb z boków (na zdjęciu czerwony kolor) i wsadzić tam dwuteownik po czym zabetonować solidnie. Tak ? Dzięki za odpowiedzi !

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Mam do szanownego grona pytanie. Chciałbym usunąć łuk w wejściu łączącym korytarz z salonem na parterze i zrobić to wejście poprostu kwadratowe ale nadal bez drzwi. Wejście ma 1,3m szerokości.

[/quote]

Na 90% mozesz łuk likwidować. Stary fachowiec dobrze powiedział, bo konstrukcja stropów powinna być wystarczajaca przy takiej szerokości wejścia.
10% wątpliwości to to, że łuk może być konstrukcyjny (żelbet lub cegła), a konstrukcja w tym miejscu stropu (a raczej wieńca) słaba0).
Link do komentarza
Mam do szanownego grona pytanie. Chciałbym usunąć łuk w wejściu łączącym korytarz z salonem na parterze i zrobić to wejście poprostu kwadratowe ale nadal bez drzwi. Wejście ma 1,3m szerokości.


[/quote]

Fachowiec ma rację.
Na 90% mozesz usunąć łuk.
Mozna założyć, że strop (a wtym miejscu pewnie wieniec ) bez kłopotu wytrzyma otwór o szer 1.3m.

Te 10% niepewności to to, że łuk moze być konstrukcyjny (żelbetowy lub murowany) i wtedy trzeba będzie zastosować jakąś belkę wylewaną lub prefabr. L (albo stalową).

Ale jeśli jest wieniec stropu , to mozesz wykuć do wieńca (zwykle zaczyna się 1-10 cm pod stropem), lub poprostu do konstrukcji stropu - jesli taka wys. ci odpowiada.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...